PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν ξεκινά το PC μου;



Ulysses
07-04-13, 01:08
Πήγα το πύργο για καθάρισμα-φύσημα σε ένα βενζινάδικο και τώρα που πάω να το βάλω μπρος ξεκινάει να φορτώνει τα windows και πολύ πριν ξεκινήσει μου βγάζει "OMG is missing,press Ctrl+alt+delete to restart" πατάω αλλά τίποτα,αδράνεια.
Και παρατήρησα οτι το πληκτρολόγιο δεν ανάβει αμα πατήσω το πλήκτρο "Caps lock"...


Τι κάνω τώρα;


*Το φύσημα έγινε απο 30cm minimum,δεν έσπασε κάτι,δεν αποσυνδέθηκε κάτι...

moutoulos
07-04-13, 01:28
Ελπίζω να μην φύσαγες κατευθείαν τα FAN. Γιατί αν το έκανες αυτό, αυτά γυρίζουν
αντίθετα σαν τρελά (σφυρίζουν) ... και στέλνουν τάση στην μητρική ("γεννήτρια").

Τα φυσάμε πάντα κρατώντας τα. Δεν λέω οτι έτσι κάηκε η μητρική, οχι βέβαια, απλά
το έχουμε υπ όψιν μας, γιατί ποτέ δεν ξέρεις ...

Ulysses
07-04-13, 01:30
sorry παιδιά λάθος,το μήνυμα που βγάζει είναι...




bootmgr is missing press crtl+alt+delete to restart

Ninetie
07-04-13, 01:40
Με κάποιο τρόπο χάλασε ο boot manager. Θα πρέπει να bootάρεις από ένα DVD των Windows, να μπεις στη λειτουργία αποκατάστασης (κονσόλα) και να το επιδιορθώσεις με την εντολή fixmbr.

Και για να σου πω την αλήθεια, ο boot manager δε γίνεται να χαλάσει επειδή «φύσηξες το PC». Οπότε κάτι άλλο έγινε. Μήπως το κοπάνησες κάτω απότομα και δημιουργήθηκε κάνας bad sector στο δίσκο, στον τομέα που είναι ο boot manager; Ελπίζω όχι, αλλά ακόμα κι αυτό παίζει.

jimnaf
07-04-13, 01:46
Πρώτα έλεγξε το BIOS να δεις αν οι ρυθμίσεις του είναι αυτές που πρέπει.

Ulysses
07-04-13, 01:56
Πως το κάνω αυτό με το bios? Δεν τα ξέρω τα περι bios...

Ulysses
07-04-13, 03:00
Λοιπόν,απο τον υπολογιστή μου γράφω πλέον...
Είχα 3 σκληρούς και ένα Blu ray recorder και άλλαξα την θέση των σκληρών πάνω στη μητρική και έπαιξε.
Επίσης εμφανίστηκε μαζί με τους σκληρούς+br drive και ένα drive με δισκέτα...
Βέβαια μόλις φόρτωσε τα windows μου έγραψε "ο σκληρός δίσκος χρειάζεται διαμόρφωση" και επέλεξα το "συνέχεια" αντί διαμόρφωσης.
Επίσης πήγα να μπω στο chrome και μου έγραψε "το πιστοποιητικό ασφαλείας δεν είναι έγκυρο,πάτησα "παράλειψη" και μπαίνω και στο ίντερνετ κανονικά.


Δηλαδή είμαι εντάξει τώρα;

xifias
07-04-13, 06:41
αυτο με τον chrome δεν παιζει ρολο.αφου δουλευει το πισι εισαι κομπλε.κλασικες παλαβωμαρες των win χωρις (προφανη) αιτια.

Ulysses
07-04-13, 10:20
Όλα λειτουργούν και είναι στη θέση τους.

Απλά,κάπου μου βγήκε μήνυμα..."τα windows δεν μπορούν να κάνουν έλεγχο για αυτόματες ενημερώσεις"...

Πρέπει να κάνω κάτι;

picdev
07-04-13, 12:10
Ελπίζω να μην φύσαγες κατευθείαν τα FAN. Γιατί αν το έκανες αυτό, αυτά γυρίζουν
αντίθετα σαν τρελά (σφυρίζουν) ... και στέλνουν τάση στην μητρική ("γεννήτρια").

Τα φυσάμε πάντα κρατώντας τα. Δεν λέω οτι έτσι κάηκε η μητρική, οχι βέβαια, απλά
το έχουμε υπ όψιν μας, γιατί ποτέ δεν ξέρεις ...


ολόκληρη μητρική και δεν έχουν βάλει μία δίοδο, εγώ το έχω κάνει άπειρες φορές στα pc μου και δεν έχουν πάθει τίποτα

picdev
07-04-13, 12:13
Όλα λειτουργούν και είναι στη θέση τους.

Απλά,κάπου μου βγήκε μήνυμα..."τα windows δεν μπορούν να κάνουν έλεγχο για αυτόματες ενημερώσεις"...

Πρέπει να κάνω κάτι;

φτιάξε ημερομηνία και ώρα και όλα θα διορθωθούν όπως και το σφάλμα που πετάει ο chrome