PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματος κλιμακωστασίου



lefteris251
30-03-13, 19:02
Καλησπερα σας εχω ενα προβλημα με τον αυτοματο κλιμακωστασιου (το αυτοματακι που εχουν τα κοινοχρηστα φωτα της πολυκατοικιας) λοιπον εχω τον βιοματ οπως φαινεται στην εικονα παρακατω. απο κατω παιρνει 220V απο πανω αριστερα το μπλε ειναι το καλωδιο που παει στο μπουτον και πανω αριστερά τ μαυρο παει στις λαμπες. τ προβλημα ειναι οτι οταν παταω τ μπουτον αναβει αλλα αν τ αφησω σβηνει δεν κραταει χρονο. ειναι καινουριο το αυτοματακι και δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.

Υ.Γ.

Το προηγουμενο που ειχε οπως και αυτο στο πλαι του ειχε 2 σχεδια ενα απλα με 3 λαμπες κ 3 μπουτον κ ενα με 3 λαμπες και 4 μπουτον αν δεν κανω λαθος. Το παλιο ομως ειχε μια μικρη βιδουλα επιλογης λειτουργιας η το ενα σχεδιο η το αλλο. ηταν ρυθμησμενο στην επιλογη με το απλο σχεδιο (3 λαμπες με 3 μπουτον) το καινουριο δεν εχει επιλογη.
Δεν ξερω αν φταιει αυτο η κατι αλλο παρακαλω οποιος ξερει να μ βοηθησει. Η συνδεσμολογια ειναι
σωστη λογικα αν αλλαξω συνδεσμολογια θα καει.42607

vasilllis
30-03-13, 20:40
το ακους να οπλιζει το ρελε του αυτοματου για καποιο χρονο?ειναι σιγουρα αυτοματος αυτος?δεν βλεπω ρυθμιση χρονου επανω.

Κυριακίδης
30-03-13, 21:11
το ακους να οπλιζει το ρελε του αυτοματου για καποιο χρονο?ειναι σιγουρα αυτοματος αυτος?δεν βλεπω ρυθμιση χρονου επανω.

Βασίλη για να πιεις μια μπύρα π.χ. πρέπει να βγάλεις το "καπάκι" ... αλλιώς δεν έχει γεύση :lool:

42608

liferange
30-03-13, 21:22
Βασίλη για να πιεις μια μπύρα π.χ. πρέπει να βγάλεις το "καπάκι" ... αλλιώς δεν έχει γεύση :lool:

42608

ΟΥΑΟΥΥΥυυυ τεχλολογια....:001_tt2:

Κυριακίδης
30-03-13, 22:03
Το προηγουμενο που ειχε οπως και αυτο στο πλαι του ειχε 2 σχεδια ενα απλα με 3 λαμπες κ 3 μπουτον κ ενα με 3 λαμπες και 4 μπουτον αν δεν κανω λαθος.

Αφού έχεις εκεί στο προηγούμενο (Το σχέδιο ) αρκεί να το "ακολουθήσεις" πιστά όπως το λέει ... και πρόσεξε το καλά 3 λάμπες και 3 μπουτόν ΝΑΙ ... αλλά στο άλλο που λες 3 λάμπες και 4 μπουτόν ΟΧΙ ... είναι 4 λάμπες και 4 μπουτόν

lefteris251
31-03-13, 12:56
Το ρελε οπλιζει μολις το βαζω στο ρευμα ακουγεται. αν τ βγαλω απο το ρευμα και το ξανα βαλω ακουγεται αλλα δεν κραταει καθολου χρονο. Τα σχεδια ειναι ακριβως αυτα που ανεβασες ''Κυριακίδης'' ευχαριστω. το σχεδιο πως να τ ακολουθησω το μονο που μπορω να κανω ειναι η συνδεση στον πινακα.

Κυριακίδης
31-03-13, 13:50
Ανέβασε τους χρόνους με τα σχετικά κουμπάκια που έχει . από το εργοστάσιο φαίνεται άφησαν την μικρότερη διάρκεια .. οπότε εσύ ρύθμισε το παραπάνω . Τα όρια όπως αναφέρει είναι από μισό λεπτό έως 12 λεπτά και μάξιμουμ φορτίο σε 2000βατ

lefteris251
31-03-13, 14:30
Το εκανα κ αυτο στις ρυ8μισεις ειναι οκ αλλου ειναι τ προβλημα και εχω σπασει το κεφαλι μου να τ βρω. και στα 12' το εβαλα και παντου....παιζει ρολο που οι λαμπες ειναι οικονομίας? στα βατ ειμαι καλα παντως. ουφφφφφφφφφφφ μπλεξαμε και ειναι κοινοχρηστος οχι τπτ αλλο :(

lefteris251
31-03-13, 14:34
Να πω τι φανταζομαι εγω δεν ξερω αν ειναι σωστο βεβαια. Στο παλιο ειχε επιλογη 3-4 για το πιο σχεδιο να ακολουθηση ο αυτοματος ηταν τησ ABB αυτος δεν εχει επιλογη μηπως υπαρχει αλλος τροπος? Ευχαριστω παντως πολυ για την συμμετοχη και τις γνωμες.

antxor
31-03-13, 19:26
τα σχεδια δεν ειναι για οτι ακριβως λετε.το ενα ειναι για τρια καλωδια και το αλλο για τεσσερα.μηπως το μπλε ειναι οι λαμπες και το μαυρο για τα μπουτον;;τσεκαρε τα με ενα μπαζερακ

lefteris251
01-04-13, 01:12
Τ εχω τσεκαρει ειναι οκ αν τ αλλαξω θεση θ τν καψω καπου αλλου ειναι τ προβλημα. Τ μπλε παει στο μπουτον τ ειδα κ σαν χρωμα κ με τ πολυμετρο