PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση αναλογικου θερμοστατη



creature
03-04-13, 22:15
Καλησπέρα,
θέλω να συνδέσω τον παρακάτω θερμοστατη σε οικιακό ψυγειο.
4270042701
στον παλιο θερμοστατη οι 3 επαφες ήταν αριθμημενες ως 3,4 και 6
τα καλωδια ήταν συνδεμένα
3- ασπρο
4- μαυρο
6- καφε
και μια επαφη για την γειωση. (στον καινουργιο η γείωση μπαινει στο πλαι)

ειπα να ρωτησω πριν κανω καμια ζημια..

lepouras
03-04-13, 22:36
α) μάλλον θα πας για www.howtofixit.gr (http://www.howtofixit.gr)
β) με κάθε επιφύλαξη 3>Ρ1 4>1 6>2 αλλά πρώτα περίμενε επιβεβαίωση

leosedf
03-04-13, 23:24
Δεν πειράζει ας συνεχίσει εδώ το θέμα. :001_smile:

Κυριακίδης
04-04-13, 02:38
Κατά αρχήν δεν είναι κατάλληλος ο θερμοστάτης ... καταλαβαίνω από προηγούμενο ποστ ότι προορίζεται για συντήρηση κρασιών με μια μέση θερμοκρασία 12 βαθμών?

Κανονικά ο "γνήσιος" θερμοστάτης που είχε . λογικά όταν ο διακόπτης τροφοδοσίας (για κομπρεσέρ) είναι ενεργός .. ο αντίστοιχος (της άλλης πλευράς ) μένει εκτός που προορίζεται (ανάλογα το μοντέλο) στην αντίσταση απόψυξης.
Και άλλα πολλά που δεν θα τα αναλύσουμε εξονυχιστικά .
Ο θερμοστάτης του Φίλου μας είναι
42711
Πρόκειται για μη εναλλάξιμο διακόπτη.

Τώρα πάμε σε ένα "κλασσικό " συνηθισμένο "γνήσιο " θερμοστάτη.. (καλό θα ήταν να μας έλεγε τον κωδικό ) του προηγούμενου θερμοστάτη κωδικός που συνηθίζεται με ένα αρχικό Κ και έναν αριθμό π.χ. Κ59
Για π.χ. το Κ59 έχουμε κατάλληλο θερμοστάτη για να υποστηρίζει τα εξαρτήματα που φαίνονται αναλυτικά
42712

Σχέδια υπάρχουν πολλά ... ο παρακάτω σύνδεσμος (στην αριστερή λωρίδα) φαίνονται όλοι οι κωδικοί και τι αντιπροσωπεύει ο κάθε τύπος , αν είναι π.χ. με σκέτο μοτέρ , αν έχει και εσωτερικό ανεμιστήρα , αν πρόκειται για ψυγείο με R600a κτλ

http://www.invensyscontrolseurope.com/rancoproduct.aspx?id=3108

(σε κάθε τύπο θερμοστάτη που επιλέγουμε σύμφωνα με τον κωδικό του) στην σελίδα που θα παρουσιαστεί θα εμφανιστεί η επιλογή Brochures , instructions and download και βλέπουμε τα χαρακτηριστικά του καθενός και το πιθανό σχεδιάγραμμα που του ταιριάζει.

Στην τελική κανένας από όλους τους παραπάνω κωδικούς δεν είναι κατάλληλος
Η καλύτερη επιλογή νομίζω είναι μονόδρομος για ψηφιακό θερμοστάτη

babilis
04-04-13, 11:37
Από αυτά που βλέπω στην φωτογραφία σου το p1 ανάλογα μη την θερμοκρασία συνδέετε με το 1 ή το 2

Νομίζω ότι το p1 συνδέετε με το 1 όταν πιάνει θερμοκρασία. (Δεν είμαι σίγουρος,αλλά μπορείς να το μάθεις
δίνοντας φάση στο p1 και να δεις με ένα δοκιμαστικό που δίνει ρεύμα).

creature
27-04-13, 16:10
επανέρχομαι. ο θερμοστατης επιστράφηκε και πήρα στη θέση του τον ψηφιακό stc300 (φωτο παρακάτω)
μια ακομα πληροφορία: τοκαλωδιο που παει από την πριζα στο ψυγειο εχει χρωματα μπλε καφε κιτρινο
επισης με το πολύμετρο βρήκα οτι απ τα καλωδια που φαινονται μέσα στο ψυγείο(1ο ποστ) το μαυρο με το μπλε κάπου ενωνονται.
καθε βοηθεια θα είναι πολύτιμη..

http://www.zelekt.gr/epaggelmatika/Foto/29295032.JPG

creature
27-04-13, 22:21
κανεις ρε παιδια?

Κυριακίδης
27-04-13, 23:31
Τι ψυγείο είναι για αρχή ... 1) Κομπρεσέρ έχει 2) λαμπάκι φωτισμού έχει 3) αντίσταση απόψυξης έχει? ή είναι απλό?

Τις επαφές στο εξάρτημα σου τις κατάλαβα ... αλλά στο σημείο 4-5 τι γράφει εκεί πέρα?

Σε ποιο σημείο θέλεις να τοποθετήσεις μόνιμα αυτό το εξάρτημα ? γιατί και αυτό είναι ένας προβληματισμός (εννοούμε εκτός ψυγείου και όχι εντός) λόγω καντράν ενδείξεων ... αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις και το μήκος του σένσορα (που σου παραδόθηκε Sensor) αν θα φτάσει το άλλο άκρο του αισθητήρα στο τελικό σημείο του

Τα καλώδια ξέχνα τα προς το παρόν ... γιατί εκεί δεν είναι το πρόβλημα .. αλλά πρώτα μια μελέτη κατάστασης (στην ανάγκη μπαίνουν άλλα καλώδια αργότερα)

Ώπα ! Sorry Για το 3) αντίσταση απόψυξης έχει? ή είναι απλό? μάλλον έχει αντίσταση απόψυξης λόγω παλαιού θερμοστάτη (επαφών 3 - 4 - 6) .
Γενικά και τέλος πάντων μια καλή "αναγνώριση" του ψυγείου χρειάζεται ... π.χ. 2 θυρο? χωριστά κατάψυξη συντήρηση?
μερικές φωτογραφίες ακόμη θα βοηθούσαν (και πίσω στην περιοχή μοτέρ μπας και έχει κανέναν ανεμιστήρα εκεί ) ... ή έχει κανέναν εσωτερικό ανεμιστήρα κτλ

creature
28-04-13, 22:22
το ψυγειο ειναι ενα παλιο(20ετιας) philips ARG 669.
ειναι 2 πορτο, εχει κομπρεσερ, λαμπακι(το οποιο δεν θελω να δουλευει) αντισταση αποψυξης δεν ξερω αν εχει, θυμαμαι οτι το βγαζαμε απο την πριζα για αποψυξη.
ανεμιστηρα μεσα δεν εχει.
στο 4-5 ο θερμοστατης γραφει lighting(λαμπακι).
ο θερμοστατης εχει δικη του ρυθμιση για αποψυξη την οποια εβαλα στο 0 (ποτε αποψυξη)
τον συνδεσα μπλε καφε στο power και μαυρο ασπρο στο compressor. ετσι πηρε ρευμα ο θερμοστατης ωστε να τον ρυθμισω αλλα προφανως κατι ειναι λαθος γιατι το compresser δεν ξεκιναει.
το που θα μπει ο θερμοστατησ δεν ειναι θεμα, το καλωδιο του σενσορα ειναι αρκετα μακρυ

Κυριακίδης
29-04-13, 15:26
Μια που δεν έχουμε το πλεονέκτημα να ξέρουμε τι έχεις εκεί. Και υποθέτοντας ότι τα καλώδια του μοτέρ (μαύρο-άσπρο) είναι όντως τα σωστά για να πάρει μπροστά (και δεν έχει πρόβλημα το μοτέρ) , τότε λογικά θα έπρεπε να πάρει μπροστά με την σύνδεση την παραπάνω που ανέφερες.
Εκτός και αν στις ρυθμίσεις του θερμοστάτη (και σύμφωνα με το προσπέκτ του οδηγίες χρήσεως) .. δεν το ενεργοποίησες ακόμη.

Δηλαδή ενώ το καντράν δείχνει να φωτοβολεί και έχεις κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις . Πρέπει να κάνεις και μια επιπλέον ενέργεια (σύμφωνα με το εγχειρίδιο του θερμοστάτη πάλι) . για να ενεργοποιηθεί. Δηλαδή εννοώ ότι ο θερμοστάτης σου είναι σε επίπεδο "πίνακα" ρυθμίσεων. για να ενεργοποιηθεί πρέπει να φύγεις από τον "πίνακα ρυθμίσεων" και να πατήσεις τα σχετικά κουμπιά για να ξεκινήσει.
Αν θυμάμαι καλά αυτό το καταλαβαίνεις από ένα μικρό λαμπάκι (μια μικρή τελεία ) που αναβοσβήνει ή όχι ..(για να σου δείξει πότε είναι ενεργό και πότε όχι)

Για το (μαύρο - άσπρο του κομπρεσέρ) σιγουρέψου ότι μόνο αυτά τα καλώδια πηγαίνουν στις επαφές 1-2 του θερμοστάτη . και δεν χρησιμοποίησες τα ίδια καλώδια του ψυγείου . Γιατί ενδιάμεσα στην διαδρομή τους μπορεί να έχει άσκοπες διακλαδώσεις.

creature
15-07-14, 16:05
λοιπον επανερχομαι μετα απο καιρό, μιας και το ψυγείο άδεισε και μπόρεσα να το γυρίσω ανάποδα.52083
το κατω δεξια: μπλε-καφε-κιτρινο: πριζα
κατω αριστερα:καφε-μαυρο: μπαινει στο ψυγειο εκει που αρχιζει η καταψυξη
πανω μπλε-καφε-κιτρινο-μαυρο-ασπρο: αυτο καταληγει στον θερμοστατη
σκεφτηκα να ξηλώσω όλο το κουτάκι που βρισκεται κολλητά στο κομπρεσερ και να συνδέσω εκεί, δεν ξέρω όμως αν υπάρχει και κάτι άλλο(καμιά ασφάλεια π.χ) συνδεμένο που χωρίς αυτό δεν δουλεύει.

MAIKLKF
16-07-14, 08:41
Καλημέρα Για να συνδέσεις σωστά των θερμοστάτη θα πρέπει πρώτα να φωτογραφήσεις το παλιό σχέδιο με τα καλώδια επάνω και το σχέδιο απο τον καινούριο και αμέσως θα σου πω που πάνε τα καλώδια στον καινούριο θερμοστάτη

Αυτό που δεν Μπορώ να καταλάβω είναι Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι έχει βλάβη ο Θερμοστάτης !!

Κυριακίδης
16-07-14, 12:04
52096
To Ignitor Εννοεί την αντίσταση απόψυξης ( επαφές 4-5) αν δεν έχει αντίσταση απόψυξης είναι προαιρετικό. (μάλλον έχει αντίσταση απόψυξης αυτό το ψυγείο )

Θα πρέπει να πετάξει όλα τα καλώδια που είναι περιττά και να κρατήσει μόνο τα απαραίτητα καλώδια για το παραπάνω σχέδιο. (αν υπάρχουν διαφωνίες δεκτές)

MAIKLKF
16-07-14, 14:26
52096
To Ignitor Εννοεί την αντίσταση απόψυξης ( επαφές 4-5) αν δεν έχει αντίσταση απόψυξης είναι προαιρετικό. (μάλλον έχει αντίσταση απόψυξης αυτό το ψυγείο )

Θα πρέπει να πετάξει όλα τα καλώδια που είναι περιττά και να κρατήσει μόνο τα απαραίτητα καλώδια για το παραπάνω σχέδιο. (αν υπάρχουν διαφωνίες δεκτές)
Κύριε κυριακίδη είναι λάθος το σχέδιο που ανέβασες δεν συνδέουμε ποτέ το φορτίο στην μονάδα ελέγχου Αν θέλετε διορθώστε το

Κυριακίδης
16-07-14, 14:36
Που βλέπεις σύνδεση φορτίου στην μονάδα? το 1 - 2 είναι απλός διακόπτης . Δεν βγαίνει τροφοδοσία από μέσα από την μονάδα για τον συμπιεστή.

MAIKLKF
16-07-14, 15:22
Που βλέπεις σύνδεση φορτίου στην μονάδα? το 1 - 2 είναι απλός διακόπτης . Δεν βγαίνει τροφοδοσία από μέσα από την μονάδα για τον συμπιεστή.

Η Φάση που έχεις συνδέσει στο συμπιεστή είναι λάθος Πρέπει μια φάση σταθερή να πάρει μέσω ρελέ σε ΝΟ Επαφή και με ενδιάμεσο το θερμικό και κατόπιν με τον ελεγκτή να ελέγχουμε το ρελέ Αν με κατάλαβες αυτά

Κυριακίδης
16-07-14, 19:42
Η Φάση που έχεις συνδέσει στο συμπιεστή είναι λάθος Πρέπει μια φάση σταθερή να πάρει μέσω ρελέ σε ΝΟ Επαφή και με ενδιάμεσο το θερμικό και κατόπιν με τον ελεγκτή να ελέγχουμε το ρελέ Αν με κατάλαβες αυτά
Δες και αυτό το σχέδιο . δεν διαφέρει σε τίποτα από το σχέδιο του #13.
Στο παρακάτω σχέδιο έκαναν πατέντα επειδή ο συγκεκριμένος ψηφιακός θερμοστάτης για την τροφοδοσία της αντίστασης απόψυξης έδινε μέχρι 10Α . διόρθωσαν σε πατέντα με προσθήκη ρελέ για 30Α. (όλα τα καλώδια και οι συνδέσεις είναι εκτός του εσωτερικού του θερμοστάτη)

52107

ΝΟ (ανοικτές) δεν είναι οι επαφές , με την ενεργοποίηση του ψηφ.θερμοστάτη κανονικά γίνονται NC (κλειστές) για να δουλέψει το μοτέρ , και όταν ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχει κάνει (επιλογής θερμοκρασίας ) θα γίνει ΝΟ (θα ανοίξει αργότερα) για να σταματήσει . Ανάλογα λειτουργεί και του (Heating / ignitor) σε ΝΟ/NC (και πάλι από τις ρυθμίσεις).

MAIKLKF
17-07-14, 01:14
Αυτό είναι σαν αυτό που σου είπα Το φορτίο περνά μέσω Ηλεκτρονόμου ΝΟ επαφή μετά την επαφή το θερμικό και των έλεγχο του ηλεκτρονόμου μέσω Νο επαφής θερμοστάτη

Τι τα θες τι τα ψάχνεις Η ουσία είναι μία το ψυγείο δεν είναι η βλάβη στον θερμοστάτη Μάλλον στην βαλβίδα του συμπιεστή πρέπει να είναι και ανοίγει δουλειές χωρίς λόγο τέλος πάντων

frikomechanic
01-09-14, 17:14
Γειά προς όλους .

Επειδή αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με θερμοστάτη , είπα να μην ανοίξω νέο νήμα εφόσον αυτο διαθέτει μόνο δυο σελίδες , και δεν θα κουράσει κάποιον αναγνώστηνεανν θελήσει να το εξετάσει απο την αρχή του .

Διαθέτω ένα παλαιό ψυγείο 20 ετίας , Ελληνικής κατασκεύης Εσκιμό . Κατόπιν ενός διαστήματος αδράνειας που ήταν , στην προσπάθεια μου να το ενεργοποιήσω εκ νέου , διαπιστώνω οτι ενώ το μοτέρ εκκινεί κανονικά και ευρυθμα , διακόπτει την λειτουργία του πολύ σύντομα , μόλις 2-3 λεπτά , με αποτέελσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει την κατάλληλη ψύξη .

Κατα 90% νομίζω οτι ωφείλεται στον απαρχαιωμένο θερμοστατη που διαθέτει , ο οποίος χρησιμοποιεί ένα μεταλλικό ανοξείδωτο συρμα που καταλήγει στην πλάτη του θαλάμου συντήρησης μάλλον ως ''αισθητήρα'' αν δεν κάνω λάθος . Οπτικά μοιάζει λίγο με τον θερμοστατη κ59 που ανέφερε άλλο μέλος στους πρώτους σχολιασμούς .

Μπορώ να βρω τονν ίδιο , και αν ναί γνωρίζετε που ;; Μπορώ να τον αντικαταστήσω και εγώ με ψηφιακό όπως έκανε ο δημιουργόςμ του νήματος η θα έχω επιπλοκές ;; Μπορεί το πρόβλημα μου να ωφείλεται σα κάτι εκτός θερμοστάτη ;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιεσδήποτε απαντήσεις !! Να είσθε καλά !

υ.γ Αν χρειάζετε να μεταφέρω το θέμα σε νέο νήμα , παρακαλώ ας με ειδοποιήσει ο admin .

Κυριακίδης
01-09-14, 19:59
Κατόπιν ενός διαστήματος αδράνειας που ήταν , στην προσπάθεια μου να το ενεργοποιήσω εκ νέου , διαπιστώνω οτι ενώ το μοτέρ εκκινεί κανονικά και ευρυθμα , διακόπτει την λειτουργία του πολύ σύντομα , μόλις 2-3 λεπτά , με αποτέελσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει την κατάλληλη ψύξη .
Διακόπτει και μετά από λίγο ξαναπροσπαθεί να πάρει μπροστά? και ούτω καθεξής? Τότε το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα στο μοτέρ , αυτό που διακόπτει είναι ένα θερμικό που βρίσκεται στο κουτί συνδέσεων δίπλα στο μοτέρ (ένα στρόγγυλο με 2 επαφές θερμικό έντασης/ασφαλείας) . Είτε από αρπαγμένη περιέλιξη μοτέρ είτε από φράξιμο του ψυκτικού κυκλώματος (διαρροή / τρύπιο) που ζορίζει το μοτέρ . Δεν έχει παρατηρηθεί τέτοια περίπτωση (για σταμάτημα μετά από 2 -3 λεπτά) ως αιτία από θερμοστάτη.

Μπορείς να αλλάξεις θερμικό ασφαλείας για την τιμή των όπλων που λέει ο λόγος , αλλά το πιο σαφές είναι να κάνεις αμπερομέτρηση στο μοτέρ αν υπερβαίνει τα αμπέρ λειτουργίας του κατασκευαστή (περίπου κάτω από 1 αμπέρ) (αν τα υπερβαίνει τότε δεν σε σώζει ούτε το θερμικό)


Οπτικά μοιάζει λίγο με τον θερμοστατη κ59 που ανέφερε άλλο μέλος στους πρώτους σχολιασμούς
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=108&pcatid=51&m=152&l=1

http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=108&pcatid=198&m=480&l=1

frikomechanic
02-09-14, 20:08
Διακόπτει και μετά από λίγο ξαναπροσπαθεί να πάρει μπροστά? και ούτω καθεξής?

Αυτο ακριβώς γίνεται φίλε μου . Ενω ξεκινάει κανονικά και δουλέψει 2-3 λεπτά , κατόπιν σταμάταει για 8-10 λεπτά , και μετά επαννακινεί για 2-3 λεπτά , ξανασταματάει για 10...και αυτο γίνεται συνέχεια . Με αυτον τον ρυθμό , η ψυξη που αναπτύσει είναι ελάχιστη , ίσα ισα που δροσίζει λίγο το νερό . Στην κατάψυξη επίσης το ίδιο . Στην διάρκεια που λειτουργεί πάντως δεν δείχνει να ζορίζεται . Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακάμψω τον θερμοστάτη χωρίς να κάνω ζημιά στο υπόλοιπο κύκλωμα με μκάποιο γεφύρωμα ?? Ετσι , για να το σιγουρέψω οτι δεν είναι αυτό . Μετά θα δοκιμάσω την τεχνική συμβουλή σου για την οποία και σε ευχαριστώ πολύ .

Κυριακίδης
02-09-14, 22:11
Αυτο ακριβώς γίνεται φίλε μου . Ενω ξεκινάει κανονικά και δουλέψει 2-3 λεπτά , κατόπιν σταμάταει για 8-10 λεπτά , και μετά επαννακινεί για 2-3 λεπτά , ξανασταματάει για 10...και αυτο γίνεται συνέχεια .
Αλλάζουν τα πράγματα μπορεί να είναι και ο θερμοστάτης (για το θερμικό που έλεγα παραπάνω δεν είναι για διάρκεια 8-10 λεπτά η παύση αλλά μερικά δευτερόλεπτα)
Οπότε μια δοκιμή για να δεις τι φταίει πρέπει να παρακάμψεις προσωρινά τον θερμοστάτη για να δεις τι γίνεται . (αν δουλέψει καλά με την παράκαμψη του θερμοστάτη , τότε θα φταίει ο θερμοστάτης , αν και πάλι κάνει τα ίδια τότε άλλη είναι η αιτία)

frikomechanic
04-09-14, 14:07
Αλλάζουν τα πράγματα μπορεί να είναι και ο θερμοστάτης (για το θερμικό που έλεγα παραπάνω δεν είναι για διάρκεια 8-10 λεπτά η παύση αλλά μερικά δευτερόλεπτα)
Οπότε μια δοκιμή για να δεις τι φταίει πρέπει να παρακάμψεις προσωρινά τον θερμοστάτη για να δεις τι γίνεται . (αν δουλέψει καλά με την παράκαμψη του θερμοστάτη , τότε θα φταίει ο θερμοστάτης , αν και πάλι κάνει τα ίδια τότε άλλη είναι η αιτία)


52657 Βουαλά....ο θερμοστάτης μου !! Επειδή έχει 7 καλώδια συμπεριλαμβανομένης της γείωσης , μήπως γνωρίζεις βάση οτι βλέπεις ποια να γεφυρώσω μεταξύ τους ;; Ευχαριστώ για τον κόπο σου , ειλικρινά .

Κυριακίδης
04-09-14, 15:06
http://www.stinol-repair.ru/ranco_k59_electrolux.html
Διάβασε το παραπάνω για να βρεις τις επαφές για μοτέρ. Επίσης δώσε μεγάλη σημασία στον πίνακα που ακολουθεί για τα "παρακλάδια " του θερμοστάτη K59 (+ επέκταση τύπου από πίνακα που πρέπει εκτός το K59 να έχει την ίδια επέκταση τύπου) .
Ο θερμοστάτης σου είναι σπασμένος (άχρηστος επειδή τον τσάκισες στο σημείο που βγαίνει το σύρμα από τον θερμοστάτη ... θέλουν προσοχή αυτά)

frikomechanic
05-09-14, 12:12
http://www.stinol-repair.ru/ranco_k59_electrolux.html
Διάβασε το παραπάνω για να βρεις τις επαφές για μοτέρ. Επίσης δώσε μεγάλη σημασία στον πίνακα που ακολουθεί για τα "παρακλάδια " του θερμοστάτη K59 (+ επέκταση τύπου από πίνακα που πρέπει εκτός το K59 να έχει την ίδια επέκταση τύπου) .
Ο θερμοστάτης σου είναι σπασμένος (άχρηστος επειδή τον τσάκισες στο σημείο που βγαίνει το σύρμα από τον θερμοστάτη ... θέλουν προσοχή αυτά)

Καλημέρα Μιχάλη και πάλι . Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου , την θεωρώ ανεκτίμητη !

Εχθές έψαξα με το πολύμετρο μετα πολύς προσοχής καθότι είχα την πρίζα στο ρεύμα γι'αυτον τον λόγο , και βρήκα την καλωδίωση του μοτέρ . Γεφύρωσα τα καλώδια ( είχα απο κοντά και έναν πυροσβεστήρα καλού κακού:001_rolleyes: ) , και το μοτεράκι δούλεψε ασταμάτητα , οπότε επαληθεύεται η βλάβη του θερμοστάτη . Στις δύο ωρίτσες που του επέτρεψα να λειτουργήσει η ψύξη ήταν πολύ ικανοποιητική , μέχρι και η πλάτη της συντήρησης έπιασε πάγο ( αυτο ίσως να μην είναι και πολύ καλό απο οτι ξέρω , αλλά τουλάχιστον είναι σημάδι οτι το μοτεράκι κελαηδάει ).

Το σύρμα αίσθησης δεν το τσάκισα εγώ . Εξ αρχής ήταν έτσι που το έλυσα . Είμαι σίγουρος γι'αυτο διότι πάντοτε λύνω κάτι με ευλάβεια , ειδικά αμα δεν το γνωρίζω όπως πρέπει . Αυτο που δεν γνωρίζω καθόλου και θα ήθελα την γνώση σου αν μπορείς είναι οτι πέραν του σύρματος , υπάρχουν άλλα δύο καλώδια λευκά που καταλήγουν στο ίδιο σημείο έδρασης με αυτό , και τα οποία είχαν θρυματιστεί επίσης στις άκρες τους !

Τι ακριβώς κάνουν αυτά ;; Θα επηρρεαστεί κάτι στην λειτουργία επειδή κάποιο τμήμα τους προς το τέλος έχει αφαιρεθεί ;;

Εαν θες φωτό , μπορώ να τραβήξω μερικές .

Κυριακίδης
05-09-14, 13:19
Στις δύο ωρίτσες που του επέτρεψα να λειτουργήσει η ψύξη ήταν πολύ ικανοποιητική , μέχρι και η πλάτη της συντήρησης έπιασε πάγο ( αυτο ίσως να μην είναι και πολύ καλό απο οτι ξέρω , αλλά τουλάχιστον είναι σημάδι οτι το μοτεράκι κελαηδάει ).
Για τον πάγο αν δεν είναι στεγανά τα λάστιχα πόρτας μπορεί να στο δημιουργεί ή να είχες ανοικτή την πόρτα συνεχώς στην διάρκεια δοκιμής. Το σημαντικότερο είναι να δεις αν μπορεί να σου κατεβάσει θερμοκρασίες (συντηρήσεως περίπου +3 με +6 βαθμούς τουλάχιστον).


Αυτο που δεν γνωρίζω καθόλου και θα ήθελα την γνώση σου αν μπορείς είναι οτι πέραν του σύρματος , υπάρχουν άλλα δύο καλώδια λευκά που καταλήγουν στο ίδιο σημείο έδρασης με αυτό , και τα οποία είχαν θρυματιστεί επίσης στις άκρες τους !
Αντίσταση απόψυξης είναι αυτά . Αν έχουν τα χάλια τους θα αντικατασταθούν
http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=44_113_459&osCsid=0f3moekjtke3a8ipv53ia1obm7
Πάνω από όλα να δεις αν έχει ικανοποιητική απόδοση ψύξης (για να μην αγοραστεί τζάμπα ο θερμοστάτης) και αν πάρεις θερμοστάτη να πάρεις τον ίδιο ακριβώς τύπο με το ίδιο μήκος σύρματος αισθητήρα.

frikomechanic
06-09-14, 00:41
και αν πάρεις θερμοστάτη να πάρεις τον ίδιο ακριβώς τύπο με το ίδιο μήκος σύρματος αισθητήρα.

Πήγα σήμερα σε κατάστημα ανταλλακτικών , δεν αναφέρω την επωνυμία γιατί δεν θέλω να κάνω διαφήμιση , και πήρα τον θερμοστάτη . ισως και να βιάστηκα δεν ξέρω , γιατί έχεις δίκιο , θα ήταν καλύτερα να το μετραγα πρώτα αν φθάνει τις επιδόσεις που πρέπει να έχει . αθυστέρησα να μπω στο ιντερνετ σήμερα να δω το σχόλιο σου όμως , και απο την άλλη ήθελα να έχω τα ανταλλακτικά διαθέσιμα για το σαββ/ακο .

Λοιπόν , θερμοστάτη ίδιο είχαν να μου δώσουν , με ίδιο μήκος συρματος , αλλά ο ψυκτικός του καταστηματος με συμβούλευσε να βάλω έναν ελαφρώς πιο ''σκληρό'' όπως τους αποκαλεί αν κατάλαβα ( δεν ξέρω αν ισχύει γενικά η ωρολογία ) με το δικαιολογητικό οτι αν το ψυγείο είναι παλίο και έχει ψιλοδιαρροές είναι καλύτερα να βαστάει το μοτεράκι σεμ λειτουργία λίγο παραπάνω . Ισχύει αυτο Μιχάλη ;;; Μου φάνηκε λίγο παρατραβηγμένο , αλλά θεωρησα οτι δεν θα είχε λόγο να το κάνει αν δεν ήξερε κάτι παραπάνω απο εμένα ...:001_unsure: . Το σύρμα είναι λίγο πιο κοντό σε σχέση με αυτόν που είχα , αλλά αποφάνθηκε οτι θα είναι εντάξει , Επίσης ήταν τυλιγμένο σε λευκο μονωτικό στο πιο μεγάλο τμήμα του . Γενικά κατασκευαστικά ήταν ένα σκαλί πιο πάνω σε σχέση με τον παλαιό μου . Να τον τοποθετήσω η θα έχω πρόβλημα Μιχάλη ;;;

Αγόρασα και αντιστάσεις με το αυτοκόλλητο αλουμινίου . Ηταν σχετικά φθηνές και σκέφθηκα οτι καλό θα ήταν να το επαναφέρω όσο γίνεται στην εργοστασιακή του κατάσταση .

Μιχάλη δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες σου . Εαν ποτέ θες κάποια πληροφόρηση για ανυψωτικά- αυτοκίνητα -μοτοσυκλετες - αεροπλάνα ( ναι έχω κάνει και μηχανικός αεροσκαφών και δεν το λεω προς επίδειξη :wiink:ευχαρίστως να στην παρέχω !!

Κυριακίδης
06-09-14, 01:09
αλλά ο ψυκτικός του καταστηματος με συμβούλευσε να βάλω έναν ελαφρώς πιο ''σκληρό'' όπως τους αποκαλεί αν κατάλαβα
Χρησιμοποιείται και τέτοια ορολογία "σκληρό" "μαλακό" (ως προς τις θερμοκρασίες του πίνακα στο #24) που δεν πρέπει να αποκλείνουν . Είμαι της γνώμης να μπαίνει πάντα ολόιδιος σε τύπο θερμοστάτη , και δεν είναι δικαιολογία το δήθεν "παλαιότητα" ψυγείου και χαμηλότερης απόδοσης για να βρούμε αφορμή να βάζουμε άλλους τύπους που αυτό θα σημαίνει ότι το μοτέρ να χρειάζεται να δουλεύει περισσότερες ώρες / περισσότερη κατανάλωση για τον ίδιο ωφέλιμο σκοπό . Γιαυτό στο #26 σου έγραψα (πάνω από όλα να δεις την απόδοση θερμοκρασίας / πόση ψύξη κατεβάζει με άνεση εντός της συντήρησης).


με το δικαιολογητικό οτι αν το ψυγείο είναι παλίο και έχει ψιλοδιαρροές είναι καλύτερα να βαστάει το μοτεράκι σεμ λειτουργία λίγο παραπάνω
Δεν υπάρχει δικαιολογία "ψιλοδιαρροές" , αν έχει ψιλοδιαρροές τότε είναι καλύτερα να πάει για σχόλασμα το ψυγείο.Γιατί ότι και να φτιάξεις πάνω σε αυτό θα είναι προσωρινό και ίσως βρεθείς σε άσκοπα έξοδα.


Το σύρμα είναι λίγο πιο κοντό σε σχέση με αυτόν που είχα , αλλά αποφάνθηκε οτι θα είναι εντάξει , Επίσης ήταν τυλιγμένο σε λευκο μονωτικό στο πιο μεγάλο τμήμα του . Γενικά κατασκευαστικά ήταν ένα σκαλί πιο πάνω σε σχέση με τον παλαιό μου . Να τον τοποθετήσω η θα έχω πρόβλημα
Το κοντό σύρμα είναι "πταίσμα" ... το μονωτικό που έχει επάνω είναι καλύτερα να το έχει (καθώς αυτό το σύρμα αισθητήρας δεν επηρεάζεται από εξωτερικές θερμοκρασίες) ... για το αν θες να ρισκάρεις να το τοποθετήσεις είναι στην κρίση σου (βλέπε πίνακα #26 και αν έχει απόκλειση σε βαθμούς / που δεν πρέπει να έχει)

Αγόρασα και αντιστάσεις με το αυτοκόλλητο αλουμινίου . Ηταν σχετικά φθηνές και σκέφθηκα οτι καλό θα ήταν να το επαναφέρω όσο γίνεται στην εργοστασιακή του κατάσταση .
Αρκεί να είναι τα ίδια Watt με του πρωτότυπου και στις διαστάσεις.


Εαν ποτέ θες κάποια πληροφόρηση για ανυψωτικά- αυτοκίνητα -μοτοσυκλετες - αεροπλάνα ( ναι έχω κάνει και μηχανικός αεροσκαφών και δεν το λεω προς επίδειξη :wiink:ευχαρίστως να στην παρέχω !!
Αν ήθελα κάτι είναι (όταν θα χρειαστώ) από εκείνα τα απίθανα κατσαβίδια που έχουν αυτοί οι μηχανικοί (μύτες των κατσαβιδιών που έχουν ένα ειδικό κράμα μετάλλου πραγματικά ΑΘΑΝΑΤΟ) ... μου το είχε κάνει δώρο (την μύτη του κατσαβιδιού) ένας φίλος που επίσης δουλεύει στην αεροπορία . Και εδώ και περίπου 20 χρόνια έχω το ίδιο κατσαβίδι !! (τι κράμα μετάλλου έχουν αυτά μήπως ξέρεις?)

frikomechanic
06-09-14, 02:46
Χρησιμοποιείται και τέτοια ορολογία "σκληρό" "μαλακό" (ως προς τις θερμοκρασίες του πίνακα στο #24) που δεν πρέπει να αποκλείνουν . Είμαι της γνώμης να μπαίνει πάντα ολόιδιος σε τύπο θερμοστάτη , και δεν είναι δικαιολογία το δήθεν "παλαιότητα" ψυγείου και χαμηλότερης απόδοσης για να βρούμε αφορμή να βάζουμε άλλους τύπους που αυτό θα σημαίνει ότι το μοτέρ να χρειάζεται να δουλεύει περισσότερες ώρες / περισσότερη κατανάλωση για τον ίδιο ωφέλιμο σκοπό . Γιαυτό στο #26 σου έγραψα (πάνω από όλα να δεις την απόδοση θερμοκρασίας / πόση ψύξη κατεβάζει με άνεση εντός της συντήρησης).

Στην περίπτωση που όντως κάνει το μοτεράκι να δουλεύει υπερωρίες , εαν το συθμίσω στην χαμηλότερη βαθμίδα στο 1 δηλαδή , δεν θα είναι το ίδιο κάπως με το να είχα τον δικό του θερμοστάτη ρυθμισμένο στο 3 ??



Δεν υπάρχει δικαιολογία "ψιλοδιαρροές" , αν έχει ψιλοδιαρροές τότε είναι καλύτερα να πάει για σχόλασμα το ψυγείο.Γιατί ότι και να φτιάξεις πάνω σε αυτό θα είναι προσωρινό και ίσως βρεθείς σε άσκοπα έξοδα.

Να σου πω , πιο πολύ νομίζω οτι τον είδα να εκδηλώνει μια έμμεση ανασφάλεια για την αποδοτικότητα του ίδιου θερμοστάτη , απο θέμα αντοχής και αξιοπιστίας , την οποία την σερβίρισε εκλεπτυσμένα . Στην αρχή μου είχε δώσει τον ίδιο , αλλά μετά απο κάποιες ερωτήσεις μου αναθεώρησε και μου πρότεινε τον λίγο πιο σκληρό που τον δίνει για τα Ιζόλα . Τον αγόρασα τελικά με το σκεπτικό που λέω και πιο παραπάνω , οτι μπορώ να τον ρυθμίσω σε χαμηλότερη κλίμακα ψύξης ( όποτε κάνω τέτοιες πονηρίες την πατάω βέβαια , αλλά δεν βάζω μυαλό ...






Αν ήθελα κάτι είναι (όταν θα χρειαστώ) από εκείνα τα απίθανα κατσαβίδια που έχουν αυτοί οι μηχανικοί (μύτες των κατσαβιδιών που έχουν ένα ειδικό κράμα μετάλλου πραγματικά ΑΘΑΝΑΤΟ) ... μου το είχε κάνει δώρο (την μύτη του κατσαβιδιού) ένας φίλος που επίσης δουλεύει στην αεροπορία . Και εδώ και περίπου 20 χρόνια έχω το ίδιο κατσαβίδι !! (τι κράμα μετάλλου έχουν αυτά μήπως ξέρεις?)

Στα χρόνια που ήμουν στην Ολυμπιακή χρησιμοποιούσαμε εργαλεία της Snap-on Αμερικής . Πολύ καλά σε ποιότητα και πανέμορφα οπτικά . Αμα σου δείξω καστάνιες που αγόρασα μετα για ατομική μου χρήση νομίζω θα συμφωνήσεις . Είναι έργα τέχνης . Αναφορικά με τις μύτες των κατσαβιδιών , εμάς οι δικές μας ήταν μαλάκες , αρκετά μαλακές στο σημείο να πληγώνεται η μύτη πιο εύκολα απο την βίδα , και αυτο γιατί το μέταλλο στις αεροπορικές βίδες είναι τόσο εξωτικό που τις καθιστά πανάκριβες !!! Ο φίλος σου εαν είναι στην πολεμική αεροπορία δεν ξέρω τι εργαλεία χρησιμοποιούν , αν θες μύτες ανταλλακτικές όμως έχω να σου χαρίσω ένα σακούλι ολόκλήρο !!:biggrin:

Κυριακίδης
06-09-14, 03:40
Στην περίπτωση που όντως κάνει το μοτεράκι να δουλεύει υπερωρίες , εαν το συθμίσω στην χαμηλότερη βαθμίδα στο 1 δηλαδή , δεν θα είναι το ίδιο κάπως με το να είχα τον δικό του θερμοστάτη ρυθμισμένο στο 3 ??
Κανονικά δεν πρέπει το μοτέρ να δουλεύει πολλές ώρες (ως αιτία από χαμηλή απόδοση ψύξης , είτε από κακή συμπίεση του μοτέρ είτε από έλλειψη υγρών)
Και δεν μου αρέσει το "παιχνίδι" με άλλου τύπου θερμοστάτη (σε σχέση με αυτού που προτείνει ο κατασκευαστής) ακόμα και αν εσύ βάλεις χαμηλότερες επιλογές από το κουμπί θερμοκρασίας.
Για να σου δώσω μια ιδέα . Ο κατασκευαστής στο σημείο που επιλέγει να ακουμπήσει το τελικό άκρο του αισθητήρα πάνω στο στοιχείο που βγάζει την ψύξη , δεν είναι όποιο όποιο και τυχαίο .
Το σημείο αυτό τοποθέτησης του άκρου του αισθητήρα του θερμοστάτη το επέλεξε ο κατασκευαστής μετά από μετρήσεις και κατέληξε ότι για αυτόν τον τύπο στοιχείου και του συγκεκριμένου ψυγείου "ταιριάζει" ως καταλληλότερος ο "τάδε τύπος θερμοστάτη" με αυτές τις θερμοκρασίες . (γιατί υπάρχει και το διαφορικό θερμοκρασίας Different, δηλαδή σε πόσο χρόνο μετά την επίτευξη της θερμοκρασίας στο σημείο του στοιχείου θα γίνει η παύση/και έναρξη του θερμοστάτη) . Οπότε δεν νομίζω με την επιλογή του θερμοστάτη από π.χ. (3 επιλογή) και με άλλον τύπο θερμοστάτη (σε επιλογή 1) να έχουμε τους ίδιους χρόνους παύσης / έναρξης στο Different θερμοκρασίας. (ίσως σταματάει για λίγο και ξεκινάει αμέσως πιο γρήγορα κτλ ή και το ανάποδο... οπότε θα συμβούν πιθανότατα μεγάλες αποκλίσεις θερμοκρασίας από τα στάνταρ που θα πρέπει να έχει.).
Εν πάση περίπτωση (μιας που τον αγόρασες τον θερμοστάτη) ας ακούσεις και την συμβουλή του ψυκτικού που σου είπε ότι κάνει ο συγκεκριμένος θερμοστάτης που σου έδωσε και να μην διαψευστεί... (εγώ πάντως αποφεύγω μανιωδώς να βάζω "ότι ναναι θερμοστάτες" "πατέντες" πέραν αυτού που προτείνει ο κατασκευαστής. Γιατί με είχαν φέρει σε περίεργα ευτράπελα στον τρόπο λειτουργίας του ψυγείου (ναι μεν επιθυμητές τελικές θερμοκρασίες ... αλλά παράπονα από τον πελάτη ότι "αργεί πολύ να ξαναπάρει μπροστά ... δεν το έφτιαξες καλά κτλ" ... από τότε ποτέ ξανά με "πειράματα" σε διαφορετικούς θερμοστάτες)

frikomechanic
06-09-14, 11:55
(εγώ πάντως αποφεύγω μανιωδώς να βάζω "ότι ναναι θερμοστάτες" "πατέντες" πέραν αυτού που προτείνει ο κατασκευαστής. Γιατί με είχαν φέρει σε περίεργα ευτράπελα στον τρόπο λειτουργίας του ψυγείου (ναι μεν επιθυμητές τελικές θερμοκρασίες ... αλλά παράπονα από τον πελάτη ότι "αργεί πολύ να ξαναπάρει μπροστά ... δεν το έφτιαξες καλά κτλ" ... από τότε ποτέ ξανά με "πειράματα" σε διαφορετικούς θερμοστάτες)

Και έχεις απόλυτο δίκιο . Ας όψεται που δεν ήμουν σίγουρος για το ποια ήταν η καταλληλότερη επιλογή , καθότι είχα και μια αμφιβολία για τον παλιό αν ήταν αρχικής εγκατάστασης . Τελος πάντων , ξέρω ακριβώς τι εννοείς . Την έχω πατήσει πολλάκις και εγώ με πατέντες που μου έχουν ζητήσει να κάνω , ειδικά σε μοτοσυκλέτες προκειμένου να αποφύγουν το έξοδο αγοράς του ανταλλακτικού , και μετά τα άκουγα επίσης οτι δεν τους το έφτιαξα όπως ''έπρεπε'' . Γενικά η πατέντα θέλει και μελέτη την οποία δεν είναι διατεθειμένος και κανείς να πληρώσει .