PDA

Επιστροφή στο Forum : πτώση ρελέ από διακόπτη ηλεκτρικού ρολού



george1977
02-04-13, 20:54
καλησπέρα,
αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο σπίτι μου. εδώ και ένα χρόνο όταν πατάω το διακόπτη του ηλεκτρικού ρολού (πατζούρι) πέφτει ο αυτόματος στον πίνακα.
για να είμαι πιο ακριβής, στις αρχές μία δούλευε μία δεν δούλευε και σταδιακά δούλευε ολοένα λιγότερο.τώρα με το που τον πατάω το διακόπτη πέφτει αμέσως.
έχω ρωτήσει και την εταιρεία και ηλεκτρολόγο, όμως ο καθένας πιστεύει ότι είναι δουλειά του άλλου (χωρίς κανένας να έρθει να κάνει αυτοψία, μόνο τηλεφωνικά)
μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε περαιτέρω?
ευχαριστώ

για να είμαι πιο συγκεκριμένος, πέφτει ο αυτόματος (γενικός) και όχι μία από τις ασφάλειες του πίνακα (μένει όλο το σπίτι χωρίς ρεύμα). μπορεί να οφείλεται σε διαρροή?

stavros_97s
02-04-13, 21:11
Για να πέφτει η ασφάλεια σημαίνει πως τραβάει πολύ ρεύμα.Μήπως έχεις τραβήξει ρεύμα από κάποιο κουτί που πιθανόν από εκεί να παίρνει ρεύμα και το ρολό.
Αν πάλι δεν ισχύει αυτό, μπορεί να έχει πρόβλημα το ρολό ίσως κάποιο βραχυκύκλωμα.Αν πάλι δεν συμβαίνει αυτό, θα μπορούσες δοκιμαστικά να τοποθετήσεις μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά δεν ξέρω αν αντέχει η καλωδίωση.

JOUN
02-04-13, 21:44
Εχει διαρροη το μοτερ του ρολου και θελει αλλαγμα η να το πας για καινουρια περιελιξη..Πιστευω η εταιρια θα εχει αλλα μοτερ για να σου δωσει.

george1977
02-04-13, 22:01
ευχαριστώ, και κάτι ακόμη, μου είπαν να ανοίξω το κουτί του ρολού και ότι μπορώ να παρακάμψω τη γείωση και να δουλέψει. ισχύει?

xrhstosmp
02-04-13, 22:13
ευχαριστώ, και κάτι ακόμη, μου είπαν να ανοίξω το κουτί του ρολού και ότι μπορώ να παρακάμψω τη γείωση και να δουλέψει. ισχύει?

οποιος και να στο ειπε αυτο, στειλτον στο διαολο!!!!!
γιατι προσπαθει να στειλει εσενα!

ezizu
02-04-13, 22:45
Κατά πάσα πιθανότητα συμβαίνει αυτό που σου έγραψε ο Γιώργος (JOUN) στο ποστ#3.
Η λογική της γείωσης είναι, σε περίπτωση διαρροής να μπορεί το ηλεκτρικό ρεύμα ,να πηγαίνει εύκολα απευθείας στην γη .
Με δυο λόγια για παράδειγμα, αν κάποιος ακουμπήσει τα μεταλλικά μέρη μιας ηλεκτρικής συσκευής που έχει διαρροή ,το ηλεκτρικό ρεύμα να μην περάσει μέσα από το σώμα του προς την γη (περίπτωση ηλεκτροπληξίας),αλλά από τον <<εύκολο δρόμο>> που είναι το καλώδιο της γείωσης.
Επειδή από τα γραφόμενά σου ,βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν είσαι πολύ σχετικός με θέματα ηλεκτρολογίας, θα σου επισημάνω τα εξής:
Ποτέ δεν αποσυνδέουμε την γείωση και για κανένα λόγο.Είναι θέμα ασφάλειας.
Στην περίπτωση που είναι απαραίτητο να αποσυνδεθεί ,μπορεί να γίνει μόνο από έμπειρο και καλό γνώστη του αντικειμένου ( της ηλεκτρολογίας) και μόνο για καθαρά διαγνωστικούς σκοπούς (εννοείται ότι θα πρέπει να επανασυνδεθεί οπωσδήποτε).
Φιλικά πάντα.

samvuk
03-04-13, 02:00
Εχει σιγουρα διαρροη το μοτερ των ρολων σου οπως σου ειπαν ολοι οι προηγουμενοι.
Σε καμια μα καμια περιπτωση μην βγαλεις την γειωση

gkouk
07-04-13, 10:50
Άνοιξε το ρολο να δεις τι γίνεται μεσα, καμιά φορα πιάνεται το καλώδιο του μοτερ στο ρολό και το τρώει.. αρα διαρροή-βραχυκυκλωμα.. εχει συμβεί αρκετές φορες