PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΦΑΝΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ



Papas00zas
21-04-13, 02:41
Παίδες, καλησπέρα.
Έχω μια ερώτηση και θα ήθελα τη βοήθεια σας: Πριν λίγο καιρό πήρα μια παλιά διανομή LINUX(KNOPPIX 2.4) και την έχω για να τη δουλεύω ως live cd σε ορισμένες περιπ΄τωσεις. Αυτό που είδα όταν φόρτωσε την πρώτη φορά ήταν να αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε διάφανη συμπίεση για να μπουν περίπου 2 GB σε 1 CD. Αν και έψαξα λίγο το θέμα, δεν βρήκα κάτι κατατοπιστικό-το μόνο που κατάλαβα είναι ότι είναι απωλεστική συμπίεση.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη-αν είναι εύκολη μάλιστα, θα μου ήταν και χρήσιμη ως εργαλείο, μιας και έχει χρειαστεί αρκετές φορές να κάνω συμπίεση αρχείων.
Να σημειώσω επίσης ότι το θέμα είχε ανοίξει και αλλού:
http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/diafani-sympiesi-10035.html

valis
21-04-13, 12:45
Μήπως εννοείς μή απωλεστική (αρχεια, binaries κλπ) ενω η απωλεστική είναι για εικόνα και ηχο.

Πολλα αρχεία είναι συμπιεσμένα, όπως τα man pages, η συμπίεση είναι διάφανη όπως λες και χρησιμοποιεί
μερικές βασικες εντολές που είναι ενσωματωμένες στο λειτουργικό και βρίσκονται στο directory /bin
Οι εντολές είναι αρκετές : ( bunzip2 tar bzcat bzcmp bzdiff bzegrep bzexe uncompress bzfgrep bzgrep bzip2 bzip2recover bzless bzmore zcmp zdiff gunzip zegrep gzexe zfgrep gzip zforce zgrep zless zmore znew) και δίνουν πολύ μεγάλη ευελιξία στην διαχείρηση συμπιεσμένων αρχείων.

Για να δείς τι κάνει κάθε εντολή γράφεις στην κονσόλα man και όνομα π.χ. man unzip

bchris
21-04-13, 13:15
... διάφανη συμπίεση ...

:hahahha: :hahahha: :hahahha: :hahahha: :hahahha:

Απο τον καιρο του "πλινθιου" ειχα να γελασω ετσι...

transparent compression linux (http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=transparent+compression+linux&ie=UTF-8&oe=UTF-8#safe=off&client=safari&rls=en&sclient=psy-ab&q=transparent+compression+linux&oq=transparent+compression+linux&gs_l=serp.3...0.0.0.46480.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0 .0...1c..9.psy-ab.iOw7iQcrNIs&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45512109,d.Yms&fp=ad8d2d5030f47902&biw=1261&bih=757)

Papas00zas
23-04-13, 23:59
:hahahha: :hahahha: :hahahha: :hahahha: :hahahha:

Απο τον καιρο του "πλινθιου" ειχα να γελασω ετσι...

transparent compression linux (http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=transparent+compression+linux&ie=UTF-8&oe=UTF-8#safe=off&client=safari&rls=en&sclient=psy-ab&q=transparent+compression+linux&oq=transparent+compression+linux&gs_l=serp.3...0.0.0.46480.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0 .0...1c..9.psy-ab.iOw7iQcrNIs&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45512109,d.Yms&fp=ad8d2d5030f47902&biw=1261&bih=757)


Ναι, αλλά δε βοηθς και πολύ.

GeorgeVita
24-04-13, 09:47
... διάφανη συμπίεση για να μπουν περίπου 2 GB σε 1 CD. Αν και έψαξα λίγο το θέμα, δεν βρήκα κάτι κατατοπιστικό-το μόνο που κατάλαβα είναι ότι είναι απωλεστική συμπίεση...
Η συμπίεση δεδομένων μπορεί να έχει ή να μην έχει απώλειες (lossy ή lossless) και χρησιμοποιείς όποια ταιριάζει στην εφαρμογή σου. Λ.χ. η συμπίεση mp3 είναι lossy αλλά το αυτί μας δεν ακούει αυτά που χάνονται. Παρομοίως "lossy" είναι και η συμπίεση mp4 (video) ή jpg στις οποίες διακρίνεις τα "χαμένα pixels/frames". Αντίθετα η συμπίεση φωτογραφιών σε αρχεία TIFF είναι "lossless" και ... δεν λείπει κανένα pixel! Αυτό το "χάσιμο" ευκρίνειας μοιάζει με τη "θολούρα" που προσθέτουν στην όραση τα ημιδιάφανα υλικά. Αντίστοιχα μια συμπίεση "lossy" που δεν θα γίνει αντιληπτή από τον χρήστη ονομάστηκε "διάφανη" (transparent ... to the user).

Το είδος των δεδομένων (κείμενο, καταγραφή μετρήσεων, φωτογραφία) και το μέσο αποθήκευσης (χωρητικότητα, ταχύτητα προσπέλασης) καθορίζουν το επιτρεπτό ποσοστό απωλειών άρα και την μορφή συμπίεσης θα χρησιμοποιήσεις. Στο παράδειγμα που δίνεις (knoppix) δεν γνωρίζω που/ποια δεδομένα χάνονται, αν διορθώνονται στην αποσυμπίεση ή αν πρόκειται για περίσσια χαρά του developer που το χώρεσε στο CD.

Papas00zas
24-04-13, 09:56
Μάλιστα. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει και σε άλλα συστήματα εκτός από linux ή δε γίνεται; Αν μπορεί να εφαρμοστεί, με ενδιαφέρει μπας και αδειάσει λίγο ο χώρος στο pc μου.
(Αυτό πια με τα πληκτρολόγια-μου τρώνε τα γράμματα και μου προσθέτουν άλλα.)

GeorgeVita
24-04-13, 10:07
Μάλιστα. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει και σε άλλα συστήματα εκτός από linux ή δε γίνεται; Αν μπορτεί να εφαρμοστεί, με ενδιαφέρει μπας και αδειάσει λίγο ο χχώρος στο pc μου.
Για το PC μπορείς να κάνεις πρώτα "εκκαθάριση δίσκου" για να σβήσεις αρχεία παλιών εγκαταστάσεων, ιστορικού/log και να κρατήσεις το τελευταίο σημείο επαναφοράς. Μετά ψάξε στους φακέλους με κατάταξη "ανά μέγεθος" αρχείου για να βρεις που καταναλώνεις χώρο. Διώχνεις ότο δεν χρειάζεται (παράλληλα μπορείς να κρατήσεις αντίγραφα σε CD από αυτά που δεν είσαι σίγουρος ότι είναι για πέταμα). Αν και υπάρχει η διαδικασία "συμπίεσης όλου του δίσκου" (σχεδόν διπλασιάζει την χωρητικότητά του), δεν το προτείνω για την πιθανότητα επαναφοράς δεδομένων σε "χτύπημα". Πάντα ένας μεγαλύτερος δίσκος είναι η λύση!

Phatt
24-04-13, 16:31
[...]η συμπίεση mp3 είναι lossy αλλά το αυτί μας δεν ακούει αυτά που χάνονται[...]
Εγω να κανω λιγο τον τρομπα εκτος θεματος και να πω οτι μια χαρα αντιλαμβανομαι τα δεδομενα που λειπουν στα MP3. Εκτος και αν εννοουσες με το " το αυτί μας δεν ακούει αυτά που χάνονται" οτι εκ των πραγματων δεν μπορει να τα ακουσει, αφου λειπουν.

GeorgeVita
24-04-13, 16:37
... εκ των πραγματων δεν μπορει να τα ακουσει, αφου λειπουν.
Ωραίο!
Μη ξεχνάς όμως ότι εσύ είσαι εκπαιδευμένο αυτί...
Αν το επαναδιατυπώσω θα γράψω πως ... θεωρεί ο "συμπιεστής" ότι δεν χρειάζεται να ακούσουμε περισσότερη ηχητική λεπτομέρεια.