PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος στροφων κινητηρα!



dimitrisTs
31-03-13, 21:30
Θελω να κανω μια κατασκευη για ελεγχο στροφων κινητηρα με ενα PWM και μια γεφυρα-Η .
Εχω βρει 2 κυκλωματα και θελω να τα ενωσω.Βραζωντας απο το κυκλωμα του PWM to mosFet και βαζοντας ενα διπλο διακοπτη.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν θα λυτουργισει αυτη κατασκευη και τι τιμες πρεπει να εχουν οι αντιστασεις και ποια τρανζιστορ και διοδους πρεπει να χρησιμοποιησω στην γεφυρα-Η.


Αυτα τα ειναι τα κυκλωματα που θελω να χρησιμοποιησω


¨http://www.dprg.org/tutorials/2005-11a/2005-10a-004.gif
http://www.electronicsteacher.com/robotics/images/hbridge.gif


Ευχαριστω!

gsouf
31-03-13, 23:18
Αμα δεν σε ενδιαφέρει να αλλάζεις φορά περιστροφής ποίος ο λόγος της γέφυρας?

dimitrisTs
01-04-13, 13:29
Με ενδιαφερει και η φορα περιστροφης.Απλα θελω εαν μποριτε να μου πειτε,εαν γινεται αυτη η συνδεσμολογια που θελω να κανω και τι εξαρτιματα θα χρησιμοποιησω στη γεφυρα-Η.

FILMAN
01-04-13, 13:33
Ποια συνδεσμολογία θες να κάνεις δεν έχω καταλάβει. Η φορά περιστροφής πώς θα αλλάζει;

dimitrisTs
01-04-13, 13:36
Θελω να ενωσω αυτες τις 2 συνδεσμολογιες που ανεβασα,απλα σκευτομαι να βγαλω το mosfet στο κυκλωμα του pwm και να βαλω ενα διπλο διακοπτη για να αλλαζω απο εκει τη φορα περιστορης. (ο διακοπτης θα ενωνει το κυκλωμα του PWM με την γεφυρα -Η).

FILMAN
01-04-13, 13:42
Σκέψου λίγο πιο έξυπνα, στο πρώτο κύκλωμα αντί να συνδέσεις το μοτέρ κατευθείαν, θα το συνδέσεις μέσω του διακόπτη αλλαγής φοράς...

rkiller
01-04-13, 15:51
Από το κύκλωμα του pwm το άκρο 2 του Q1 θα συνδεθεί στο gnd της γέφυρας-Η και το άλλο άκρο στο +V κανονικά, ο κινητήρας θα συνδεθεί εκεί που τον δείχνει στη γέφυρα, δε χρειάζετε να αλλάξεις κάτι στα κυκλώματα, σε τι κινητήρα θα το χρησιμοποιήσεις? γιατί μπορεί να μη σου κάνει δουλεία...

FILMAN
01-04-13, 15:56
Από το κύκλωμα του pwm το άκρο 2 του Q1 θα συνδεθεί στο gnd της γέφυρας-Η και το άλλο άκρο στο +V κανονικά, ο κινητήρας θα συνδεθεί εκεί που τον δείχνει στη γέφυρα, δε χρειάζετε να αλλάξεις κάτι στα κυκλώματα, σε τι κινητήρα θα το χρησιμοποιήσεις? γιατί μπορεί να μη σου κάνει δουλεία...
Φίλε Γιάννη αυτά που γράφεις εδώ είναι λάθος...

rkiller
01-04-13, 15:59
Φίλε Γιάννη αυτά που γράφεις εδώ είναι λάθος...
γιατί το λες αυτό?

FILMAN
01-04-13, 16:31
Γιατί τα δυο κάτω τρανζίστορ της γέφυρας κάνουν την ίδια δουλειά με το Q1 οπότε είναι χαζομάρα να υπάρχουν και τα τρία, επίσης αν δεν δώσεις εντολές στη γέφυρα (στα σημεία σύνδεσης που φαίνονται αριστερά) το μοτέρ θα μείνει ακίνητο.

Α, παρεμπιπτόντως οι αντιστάσεις βάσης στα δυο επάνω τρανζίστορ της γέφυρας είναι άχρηστες, αλλά είπαμε, το σχηματικό κυκλοφοράει στο Internet.

Το πιο απλό είναι να συνδέσει τον διακόπτη στο πρώτο κύκλωμα όπως του γράφω στο #6 χωρίς να ασχοληθεί καθόλου με τη γέφυρα Η.

dimitrisTs
01-04-13, 16:35
Λογικα πρεπει να βγει το mos και μπει ενας διπλος διακοπτης οπου θα συνδεει το PWM με το forwards και το reverse Της γεφυρας-Η αλλα δεν ξερω εαν λυτουργησει

dimitrisTs
01-04-13, 16:41
Μπορει να μου σχεδιασει καποιος ακριβος αυτα τα 2 κυκλωματα ενωμενα να ξερω ακριβος τι να κανω?

rkiller
01-04-13, 16:45
Γιατί τα δυο κάτω τρανζίστορ της γέφυρας κάνουν την ίδια δουλειά με το Q1 οπότε είναι χαζομάρα να υπάρχουν και τα τρία, επίσης αν δεν δώσεις εντολές στη γέφυρα (στα σημεία σύνδεσης που φαίνονται αριστερά) το μοτέρ θα μείνει ακίνητο.

Α, παρεμπιπτόντως οι αντιστάσεις βάσης στα δυο επάνω τρανζίστορ της γέφυρας είναι άχρηστες, αλλά είπαμε, το σχηματικό κυκλοφοράει στο Internet.

Το πιο απλό είναι να συνδέσει τον διακόπτη στο πρώτο κύκλωμα όπως του γράφω στο #6 χωρίς να ασχοληθεί καθόλου με τη γέφυρα Η.


το κύκλωμα της γέφυρας λειτουργεί όπως ειναί, το έχω φτιάξει κι εγώ το ίδιο, αν γίνει αντικατάσταση των δύο transistor της γέφυρας με το Q1 τότε απλά δε θα υφίστατε λειτουργία, αν πιστεύεις ότι θα λειτουργεί σχεδίασε το και ανέβασε το εδώ να το δοκιμάσουμε, ο διακόπτης που λές θέλει χειροκίνητη ρύθμιση ενώ με τη γέφυρα απλά θέλει εντολή, αυτος είναι ο ρόλος της, μπόρει έτσι που θέλει να το χρησιμοποιήσει να μη βολεύει ο χειροκίνητος διακόπτης. Πάντα φιλικά.

rkiller
01-04-13, 16:48
Λογικα πρεπει να βγει το mos και μπει ενας διπλος διακοπτης οπου θα συνδεει το PWM με το forwards και το reverse Της γεφυρας-Η αλλα δεν ξερω εαν λυτουργησει

Το reverse και το forward τα πολώνεις στο + όσο ειναι πολομένο ένα απο τα δύο λειτουργεί. το pwm πρέπει να είναι στην τροφοδοσία της γέφυρας για να περνάει από το μοτέρ.

rkiller
01-04-13, 16:51
Μπορει να μου σχεδιασει καποιος ακριβος αυτα τα 2 κυκλωματα ενωμενα να ξερω ακριβος τι να κανω?
Δεν είπες σε τι κινητήρα θα το χρησιμοποιήσεις...

dimitrisTs
01-04-13, 17:02
Παιδια το κυκλωμα ειναι για εργασια στο τει μου.Δεν με ενδιαφερει για τι κινητηρα θα ειναι,απλα να ξερω θεωριτικα που μπορει να χρησιμοποιηθει.
Μπορει καποιος να μου σχεδιασει ενα πληρη σχηματικο για να φτιαξω το pcb?

rkiller
01-04-13, 17:04
Παιδια το κυκλωμα ειναι για εργασια στο τει μου.Δεν με ενδιαφερει για τι κινητηρα θα ειναι,απλα να ξερω θεωριτικα που μπορει να χρησιμοποιηθει.
Μπορει καποιος να μου σχεδιασει ενα πληρη σχηματικο για να φτιαξω το pcb?
Αφού είναι για εργασία ο καθηγητής δε μπορεί να βοηθήσει? Την ίδια εργασία είχα κι εγώ σε ένα εργαστήριο απλά το pwm το είχα απο έναν μικροελεγκτή.

FILMAN
01-04-13, 17:05
Λογικα πρεπει να βγει το mos και μπει ενας διπλος διακοπτης οπου θα συνδεει το PWM με το forwards και το reverse Της γεφυρας-Η αλλα δεν ξερω εαν λυτουργησει


Μπορει να μου σχεδιασει καποιος ακριβος αυτα τα 2 κυκλωματα ενωμενα να ξερω ακριβος τι να κανω?Προφανώς δεν διάβασες αυτό που σου έγραψα στο #6...

rkiller
01-04-13, 17:08
Προφανώς δεν διάβασες αυτό που σου έγραψα στο #6...
Φίλιππε είναι για εργασία στο ΤΕΙ άρα δε θέλει με χειροκίνητο διακόπτη θέλει με γέφυρα, είναι για εκπαιδευτικό σκοπό.

dimitrisTs
01-04-13, 17:15
Αυτο θα λυτουργισει?42650

FILMAN
01-04-13, 17:19
το κύκλωμα της γέφυρας λειτουργεί όπως ειναί, το έχω φτιάξει κι εγώ το ίδιο
Δεν είπα ότι έχει κάποιο λάθος με εξαίρεση τις δυο αντιστάσεις στα επάνω τρανζίστορ οι οποίες δεν χρησιμεύουν σε τίποτα απολύτως όπως επίσης και στο γεγονός ότι τα επάνω τρανζίστορ δεν φτάνουν ποτέ στον κόρο με αποτέλεσμα μειωμένη τάση στο φορτίο και θέρμανση των τρανζίστορ αυτών, εκτός αν η εντολή είναι από τάση μεγαλύτερη από την τάση που διαχειρίζεται η γέφυρα (π.χ. 12V vs 5V) οπότε και οι αντιστάσεις χρειάζονται, και τα τρανζίστορ φτάνουν στον κόρο. Συνήθως όμως στα κυκλώματα αυτά οι εντολές είναι με μικρότερη ή το πολύ ίση τάση με αυτή του τμήματος ισχύος.
αν γίνει αντικατάσταση των δύο transistor της γέφυρας με το Q1 τότε απλά δε θα υφίστατε λειτουργία
Το Q1 ελέγχει τη σύνδεση της γης στο φορτίο. Ακριβώς το ίδιο κάνουν και τα κάτω τρανζίστορ της γέφυρας Η...

αν πιστεύεις ότι θα λειτουργεί σχεδίασε το και ανέβασε το εδώ να το δοκιμάσουμε,
Είναι πολύ απλό, δεν θέλει σχεδίαση. Στο πρώτο κύκλωμα καταργείς το Q1 και δρομολογείς την έξοδο του 555 στο ένα από τα δύο σημεία του δεύτερου κυκλώματος (της γέφυρας Η) που φαίνονται στο αριστερό μέρος ανάλογα με την κατεύθυνση προς την οποία θες να κινηθεί το μοτέρ, ενώ η γέφυρα τροφοδοτείται με τάση συνέχεια.

ο διακόπτης που λές θέλει χειροκίνητη ρύθμιση ενώ με τη γέφυρα απλά θέλει εντολή, αυτος είναι ο ρόλος της, μπόρει έτσι που θέλει να το χρησιμοποιήσει να μη βολεύει ο χειροκίνητος διακόπτης.
Μα ο ίδιος έκανε λόγο για χρήση διακόπτη.

Το reverse και το forward τα πολώνεις στο + όσο ειναι πολομένο ένα απο τα δύο λειτουργεί. το pwm πρέπει να είναι στην τροφοδοσία της γέφυρας για να περνάει από το μοτέρ.
Γιατί δεν μπορεί να είναι στο reverse ή το forward; Το βρίσκεις πολύ έξυπνο να βάλεις άλλο ένα τρανζίστορ για ON/OFF τη στιγμή που έχεις ήδη δύο που μπορούν να κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά; Εγώ όχι! :001_smile:

FILMAN
01-04-13, 17:23
Αυτο θα λυτουργισει?42650
Εν μέρει ναι...

θα σου κάνω μερικές αλλαγές να τις δεις...

rkiller
01-04-13, 17:23
Αυτο θα λυτουργισει?42650

Πες Φίλιππε, εγώ πρέπει να φύγω γιατί έχω μάθημα

dimitrisTs
01-04-13, 17:24
Θα περιμενω.

Ευχαριστω.

rkiller
01-04-13, 17:26
Είναι πολύ απλό, δεν θέλει σχεδίαση. Στο πρώτο κύκλωμα καταργείς το Q1 και δρομολογείς την έξοδο του 555 στο ένα από τα δύο σημεία του δεύτερου κυκλώματος (της γέφυρας Η) που φαίνονται στο αριστερό μέρος ανάλογα με την κατεύθυνση προς την οποία θες να κινηθεί το μοτέρ, ενώ η γέφυρα τροφοδοτείται με τάση συνέχεια.

Έτσι όπως το είπες νόμιζα να καταργήσει τα δύο της γέφυρας και να τα αντικαταστήσει με του pwm, λάθος συγνώμη.

FILMAN
01-04-13, 17:41
Νάτο.....

dimitrisTs
01-04-13, 19:47
Ευχαριστω πολυ φιλε μου,

Οταν εχεις χρονο θα ηθελα να μου πεις και λιγα πραγματα για τη λυτουργεια του και σε τι κινητηρα μπορει να συνδεθει.
Να ξερω τι να του πω!!!!
Εαν εχεις την ευχαριστηση.

Και παλι Ευχαριστω.

FILMAN
02-04-13, 10:54
Αυτά υποτίθεται ότι τα ξέρεις ήδη.

dimitrisTs
02-04-13, 14:57
Δεν τα ξερω με ακριβια αλλα ενταξη θα το ψαξω λιγο,μη σε βαζω και σε κοπο :)

Ευχαριστω πολυ