PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερβολές ???



GR_KYROS
10-04-13, 09:35
λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας!

42900
«Αν μία λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας σπάσει κατά την τοποθέτηση ή την αφαίρεσή της, δεν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ηλεκτρική σκούπα, για να συλλέξουμε τα απορρίμματα, γιατί αυτή θα μολυνθεί, όπως και κάθε άλλο εργαλείο ή συσκευή που θα χρησιμοποιήσουμε. Όλοι όσοι βρίσκονται στον χώρο, άνθρωποι και ζώα, πρέπει να μετακινηθούν άμεσα από το σημείο όπου βρίσκονται τα συντρίμμια της λάμπας, πρέπει να σφραγιστεί ο χώρος και να κλείσουν τα συστήματα εξαερισμού. Τα ρούχα και τα παπούτσια πρέπει να αλλαχθούν και να καταστραφούν. Συλλέγουμε τα απορρίμματα φορώντας γάντια, τα τοποθετούμε σε μία σακούλα, την οποία βάζουμε εν συνεχεία σε άλλη σακούλα και καλούμε την Πυροσβεστική για να την παραλάβει».


http://gr.news.yahoo.com/%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%E2%80%93-%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B5%C F%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%8C%C E%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%C F%82---083743850.html

SV1JRT
10-04-13, 10:07
Ξέχασες να πεις ότι πρέπει να φωνάξουμε αμέσως το τμήμα πυρηνικής του Δημόκριτου ή ακόμα καλύτερα την NASA, για να στείλει ειδικό team με στολές βιολογικής προστασίας ώστε να αποκλείσουν την πόλη που μένεις με πλαστικό κλωβό καραντίνας και να απολυμάνουν την υπόλοιπη Ελλάδα με σπρέι κατά της ραδιενέργειας.....

ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕ ??
ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ??

"Όλοι όσοι βρίσκονται στον χώρο, άνθρωποι και ζώα, πρέπει να μετακινηθούν άμεσα από το σημείο όπου βρίσκονται τα συντρίμμια της λάμπας, πρέπει να σφραγιστεί ο χώρος και να κλείσουν τα συστήματα εξαερισμού. Τα ρούχα και τα παπούτσια πρέπει να αλλαχθούν και να καταστραφούν."

ΠΟΙΟΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ τα γράφει αυτά ??
ΓΙΑΤΙ δημιουργούν ΠΑΝΙΚΟ στον κόσμο ??

Δεν είπαμε να τραβάμε και μυτιές (!!) την ασπρη σκόνη της λάμπας, αλλά οχι και να κάψουμε τα ρούχα μας, επειδή έσπασε μια λάμπα φθορίου.....

ΕΛΕΟΣ !!!!

Κυριακίδης
10-04-13, 10:07
Τέτοια "μέτρα" δεν πήραν ούτε στην Φουκουσίμα .
Αν η πυροσβεστική έτρεχε για κάθε λάμπα που σπάζει . Ωιιιμέεε ..
Σιγά σιγά πρέπει να καταργηθούν και αυτές και εναλλακτικά τα Led.

bchris
10-04-13, 11:02
Καλημερα.

Ενταξει το κειμενο ειναι απο λιγο εως πολυ υπερβολικο.
Ωστοσο, ο υδραργυρος ειναι πολυ προστυχος και οι ατμοι του εναποτιθονται στον οργανισμο αθροιστικα προκαλωντας δηλητηριαση.

Θυμαμαι ενας καθηγητης Χημειας στο σχολειο μας ειχε πει (προφανως υπερβαλλοντας για να τονισει την σημασια του θεματος) οτι αν σπασει θερμομετρο σπιτι, ειναι πιο ευκολο ν`αλλαξει κανεις σπιτι, παρα να το καθαρισει.
Μπορει ο συγγραφεας του παραπανω να ειναι μαθητης του :)

leosedf
10-04-13, 11:02
Τα έχουμε ξαναπεί ότι είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ και Σωτήρη η απάντηση σου είναι για να πουλήσουν λάμπες LED.

Να φωνάξουμε και τους Αμερικλάνους να ρίξουν fuel bomb να εξαφανίσουν το χωριό από το χάρτη.

dalai
10-04-13, 11:16
Στη φουκοσιμα δεν τρέξανε για τα πυρηνικά ! Με την εκρηξη σπασαν 3 λαμπες φθοριου!! Γι' αυτο εγινε εκεινος ο χαμος με τα συνεργεια απολυμανσης!

mariosinsuex
10-04-13, 11:41
DONT FEED THE TROLLS..........................

BOOMER
10-04-13, 19:02
Δηλαδή παλιότερα που είχαν στα νοσοκομεία πιεσόμετρα υδραργύρου, νομίζεις ότι οι νοσοκόμες τα πρόσεχαν πολύ.
Δεν μπορείς να φανταστεις τι υδράργυρος έχει πέσει από σπασίματα πιεσομέτρων
Ευτυχώς έχει καταργήθει ο τύπος αυτός του πιεσομέτρου αν και μπορώ να πω ότι υπάρχουν ακόμα

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-04-13, 23:55
παιδια πραγματικα πολυ αστεια ολα αυτα ενωειται οτι δεν θα σνιφαρουμε,με ενα πανακι σκουπιζεις και αεριζεις το δοματιο.οταν ειταν στο νοσοκομει η μαμα μου ε,ρχοντουσαν κατι γκομενιτσες να της παρουν τη θερμοκρασια στις 15 που ηρθαν σπασαν 5 θερμομετρα ε τιποτα δεν κανανε <δε πειραζει> ερχοταν η καθαριστρια <και αλο θερμομετρο?> ακομα παντως ζω μαλων πασχω απο μητσοτακιτιδα χαχαχαχα.

vasilllis
11-04-13, 09:45
Καλημερα.

Ενταξει το κειμενο ειναι απο λιγο εως πολυ υπερβολικο.
Ωστοσο, ο υδραργυρος ειναι πολυ προστυχος και οι ατμοι του εναποτιθονται στον οργανισμο αθροιστικα προκαλωντας δηλητηριαση.

Θυμαμαι ενας καθηγητης Χημειας στο σχολειο μας ειχε πει (προφανως υπερβαλλοντας για να τονισει την σημασια του θεματος) οτι αν σπασει θερμομετρο σπιτι, ειναι πιο ευκολο ν`αλλαξει κανεις σπιτι, παρα να το καθαρισει.
Μπορει ο συγγραφεας του παραπανω να ειναι μαθητης του :)
Χρηστο εχεις δοκιμασει να μαζεψεις σταγονα υδραργυρου?
Πιστεψε με δεν μαζευεται με τιποτα.Τι,σκουπες πανια,χαρτοπετσετα με τιποτα σου λεω.
Ισως και για αυτο να ερθει πυροσβεστικη στο σπιτι!!! να βγαλει λιγο την μανικα να πλυνει και κανα επιπλο....

Phatt
11-04-13, 11:04
Εχω δοκιμασει εγω να μαζεψω υδραργυρο. Ο μονος τροπος που ανακαλυψα τελικα, ειναι με μια οδοντογλυφιδα να σπρωχνω την σταγονα ως να βρισκει αλλες σταγονες μεχρι να γινει μια μεγαλυτερη, που να εχει ολο τον υδραργυρο που εχει χυθει.Κατοπιν, την τσουλησα παλι μεχρι μια κολλα χαρτι, που την ανεβασα εκει πανω και μετα την εβαλα σε ενα μπουκαλακι.

SV1JRT
11-04-13, 11:22
Μια φορά είχε σπάσει η μάνα μου ένα θερμόμετρο υδραργύρου. Οταν πήγε να μαζέψει τον υδράργυρο απο το πάτωμα με τα χέρια, η βέρα της (χρυσή) ακούμπησε μια σταγόνα υδράργυρο και ΟΛΗ η βέρα έγινε μονομιάς ΑΣΗΜΙ χρώμα. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τότε. Η μάνα μου είχε στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Τελικά η βέρα επανήλθε στο φυσιολογικό της χρώμα μετα απο 2 - 3 μήνες, οταν -φαντάζομαι- εξατμίστηκε ο υδράργυρος απο την βέρα.... Τότε (πριν 25+ χρόνια) δεν ξέραμε για τις βλαβερές ιδιότητες του υδράργυρου. Πάντως η μάνα μου χαίρει άκρας υγείας, παρόλο που καπνίζει σαν αράπης.

Phatt
11-04-13, 20:23
Ολοι λεμε για τα κακα του υδραργυρου, αλλα εχω μια απορια. Υδραργυρος μπαινει και στο αμαλγαμα που φτιαχνουν οι οδοντιατροι για τα σφραγισματα, και μου το εφερε στο νου η ιστορια του Σωτηρη, γιατι ενας φιλος οδοντιατρος εχει σημαδι στην βερα του επειδη ακουμπησε σε αμαλγαμα σφραγισματος.

GR_KYROS
11-04-13, 20:35
Το οδοντιατρικό αμάλγαμα (μαύρα σφραγίσματα) αποτελείται από 50% υδράργυρο 35% άργυρο 13% κασσίτερο 2% χαλκό και ψήγματα ψευδαργύρου….
Ένα άτομο θα χρειαζόταν μεταξύ 265 και 310 σφραγισμάτων αμαλγάματος, έτσι ώστε να γίνουν αισθητά ελαφρά συμπτώματα της τοξικότητας του υδραργύρου…..

toni31
11-04-13, 21:37
Απο λάμπες οικονομίας ποιες να επιλέγουμε τις κλασικες cfl ή τις LED ή κάποιες χωρις υδράργυρο?

picdev
11-04-13, 22:18
Το οδοντιατρικό αμάλγαμα (μαύρα σφραγίσματα) αποτελείται από 50% υδράργυρο 35% άργυρο 13% κασσίτερο 2% χαλκό και ψήγματα ψευδαργύρου….
Ένα άτομο θα χρειαζόταν μεταξύ 265 και 310 σφραγισμάτων αμαλγάματος, έτσι ώστε να γίνουν αισθητά ελαφρά συμπτώματα της τοξικότητας του υδραργύρου…..

Ασε που δεν κάνουν εδώ και χρόνια τέτοια σφραγίσματα,
πάντως τα πιεσόμετρα με υδράργυρο είναι πιο αξιόπιστα,

GR_KYROS
11-04-13, 22:21
Low Energy (CFL) or LED? (http://www.yourwelcome.co.uk/blog/halogen-low-energy-cfl-or-led-whats-the-difference/)http://www.yourwelcome.co.uk/blog/halogen-low-energy-cfl-or-led-whats-the-difference/

leosedf
11-04-13, 22:42
To αμάλγαμα υδραργύρου είναι απολύτως ασφαλές, ο υδράργυρος αμέσως ενώνεται με τον χρυσό γι αυτό χρησιμοποιούταν και σε τεχνικές εξόρυξης παλιότερα και σε αφαίρεση χρυσού από πλακέτες και επιχρυσωμένα εξαρτήματα, μετά με χημική μέθοδο αφαιρείτε και ο χρυσός.
Στην περίπτωση της βέρας απλά άρχισε να κάνει αμάλγαμα με το χρυσό, γίνεται ταχύτατα αλλά μετά απλά είχε φθαρεί η επιφάνεια και ξανά έγινε χρυσαφί χρώμα.

Επίσης οι περισσότερες CFL πλέον έχουν επίστρωση πλαστικού φιλμ πάνω στο γυαλί από polyvynil butyrate η άλλα πλαστικά που δεν επιτρέπουν στα κομματάκια και τον υδράργυρο να δραπετεύσουν.

γάτος
11-04-13, 23:50
Ρίξτε και μια ματιά εδώ (http://www.homeopathy.gr/conditions-diseases/dentistry.shtml).

Ακρίτας
11-04-13, 23:56
Ρίξτε και μια ματιά εδώ (http://www.homeopathy.gr/conditions-diseases/dentistry.shtml).

Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο παραπάνω το τί είναι η "ομοιοπαθητική".

kioan
11-04-13, 23:58
Αμάλγαμα δημιουργείται και με την αντίδραση υδραργύρου και αλουμινίου. Αυτός είναι ο λόγος που δεν επιτρέπεται η μεταφορά υδραργύρου στα αεροπλάνα


http://www.youtube.com/watch?v=Z7Ilxsu-JlY

antonis_p
14-04-13, 08:00
http://www.slideshare.net/mousoul/4-7-9277839

γάτος
14-04-13, 12:32
Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο παραπάνω το τί είναι η "ομοιοπαθητική".

To link που έδωσα περιέχει δύο link άρθρων για τα αμαλγάτα-σφραγίσματα και δεν εστιάζεται στην ομοιοπαθητική κατ' ανάγκη (όπως εσύ λες, με ή χωρίς εισαγωγικά). Εγώ δεν έχω κολλήματα, απλά παρέθεσα δύο πληροφοριακά άρθρα.

Φιλικά πάντα!

Dragonborn
14-04-13, 14:26
Ωστοσο, ο υδραργυρος ειναι πολυ προστυχος και οι ατμοι του εναποτιθονται στον οργανισμο αθροιστικα προκαλωντας δηλητηριαση.Γι'αυτό χρησιμοποιειται από τους οδοντιάτρους για τα σφραγίσματα... Ξέρεις πόσον υδράργυρο έχω στο στόμα μου;

thomasmi7
14-04-13, 14:32
Αμελητεα ποσοτητα χημικων μεσα στην λαμπα για τετοια διαδικασια. Περισσοτερος κινδυνος με το γυαλι που ειναι ξυραφι

leosedf
14-04-13, 15:37
Γι'αυτό χρησιμοποιειται από τους οδοντιάτρους για τα σφραγίσματα... Ξέρεις πόσον υδράργυρο έχω στο στόμα μου;
Δεν έχεις καθόλου υδράργυρο, το αμάλγαμα έχει διαφορετική σύνθεση και θεωρείται ασφαλές ακόμα και σήμερα.

mtzag
14-04-13, 17:36
αυτα που λενε για τον υδραγυρο δεν ειναι υπερβολες.
Δηλητηριαση απο υδραγυρο εχει βαρυτατες επιπτωσεις με βαρια νευρολογικα-πολυοργανικα προβληματα.
Εβλεπα ενα ντοκιμαντερ για το τι παθανε αυτοι που βγαζανε τον χρυσο με υδραγυρο μετα απο 6 μηνες στη δουλεια.
Συμπτωματα parkinson altzheimer κτλπ..

leosedf
14-04-13, 17:46
Ναι αυτοί ήταν πνιγμένοι στον υδράργυρο, δεν είχαν σφράγισμα η σπάσαν καμιά λάμπα.

Ακρίτας
14-04-13, 18:40
To link που έδωσα περιέχει δύο link άρθρων για τα αμαλγάτα-σφραγίσματα και δεν εστιάζεται στην ομοιοπαθητική κατ' ανάγκη (όπως εσύ λες, με ή χωρίς εισαγωγικά). Εγώ δεν έχω κολλήματα, απλά παρέθεσα δύο πληροφοριακά άρθρα.

Φιλικά πάντα!

Δεν έκανα το σχόλιο με διάθεση αντιπαράθεσης. Ούτε εγώ έχω κολλήματα, έχω όμως το ελάττωμα να ψάχνω κάπως περισσότερο τα πράγματα. Η ιστοσελίδα που έδωσες δεν έχει κανένα link. Σε δικά τους άρθρα παραπέμπουν.