PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για φόρτιση μπαταρίας μολύβδου.



kostas stathopoulos
21-03-13, 11:44
Καλημέρα και συγγνώμη αν έχω ανοίξει το θέμα μου σε λάθος κατηγορία.Προχθές πήρα μια μπαταρία μολύβδου 12volt στα 9AH
και θα ήθελα να ρωτήσω πόσο πρέπει να είναι η τάση για να την φορτίσω.Όταν την πήρα η τάση της ήταν 12,6volt ενώ τώρα είναι 11,65 volt χωρίς να την έχω φορτίσει ποτέ.Με την μπαταρία τροφοδοτώ ένα ράδιο-usb αυτοκινήτου που τραβάει max 1.5ampere (σύμφωνα με τον κατασκευαστή, μια ledoταινία και κάτι λάμπες αυτοκινήτου (που δεν τις ανάβω συχνά) με κατανάλωση περίπου στα 6ampere.Οπότε το ερώτημά μου είναι πόσο πρέπει να είναι η τάση για να την φορτίσω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

υγ.Η μπαταρία είναι αυτή της φωτογραφίας.

hurt30
21-03-13, 11:47
13.8 σε θερμοκρασία δωματίου με αρχικό ρεύμα μέχρι 2.7Α. Το γράφει επάνω.

kostas stathopoulos
21-03-13, 11:51
13.8 σε θερμοκρασία δωματίου με αρχικό ρεύμα μέχρι 2.7Α. Το γράφει επάνω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά δεν νομίζω να έθεσα σωστά το ερώτημά μου.Εννοώ ότι για να φορτίσω την μπαταρία η τάση πρέπει να είναι πχ 11volt, 10volt, 9volt κλπ.Κατάλαβες?

hurt30
21-03-13, 12:02
Γράψε λάθος :) Μπορείς να την φορτίσεις οποιαδήποτε στιγμή θέλεις. Είναι μια κοινή σύμβαση ότι σε θερμοκρασία δωματίου μια μπαταρία στα 10.5V είναι "επικίνδυνα άδεια" και 13.8V "γεμάτη".
Λέω σύμβαση γιατί η διαφορά 12.6 -12.8 ενεργειακά για την μπαταρία είναι μια χωρητικότητα λιγότερο απο 5% και επίσης οι τάσεις παίζουν από μπαταρία σε μπαταρία, από χρήση σε χρήση και απο θερμοκρασία σε θερμοκρασία.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως κάτω απο 12V την φορτίζεις άμεσα και δεν την αφήνεις ποτέ κάτω απο 11V για την χρήση σου.
Θεωρητικά μπορείς να την αφήσεις για εκτεταμένα χρονικά διαστήματα συνεχώς συνδεδεμένη σε μια τάση περίπου 13.5V (σε θερμοκρασία δωματίου) για να συγκρατεί το φορτίο της χωρίς πρόβλημα.

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:05
Γράψε λάθος :) Μπορείς να την φορτίσεις οποιαδήποτε στιγμή θέλεις. Είναι μια κοινή σύμβαση ότι σε θερμοκρασία δωματίου μια μπαταρία στα 10.5V είναι "επικίνδυνα άδεια" και 13.8V "γεμάτη".
Λέω σύμβαση γιατί η διαφορά 12.6 -12.8 ενεργειακά για την μπαταρία είναι μια χωρητικότητα λιγότερο απο 5% και επίσης οι τάσεις παίζουν από μπαταρία σε μπαταρία, από χρήση σε χρήση και απο θερμοκρασία σε θερμοκρασία.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως κάτω απο 12V την φορτίζεις άμεσα και δεν την αφήνεις ποτέ κάτω απο 11V για την χρήση σου.
Θεωρητικά μπορείς να την αφήσεις για εκτεταμένα χρονικά διαστήματα συνεχώς συνδεδεμένη σε μια τάση περίπου 13.5V (σε θερμοκρασία δωματίου) για να συγκρατεί το φορτίο της χωρίς πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ.Δηλαδή τώρα που είναι κάπου στα 11,56 είναι καλά για να την φορτίσω ε? Επίσης έχω έναν φορτιστή 12volt στα 1000ma στα 12VA κάνει για να την φορτίσω και αν ναι πόση ώρα να την αφήσω την μπαταρία στην φόρτιση?Συγγνώμη αν σε κούρασα :)

hurt30
21-03-13, 12:09
Μπορείς να μου πεις μοντέλο φορτιστή να σου απαντήσω στα σίγουρα;

Καμμία κούραση, χαρά μου να βοηθήσω!

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:14
Μπορείς να μου πεις μοντέλο φορτιστή να σου απαντήσω στα σίγουρα;

Καμμία κούραση, χαρά μου να βοηθήσω!

Ο μετασχηματιστής λέει επάνω Amarad IC regulator model MD120s100
και στις άκρες του έχω κόψει τα καλώδια και έχω βάλει κροκοδειλάκια.
Επίσης όταν έβαλα το πολύμετρο πάνω στον μετασχηματιστή μου έδειξε τάση 11,8 volt.Είναι πρόβλημα αυτό?

hurt30
21-03-13, 12:29
Υποθέτω λες για αυτό (http://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=1114024862), αν ναι αυτό δεν είναι φορτιστής. Είναι ένα απλό τροφοδοτικό. Δεν βγάζει αρκετή τάση για να φορτίσεις την μπαταρία σου, δυστυχώς.

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:33
Υποθέτω λες για αυτό (http://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=1114024862), αν ναι αυτό δεν είναι φορτιστής. Είναι ένα απλό τροφοδοτικό. Δεν βγάζει αρκετή τάση για να φορτίσεις την μπαταρία σου, δυστυχώς.
Άρα δεν κάνει.Μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποιο οικονομικό φορτιστή?

hurt30
21-03-13, 12:39
Δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Προσωπικά χρησιμοποιώ τον ηλεκτρονικό του lidl και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κάνε μια βόλτα από κανένα μαγαζί με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, σίγουρα θα βρεις κάτι καλό και φτηνό (πρόσεχε την σειρά).

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:42
Και θα τον ζητήσω φορτιστή για μπαταρία μολύβδου 12 volt στα 9 ampere?.Αν επιτρέπεται αυτόν που έχεις εσύ πόσο τον είχες πάρει?

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:44
Και μια τελευταία ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή.Έχω ένα παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή, με αυτό μπορώ να φορτίζω την μπαταρία?

hurt30
21-03-13, 12:49
Και μια τελευταία ερώτηση που ίσως ακουστεί χαζή.Έχω ένα παλιό τροφοδοτικό υπολογιστή, με αυτό μπορώ να φορτίζω την μπαταρία?

Όχι.

Τον φορτιστή τον είχα πάρει 19.99. Το 12V φτάνει (το Ah δίνει μόνο μια ιδέα στον πωλητή πόσα A πρεπει να βγάζει για να μην φας την ζωή σου στην φόρτηση).
Επειδή είναι μικρή (σε χωρητικότητα) η μπαταρία σου δεν έχει νοημα ο φορτιστής που θα πάρειςνα είναι μεγαλος σε Α. Παρε τον ποιό μικρο που θα βρεις, ας πούμε γύρω στο 1Ampere.
Παραπάνω δεν έχει νόημα, άσε που μπορεί το ρεύμα εκκίνησης να είναι πάνω απο το όριο της μπαταρίας.

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:53
Οκ ευχαριστώ

Κυριακίδης
21-03-13, 12:53
Τα πράγματα είναι πολύ απλά . όσο πιο συχνά την έχεις πλήρως φορτισμένη τόσο καλύτερα για την μπαταρία. Με την προϋπόθεση πάντα να μην την αδειάζεις πολύ γιατί από ένα σημείο τάσης και μετά θειικώνονται οι μπαταρίες και είναι ζημιά μη αναστρέψιμη . Γιαυτό πάντα όσο ευκαιριακά μπορούμε νωρίτερα σε φόρτιση

Ο φορτιστής αν είναι ειδικός με έλεγχο με επεξεργαστή . Μπορείς να τον αφήσεις και μόνιμα στην φόρτιση. χωρίς προβλήματα. Γιατί αυτός ο φορτιστής με έλεγχο επεξεργαστή , μετά την κανονική φόρτιση ακολουθεί διαδικασία συντήρησης.
Οι μπαταρίες "πονάνε" όταν.
1) Τις αφήσουμε κάτω από ένα όριο τάσης (σε ηρεμία) π.χ. κάτω από 12 βολτ
2) "Πονάνε" επίσης όταν την έχουμε πλήρως φορτισμένη ... αλλά την έχουμε συνδέσει σε μεγάλο φορτίο περισσότερο από αυτό που μπορεί να σηκώσει η μπαταρία .. (και σε αυτήν την περίπτωση ψήνονται οι μπαταρίες με επίσης ταυτόχρονη πτώση τάσης κάτω του όριου ασφαλείας) και στρεβλώνει το σώμα τους ή φουσκώνουν έτοιμες να εκραγούν ή να λιώσουν. (από τα πολλά αμπέρ "άντλησης " ρεύματος.)
3) Φορτίζουμε με λίγα αμπέρ φόρτισης στο 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας της. Αν θυμάμαι καλά για π.χ. 100ΑΗ μπαταρία σε 10 Αμπερ .... και για 9 ΑΗ .. σε λιγότερο από 1 Αμπερ. Τις ίδιες αναλογίες περίπου και όταν τις εκφορτίζουμε με κάποιο φορτίο. Άλλωστε ιδού και η απόδειξη ότι για τέτοιες μπαταρίες σαν την παραπάνω ποτέ δεν κρατάνε περισσότερο από 6 μήνες σε λειτουργία πάνω σε π.χ. κάποιο ηλεκτρικό σκούτερ ή ποδήλατο. Ενώ η ίδια μπαταρία για χρήση π.χ. ενός ραδιόφωνου κτλ μπορεί να διατηρηθεί και 5 χρόνια.

Κυριακίδης
21-03-13, 12:55
Υποθέτω λες για αυτό (http://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=1114024862), αν ναι αυτό δεν είναι φορτιστής. Είναι ένα απλό τροφοδοτικό. Δεν βγάζει αρκετή τάση για να φορτίσεις την μπαταρία σου, δυστυχώς.
Και όμως είναι ο καταλληλότερος φορτιστής για την περίπτωση

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:57
Δηλαδή ένας φορτιστής 12 volt 1 ampere είναι οκ ε?

kostas stathopoulos
21-03-13, 12:59
Και όμως είναι ο καταλληλότερος φορτιστής για την περίπτωση
??????????Τώρα μπερδεύτηκα.

Κυριακίδης
21-03-13, 13:04
??????????Τώρα μπερδεύτηκα.

Ναι βρε Κώστα αυτός που ανέφερες (ο φορτιστής) που λες ότι έχεις και είναι 1 Αμπερ . Είναι και ο ιδανικός . Μπορεί να αργεί στην φόρτιση πολύ όπως λέει και ο Hurt30 ... αλλά το σωστό σωστό. "Το καλό πράμα αργεί"

hurt30
21-03-13, 13:04
Και όμως είναι ο καταλληλότερος φορτιστής για την περίπτωση

Πέτρο, αφού βγάζει 11.8V σταθεροποιημένο, πώς θα φορτίσει;

kostas stathopoulos
21-03-13, 13:06
Τα πράγματα είναι πολύ απλά . όσο πιο συχνά την έχεις πλήρως φορτισμένη τόσο καλύτερα για την μπαταρία. Με την προϋπόθεση πάντα να μην την αδειάζεις πολύ γιατί από ένα σημείο τάσης και μετά θειικώνονται οι μπαταρίες και είναι ζημιά μη αναστρέψιμη . Γιαυτό πάντα όσο ευκαιριακά μπορούμε νωρίτερα σε φόρτιση

Ο φορτιστής αν είναι ειδικός με έλεγχο με επεξεργαστή . Μπορείς να τον αφήσεις και μόνιμα στην φόρτιση. χωρίς προβλήματα. Γιατί αυτός ο φορτιστής με έλεγχο επεξεργαστή , μετά την κανονική φόρτιση ακολουθεί διαδικασία συντήρησης.
Οι μπαταρίες "πονάνε" όταν.
1) Τις αφήσουμε κάτω από ένα όριο τάσης (σε ηρεμία) π.χ. κάτω από 12 βολτ
2) "Πονάνε" επίσης όταν την έχουμε πλήρως φορτισμένη ... αλλά την έχουμε συνδέσει σε μεγάλο φορτίο περισσότερο από αυτό που μπορεί να σηκώσει η μπαταρία .. (και σε αυτήν την περίπτωση ψήνονται οι μπαταρίες με επίσης ταυτόχρονη πτώση τάσης κάτω του όριου ασφαλείας) και στρεβλώνει το σώμα τους ή φουσκώνουν έτοιμες να εκραγούν ή να λιώσουν. (από τα πολλά αμπέρ "άντλησης " ρεύματος.)
3) Φορτίζουμε με λίγα αμπέρ φόρτισης στο 1/10 της ονομαστικής χωρητικότητας της. Αν θυμάμαι καλά για π.χ. 100ΑΗ μπαταρία σε 10 Αμπερ .... και για 9 ΑΗ .. σε λιγότερο από 1 Αμπερ. Τις ίδιες αναλογίες περίπου και όταν τις εκφορτίζουμε με κάποιο φορτίο. Άλλωστε ιδού και η απόδειξη ότι για τέτοιες μπαταρίες σαν την παραπάνω ποτέ δεν κρατάνε περισσότερο από 6 μήνες σε λειτουργία πάνω σε π.χ. κάποιο ηλεκτρικό σκούτερ ή ποδήλατο. Ενώ η ίδια μπαταρία για χρήση π.χ. ενός ραδιόφωνου κτλ μπορεί να διατηρηθεί και 5 χρόνια.


Αυτά τα ξέρω γιατί σπουδάζω ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων.Στον μετασχηματιστή που είπα και πριν τον έχω πάνω στην μπαταρία ένα 20 λεπτο και δεν έχει πάει πάνω από 11,90volt

hurt30
21-03-13, 13:08
Δηλαδή ένας φορτιστής 12 volt 1 ampere είναι οκ ε?

Κάτι σαν αυτό εδώ θέλεις: Φορτιστής (http://www.amarad.gr/full_product.php?prod_id=1114025058)
Πρέπει να προσέξεις να λέει ότι είναι "φορτιστής" και όχι "τροφοδοτικό", είτε είναι αυτόματος είτε όχι.

kostas stathopoulos
21-03-13, 13:09
Ευχαριστώ.
Μέχρι να τον πάρω μάλλον θα την πηγαίνω στην σχολή για φόρτιση.

rama
21-03-13, 14:30
Κώστα, σου έχω δύο φτηνές προσωρινές λύσεις.
* αν έχεις αμάξι, πάρε ένα βύσμα για αναπτήρα τσιγάρου και όσο είσαι σε κίνηση να έχεις συνδεδεμένη τη μπαταρία
* αν έχεις συναγερμό στο σπίτι, άνοιξε την κεντρική μονάδα και σύνδεσε τη μπαταρία σου στη θέση της κανονικής μπαταρίας (ή και παράλληλα) για μία-δύο μέρες
Αν μπορείς να πάρεις πάντως έναν αυτόματο φορτιστή είναι το καλύτερο. 'Η έστω έναν απλό φορτιστή.

hurt30
21-03-13, 14:38
Καλό αυτό με το αμάξι, δεν μου είχε περάσει από το μυαλό!

kostas stathopoulos
21-03-13, 14:43
Κώστα, σου έχω δύο φτηνές προσωρινές λύσεις.
* αν έχεις αμάξι, πάρε ένα βύσμα για αναπτήρα τσιγάρου και όσο είσαι σε κίνηση να έχεις συνδεδεμένη τη μπαταρία
* αν έχεις συναγερμό στο σπίτι, άνοιξε την κεντρική μονάδα και σύνδεσε τη μπαταρία σου στη θέση της κανονικής μπαταρίας (ή και παράλληλα) για μία-δύο μέρες
Αν μπορείς να πάρεις πάντως έναν αυτόματο φορτιστή είναι το καλύτερο. 'Η έστω έναν απλό φορτιστή.


Για το πρώτο θα το σκεφτώ γιατί δεν είναι άσχημη ιδέα αλλά για το δεύτερο δεν έχω συναγερμό.

kostas stathopoulos
26-03-13, 13:05
Καλημέρα παιδιά.Σήμερα αγόρασα τον Amarad MW126CPA, είναι καλός?
Θα κάνω την δουλειά μου?
Τον πήρα στα 21,90 €, τον πήρα ακριβά? Ευχαριστώ

DLS 33
26-03-13, 14:26
δες εδω και θα καταλαβεις

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17369&cat=806&page=1

kostas stathopoulos
26-03-13, 14:45
τσιμπημένη τιμή αλλά και εγώ δεν ξέρω σε τι τιμές παίζουν.

kostas stathopoulos
26-03-13, 22:42
Παιδιά το μεσημέρι όταν την φόρτισα full μου έδειχνε τάση περίπου 12,60 volt και τώρα μου έδειχνε 11,96 volt με μόνη κατανάλωση να κρατάει τις μνήμες στο ράδιο. Είναι φυσιολογική αυτή η πτώση?

vasilllis
27-03-13, 10:06
Παιδιά το μεσημέρι όταν την φόρτισα full μου έδειχνε τάση περίπου 12,60 volt και τώρα μου έδειχνε 11,96 volt με μόνη κατανάλωση να κρατάει τις μνήμες στο ράδιο. Είναι φυσιολογική αυτή η πτώση?

φουλ 12,6 δεν το λες. Μια πτωση ειναι φυσιολογικη .Ακομα και 10 λεπτα μετα που βγαλεις τον φορτιστη.Ειναι παλι η μπαταρια?

kostas stathopoulos
27-03-13, 11:52
Όχι καινούργια είναι αλλά μου έκανε έκπτωση και από 30€ μου την άφησε 20€ οπότε ίσως είναι μεταχειρισμένη. Με τον φορτιστή που αγόρασα αν τον έχω συνέχει πάνω στην μπαταρία θα υπάρχει πρόβλημα στο να μου την χαλάσει (την μπαταρία)?

kostas stathopoulos
27-03-13, 12:07
Επίσης αν την έχω συνέχεια συνδεδεμένη στον φορτιστή και την ώρα που φορτίζει την χρησιμοποιώ θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Συγνώμη αν σας έχω κουράσει.

Κυριακίδης
27-03-13, 12:15
Επίσης αν την έχω συνέχεια συνδεδεμένη στον φορτιστή και την ώρα που φορτίζει την χρησιμοποιώ θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? Συγνώμη αν σας έχω κουράσει.

http://www.interbatt.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=34

http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073f.htm

http://www.smartkit.gr/electronic-kit/converters-chargers/lead-acid-battery-charger-m.html

http://www.alexstore.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=6168&category_id=461&option=com_virtuemart&Itemid=71&lang=el

kostas stathopoulos
27-03-13, 12:23
http://www.interbatt.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=34

http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073f.htm

http://www.smartkit.gr/electronic-kit/converters-chargers/lead-acid-battery-charger-m.html



Εμένα ο φορτιστής μου είναι αυτόματος οπότε αν τον αφήνω συνέχεια πάνω στην μπαταρία δεν έχω πρόβλημα ε?

Κυριακίδης
27-03-13, 12:27
Εμένα ο φορτιστής μου είναι αυτόματος οπότε αν τον αφήνω συνέχεια πάνω στην μπαταρία δεν έχω πρόβλημα ε?

Αν δεν σου είπανε ψέμματα για τον φορτιστή σου ότι είναι αυτόματος ... τότε ναι δεν θα έχεις πρόβλημα

kostas stathopoulos
27-03-13, 12:31
Αν δεν σου είπανε ψέμματα για τον φορτιστή σου ότι είναι αυτόματος ... τότε ναι δεν θα έχεις πρόβλημα


Το μαγαζί που τον πείρα είναι σοβαρό οπότε δεν παίζει να είπαν ψέματα αλλά και στην σελίδα της Amarad και στο εγχειρίδιο λέει ότι είναι αυτόματος.

Κυριακίδης
27-03-13, 12:59
Ωραία ... οπότε άφοβα . Και να θυμάσαι όταν δεν εκμεταλλεύεσαι την μπαταρία .. πάντα στον φορτιστή να το έχεις ... δεν χάνεις απολύτως τίποτα ... η συνεχής συντήρηση και φόρτιση , μόνο καλό προσφέρει παρά κακό.

kostas stathopoulos
27-03-13, 13:12
οκ ευχαριστώ πολύ όλους.

gethag
27-03-13, 17:46
Ωραία ... οπότε άφοβα . Και να θυμάσαι όταν δεν εκμεταλλεύεσαι την μπαταρία .. πάντα στον φορτιστή να το έχεις ... δεν χάνεις απολύτως τίποτα ... η συνεχής συντήρηση και φόρτιση , μόνο καλό προσφέρει παρά κακό.

Αυτό ισχύει μόνο για τις μπαταρίες μολύβδου ή και για μπαταρίες άλλου τύπου;

kostas stathopoulos
27-03-13, 21:41
Νομίζω μόνο για της μολύβδου

Κυριακίδης
28-03-13, 13:15
Αυτό ισχύει μόνο για τις μπαταρίες μολύβδου ή και για μπαταρίες άλλου τύπου;

Για τις μπαταρίες μολύβδου αναφερόμαστε γενικά. αλλά και αυτές (Οι μολύβδου) ανάλογα τις περιστάσεις αν έχει π.χ. παλιώσει και άλλα προβλήματα (που δεν αναλύονται σε 1 -2 παραγράφους) μπορεί να έχουν προβλήματα στην "συνεχή φόρτιση" ... π.χ. πρόβλημα σε ένα στοιχείο από τα 6 (για 12V μπαταρία) στην θερμοκρασία περιβάλλοντος που γίνεται η φόρτιση και άλλα πολλά. Δεν θα τα αναλύσουμε εδώ γιατί πρέπει να μπουν πολλά πράγματα σε μια σειρά.

Δεν ισχύει για μπαταρίες "άλλου τύπου" που μάλλον θα εννοείς για π.χ. Ni-MH - Ni-Cd (http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073c.htm) - Li-Io το γιατί , αναφέρετε αναλυτικά για αυτές στο παρακάτω ... περί φαινομένου "μνήμης" και άνισων στοιχείων φόρτισης/εκφόρτισης και άλλα πολλά. Αξίζει να τα διαβάσεις στις ανάλογες σελίδες για κάθε τύπο
http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-073f.htm

leosedf
28-03-13, 13:18
Μόνο για τις μολύβδου ισχύει αλλά μπορείς να ρίξεις και μια ματιά για τους τρόπους φόρτισης άλλων μπαταριών εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68722 δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένο αλλά ελπίζω σύντομα.

chip
28-03-13, 15:26
κατ αρχήν δεν πιστεύω οτι η μπαταρία έχει πρόβλημα επειδή την έδωσε σε καλύτερη τιμή... Στο πάνω μέρος της μπαταρίας έχει έναν αριθμό... πρέπει να είναι ημερομηνία κατασκευής... δες τον.. πρεπει να αναφέρει 2012....
Υπάρχουν πολλοί τρόποι φόρτισης μπαταρίας.... άλλοι κανούν καλύτερη δουλειά άλλη χειρότερη ή ακόμα και καταστρέφουν την μπαταρία....
πιστεύω οτι ή καλύτερη μέθοδος φόρτισης είναι η μέθοδος δύο επιπέδων (dual stage ή dual level)... κατα την οποία η φόρτιση ξεκινα με τάση 2,4-2,7V/ cell (η 12V έχει 6 cell) με περιορισμό ρεύματος βέβαια (2,7Α ειναι το μέγιστο ρεύμα σε αυτές τις μπαταρίες) και όταν το ρεύμα πέσει χαμηλά (δεν θυμάμαι τιμή... νομίζω 1/10 του max ρεύματος φόρτισης της μπαταρίας) τότε ο φορτιστής μειώνει την τάση φόρτισης στα 2,3-2,4V/ cell.... αυτές οι τιμές είναι για 25 βαθμούς κελσίου και καλό θα ταν να υπήρχε και μια θερμοκρασιακή ρύθμιση της τάσης οπου θα μειώνεται κατα 4mV/C ανα cell...
γνωστά ολοκληρωμένα για φόρτιση μπαταριών μολύβδου uc3906, TEA1102

kostas stathopoulos
08-04-13, 14:07
κατ αρχήν δεν πιστεύω οτι η μπαταρία έχει πρόβλημα επειδή την έδωσε σε καλύτερη τιμή... Στο πάνω μέρος της μπαταρίας έχει έναν αριθμό... πρέπει να είναι ημερομηνία κατασκευής... δες τον.. πρεπει να αναφέρει 2012....




Αυτά που αναφέρει στο καπάκι πάνω είναι: 251212ΗΧ

chip
08-04-13, 14:37
μάλλον 2012 κατασκευή.... αν θες να επιβεβαιώσεις πάρε στην αντιπροσωπεία www.semicom.gr (http://www.semicom.gr) να ρωτήσεις...
προσωπικά δεν θα είχα αμφιβολίες για την καλή κατάσταση της μπαταρίας

xristos2
14-12-20, 21:37
Κυριοι εχω αυτην την μπαταρια σε ενα καραβακι, και τον παρακατω φορτιστη. ειναι καταλληλος για αυτην η πρεπει να αγορασω καποιον αλλον; εχω βαλει στο ματι αυτον απο το grobotronics https://grobotronics.com/charger-for-acid-lead-battery-6v-12v-0.8a-1.2-30ah.html
ο φορτιστης μου εχει δυο λαμπακια αλλα δεν σβηνουν ποτε.......
η μπαταρια μου...
ο τρεχων φορτιστης μου....
ευχαριστω εκ των προτερων!!:001_smile:

Panoss
14-12-20, 21:44
Είναι κατάλληλος.
Τώρα, το αν δουλεύει σωστά είναι άλλη υπόθεση.

nepomuk
14-12-20, 21:55
Για την μπαταρια που δειχνεις σε καλυπτει . Αν θα ηθελες να φορτιζεις και μεγαλυτερες πχ αυτοκινητου για συντηρηση ,πιο
γρηγορα , αυτοματο κτλπ ,μπορεις να δοκιμασεις την τυχη σου στα Κινεζικα οταν το πετυχεις σε καλυτερη τιμη πχ 14 ευρω με ταχυδρομικα :
https://www.banggood.com/Enusic-12V-6A-Pulse-Repair-LCD-Battery-Charger-For-Car-Motorcycle-Lead-Acid-Battery-Agm-Gel-Wet-p-1365821.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Καλος μου βγηκε , σε αντικατασταση ενος παλιου "συμβατικου" απο Lidl που επεστρεψε απο φιλους με καμμενο μετασχηματιστη.

xristos2
14-12-20, 22:50
Είναι κατάλληλος.
Τώρα, το αν δουλεύει σωστά είναι άλλη υπόθεση.
:001_unsure:
ωχ! θα παω να ρωτησω στο μαγαζι που τον πηρα τα σχετικα με τα φωτακια του...

xristos2
22-01-21, 00:59
καλησπερα, πηρα εναν φορτιστη που κανει και για μπαταριες μολυβδου και εχει σε αυτην την επιλογη φορτιση με 0.8 αμπερ. αυτος ειναι πιο καταλληλος για την μπαταρια μου στο σχολιο 47 η ο παλιος που εχω με 1500 mA ;
ευχαριστω εκ των προτερων!

ΜαστροΤζεπέτο
22-01-21, 02:37
καλησπερα, πηρα εναν φορτιστη που κανει και για μπαταριες μολυβδου και εχει σε αυτην την επιλογη φορτιση με 0.8 αμπερ. αυτος ειναι πιο καταλληλος για την μπαταρια μου στο σχολιο 47 η ο παλιος που εχω με 1500 mA ;
ευχαριστω εκ των προτερων!
Η μπαταριούλα αυτή είναι γενικά πολύ μικρή, τέτοιες παιρνουν αυτά τα μοντέλα κανονικά ;;;
Στην φωτό #47 φαίνεται περίπου το μεγέθος της αλλά κυρίως τα χαρακτηριστικά εκφόρτισης και φόρτισης.
Μπορεί να δώσει 0,8Α σε 20 ώρες (αυτό θα ήταν το ιδεατό) αλλά φαντάζομαι δίνει περισσότερα σε λιγότερο χρόνο, αυτό θα μειώσει τον χρόνο ζωής της. Θέλει για φόρτιση max 0,24Α ( 240mA ). Ο φορτιστής που έχεις λέει ότι παρέχει και 750mA, λογικά η μπαταρία θα προσαρμοστεί στα επίπεδα του κατασκευαστή (250mA ) αλλά αυτό χωρίς όργανα δεν μπορούμε να το πουμε με σιγουριά. Σαν ξελιγωμένη είτε απο την χρήση είτε από την ακινησία πιθανόν να τραβήξει πολύ ρευμα και δεν μπορούμε να πούμε κάτι από πριν για την συμπεριφορά της μελλοντικά.
Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι σχεδιασμένο το μοντέλο για μεγαλύτερη ;;;

xristos2
22-01-21, 16:31
Η μπαταριούλα αυτή είναι γενικά πολύ μικρή, τέτοιες παιρνουν αυτά τα μοντέλα κανονικά ;;;
Στην φωτό #47 φαίνεται περίπου το μεγέθος της αλλά κυρίως τα χαρακτηριστικά εκφόρτισης και φόρτισης.
Μπορεί να δώσει 0,8Α σε 20 ώρες (αυτό θα ήταν το ιδεατό) αλλά φαντάζομαι δίνει περισσότερα σε λιγότερο χρόνο, αυτό θα μειώσει τον χρόνο ζωής της. Θέλει για φόρτιση max 0,24Α ( 240mA ). Ο φορτιστής που έχεις λέει ότι παρέχει και 750mA, λογικά η μπαταρία θα προσαρμοστεί στα επίπεδα του κατασκευαστή (250mA ) αλλά αυτό χωρίς όργανα δεν μπορούμε να το πουμε με σιγουριά. Σαν ξελιγωμένη είτε απο την χρήση είτε από την ακινησία πιθανόν να τραβήξει πολύ ρευμα και δεν μπορούμε να πούμε κάτι από πριν για την συμπεριφορά της μελλοντικά.
Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι σχεδιασμένο το μοντέλο για μεγαλύτερη ;;;
καλησπερα, αυτο ειδα και εγω, το less than 0.24A και ελεγα μηπως φορτιζεται καλλιτερα η μπαταρια με τον μικροτερο φορτιστη. o nepomuk εγραψε οτι καλος ειναι ο 1500mA απλα ελεγα για πιο καλα.
το καραβακι ειναι κλιμακας δεν εχει σχεση με ψαρεμα για αυτο ειναι μικρη η μπαταρια του.απλα δεν βαζω λιπο ουτε λιθιου γιατι φοβαμαι ας πουμε σε 10-20 χρονια αμα δεν μπορω να συντηρησω την μπαταρια του μην εχουμε καμμια πυρκαγια.........:001_unsure:
82869

ΜαστροΤζεπέτο
22-01-21, 19:12
καλησπερα, αυτο ειδα και εγω, το less than 0.24A και ελεγα μηπως φορτιζεται καλλιτερα η μπαταρια με τον μικροτερο φορτιστη. o nepomuk εγραψε οτι καλος ειναι ο 1500mA απλα ελεγα για πιο καλα.
το καραβακι ειναι κλιμακας δεν εχει σχεση με ψαρεμα για αυτο ειναι μικρη η μπαταρια του.απλα δεν βαζω λιπο ουτε λιθιου γιατι φοβαμαι ας πουμε σε 10-20 χρονια αμα δεν μπορω να συντηρησω την μπαταρια του μην εχουμε καμμια πυρκαγια.........:001_unsure:
82869
Πολύ όμορφο καραβάκι !!! Πρέπει να είναι πάνω απο 70-80 εκ. μήκος .... Νομίζω ότι σηκώνει μια από UPS που θα την βρεις φθηνά λόγω μεγάλης ζήτησης .... Εννοώ μια 7 - 7,2 Αh στα 12 Βολτ. Έτσι θα την φορτίζεις άφοβα με τον φορτιστή 800 mA ....
Προς στιγμή θα έλεγα ότι θα βάλεις την μικρή που έχεις στη φόρτιση με την ελπίδα να μην τραβήξει πολλά παραπάνω από όσα αντέχει και με την ελπίδα ο φορτιστής να μην είναι τόσο δυνατός όσο λέει .... Θα την παρακολουθήσεις για 15 περίπου λεπτά στην αρχή της φόρτισης θερμοκρασιακά με το χέρι. Αν μπορείς να παρεμβάλεις αμπερόμετρο για να δεις τι τραβά αυτό θα ήταν το ιδανικό. Αν ο φορτιστής δουλεύει σωστά μετά από 15 λεπτά θα μειώσει αισθητά την ζήτηση της σε ένταση και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Μια καλή πρακτική είναι να συνδέσεις πάνω της κι ένα βολτόμετρο για να δεις τι τάση ανεβάζει. Βέβαια αν εχεις βολτόμετρο πιθανον να δουλεύει και ως αμπερόμετρο οπότε αν το παρεμβάλεις θα βλέπεις την πορεία της φόρτισης.
Για μένα η σωστή σειρά είναι :
α) μέτρηση της τάσης πριν ξεκινήσεις (και της μπαταρίας και του φορτιστή χωριστά ασύνδετα μεταξύ τους )
β) μέτρηση των Α ξεκινώντας την φόρτιση για 15 λεπτά τουλάχιστον
γ) όταν πέσουν τα mA κάτω από 250 μπορείς να μετρήσεις την τάση ξανά και να μείνει στην φόρτιση παρακολουθώντας να μην ξεπεράσει η μπαταρία τα 15 Βολτ.
... δεν ξέρουμε τι φορτιστή έχεις πάρει, τι όργανα έχεις, και την εμπειρία σου .... Καλή τύχη !!!

xristos2
22-01-21, 21:17
Για μένα η σωστή σειρά είναι :
α) μέτρηση της τάσης πριν ξεκινήσεις (και της μπαταρίας και του φορτιστή χωριστά ασύνδετα μεταξύ τους )
β) μέτρηση των Α ξεκινώντας την φόρτιση για 15 λεπτά τουλάχιστον
γ) όταν πέσουν τα mA κάτω από 250 μπορείς να μετρήσεις την τάση ξανά και να μείνει στην φόρτιση παρακολουθώντας να μην ξεπεράσει η μπαταρία τα 15 Βολτ.
... δεν ξέρουμε τι φορτιστή έχεις πάρει, τι όργανα έχεις, και την εμπειρία σου .... Καλή τύχη !!!


ευχαριστω για το ενδιαφερον, αυτα θα κανονισω να τα κανω οποτε φορτιζω την μπαταρια.
ο φοριστης ειναι αυτος. https://topelectronics.gr/electronics/batteries-and-accessories/charger/skyrc-imax-b6-v2-charger/
μετραει ποσα ma δινει στην μπαταρια και σταματα οταν αυτη γεμισει και τα λεει και στην οθονη του.
το καραβακι δεν χωρα τιποτα περισσοτερο, εχει φτασει στην ισαλο του χωρις σαβουρα....

nepomuk
22-01-21, 21:42
Οπως τα λες η βαρεια μπαταρια μολυβδου το βουλιαζει το καραβακι .
Μηπως με μια πατεντουλα να την αντικαθιστουσες με πχ 3χ 18650 των 4,2 volts
σε σειρα , οποτε και μεγαλυτερη διαρκεια θα παρεις και θα ελαφρυνει το σκαφακι ,
και θα φορτιζουν πολυ πιο γρηγορα .
Καλυτερα να σε καθοδηγησουν οι πολυπειροι τεχνικοι εδω .

xristos2
22-01-21, 22:29
Οπως τα λες η βαρεια μπαταρια μολυβδου το βουλιαζει το καραβακι .
Μηπως με μια πατεντουλα να την αντικαθιστουσες με πχ 3χ 18650 των 4,2 volts
σε σειρα , οποτε και μεγαλυτερη διαρκεια θα παρεις και θα ελαφρυνει το σκαφακι ,
και θα φορτιζουν πολυ πιο γρηγορα .
Καλυτερα να σε καθοδηγησουν οι πολυπειροι τεχνικοι εδω .

καλησπερα, το καραβακι απλα καθετε ακριβως στην ισαλο αλλα οχι τοσο απο την μπαταρια οσο απο τους σερβομηχανισμους που εχει για τους γερανους αγκυρες κτλ
για τις μπαταριες λιθιου το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν θα υπαρχει προβλημα εαν για οποιονδηποτε λογο μετα απο ελλειψη φορτισης τους για πολλα χρονια πεσουν τα βολτ τους; μου εχει δωθει η εντυπωση οτι εαν μια μπαταρια life αδειασει κινδυνευει να πιασει φωτια

genesis
23-01-21, 10:10
Μια μπαταρία λιθίου κινδυνεύει να πάρει φωτιά λόγω υπερθέρμανσης είτε λόγω υπερφόρτισης είτε λόγω κάποιου άλλου εξωτερικού παράγοντα.
Επίσης, οι ισχυρές κρούσεις/χτυπήματα είναι καλό να αποφεύγονται.
Κάθε τεχνολογία/χημεία έχει διαφορετικό επίπεδο επικινδυνότητας και βελτιώνονται συνεχώς σε αυτό το κομμάτι.
Η πλήρης εκφόρτιση δεν προκαλεί κίνδυνο υπερθέρμανσης/φωτιάς αν και είναι επιζήμια για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Σε κάποια μοντέλα παρατηρείται το γνωστό "πρήξιμο" αλλά όχι φωτιά.

xristos2
23-01-21, 23:15
Η πλήρης εκφόρτιση δεν προκαλεί κίνδυνο υπερθέρμανσης/φωτιάς αν και είναι επιζήμια για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Σε κάποια μοντέλα παρατηρείται το γνωστό "πρήξιμο" αλλά όχι φωτιά.
καλησπερα, δεν το ηξερα αυτο. οταν το ανοιξω θα κανονισω να την αντικαταστησω με μια λιθιου μεγαλυτερη

Κυριακίδης
24-01-21, 00:41
Ωραίο καραβάκι , με τέτοιο ταξίδευε ο Ζακ Υβ Κουστώ , θέλω να προσθέσω μια ιδέα με φωτοβολταικά ψείρες , κατανεμημένα πάνω στο καραβάκι.
https://www.youtube.com/watch?v=ZYumXvG6VKE
Είτε για απευθείας ηλιακή κίνηση είτε για φόρτιση της μπαταρίας χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν κάθε φορά την κατάσταση της μπαταρίας , αρκεί το καραβάκι να το έχεις μόνιμα σε ηλιοφανές μέρος . Ή την ιδέα solar power bank

xristos2
24-01-21, 14:52
Ωραίο καραβάκι , με τέτοιο ταξίδευε ο Ζακ Υβ Κουστώ , θέλω να προσθέσω μια ιδέα με φωτοβολταικά ψείρες , κατανεμημένα πάνω στο καραβάκι.
https://www.youtube.com/watch?v=ZYumXvG6VKE
Είτε για απευθείας ηλιακή κίνηση είτε για φόρτιση της μπαταρίας χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν κάθε φορά την κατάσταση της μπαταρίας , αρκεί το καραβάκι να το έχεις μόνιμα σε ηλιοφανές μέρος . Ή την ιδέα solar power bank

καλημερα, το εχω σκεφτει και εγω για την συντηρηση των μπαταριων του αλλα ειπα να μην το κανω παντως στην ιστοσελιδα του μπαλαφουτη ειδα ωραιες κυψελες για πολλες εφαρμογες