PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοδιακοπτης με το 555



anmits2008
21-04-13, 22:51
καλησπερα σε ολους. μια μικρη βοηθεια. εχω δει αρκετα σχεδια χρονοδιακοπτων με το 555. η ερωτηση μου ειναι αν γινετε εφαρμοζοντας ταση στο χρονοκυκλωμα να μετραει κανονικα τον χρονο και μετα το περας αυτου να οπλιζει το ρελε για 1 δευτερολεπτο και να το αφοπλιζει αμεσως μετα και να παραμενει κλασικα στην αδρανεια μεχρι να ξανακοπει και ξαναεφαρμοστει η ταση???

Κυριακίδης
21-04-13, 23:15
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63251

Αυτό που λες γίνεται και με το κλασσικό smart kit (δες χρονοδιακόπτη 0-5 λεπτά) ... δηλαδή αυτό που ρωτάς .. να επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία με την επαναπρόσληψη της τάσης .

anmits2008
21-04-13, 23:21
ναι αλλα με το κλασικο αυτο κυκλωμα δεν παραμενει στιγμιαια οπλισμενο το ρελε.....ειτε ειναι οπλισμενο και αφοπλιζει ή το αντιθετο. και παραμενει σε αυτην την κατασταση. εγω θελω η εξοδος του κυκλωματος να οπλιζει στιγμιαια το ρελε και να αφοπλιζει αμεσως μετα. δηλαδη εναν απλο σκανδαλισμο να κανει στο ρελε.

αλπινιστης
22-04-13, 01:30
Ανεστη, νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι τετοιο:
43178
Το πατημα του μπουτον, ενεργοποιει το 555 που το εχεις ρυθμισει για 20 π.χ. δευτερολεπτα. Η εξοδος του, ενεργοποιει το ρελε 1 που κανει αυτοσυγκρατηση και κραταει το κυκλωμα ενεργοποιημενο.
Ο Πυκνωτης C1 ειναι ο πυκνωτης του χρονοκυκλωματος του μονοδονητη, ο οποιος εκφορτιζει σιγα-σιγα. Το κυκλωμα θα απενεργοποιηθει οταν ο πυκνωτης φτασει σε μια κρισιμη V20 (η ταση στο 20ο δευτερολεπτο). Ρυθμιζεις τον συγκριτη, να ενεργοποιηθει οταν η ταση του πυκνωτη πεσει κατω απο την ταση που θα εχει ο πυκνωτης στο 19ο δευτερολεπτο εκφορτισης. Ετσι εχεις το εξης:
Παταω το μπουτον, ενεργοποιειται το ρελε 1 που διατηρει το κυκλωμα ενεργοποιημενο.
Στο 19ο δευτερολεπτο, ο συγκριτης δινει εντολη να ενεργοποιηθει το ρελε 2.
Στο 20ο δευτερολεπτο, απενεργοποιειται η εξοδος του 555, κοβει το ρελε 1 και κοβεται και η τροφοδοσια του συγκριτη (κοκκινη γραμμη) με αποτελεσμα να σβηνει και το ρελε 2. Η εξοδος λοιπον του 2 ενεργοποιηθηκε για 1 sec.
----Το σχεδιο ειναι μπλοκ διαγραμμα. Αν χρειαζεσαι βοηθεια με αναλυτικοτερο σχεδιασμο γραψτο---

luhe98922
22-04-13, 01:34
Γιατί δεν βάζεις 2 555, το πρώτο να κάνει τον χρονομετρητη (one shot) και να σκανδαλίζει το δεύτερο (επίσης one shot) με χρόνο λειτουργείας 1 δευτερόλεπτο το οποίο θα ενεργοποιεί το ρελέ?

anmits2008
22-04-13, 01:44
φιλοι μου να ειστε καλα με τις απαντησεις σας αλλα θα σας εφερνα σε πολυ δυσκολη θεση αν σας ελεγα να με βοηθουσατε λιιιιγο παραπανω παραθετοντας και ενα σχεδιακι??? γιατι το μοιαλο μου εχει γινει κοιμας και εχει κολησει!!!

FILMAN
22-04-13, 15:09
Γιατί πρέπει να είναι οπωσδήποτε με το 555;

Ανέστη πες τουλάχιστον τάση τροφοδοσίας και χαρακτηριστικά του σήματος εισόδου.

anmits2008
22-04-13, 17:18
δεν εχω προβλημα με την τροφοδοσια.....12V λεω . οσο για το σημα εισοδου , θα παρω την ταση απο το θυροτηλεφωνο και με ενα τρανζιστορ θα οδηγησω ενα ρελε. απο εκει και περα θελω ενα χρονικο οπως ανεφερα και στην αρχη.

FILMAN
23-04-13, 14:37
Ανέστη φτιάξε αυτό εδώ.

Για τα εξαρτήματα R1, R2 και C1 δεν μπορώ να σου δώσω τιμές διότι δεν ξέρω τι βγάζει το θυροτηλέφωνό σου. Επίσης εσύ θα πρέπει να φτιάξεις και την οδήγηση του LED του U1.

anmits2008
23-04-13, 18:45
χιλια ευχαριστω φιλιππε.....θα το φτιαξω και σου πω το αποτελεσμα.