PDA

Επιστροφή στο Forum : Την γνωμη σας για διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α για θερμοσιφωνα



bchris
08-04-13, 12:08
Το Σαββατο δυστυχως παρεδωσε το πνευμα ο κλασικος περιστροφικος διακοπτης του θερμοσιφωνα.

Ο πινακας εχει δυο θεσεις κενες στην ραγα, οποτε λεω να βαλω εκει ενα διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α.

Και εδω ερχομαι σε σας για να μου πειτε απο την πειρα σας ποια μαρκα να προτιμησω.
Αν μπορειτε να πειτε και μοντελα, ακομη καλυτερα.

Προυποθεσεις: Να ειναι διπολικος, να εχει φωτακι και να χωραει στις δυο κενες θεσεις του πινακα μου.

Μια αλλη λεπτομερεια ειναι οτι η αγορα θα γινει απο τον Καυκα στην Μεταμορφωση, μιας και ειναι σχεδον διπλα στην δουλεια μου.

Ευχαριστω.

xsterg
08-04-13, 15:12
για να αντικατασταθει ο διακοπτης πακκο (ετσι λεγεται) με ασφαλιοδιακοπτη ραγας ειναι ολοκληρη φασαρια. κυριως θεμα στηριξης ραγας και κοψιμο του κουτιου. κατα τα αλλα ολοι ειναι ιδιοι. το ενδεικτικο που θελεις να βαλεις ειναι προσθετο ενδεικτικο οποτε θα πιασεις 3 θεσεις στον πινακα. εγω προσωπικα στις δουλειες μου προτιμω hager και μετα αββ.

mixalis1988
08-04-13, 15:13
Το Σαββατο δυστυχως παρεδωσε το πνευμα ο κλασικος περιστροφικος διακοπτης του θερμοσιφωνα.

Ο πινακας εχει δυο θεσεις κενες στην ραγα, οποτε λεω να βαλω εκει ενα διπολικο ασφαλειοδιακοπτη 20Α.

Και εδω ερχομαι σε σας για να μου πειτε απο την πειρα σας ποια μαρκα να προτιμησω.
Αν μπορειτε να πειτε και μοντελα, ακομη καλυτερα.

Προυποθεσεις: Να ειναι διπολικος, να εχει φωτακι και να χωραει στις δυο κενες θεσεις του πινακα μου.

Μια αλλη λεπτομερεια ειναι οτι η αγορα θα γινει απο τον Καυκα στην Μεταμορφωση, μιας και ειναι σχεδον διπλα στην δουλεια μου.

Ευχαριστω.
Θα βαλεις μια ασφαλεια των 20Α και εναν διπολικο διακοπτη 25Α ενος στοιχειου ο οποιος εχει ενσωματωμενη πανω του λυχνια.Εχει η HAGER τετοιο ραγουλικο που σου εγραψα.Επισεις τσεκαρε και την διατομη του καλωδιου να ειναι 4mm^2.Η χρηση του θερμοσιφωνα θα γινεται απ τον διπολικο διακοπτη και οχι απ την ασφαλεια.Σιγουρα μετα τον περιστροφικο διακοπτη θα υπαρχει 20Α ασφαλεια για το καλωδιο του θερμοσιφωνα.Αν δεις οτι δεν ειναι καλη αντικατεστησε την ειδαλλως τοποθετησε μονο τον διπολικο διακοπτη που σου ειπα.

bchris
08-04-13, 15:47
Ευχαριστω πολυ παιδια.

Να σε ρωτησω κατι Μιχαλη τωρα που το ειδα..
Γιατι 4mm^2 καλωδιο?
2.5mm δεν εχει ο θερμοσιφωνας?

xsterg
08-04-13, 18:52
σε αυτους τους πινακες δεν βαζανε ασφαλεια πριν τον διακοπτη. τουλαχιστον σε οσους εχω δει εγω. αλλο τι επρεπε να κανουν και αλλο τι εκαναν τελικα.

ezizu
08-04-13, 20:10
Ευχαριστω πολυ παιδια.

Να σε ρωτησω κατι Μιχαλη τωρα που το ειδα..
Γιατι 4mm^2 καλωδιο?
2.5mm δεν εχει ο θερμοσιφωνας?

Για λόγους ασφαλείας των αγωγών,σε εσωτερική εγκατάσταση (καλώδια εντός σωλήνα) ισχύουν τα παρακάτω:
Με ασφάλεια 20Α , ασφαλίζουμε καλώδιο 4mm^2 ,ενώ με ασφάλεια 16 Α ασφαλίζουμε καλώδιο 2,5mm^2.
Σκέψου για παράδειγμα, την περίπτωση ο θερμοσίφωνας να έχει αντίσταση 4ΚW ,οπότε το ρεύμα κατανάλωσης θα έχει τιμή γύρω στα 17,5 - 18 Α .
Οπότε νομίζω, καταλαβαίνεις γιατί θα πρέπει ,κανονικά, να έχει καλώδιο 4mm^2 και ασφάλεια 20Α .

bchris
08-04-13, 23:18
Λοιπον παιδια τον εβαλα τον ασφαλειοδιακοπτη, εβαλα και το λαμπακι ραγας, ολα καλα μεχρι εδω.
Το θεμα στραβωσε στην ασφαλεια την παλια (κι αυτη ραγας, Siemens 20A).

Οπως τις κατεβαζα ολες, αυτη ειχε κολλησει επανω (ΟΝ) :scared:
Μετα επειδη ειχε περασει η ωρα, ξεχαστηκα και δεν την ελεγξα και την αφησα στο κυκλωμα κιολας...
Οποτε ακομα δεν εχω θερμοσιφωνα!!!

Λεπτομερεια βεβαια, αυριο θα παω να παρω να την αλλαξω, αλλα γιατι ρε παιδια να παθει τετοια κολουμπρα η ασφαλεια?
Μηπως ειχε αρχισει να σπινθηριζει μεσα και σιγα σιγα, ελιωσε?

Για δωστε τα φωτα σας/πειρα σας.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-04-13, 23:34
Καλησπερα αλαξε την ασγαλεια και εισαι οκ . καλο ειναι ο διακοπτης να εινα 40Α αν υπαρχει ασφαλεια 20α για 4μμ καλοδια,μην ανησηχης η ασφαλεια τα κακαρωσε.

bchris
09-04-13, 23:40
Τωρα πηρα διακοπτη 25Α(L+N)
Πηρα και ασφαλεια 20Α(L+N)
Τα εβαλα επανω και ειναι ΟΚ.

Εχω μιαν απορια ομως.
Μετρησα την αντισταση του θερμοσιφωνα μεσα απο τον πινακα και ηταν 11.8Ω
Με 240V αυτο σημαινει 20,16Α.

Δεν ειναι πολλα?
Μου διαφευγει κατι?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-04-13, 23:54
αν ειχες καπιον που εχει αμπεροτσιμπιδα θα ηξερες ακριβως. υπαρχει αλος τροπος διερεσε τα βατ του θερμοσιφωνα με την ταση δικτυου που εχεις και θα βρεις τα Αμπερ αν ηταν δικο μου θα εβαζα 40 α διακοπτη αλλα για ασφαλεια τα βατ που τραβαει ο θεμσ. δια την ταση που εχεις πχ4000δια 220=18,18α 4000β δια 230=17,31α για 240=16,6α.

FILMAN
11-04-13, 16:06
Η τιμή της αντίστασης ανεβαίνει λίγο όταν αυτή ζεσταθεί, με αποτέλεσμα το ρεύμα που θα περάσει τελικά να είναι λίγο μικρότερο από αυτό που υπολόγισες. Αν τα καλώδια είναι 2.5mm2 μπορείς να βάλεις ασφάλεια 16Α (όχι, δεν πέφτει στα 18Α). Δεν υπήρχε λόγος να βάλεις ασφάλεια με διακοπή ουδετέρου από τη στιγμή που έβαλες και διπολικό διακόπτη. Επίσης η ασφάλεια πρέπει να προηγείται του διακόπτη (εφόσον αυτός έχει πλάτος ενός στοιχείου και μάλιστα έχει και ενσωματωμένο ενδεικτικό), και καλό είναι επίσης να είναι χαρακτηριστικής Β.

panos196
27-07-21, 22:01
καλησπέρα!!! με εξωτερικό καλώδιο συνδέω θερμοσίφωνα πήρα ρεύμα απο το κουτί της ηλεκτρικής κουζίνας και χρησιμοποιό σε λειτουργία το ενα απο τα 2 όχι να δουλεύουν ταυτόχρονα κουζίνα θερμοσίφωνας και εβαλα στη μέση του καλωδίου ασφάλεια και ενδεικτική λυχνία, μου έδωσαν απο τον καυκά να κόβει και τον ουδέτερο https://www.se.com/gr/el/product/A9P54620/acti-9-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%85%CF%84%C F%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%C F%82-ic40n-1p-%2B-n---c---20a-6000a/ και λυχνία https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/endeiktikes-lychnies/endeiktikes-lychnies-mones-1st/schneider-electric-2-lychnia-ragas-led-230vac-kokkini_159039/ όλα καλά όταν ανεβάζω το κουμπί ..όταν το κατεβάζω βγάζει φως σπινθήρα.. το καταλαβαίνω ότι είναι λάθος που πήρα ρεύμα απο την κουζίνα αλλα στο χωριό σε εξωτερικό μπάνιο εστω και προσωρινά το έκανα. Με καλύπτει η συνδεση με αυτά που πήρα απ τον καυκά/ η θέλω και κάτι άλλο π.χ.διακόπτη άλλον