PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμερα και υποκλοπη



Phatt
08-04-13, 20:20
Επειδη τωρα τελευταια συζητιεται πολυ το θεμα της υποκλοπης απο καμερες/μικροφωνα των Η/Υ μας εχω την εξης απορια.
Δεδομενου οτι ολα τα συγχρονα λαπτοπ εχουν εγκατεστημενα εργοστασιακα μικροφωνα και καμερες, πραγμα που καθιστα δυσκολη την απομονωση τους απο το κυκλωμα, υπαρχει η δυνατοτητα, σε καμερα που εχει ενδεικτικη λυχνια λειτουργιας, να ενεργοποιηθει, ΧΩΡΙΣ να αναψει η λυχνια;

Για το μικροφωνο δεν ρωτω καν...

Γενικως, ποιες ειναι οι αποψεις σας πανω στο θεμα;

nikosp
08-04-13, 20:42
Νομίζω ότι δέν κατάλαβες

Για να γίνει μία τέτοια υποκλοπή θα πρέπει πρώτα να υποκλέψουν τήν σύνδεση στο Internet οπότε μαζύ με τα άλλα σου υποκλέπτουν και τα λόγια η τα δεδομένα τής κάμερας

Να σου υποκλέπτουν από μόνο τόν ήχο η τήν εικόνα δέν το βλέπω εκτός και εάν είναι BATMAN η james bond

p_stama
08-04-13, 20:45
Επειδη τωρα τελευταια συζητιεται πολυ το θεμα της υποκλοπης απο καμερες/μικροφωνα των Η/Υ μας εχω την εξης απορια.
Δεδομενου οτι ολα τα συγχρονα λαπτοπ εχουν εγκατεστημενα εργοστασιακα μικροφωνα και καμερες, πραγμα που καθιστα δυσκολη την απομονωση τους απο το κυκλωμα, υπαρχει η δυνατοτητα, σε καμερα που εχει ενδεικτικη λυχνια λειτουργιας, να ενεργοποιηθει, ΧΩΡΙΣ να αναψει η λυχνια;

Για το μικροφωνο δεν ρωτω καν...

Γενικως, ποιες ειναι οι αποψεις σας πανω στο θεμα;

φυσικα και υπαρχει η δυνατοτητα να αναψει η καμερα χωρις να αναψει το ενδεικτικο. Υπαρχουν προγραματα στο internet που κανουν αυτη την δουλεια !! Το καλο ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει , πρεπει ο αλλος να εχει πολλες γνωσεις. Την εχω πατησει εγω με την καμερα απο Hp pavilion. Ειχαν ανοιξει την καμερα χωρις να αναβει το ενδεικτικο και μου στειλαν email το βιντεακι της καμερας. Ετσι εχασα το στοιχημα που ειχα βαλει οτι δεν γινετε να αναψει η καμερα χωρις το ενδεικτικο !!!

Spiroslouis
08-04-13, 21:03
Νομίζω ότι δέν κατάλαβες

Για να γίνει μία τέτοια υποκλοπή θα πρέπει πρώτα να υποκλέψουν τήν σύνδεση στο Internet οπότε μαζύ με τα άλλα σου υποκλέπτουν και τα λόγια η τα δεδομένα τής κάμερας

Να σου υποκλέπτουν από μόνο τόν ήχο η τήν εικόνα δέν το βλέπω εκτός και εάν είναι BATMAN η james bond

Δεν είναι έτσι τα πράματα. Άλλο η υποκλοπή της σύνδεσης(είτε τοπικά είτε από απομακρυσμένα) και άλλο το φύτεμα κακόβουλου λογισμικού που λειτουργεί σαν slave.(- server - bot).

Η υποκλοπή βασίζεται στο ότι εσύ χρησιμοποιείς την κάμερα ή το μικρόφωνο και συνομιλείς με κάποιον και ένας τρίτος βλέπει τα στοιχεία που στέλνονται.(ή λαμβάνονται)

Μπορεί να έχεις φυτέψει καταλάθος (downloads προγραμμάτων - επίσκεψη μολυσμένων ιστοσελίδων κ.α.) κάποιο "πρόγραμμα" που να λειτουργεί σαν ένας "σκλάβος" ενός μεγάλου botnet(google search = botnet).

Το να ανοίξει κάποιος την κάμερα σου και να τραβήξει φωτογραφίες - βίντεο εκείνη την στιγμή ή κάποιο ηχητικό είναι λίγο ποιο σπάνιο. Αυτό γίνεται σε στοχευμένες επιθέσεις ποιο πολύ με σκοπό ο επιτιθέμενος να σπάσει πλάκα ή να τραβήξει περιεχόμενο από προσωπικές σου στιγμές.(κυρίως σε ωραίες star του χόλιγουντ) Ο μεγάλος σκοπός των "hacker" είναι να καταντίσουν τον υπολογιστή σου, υπολογιστή τους. Να μπορούν να πραγματοποιούν DDOS(google seach = ddos) επιθέσεις μέσα από το δίκτυό σου, να αποσπούνε κωδικούς τραπεζικών λογαριασμών - καρτών και ότι έχει γενικότερα σχέση με λεφτά και μπορεί να πωληθεί στο black market(google seach = DeepWeb).

Phatt
09-04-13, 16:45
Ωραια ευχαριστω πολυ. Και ερχομαι στο δια ταυτα. Την καμερα μπορεις να την ταπωσεις με λιγη μονωτικη ταινια. Με το μικροφωνο τι να κανεις;

Spiroslouis
09-04-13, 18:42
Ανάλογα με το που είναι, μάλλον το hardware hack είναι μονόδρομος.(π.χ. να κόψεις κάποιο το ένα καλωδιάκι που έχει).

Αν έχεις windows να είσαι σίγουρος πως αν κάνεις απλά κάποιο κόλπο με software ο επιτιθέμενος με κάποιον τρόπο θα πάρει λογαριασμό υπερχρήστη άρα θα μπορέσει να το διορθώσει και να πάρει ηχητικό δεδομένο.(αν τελικά πάντα είναι αυτός ο μεγαλύτερος στόχος του)