PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο τεφλον για τυλίγματα R.F Μ/Σ?



tzitzikas
04-04-13, 19:49
Καλησπέρα. Επειδή είχαμε το συμβαν που βλέπεται στις παρακάτω φώτο, Στον R.F μετασχηματιστή εξόδου του λινεαρ ΑΜ 500βατ με μοσφετς, ψάχνω καλώδιο κατα προτίμιση πολύκλωνο με μόνωση τεφλον που να αντέχει την θερμοκρασία για τα τυλίγματα. Που μπορω στην Θεσσαλονίκη να βρω τέτοια καλώδια? Κανει και σιλικόνης? Ποιο είναι καλύτερο? Ευχαριστω

Phatt
04-04-13, 20:33
Το τεφλον ειναι ανωτερο απο της σιλικονης, τουλαχιστο για τη δουλεια που το θες.Το σιλικονης ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικο στις μεγαλες τασεις, οχι τοσο στην θερμοτητα.Επισης ιδανικο ειναι αν βρεις με μονωση καπτον.

tzitzikas
04-04-13, 20:43
Σε ευχαριστω. Θεσσαλονικη γνωρίζει κανείς που θα βρώ? Ευχαριστω

Nickmanak
04-04-13, 22:30
Ανατολικά θα πας στον Βουλβουκέλη που εξειδικευεται στους μετασχηματιστές.
ΙΛΙΑΔΟΣ 12 - ΦΑΛΗΡΟ
Τηλ.: 2310842586, 2310858556

ΚΕΝΤΡΟ.
Στη Γιαννιτσών έχει καταστημα με υλικα περιελίξεων. Απεναντι από το "πρωην" eshop βρισκεται.
Oνομα "Γκορίδης". 2310535050

Πριν φτασουμε Γιαννιτσων, στην οδο "Αναγεννησεως" εχει 1 ακομα καταστημα παλι με το ιδιο ονομα Γκοριδης (συγγενης του προηγουμενου).

tzitzikas
05-04-13, 10:48
σε ευχαριστώ. πουλάνε όντως καλώδια τεφλόν στα μαγαζια με περιελίξεις μ/σ? γιατι δεν πηγε το μυαλό μου, λεω αυτοι θα πουλάνε μόνο πηνιόσυρμα περιελίξεων.

Phatt
05-04-13, 17:40
Μην ξεχνας, ειναι και οι περιελιξεις μοτερ...

p.gabr
05-04-13, 19:39
Βρε συ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ αυτό έγινε παρανάλωμα, πρέπει να ξεπέρασε τους εκατό βαθμούς
Μηπως συμβαίνει κάτι άλλο; Δεν εχω συναντήσει εγω να ζεματάει τόσο πολύ
Το ότι θα βάλεις καλώδιο τεφλον,δεν σημαίνει ότι δεν θα ζεσταίνεται ,απλώς δεν θα φουφουνιασει

Το σιλικόνης οχι οτι δεν κάνει,το πρόβλημα ειναι οτι η μόνωση σκίζεται και πατιέται εύκολα στα γυρίσματα,καθως έχει και πιο χοντρή μόνωση και μπορεί να μην σε παίρνει

lazarost
05-04-13, 21:46
Παναγιωτη τι διατομη θελεις ?
Teflon ή Καπτον και τι μηκος ?
Να σου στειλω ..........

SV2IPW
07-04-13, 00:42
Μήπως ψάχνεις RG-142 /50Ω ;;;; συνήθως αυτό έχουν τα combiner των linear...Ρώτησε στο ράδιο 741 Ν. Εγνατία.-Μανιάτης.

tzitzikas
07-04-13, 12:11
ευχαριστω όλους σας. Ειχε χαλάσιε ο ανεμιστήρας που έψυχε τον μ/σ και προέκυψε και ένα θέμα με την κεραία για αυτο μαλλον έλιωσε το καλώδιο. Ηταν απλό καλώδιο για πορτατιφ με μαλακή μόνωση.
lazarost ευχαριστώ για την προσφορά, θα σε φέρω σε επαφή με τα παιδιά απο το σταθμό που επισκευάζουν το λινεαρ να δουν διατομή και μήκος αν δεν βρούνε εδώ γιατι μέχρι τώρα βρήκαν σιλικόνης μονο με διατομή 1,5mm2 που είναι μεγάλο. Θα τους πω να σου στείλει ένας απο αυτους πμ. ειναι και οι 2 μέλη του hlektronika. καλύτερο ειναι κάπτον ε?πάντως θα πρέπει σχετικα να είναι εύκαμπτο για να περαστούν οι σπέρες απο τους φερρίτες. SV2IPW αυτό είναι τεφλόν? τι διατομή έχει το εσωτερικό.

lazarost
07-04-13, 13:44
Παναγιωτη καλημερα.
Εχω τεφλον 24-22-20-28-16 AWG και εχω και καπτον 20-18-16-14 AWG.
Το καπτον ειναι σχετικα δυσκαμπτο σε σχεση με το τεφλον αλλα ειναι καλυτερο κατα εμενα.
Λευκο-γαλαζιο-ασπρο-μαυρο και κοκκινο εχω.
Περιμενω νεα σου

tzitzikas
07-04-13, 14:56
Λάζαρε αυτες ειναι οι διατομές του σύρματος ή του καλωδίου μαζι μα την μονωση? Αν ειναι του σύρματος τοτε ποιες ειναι οι αντίστοιχες ολικές μαζί με την μόνωση?

lazarost
07-04-13, 21:39
Αυτες ειναι οι διατομες του καλωδιου χωρις την μονωση.
Στα τεφλον ειναι λιιιιιιιιγο χοντρουτσικη η μονωση σε σχεση με τα καπτον
Μη φανταστεις βεβαια οτι ειναι τερατα

tzitzikas
08-04-13, 15:00
Λάζαρε, αντοχή σε στρέψη η μονωση κτλ (γιατι θα γίνουν σφιχτές οι σπείρες στους φερρίτες) εχει με τεφλον η καπτον?

lazarost
08-04-13, 15:16
Και τα δυο θα σου ειναι μια χαρα.
Σου στελνω και απο τα δυο και βαζεις οποιο σε βολεψει

triantag
11-04-13, 23:23
Καλησπέρα, ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις σας και εσένα Λάζαρε. Τελικά βρέθηκε καλώδιο τεφλόν στη διατομή που θέλαμε και πήραμε. Μένει να το δοκιμάσουμε!:biggrin: