PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ CLIO



teopass
27-03-13, 02:03
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ Κ΄ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΔΕΣΑ ΦΩΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ Ρ2 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Κ΄ ΤΟ JUMPER ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ MANUAL H' AUTO! ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Κ΄ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΠΟΡΤΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΛΕΙΝΕΙ! ΤΑ ΦΩΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Κ΄ Η ΠΟΡΤΑ ΞΑΝΑΝΟΙΓΕΙ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΕ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΩ;;;;http://www.hlektronika.gr/forum/webkit-fake-url://DBE44748-E8B4-4B66-AB15-CFA3AE115A6F/imagejpeghttp://www.hlektronika.gr/forum/webkit-fake-url://84973A71-C929-400A-9E51-87812EC87CA4/imagejpeg

p_stama
27-03-13, 08:26
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ Κ΄ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΥΝΔΕΣΑ ΦΩΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ Ρ2 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Κ΄ ΤΟ JUMPER ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ MANUAL H' AUTO! ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Κ΄ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΠΟΡΤΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΛΕΙΝΕΙ! ΤΑ ΦΩΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ Κ΄ Η ΠΟΡΤΑ ΞΑΝΑΝΟΙΓΕΙ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΕ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΩ;;;;http://www.hlektronika.gr/forum/webkit-fake-url://DBE44748-E8B4-4B66-AB15-CFA3AE115A6F/imagejpeghttp://www.hlektronika.gr/forum/webkit-fake-url://84973A71-C929-400A-9E51-87812EC87CA4/imagejpeg


Καλημερα και καλως ηρθες.

Καταρχην ΟΧΙ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Ειναι κουραστικο για τα ματια.
Εαν μπορεις βαλε και τις εικονες. Μαλλον τις ξεχασες.

teopass
29-03-13, 12:58
Καλημερα. Σωστα τις ανεβαζω τωρα
42573

teopass
29-03-13, 13:01
το κιτρινο καλωδιο που συνδεεται στο φωτοκυτταρο δεν ειναι γειωση
42574

teopass
30-03-13, 20:44
Καμιά βοήθεια κάποιος;

vasilllis
31-03-13, 14:22
για να καταλαβω.Οταν κλεινει και συναντησει εμποδιο αμεσως επανερχεται σε ανοιχτη θεση? αρα σωστο
οταν ανοιγει και βρει εμποδιο κλεινει?
το sw1 p1 p2 ti ειναι?

teopass
31-03-13, 17:35
Οταν ανοιγει δεν σταματαει σε ανοιχτη θεση.Κλεινει απευθειας αυτοματα. Αν συναντησει εμποδιο σταματα κ΄ ανοιγει αλλα παλι δεν παραμενει ανοιχτη. Το sw1 ειναι το jumperακι για αυτοματη ή χειροκινητη λειτουργια! Το Ρ2 ειναι ο χρονοδιακοπτης του αυτοματου κλεισιματος. Αν γνωριζεις την σωστη θεση του Sw1 κ΄ αν τα ρευματα ειναι οκ.. Ευχαριστω

antiprosopos
31-03-13, 18:39
Αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή αν το έχεις συνέχεια σε λειτουργία η πόρτα θα ανοιγοκλείνει μόνη της;;;;
Ο χρονοδιακόπτης τι ακριβώς κάνει; Καθορίζει το πότε θα σταματήσει το κλείσιμο της πόρτας;;;
Έτσι όπως το σκέφτομαι κάτι παίζει με τους τερματικούςδιακόπτες. Ή δεν έχει τερματικούς ή δεν δουλεύουν σωστά.

teopass
31-03-13, 21:46
Ο χρονοδιακοπτης δηλαδη το Ρ2 ειναι για το αυτοματο κλεισιμο.Την ανοιγεις, η πορτα μενει ανοιχτη κ΄κλεινει μονη της μετα απο τον χρονο που εχεις ρυθμισει(στριβεις δεξια το Ρ2 αυξανεται ο χρονος).Αυτο σε μενα δεν λειτουργει! Μολις ανοιξει ολοκληρη αμεσως κλεινει.Δεν υπαρχει πλακετα χωρις τερματικους, οι δικοι μου φαινονται κ΄ στην φωτο!Μαλλον το jumper tou sw1 δεν εχω σε σωση θεση!Αν γνωριζει καποιος θα του ειμαι ευγνωμων

vasilllis
01-04-13, 10:28
Τωρα το τζαμπερ ειναι στο auto.βγαλτο και κανε το ενα κλικ πανω να μπει στο manual.

teopass
01-04-13, 11:03
το ειχα κ΄ στο manual αλλα η χρονοκαθυστερηση δεν δουλευε κ΄ παλι

antiprosopos
01-04-13, 13:04
Ο χρονοδιακοπτης δηλαδη το Ρ2 ειναι για το αυτοματο κλεισιμο.Την ανοιγεις, η πορτα μενει ανοιχτη κ΄κλεινει μονη της μετα απο τον χρονο που εχεις ρυθμισει(στριβεις δεξια το Ρ2 αυξανεται ο χρονος).Αυτο σε μενα δεν λειτουργει! Μολις ανοιξει ολοκληρη αμεσως κλεινει.Δεν υπαρχει πλακετα χωρις τερματικους, οι δικοι μου φαινονται κ΄ στην φωτο!Μαλλον το jumper tou sw1 δεν εχω σε σωση θεση!Αν γνωριζει καποιος θα του ειμαι ευγνωμων


Α οκ, τώρα κατάλαβαμε πως δουλεύει…..:001_smile:
Αυτά που φαίνονται ,αν εννοείς αυτά τα μπλε 12 volt DC είναι ρελε, όχι τερματικοί διακόπτες.
Οι πλακέτες τηλεχειρισμού από μόνες τους (δεν έχω δει εγώ τουλάχιστον μέχρι τώρα)δεν έχουν τερματικούς διακόπτες. Εσυ τους τοποθετής.
Αλλά με τα νέα δεδομένα το :001_smile: πρόβλημα θα παίζει να είναι στο τζαμπερ.
Άλλαξε θέση το τζαμπερακι όπως λέει και ο Βασίλης.
Δεν είχε οδηγίες για την κάθε θέση του τζαμπερ;;;

antiprosopos
01-04-13, 13:15
το ειχα κ΄ στο manual αλλα η χρονοκαθυστερηση δεν δουλευε κ΄ παλι

ΥΓ
Δεν είχα δει το μήνυμα σου.
Το όλο σύστημα ήταν έτοιμο ή το έφτιαξες εσύ;

thm
01-04-13, 13:16
Ρώτησες εδώ?
http://www.katee.gr/en/products1.asp?cID=63&pID=181

teopass
01-04-13, 20:25
Το ολο συστημα βασει οδηγιων λεει πως οταν το jumber ειναι στο auto πρεπει να δουλευει το αυτοματο κλεισιμο!Αυτο που θελω να μου διευκρινισει καποιος ειναι αν η συνδεσμολογια ειναι ενταξει κ΄ αν χρειαζεται καποιο γεφυρωμα

vasilllis
02-04-13, 12:35
αυτη δουλευε παλια?και μολις εβαλες τα φωτοκυταρα χαλασε?τσεκαρε επισης αν εχει θερμικο.Μηπως δεν εχει τρυθμιστει σωστα και τερματιζει η πορτα στο ανοιχτο και η πλακετα το βλεπει σαν εμποδιο και το ξανακλεινει.

teopass
02-04-13, 13:44
Εχει μηχανικο συμπλεκτη κ΄ καταλαβαινει ποτε ανοιγει κ΄ ποτε κλεινει! Πριν τα φωτοκυτταρα ηταν στο manual κ΄ δουλευε μονο οταν δωσεις εντολη απο το τηλεχειριστηριο

vasilllis
02-04-13, 15:54
Ανεφερες οτι ουτε στο μανουαλ δουλευει(κλεινει παλι μονη της)
,λαθος κανω?
Αφου πριν δουλευε ξεκινσ απο εκει .ξυλωσε τα παλι,η ηταν γεφυρωμενα.μηπως εχεις δωσει αναποδες επαφες?

teopass
02-04-13, 16:01
Σωστα ουτε στο manual. Αναποδα ρευματα που;στο μοτερ;

vasilllis
02-04-13, 16:52
Σωστα ουτε στο manual. Αναποδα ρευματα που;στο μοτερ;
Οχι αναποδα ρευματα.αναποδη επαφη,να θελει ΝΟ και να εχεις βαλει NC .παιζει κατι τετοιο?

teopass
02-04-13, 21:03
Δεν νομιζω.Απλα δεν ξερω αν πρεπει να συνδεσω το δευτερο καλωδιο απευθειας στο common! Υπαρχει πειπτωση να εχει καει το ρυθμιστηρακι του χρονου;;

vasilllis
03-04-13, 01:36
Δεν νομιζω.Απλα δεν ξερω αν πρεπει να συνδεσω το δευτερο καλωδιο απευθειας στο common! Υπαρχει πειπτωση να εχει καει το ρυθμιστηρακι του χρονου;;
χλωμο,αλλα αν ειχε καει δεν θα εκανε τα ιδια και χωρις φωτοκυταρα?

teopass
03-04-13, 02:43
Αν βαλω ενα χρονοδιακοπτακι θα δουλεψει λες;

vasilllis
03-04-13, 10:22
κανε μια δοκιμη,ξυλωσε τα φωτοκυταρα να δεις αν δουλευει.μου φαινεται πολυ περιεργο να μην λειτουργει το συγκεκριμενο κυκλωμα.