PDA

Επιστροφή στο Forum : στεγανα φωτιστικα



personaldrummer
25-03-13, 22:32
καλησπερα παιδια..θελω προτασεις για στεγανα φωτιστικα...θελω να φωτισω κατι φοινικες με πρασινο φως στον κηπο μου...βρηκα δυο ηδη φωτιστικων....αυτο εδω ειναι το πρωτο http://www.praktiker.gr/p/spot-karfoto-mono-21126 και το δευτερο ειναι αυτο http://www.praktiker.gr/p/spot-kipou-xg-2006-karfoto-se-diafores-apoxroseis-28801......το πρωτο σκεφτηκα να μην το βαλω γιατι δεν μου κανει και πολυ στεγανο και επειδη παιζει και ποτισμα εκει θα χουμε κανενα θεμα...σκετο ντουι φαινεται...ενω το δευτερο ειναι στεγανο...παιρνει gu10 και θα παρω μια πρασινη gu10.....τι τυπο καλωδιου να παρω για να εχω προστασια απο το νερο που τυχον πεσει?την διατομη θα την υπολογισω αφου βρω ποσα φωτιστικα θα βαλω....υπαρχει καποιο 'στεγανο' καλωδιο?ποσα βατ να βαλω σε καθε δεντρο?να βαλω δυο φωτιστικα με μοιρασμενα βατ η ενα με το συνολο των δυο?γενικα με ποσα βατ στο περιπου θα μαι καλυμενος? πρεπει να βαλω και μετασχηματιστη ενα προς ενα επειδη ειναι για κηπο?

Phatt
25-03-13, 22:58
Εννοειται οτι το τελειως κλειστο ειναι και το καλυτερο, αφου μπορει να δεχθει καταμουτρα νερο και να μην εχει προβλημα, ακομη και οταν ειναι αναμμενο...

lepouras
25-03-13, 23:09
και τα πρώτα που έβαλες παρόλο την φτήνια που δείχνουν μην τα φοβάσαι ιδιαίτερα, απλά πρέπει να προσέξεις κατά το βίδωμα της λάμπας να πατήσει σωστά το λάστιχο για την στεγανοποίηση. τα δεύτερα σαφώς και είναι καλύτερα αλλά θα σε συμβούλευα να μην βάλεις λάμπες ιωδινης μέσα, διότι πρώτον καταστρέφονται τα καλώδια που έχουν μέσα και όλη η σύνδεση πολύ εύκολα λόγο θερμοκρασίας και κατά δεύτερον, ακριβός λόγο της θερμοκρασίας τον χειμώνα(πιο πολύ) και με τις βροχές και τις διαφορές θερμοκρασίας που τρώει κλπ, το αλουμίνιο που βλέπεις ωραία βαμμένο θα μοιάζει σαν θάμνος από μόνο του από το ξεφλούδισμα και τα άλατα που θα μαζέψει. προσοχή στο σφίξιμο διότι το πάρα πολύ θα σπάσει το τζάμι το λίγο θα μπάσει νερά και γενικά και και και και ........... μάλλον με έπιασε νυχτιάτικα λογοδιάρροια ε?:biggrin:

personaldrummer
25-03-13, 23:14
και τα πρώτα που έβαλες παρόλο την φτήνια που δείχνουν μην τα φοβάσαι ιδιαίτερα, απλά πρέπει να προσέξεις κατά το βίδωμα της λάμπας να πατήσει σωστά το λάστιχο για την στεγανοποίηση. τα δεύτερα σαφώς και είναι καλύτερα αλλά θα σε συμβούλευα να μην βάλεις λάμπες ιωδινης μέσα, διότι πρώτον καταστρέφονται τα καλώδια που έχουν μέσα και όλη η σύνδεση πολύ εύκολα λόγο θερμοκρασίας και κατά δεύτερον, ακριβός λόγο της θερμοκρασίας τον χειμώνα(πιο πολύ) και με τις βροχές και τις διαφορές θερμοκρασίας που τρώει κλπ, το αλουμίνιο που βλέπεις ωραία βαμμένο θα μοιάζει σαν θάμνος από μόνο του από το ξεφλούδισμα και τα άλατα που θα μαζέψει. προσοχή στο σφίξιμο διότι το πάρα πολύ θα σπάσει το τζάμι το λίγο θα μπάσει νερά και γενικά και και και και ........... μάλλον με έπιασε νυχτιάτικα λογοδιάρροια ε?:biggrin:
Και απο θεμα μετασχηματιστη ενα προς ενα να βαλω;υπαρχει καλωδιο στεγανο;

Phatt
25-03-13, 23:50
Σωστος ο Γιαννης για τα δευτερα. Εγω θα προτεινα το ιδιο σε μπρουτζινο, αλλα μαλλον εξεφευγεις σε τιμη μετα. Τα καλωδια ολα ειναι στεγανα, το προβλημα σου ειναι ποιο θα ειναι ανθεκτικο σε καιρικες συνθηκες...

mixalis1988
26-03-13, 09:48
Και απο θεμα μετασχηματιστη ενα προς ενα να βαλω;υπαρχει καλωδιο στεγανο;


Ποιο ασφαλη θα ειναι να χρησιμοποιησεις χαμηλη ταση (48V) η να χρησιμοποιησεις τα 230V του δικτυου φυσικα σε συνδυασμο με ΔΔΕ (ρελε διαρροης).

katmadas
26-03-13, 12:13
Να προσεγγισω και γω λιγο αλλιως το θεμα....
Η προτη απορηπτεται οχι λογω ip αλλα λογω του οτι καθε χρονο θα πρεπει να την αλλαζεις για να τα βλεπεις πρασινα ακομα.
Αυτο γιατι ξεφλουδιζεται το χρωμα (δοκιμασμενα πολακις).
Απο νερο παλι δεν πηραν χαμπαρι ποτε...

Καλο ειναι να ειναι ο φωτισμος πρασινος και οχι να γινεται με ζελατινα η χρωμα...

lepouras
26-03-13, 13:06
Φάνη σωστό αυτό που λες. αλλά αν δοκιμάσεις την πράσινη οικονομίας θα πάθεις πλάκα. είναι χωρίς χρωματιστώ γυαλί και το πράσινο βγαίνει από την φθορίου. και πάρα πολλοί μπερδεύονται και την βάζουν για άσπρη (πριν την ανάψουν) διότι δεν την ξεχωρίζεις από την λευκή( παρα μόνο από τον κωδικό στην λάμπα ή το κουτί)
θα συμφωνήσω με των Μιχάλη ως προς το 220 με ΔΔΕ και για καλώδιο βάλε το μαύρο το παλιά ονομαζόμενο( και ακομα έτσι το λέμε) ΝΥΥ. αλλά πιο πολύ θα σε απασχολήσει όχι το στεγανό καλώδιο αλλά οι στεγανές συνδέσεις σου, οπότε εκεί επικεντρώσου μετά.

mixalis1988
26-03-13, 14:35
Επισης καλο θα ηταν να μην αφησει εκτεθειμενο το καλωδιο αλλα να το βαλει σε σωληνα με κουτια τα οποια στεγανοποιουνται στις ενωσεις με στηπιοθληπτες.Η νεα ονομασια του ΝΥΥ ειναι απ οτι θυμαμαι J07VV-U αλλα αν το ζητησεις σε καταστημα ετσι θα σε κοιτανε καλα καλα.

personaldrummer
26-03-13, 17:31
απ οτι βλεπω περισσοτερο ακουγεται για δδε παρα για μετασχηματιστη....αν και πιστευα οτι ο μετασχηματιστης ηταν καλυτερος σε κηπο λογο του οτι εκει πρεπει να ακουμπησεις δυο αγωγους για ατυχημα..ενω σε αντιθετη περιπτωση το ενα καλωδιο αρκει...ετσι κ αλλιως το καλωδιο μου καταληγει σε μια ασφαλεια φωτισμου οπου απο κει θα παρω ρευμα..αυτη η ασφαλεια παει ηδη σε ενα ρελε...αρα εγω γιατι να βαλω και δευτερο???οποτε λεω μιας κ εχω ρελε ας βαλω μετασχηματιστη και ειμαι καλλημενος και στις δυο πλευρες...

lepouras
26-03-13, 22:46
θα σου πω γιατί να μην βάλεις μ/τ . διοτι όπως είπες πρέπει να γίνει η ζημιά ΚΑΙ στα 2 καλώδια. οπότε αντίστοιχα και ότι έπαθαν ζημιά τα καλώδια σου θα το μάθεις όταν καταστραφούν ΚΑΙ τα 2 και θα είναι αργά. επίσης για να κάνεις και σωστή δουλειά θα πρέπει να ασφαλίσεις και το πρωτεύον και το δευτερεύον με την κατάλληλη ασφάλεια ανάλογα με την ισχύ του μ/τ και όχι τον καλωδίων.διοτι αν βάλεις έναν μ/τ 300 βατ και βραχυκύκλωση ένα φως στο δευτερεύον αν περιμένεις να πέσει η 10Α που ασφαλίζεις το πρωτεύων θα το μάθεις με καπνούς.

vassilis3
05-04-13, 14:09
Αν θες να κάνεις την διαφορά δες αυτά τα φωτιστικα (http://www.diavgia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1141&category_id=35&option=com_virtuemart&Itemid=73)
Το συγκεκριμένο είναι IP65 E27 Par38 είναι ακριβό αλλά...
Είναι ανοξείδωτο 316
Αν πάρεις πλαστικό θα το πληρώνεις κάθε χρόνο

Phatt
05-04-13, 17:41
Αυτο δεν ειναι αλμυρο, ειναι ΠΑΣΤΟ!