PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελέ (όχι δδε..) στον πίνακα βουίζει/τρέμει



kplgr
24-03-13, 01:21
Καλησπέρα σε όλους.

Παρατήρησα στο εξοχικό μου ότι ένα ρελέ στον πίνακα βουίζει και τρέμει*! Το
πλάνο είναι αύριο με το καλό να ελεγξώ τις συνδέσεις του, αλλά έως τότε μήπως ξέρει
κανείς να μου πει τι στο καλό παίζει;

Να πω εδώ ότι τα συμπτώματα είναι μόνιμα, είτε είνε οπλισμένο το ρελέ είτε όχι, και αυτό
είναι που με παραξενεύει πιο πολύ, και επίσης δεν παρατηρώ διαφορά στην ένταση του θορύβου
ανάλογα με το αν είναι οπλισμένο ή όχι.

Το ρελέ είναι ενα DPST-ΝΟ της Hager, και το πηνείο του είναι συνδεδεμένο σε σειρά με έναν
αισθητήρα ημέρας/νύχτας (οπότε καλά φαντάζεστε, οι επαφές του ελέγχουν προβολέα..).
Νομίζω ότι η ασφάλεια της γραμμής του προβολέα είναι πρίν το ρελέ, αν αυτό έχει κάποια σημασία.



* Δε κάνει και σεισμό, ούτε "χτυπιέται" ολόκληρο, απλά αν ακουμπήσω το πλαστικό περίβλημα
τότε νοιώθω ένα απαλό τρέμουλο

plouf
24-03-13, 01:28
για δες εχει ταση οταν ειναι "σβηστο" ?

οταν ειναι σβηστο πρεπει να ειναι χωρις ρευμα τελειως.. ισως ακους απο αλλου το θορυβο !

kplgr
24-03-13, 01:40
για δες εχει ταση οταν ειναι "σβηστο" ?

οταν ειναι σβηστο πρεπει να ειναι χωρις ρευμα τελειως.. ισως ακους απο αλλου το θορυβο !

Θα το κοιτάξω αύριο Χρήστο, όπου έτσι κι αλλιώς το σχέδιο είναι να το βγάλω από τον πίνακα
και να του κάνω έναν μικρό έλεγχο..

Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως έχει τζαζέψει τελείως ο αισθητήρας, γιατί εάν κλείσω τώρα την σφάλεια
(άρα επαφές ρελέ χωρίς τάση*) το τρίξιμο συνεχίζει κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα..


* Εννοείται ότι δεν έχω τάση στον ουδέτερο

Δημήτρηςκα
24-03-13, 03:04
Τα ρελε βουιζουν όταν έχουν σκόνη η δεν είναι σφικτες οι κλεμες τσεκάρε και αυτα το περίεργο είναι πως βουιζει όταν δεν έχει οπλησει

Κυριακίδης
24-03-13, 10:01
Το ρελέ είναι το παρακάτω? ισχύει στο δικό σου ότι λειτουργεί με 12/24VAC ?
και από που τροφοδοτείται αυτό το ρελέ? και πως το σύνδεσε με αισθητήρα μέρας/νύκτας?
πρέπει να τα έχουμε με μια σειρά .. για να δούμε και τι γίνεται

http://www.rapidonline.com/Electrical-Power/Finder-22-22-8-012-4000-Relay-DPST-NO-20A-12VAC-51-0595?utm_source=AffWin&utm_medium=Affiliate&awc=1799_1364107165_672f3f5c00907e6a35f27030c16cf9 b7#techSpecs

FILMAN
26-03-13, 16:50
Αυτό μπορεί να είναι και φυσιολογικό για τα ρελέ που το πηνίο τους τροφοδοτείται με εναλλασσόμενο.