PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατάσταση για ΠΡΟ-ΠΟ



sakisvas
27-03-13, 00:31
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα την βοήθειά σας.

Θέλω σε ένα προπο να εγκαταστήσω τα παρακάτω:
8 TV οι οποίες να δείχνουν( CON-X, NOVA, ΣΤΟΙΧΗΜΑ, KINO )όποια θέλω να δείχνει ανά πάσα στιγμή ότι θέλω.

4 να δείχνουν σκυλιά και live στοίχημα.... το ίδιο και με αυτές.

Ποια θα είναι η συνδεσμολογία και τι ακριβώς θα χρειαστώ από modulators combiner splitter και ό,τι άλλο νομίζετε εσείς...
Επίσης πως θα γίνεται η αλλαγή των καναλιών?
Θα σας παρακαλούσα όσο πιο αναλυτικά γίνεται να μου εξηγήσετε την συνδεσμολογία.
ευχαριστώ πολύ.

SV1JRT
27-03-13, 00:52
Εγώ θα συνιστούσα να προσλάβεις έναν επαγγελματία ηλεκτρονικό εγκαταστάσεων, ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και να βγάλει και ένα μεροκάματο ο άνθρωπος που έλιωσε τα παντελόνια του στα θρανία, για να μάθει να κάνει αυτό που ζητάς να σου πούμε.
Ασε που άν το κάνεις μόνος σου, μπορεί να τα κανεις μπάχαλο και να τα πληρώσεις ΠΟΛΥ παραπάνω απο οτι θα έδινες σε ενα επαγγελματία.
Οταν ζητάς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΛΥΣΗ, προσλαμβάνεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ να στην φτιάξει.
Αν ήθελες να συνδέσεις μια τηλεόραση στο σπίτι σου, ευχαρίστως να σε βοηθούσαμε.
Αυτή είναι η άποψή μου. Αν κάποιος συνάδελφος θέλει και μπορεί, ας πει την γνώμη του.

johnnkast
27-03-13, 05:16
....8 TV οι οποίες να δείχνουν( CON-X, NOVA, ΣΤΟΙΧΗΜΑ, KINO )όποια θέλω να δείχνει ανά πάσα στιγμή ότι θέλω.....



ειδικα για το ΚΙΝΟ .....η λυση ειναι αυτο που ειπε ο Σωτηρης.....

plouf
27-03-13, 06:15
ειδικά για τα races ... το κινο ειναι απλό..

αυτο που θές ειναι ότι ειπες modulators και διακλαδωτές και ισως ενισχυτη.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58838&p=462567&viewfull=1#post462567
ποιο αναλυτικό και βήμα βήμα δεν ξέρουμε να σου πούμε κα ιδεν έχει κα ινόημα..


αν δεν ξέρεις καθόλου η λύση ειναι να φωνάξεις να στα φτιάξουν, αν εχεις κολήσει σε ένα συγκεκριμένο θέμα τότε ρώτα αλαλ το "βήμα βήμα" μπααα

crown
27-03-13, 09:12
ολα τζαμπα...ελεοs

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-03-13, 12:18
-Σωστά απάντησαν οι παραπάνω φίλοι Σάκη ένας λόγος παραπάνω επειδή είναι μαγαζί θέλει επαγγελματική δουλειά στο λέω απο προσωπική πείρα.

minas1000
27-03-13, 14:40
4 να δείχνουν σκυλιά και live στοίχημα.... το ίδιο και με αυτές

Τι σκυλιά τύπου Πάολα ας πούμε;

sakisvas
27-03-13, 15:11
Εγώ θα συνιστούσα να προσλάβεις έναν επαγγελματία ηλεκτρονικό εγκαταστάσεων, ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και να βγάλει και ένα μεροκάματο ο άνθρωπος που έλιωσε τα παντελόνια του στα θρανία, για να μάθει να κάνει αυτό που ζητάς να σου πούμε.
Ασε που άν το κάνεις μόνος σου, μπορεί να τα κανεις μπάχαλο και να τα πληρώσεις ΠΟΛΥ παραπάνω απο οτι θα έδινες σε ενα επαγγελματία.
Οταν ζητάς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΛΥΣΗ, προσλαμβάνεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ να στην φτιάξει.
Αν ήθελες να συνδέσεις μια τηλεόραση στο σπίτι σου, ευχαρίστως να σε βοηθούσαμε.
Αυτή είναι η άποψή μου. Αν κάποιος συνάδελφος θέλει και μπορεί, ας πει την γνώμη του.


Όπα φίλε, μια ερώτηση κάναμε!!
Ηλεκτρονικός είμαι και το προπο είναι φίλου, απλώς δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το συγκεκριμένο.... δεν θα κάνω και καμιά εγχείρηση ανοικτής καρδιάς!!
Βλέπω πως δεν έχεις διάθεση να βοηθήσεις και νομίζω καλό θα ήταν να μην δίνεις τέτοιες απαντήσεις...συγνώμη κιόλας!
Ξέρω πως πρέπει να γίνει απλώς ήθελα να έχω μια σιγουριά και μια βοήθεια...

ευχαριστώ,

sakisvas
27-03-13, 15:12
ολα τζαμπα...ελεοs

όχι θα πληρωθώ!!! :001_smile:

sakisvas
27-03-13, 15:15
ειδικά για τα races ... το κινο ειναι απλό..

αυτο που θές ειναι ότι ειπες modulators και διακλαδωτές και ισως ενισχυτη.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58838&p=462567&viewfull=1#post462567
ποιο αναλυτικό και βήμα βήμα δεν ξέρουμε να σου πούμε κα ιδεν έχει κα ινόημα..


αν δεν ξέρεις καθόλου η λύση ειναι να φωνάξεις να στα φτιάξουν, αν εχεις κολήσει σε ένα συγκεκριμένο θέμα τότε ρώτα αλαλ το "βήμα βήμα" μπααα


ευχαριστώ, έχω κάποιες γνώσεις και γνωρίζω περίπου πως να το κάνω απλώς ήθελα να είμαι σίγουρος....
ευχαριστώ πολύ!

SV1JRT
27-03-13, 15:55
Όπα φίλε, μια ερώτηση κάναμε!!
Ηλεκτρονικός είμαι και το προπο είναι φίλου, απλώς δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το συγκεκριμένο.... δεν θα κάνω και καμιά εγχείρηση ανοικτής καρδιάς!!
Βλέπω πως δεν έχεις διάθεση να βοηθήσεις και νομίζω καλό θα ήταν να μην δίνεις τέτοιες απαντήσεις...συγνώμη κιόλας!
Ξέρω πως πρέπει να γίνει απλώς ήθελα να έχω μια σιγουριά και μια βοήθεια...

ευχαριστώ,


Δέν είναι θέμα διάθεσης. Είναι θέμα συναδελφικής αλληλεγγύης. Γι αυτό υπάρχουν οι επαγγελματίες και χαλάσαμε ΠΟΛΛΑ χρόνια στα θρανία. Αν είναι ο κάθε ένας που θέλει να κάνει μια επαγγελματική εγκατάσταση να βγαίνει να ρωτάει και να την κάνει μόνος του, τότε να το κλείσουμε το μαγαζάκι (όσοι το έχουν ακόμα ανοιχτό) και να πάμε να τυλίγουμε πιτόγυρα.
Αν είσαι συνάδελφος και θέλεις να σου πούνε δυό τρία πράγματα, τότε εντάξει. Αλλα να σου πούνε πως γίνετε η εγκατάσταση απο την αρχή μέχρι το τέλος, βήμα βήμα αναλυτικά, μάλον χλωμο το βλέπω. Εξάλου, αν ήσουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ θά ήξερες απο μόνος σου πώς γίνετε αυτό που ζητάς, οπότε μάλον για "πονηρό" σε κόβω.

Και μιας και το συζητάμε το θέμα, μήπως ξέρεις καμια καλή σελίδα να παίζω LOTTO, JOKER και ΠΡΟΠΟ απο το σπίτι μου ?? Να μήν πληρώνω κερατιάτικα στους προπατζήδες για να γλιτώσω κανα φράγκο. Ασε που ΑΝ κερδίσω θέλουν και μίζα απ τα κέρδη....

Πώς σου φαίνεται εσένα αυτό ?? Αμα παίζαμε και εμείς απο το σπίτι μας, αντί να πηγαίνουμε στα προπατζίδικα θα το έκλεινες το μαγαζακι και εσύ και θα σε έκοβε ή λόρδα !!!!

sakisvas
27-03-13, 18:30
Δέν είναι θέμα διάθεσης. Είναι θέμα συναδελφικής αλληλεγγύης. Γι αυτό υπάρχουν οι επαγγελματίες και χαλάσαμε ΠΟΛΛΑ χρόνια στα θρανία. Αν είναι ο κάθε ένας που θέλει να κάνει μια επαγγελματική εγκατάσταση να βγαίνει να ρωτάει και να την κάνει μόνος του, τότε να το κλείσουμε το μαγαζάκι (όσοι το έχουν ακόμα ανοιχτό) και να πάμε να τυλίγουμε πιτόγυρα.
Αν είσαι συνάδελφος και θέλεις να σου πούνε δυό τρία πράγματα, τότε εντάξει. Αλλα να σου πούνε πως γίνετε η εγκατάσταση απο την αρχή μέχρι το τέλος, βήμα βήμα αναλυτικά, μάλον χλωμο το βλέπω. Εξάλου, αν ήσουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ θά ήξερες απο μόνος σου πώς γίνετε αυτό που ζητάς, οπότε μάλον για "πονηρό" σε κόβω.

Και μιας και το συζητάμε το θέμα, μήπως ξέρεις καμια καλή σελίδα να παίζω LOTTO, JOKER και ΠΡΟΠΟ απο το σπίτι μου ?? Να μήν πληρώνω κερατιάτικα στους προπατζήδες για να γλιτώσω κανα φράγκο. Ασε που ΑΝ κερδίσω θέλουν και μίζα απ τα κέρδη....

Πώς σου φαίνεται εσένα αυτό ?? Αμα παίζαμε και εμείς απο το σπίτι μας, αντί να πηγαίνουμε στα προπατζίδικα θα το έκλεινες το μαγαζακι και εσύ και θα σε έκοβε ή λόρδα !!!!

Φίλε μου κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, δεν σου έχει περάσει δηλαδή από το μυαλό να είμαι ηλεκτρονικός και να μην έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο;
ε; Το να είμαι ηλεκτρονικός και να θέλω να ασχοληθώ ή να ξεκινάω τώρα;
Όχι φυσικά δεν σου πέρασε από το μυαλό γιατί μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σου...
Καλύτερα θα ήταν να μην μου απαντούσες καθόλου παρά να μου επιτίθεσαι έτσι....
Τώρα βλέπω τα βάζεις και με τους ΠΡΟΠΟΤΖΙΔΕΣ μάλλον έχεις θέματα να λύσεις.

johnnkast
27-03-13, 19:58
.... να το κλείσουμε το μαγαζάκι (όσοι το έχουν ακόμα ανοιχτό) και να πάμε να τυλίγουμε πιτόγυρα.........

....εγω παντως το σκεφτομαι σοβαρα!!!!!!!!!!!!.......θα υπενοικιασω κι εναν προπατζη μεσα....

OFF TOPIC:...ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΓΥΡΑΔΙΚΟ....Δωστε ρε καμια ιδεα!!!!!!!!......................................

Υ.Γ. για τα μελη του hlektronika.gr δωρο το αναψυκτικο ή η μπυρα (παντα!!!)

crown
27-03-13, 21:04
μολιs τουs ζορισειs ειναι ολοι τουs ηλεκτρονικοι...το βλεπω καθημερινα στο μαγαζι μου τελικα ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ θελει να τα κανει ολα μονοs του
Φιλε Σακη ξεχναs οτι εδω ειναι ενα FORUM οχι για επαγγελματιεs αλλα για χομπυστεs
Καλο βραδυ

takhs764
27-03-13, 22:39
Δέν είναι θέμα διάθεσης. Είναι θέμα συναδελφικής αλληλεγγύης. Γι αυτό υπάρχουν οι επαγγελματίες και χαλάσαμε ΠΟΛΛΑ χρόνια στα θρανία. Αν είναι ο κάθε ένας που θέλει να κάνει μια επαγγελματική εγκατάσταση να βγαίνει να ρωτάει και να την κάνει μόνος του, τότε να το κλείσουμε το μαγαζάκι (όσοι το έχουν ακόμα ανοιχτό) και να πάμε να τυλίγουμε πιτόγυρα.
Αν είσαι συνάδελφος και θέλεις να σου πούνε δυό τρία πράγματα, τότε εντάξει. Αλλα να σου πούνε πως γίνετε η εγκατάσταση απο την αρχή μέχρι το τέλος, βήμα βήμα αναλυτικά, μάλον χλωμο το βλέπω. Εξάλου, αν ήσουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ θά ήξερες απο μόνος σου πώς γίνετε αυτό που ζητάς, οπότε μάλον για "πονηρό" σε κόβω.

Και μιας και το συζητάμε το θέμα, μήπως ξέρεις καμια καλή σελίδα να παίζω LOTTO, JOKER και ΠΡΟΠΟ απο το σπίτι μου ?? Να μήν πληρώνω κερατιάτικα στους προπατζήδες για να γλιτώσω κανα φράγκο. Ασε που ΑΝ κερδίσω θέλουν και μίζα απ τα κέρδη....

Πώς σου φαίνεται εσένα αυτό ?? Αμα παίζαμε και εμείς απο το σπίτι μας, αντί να πηγαίνουμε στα προπατζίδικα θα το έκλεινες το μαγαζακι και εσύ και θα σε έκοβε ή λόρδα !!!!


ωπα ρε φιλε μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος (ο σακης) μαλον η κυρα νου κουντου κοκο εεεε?????

lepouras
27-03-13, 23:00
Φίλε μου κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, δεν σου έχει περάσει δηλαδή από το μυαλό να είμαι ηλεκτρονικός και να μην έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο;
ε; Το να είμαι ηλεκτρονικός και να θέλω να ασχοληθώ ή να ξεκινάω τώρα;
Όχι φυσικά δεν σου πέρασε από το μυαλό γιατί μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σου...
Καλύτερα θα ήταν να μην μου απαντούσες καθόλου παρά να μου επιτίθεσαι έτσι....
Τώρα βλέπω τα βάζεις και με τους ΠΡΟΠΟΤΖΙΔΕΣ μάλλον έχεις θέματα να λύσεις.

ο επαγγελματίας που σέβεται πρώτα τον εαυτό του πριν μπει σε ένα φορουμ και τους πει δώστε μου τις λίστες και τις λύσεις για να κονομήσω ή να βγάλω ένα μεροκάματο, πρώτα τραβιέται σε μερικές εταιρίες που έχουν ανάλογα προϊόντα ρωτά μαθαίνει τα συστήματά τους, παίρνει τηλέφωνο να εχει και τεχνική υποστήριξη και όταν και αν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και η εταιρία , εταιρίες, καταστήματα του πούνε παπατζιλικια τότε μπαίνει σε ένα φορουμ και ρωτά
<< ρε παλουκαρια έχω συνδέσει 5 τσιτσιμπλικια και 8 κοκοκοψαρα και δεν μου δείχνουν τα 3 από τα 2 κουρκουμπινια. μπορεί κάποιος να μου βοηθήσει?>>
τελικά νιώθω μαλάκας που ξοδεύω λεφτά από αυτά που ΔΕΝ εχω να τρέχω σε εκθέσεις να μιλάω με εταιρίες και καταστήματα για να μπορώ να λέω ότι τουλάχιστον εχω μια ενημέρωση τον προϊόντων που μπορεί να κυκλοφορούν στην αγορά.

ρε μήπως να φτιάξουν οι διαχειριστές και ένα ακομα φόρουμ να λέει με λίγα λεφτά σας δίνουμε πληροφορίες να φτιάχνετε μόνοι σας τα πάντα και να παίρνουμε και εμείς κάνα ψιλό από τις απαντήσεις που θα δίνουμε? λέω μήπως.
και αυτό αλληλεγγύη είναι.
βγάζεις εσύ και δίνεις και σε αυτούς που σε βοήθησαν. πιο δίκαιο.

bikas
27-03-13, 23:14
ηρεμία παιδιά.όλοι δίκιο έχετε.
και κάποιοι που δεν έχουν ασχοληθει αλλά θέλουν να μάθουν (του επαγγέλματος)
αλλά θα υπάρξουν και άλλοι γι να γλιτώσουν κανα 50 αρικο.

και γι αυτό όποιος θέλει απαντά κι όποιος δεν θέλει σιωπά.
πάντως καθε μέρα ερχόμαστε αντιμέτωποι με πράγματα που δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε και απλά ίσως θέλουμνε μια μικρή βοήθεια.και δεν νομίζω το 2008 ο σακης να έκανε εγγραφή σε ένα σάιτ μόνο κμαι μόνο για να καταφέρει κάποια στιγμή να βάλει 8 οθόνες σε ένα προποτζίδικο.

αυτα τα ολίγα (η απόψή μου) και κάποιες φορές που κάποιος δεν θέλει να βοηθήσε ας το λέει από την αρχή κι όχι να προσπαθούμε να βγαλουμε μια κουβέντα με το τσιγγέλι.

αλλά και μην θίγεται τον άλλον σε προσωπικό επίπεδο γιατί ο καθένας τραβάει τα ζόρια του.

lepouras
27-03-13, 23:26
οκ εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. ο Σάκης που θέλει να βγάλει ένα μεροκάματο από αυτό που ρωτά, ταυτόχρονα θα το χάσει διοτι αυτό που ζητά(όπως το ζητά) θα το δει και ο δίπλα και παραδίπλα προποτζης(δεν έχουν ίντερνετ αυτοί?) οπότε την ανάλυση που ζητά(πλήρες οδηγό προϊόντων, συνδέσεων και ρυθμίσεων) θα του στερήσει και το μεροκάματο που ζητά να βγάλει.
αν όμως ζητούσε δυο τρεις διευκρινήσεις θα έδειχνε ότι το έχει το αντικείμενο και απλά θέλει να επιβεβαιώσει την λειτουργία. έτσι θα εξασφάλιζε και ο ίδιος ότι αυτό που θα φτιάξει θα του φέρει και άλλους πελάτες ώστε να αποδώσει και το τράβηγμα και ψάξιμο του.

haris_216
27-03-13, 23:45
................................και δεν νομίζω το 2008 ο σακης να έκανε εγγραφή σε ένα σάιτ μόνο κμαι μόνο για να καταφέρει κάποια στιγμή να βάλει 8 οθόνες σε ένα προποτζίδικο..............................

ίσως να έχεις δίκιο. πάντως αν και ο σάκης γράφτηκε τότε, δεν συμμετέχει και ιδιαίτερα. 15 συνολικά μηνύματα από τα οποία τα 5 είναι σε αυτό το θέμα στο οποίο επιμένει να εξηγεί ότι είναι ηλεκτρονικός. από την άλλη όμως εγώ (απλός ερασιτέχνης κατσαβιδάκιας) γράφτηκα στο φόρουμ κάνα 2άρι χρόνια μετά τον σάκη (τον ηλεκτρονικό???) και έχω 20 φορές παραπάνω μηνύματα. και με ερωτήσεις αλλά και με απαντήσεις, όταν οι λίγες γνώσεις μου το επιτρέπουν.
που είναι ο σάκης ο ηλεκτρονικός από το 2008 όταν άλλοι συνφορουμίτες ρωτάνε διάφορα πράγματα; εντάξει, δεν είναι σχετικός με τις εγκαταστάσεις. αλλά δεν μπορεί να βοηθήσει κανένα με τις γνώσεις του;
μοιραία κάποιος (πονηρός αν θέλετε) θα σκεφτεί μήπως είναι τελικά ο ίδιος ο προπατζής.
προσωπικά δεν έχω τίποτα να χάσω (και ίσως πολλά να κερδίσω) αν κάποιος έδινε εδώ τη λύση step-by-step. αλλά σαφώς και μπορώ να καταλάβω τους επαγγελματίες του φόρουμ αναφορικά με το σκεπτικό τους.
άλλο το "δώσε μου μια βοήθεια" και άλλο το "κάνε μου τη δουλειά".
όταν ζητάς βοήθεια πρέπει να φαίνεται ότι ασχολήθηκες λίγο και κόλλησες. όχι ότι θέλεις να σου κάνει ο άλλος τη δουλειά.

SV1JRT
28-03-13, 10:48
Φίλε μου κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, δεν σου έχει περάσει δηλαδή από το μυαλό να είμαι ηλεκτρονικός και να μην έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο;
ε; Το να είμαι ηλεκτρονικός και να θέλω να ασχοληθώ ή να ξεκινάω τώρα;
Όχι φυσικά δεν σου πέρασε από το μυαλό γιατί μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σου...
Καλύτερα θα ήταν να μην μου απαντούσες καθόλου παρά να μου επιτίθεσαι έτσι....
Τώρα βλέπω τα βάζεις και με τους ΠΡΟΠΟΤΖΙΔΕΣ μάλλον έχεις θέματα να λύσεις.


ΦΙΛΕ μου, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημμα με τους προπατζήδες, ούτε κανέναν άλλον.
Το πρόβλημμα μου είναι με τους διάφορους "πονηρούς" που κυκλοφορούν.
ΟΛΟΙ οσοι έχουν αλάξει ένα σκληρό δίσκο στον υπολογιστή τους, έχουν αυτο-βαφτιστεί "μηχανικοί υπολογιστών" και όσοι έχουν αλάξει την λάμπα στο σαλόνι τους γίνανε "ηλεκτρονικοί", με αποτέλεσμα οι σοβαροί επαγγελματίες που ρίξαμε ιδρώτα στα θρανία να πάρουμε ένα κωλοπτυχίο να καθόμαστε και να πεινάμε, γιατι κάποιος πονηρίδης μας τρώει την δουλειά...

Οπότε για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ΟΧΙ. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ. Αν ήσουν ηλεκτρονικός, εστω και αρχάριος θα ήξερες πως το πρώτο πράγμα που κάνει ένας ηλεκτρονικός που αναλαμβάνει τέτοια δουλειά, είναι να πάρει δύο - τρία τηλέφωνα στους προμηθευτές του, να πάρει προδιαγραφές και τιμές ώστε να δώσει ΠΡΟΣΦΟΡΑ. Εσύ τί προσφορά θα έδινες ?? Ασε τα τεχνικά θέματα. Εφόσον δεν έχεις κάνει ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ, πώς ψάχνεις τα τεχνικά ??

Οπότε, για να συνοψίσουμε, ή προσλαμβάνεις έναν πραγματικό επεγγελματία ή (αν δεν είναι δικό σου το μαγαζι) άσε να πάρει την δουλειά κανένας πραγματικός επαγγελματίας.

Επαναλαμβάνω οτι η στάση μου δεν έχει να κάνει με δυστροπία, ούτε κακία, ουτε έχω θέμα με κατηγορίες ανθρώπων.
Απλά υποστηρίζω το αυτονόητο. Ο ΣΩΣΤΟΣ άνθρωπος στη σωστή δουλειά. ΔΕΝ μου αρέσει να κλέβω την μπουκιά απο το στόμα του άλλου, αλλά δεν μου αρέσει να την κλεβουν και οι άλλοι απο εμένα.....

sakisvas
28-03-13, 13:39
ΦΙΛΕ μου, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημμα με τους προπατζήδες, ούτε κανέναν άλλον.
Το πρόβλημμα μου είναι με τους διάφορους "πονηρούς" που κυκλοφορούν.
ΟΛΟΙ οσοι έχουν αλάξει ένα σκληρό δίσκο στον υπολογιστή τους, έχουν αυτο-βαφτιστεί "μηχανικοί υπολογιστών" και όσοι έχουν αλάξει την λάμπα στο σαλόνι τους γίνανε "ηλεκτρονικοί", με αποτέλεσμα οι σοβαροί επαγγελματίες που ρίξαμε ιδρώτα στα θρανία να πάρουμε ένα κωλοπτυχίο να καθόμαστε και να πεινάμε, γιατι κάποιος πονηρίδης μας τρώει την δουλειά...

Οπότε για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ΟΧΙ. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ. Αν ήσουν ηλεκτρονικός, εστω και αρχάριος θα ήξερες πως το πρώτο πράγμα που κάνει ένας ηλεκτρονικός που αναλαμβάνει τέτοια δουλειά, είναι να πάρει δύο - τρία τηλέφωνα στους προμηθευτές του, να πάρει προδιαγραφές και τιμές ώστε να δώσει ΠΡΟΣΦΟΡΑ. Εσύ τί προσφορά θα έδινες ?? Ασε τα τεχνικά θέματα. Εφόσον δεν έχεις κάνει ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ, πώς ψάχνεις τα τεχνικά ??

Οπότε, για να συνοψίσουμε, ή προσλαμβάνεις έναν πραγματικό επεγγελματία ή (αν δεν είναι δικό σου το μαγαζι) άσε να πάρει την δουλειά κανένας πραγματικός επαγγελματίας.

Επαναλαμβάνω οτι η στάση μου δεν έχει να κάνει με δυστροπία, ούτε κακία, ουτε έχω θέμα με κατηγορίες ανθρώπων.
Απλά υποστηρίζω το αυτονόητο. Ο ΣΩΣΤΟΣ άνθρωπος στη σωστή δουλειά. ΔΕΝ μου αρέσει να κλέβω την μπουκιά απο το στόμα του άλλου, αλλά δεν μου αρέσει να την κλεβουν και οι άλλοι απο εμένα.....

Συνεχίζεις να επιμένεις εσύ...πως θα δώσω ρε έξυπνε προσφορά, εσάς ρωτάω τι θα χρειαστώ για να ξέρω να τα βρω και να κάνω την προσφορά, και ζήτησα να μου πείτε πως θα γίνουν οι συνδέσεις τι που κτλπ , και το μόνο που κάνεις είναι να αμφισβητείς το επάγγελμά μου, αλλά μάλλον θέλεις να το ακούσεις.... εσύ λοιπόν φίλε λες πως "....ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ."

ε λοιπόν εμένα μου περνάει από το μυαλό πως έχεις να δεις πελάτη χρόνια και τα βάζεις με όλο τον κόσμο καημένε...

SV1JRT
28-03-13, 13:52
Συνεχίζεις να επιμένεις εσύ...πως θα δώσω ρε έξυπνε προσφορά, εσάς ρωτάω τι θα χρειαστώ για να ξέρω να τα βρω και να κάνω την προσφορά, και ζήτησα να μου πείτε πως θα γίνουν οι συνδέσεις τι που κτλπ , και το μόνο που κάνεις είναι να αμφισβητείς το επάγγελμά μου, αλλά μάλλον θέλεις να το ακούσεις.... εσύ λοιπόν φίλε λες πως "....ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ."

ε λοιπόν εμένα μου περνάει από το μυαλό πως έχεις να δεις πελάτη χρόνια και τα βάζεις με όλο τον κόσμο καημένε...



Ευτυχώς, δεν έχω ανάγκη να "δώ" πελάτη.
Οσοι με γνωρίζουν προσωπικά (και είναι αρκετοί απο το Ηλεκτρόνικα) ξέρουν γιατί....

Οσο για τα υπόλοιπα που λές, μάλον δέν ισχύουν.
ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ επαγγελματίας μέλος αυτού του φόρουμ (και είναι πάρα - πάρα πολλοί) που να βγαίνει και να ζητάει να του εξηγήσουν πως να κάνει την δουλειά του.....

......καημένε !!!!

sakisvas
28-03-13, 14:05
Ευτυχώς, δεν έχω ανάγκη να "δώ" πελάτη.
Οσοι με γνωρίζουν προσωπικά (και είναι αρκετοί απο το Ηλεκτρόνικα) ξέρουν γιατί....

Οσο για τα υπόλοιπα που λές, μάλον δέν ισχύουν.
ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ επαγγελματίας μέλος αυτού του φόρουμ (και είναι πάρα - πάρα πολλοί) που να βγαίνει και να ζητάει να του εξηγήσουν πως να κάνει την δουλειά του.....

......καημένε !!!!

Καλά το λες ευτυχώς δεν έχεις ανάγκη από πελάτες γιατί αλλιώς....:001_smile:
Τέλος πάντων , το γυρίζουμε το θέμα σε προσωπικό επίπεδο και δεν πρέπει... αυτό πιστεύεις οκ! να σαι καλά.

SRF
28-03-13, 14:30
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ
Αυτός ο οποίος επ-αγγέλεται!
Κατ' ουσίαν επαγγέλεται το προσόν, ο τίτλος, η εργασία του ατόμου ταυτόχρονα με το ίδιο το άτομο! Προέρχεται από την από αρχαιοτάτους χρόνους συνήθεια να παρουσιάζεται πέραν του ονόματος, και καταγωγής (αν ήταν από άλλο μέρος), και το προσόν ή η ιδιότητα ενός ατόμου, στην αναγγελία του κάπου, συνήθως στον άρχων της πόλεως - μέρους! Η πληροφορία συγκεντρωνόταν παντα προ της παρουσίασης του, από έτερους υπεύθυνους προς τον σκοπό αυτό που αυτοί θα διαπίστωναν (διαπίστευσης) ή θα διαπίστευαν από τα λεγόμενα του, την εγκυρότητα των όσων αυτοί θα επαγγέλονταν κατά την αναγγελία του, και τα στοιχεία ήταν πρόσθετα ΕΠΙ (της) ΑΓΓΕΛΙΑΣ του ονόματος!!! ΕΠΙ (το) ΑΓΓΕΛΜΑ αυτού λοιπόν, πληροφορούντο όλοι οι παρόντες & τα προσόντα ή ιδιότητα του αναγγελλόμενου σε αυτούς!

Κατ' επέκτασην ΕΠ' ΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ "Χ" είναι όποιος μετά δική του παρουσίαση της "Χ" διαπίστευσής του, ΑΝΑΓΓΕΛΕΤΑΙ από ΑΛΛΟΥΣ ως "Χ προσόντος" & τάδε (ακολουθεί ή ακολουθείτε από το όνομα αυτού) !!! :wiink:

Συμπέρασμα!!!
Εξ' ορισμού του όρου της σύνθετης λέξεως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, τελικά ΕΙΣΑΙ ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ!!!

:biggrin:

tasosmos
28-03-13, 14:43
Δεν ξερω τι ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γενικως η αποψη μου ειναι οτι αν εισαι επαγγελματιας ηλεκτρονικος (ή τεσπα στο Χ γενικο κλαδο) δεν σημαινει αυτοματως οτι μπορεις να φτιαξεις τα παντα που εχουν σχεση με ηλεκτρονικα (ή τα παντα του Χ γενικου κλαδου αντιστοιχα).

Μπορει πχ μετα την σχολη να μην εχεις ασχοληθει ποτε με τηλεπικοινωνιες, θα μπορουσες να σεταρεις καμια ραδιοζευξη;
Πιθανως ναι αλλα αυτο θα απαιτουσε απο την μερια σου σοβαρη μελετη και ερευνα για μερικες ημερες τουλαχιστον. Απο την αλλη καποιος ο οποιος δουλευει στον ΟΤΕ μπορει να θυμαται απεξω ολα τα απαραιτητα στοιχεια για την σχεδιαση και υλοποιηση μιας ραδιοζευξης και να μπορει να στην σχεδιασει σε λιγα λεπτα αλλα να μην εχει ιδεα πχ απο αυτοματισμους.


Εν ολιγοις νομιζω καλο θα ειναι να μην μπλεξεις με αυτη την ιστορια αν δεν εχεις εκ των προτερων τις εξειδικευμενες γνωσεις που απαιτουνται (ομολογουμενως ουτε εγω τις εχω, δεν εχω ιδεα καν πως μεταφερονται τα δεδομενα του κινο κτλ) και δεν σκοπευεις να ασχοληθεις τακτικα με αυτο τον χωρο.
Αν ειναι φιλος ο προπατζης απλα παρεπεμψε τον σε καποιον αλλο γνωστο σου απο την σχολη που να ασχολειται με αυτα και μεσολαβησε για μια καλυτερη τιμη. Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα.