PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για αργό άναμα φώτων διάρκειας 1 ώρας.



maouna
24-04-13, 11:19
Καλημέρα.ψάχνω ένα κύκλωμα το οποίο θα τροφοδοτει 12 βολτη λεντοταινια και αρχικα θα ξεκινάει η φωτεινότητα απο το 0 και σταδιακα θα αυξάνεται η φωτεινότητα και οταν περασει μια ωρα θα ειναι φουλ. θέλω ομως να κάνει και το αντίθετο. το κύκλωμα το προοριζω για φωτισμό ενυδρείου. αν υπήρχε κάτι στο ebay ετοιμο ακομα καλυτερα πχ στις 8 το πρωι να ξεκιναει η σταδιακη διαδικασια αναματος της λεντοταινιας και το βραδυ πχ 12 η ωρα να ξεκιναει η σταδιακη διαδικασια σβησιματος των λεντ...

GeorgeVita
24-04-13, 11:32
... για φωτισμό ενυδρείου
Διάβασε το "Κατασκευη πανελ με led για ενυδρειο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=69116)", στο σχόλιο #8 έχει κάποια links.

kotsos___
24-04-13, 12:59
Εγώ έχω στόχο να φτιάξω αυτό, για ενυδρείο πάλι..43276

Το κύκλωμα το είχα βρει κάπου εδώ στο φορουμ, εκτός απο κάποιες αλλαγές..
Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμη..
θεωρητικά όταν ο διακόπτης πάει στα 12βολτ θα αρχίσουν σιγά σιγά να ανάβουν,
και όταν πάει στο 0 θα σβήνουν..
ο χρόνος ανάματος-σβησίματος θα είναι ανάλογος των R10 και C4

maouna
24-04-13, 17:34
ευχαριστω για τις απαντησεισ. ισως καποιο pic κυκλωμα που να κανει fade off / fade on κατ επιλογη?

kotsos___
24-04-13, 21:28
με πικ ειναι ευκολο..
με ποιον πικ θες?

maouna
24-04-13, 21:29
αν γινεται με pic16f84 ,pic16f28 εχω κανα 2 τετοια....και τι λειτουργιες θα εχει?

kotsos___
24-04-13, 22:16
εννοεις τον 16f628?

αυτος μας κανει..

πες μου τι λειτουργιες θες, και αμα ειναι σκ που δεν θα χω τι να κανω, σου φτιαχνω ενα προγραμματακι..

maouna
24-04-13, 23:42
ναι αυτόν. pic16f628a. Λοιπόν εχουμε και λέμε.θα σου περιγραψω ακριβως αυτο που θελω να κανω. σε μια 12βολτη λεντοταινια θελωνα την αναβω το πρωι και η φωτεινοτητα να ξεκιναει απτο 0 και να αυξανει σταδιακα και μετα απο μια ωρα να φτανει στο φουλ και να μενει εκει . το βραδυ θέλω να την κλεινω και ενω βρισκετε στο φουλ να μειωνετε σταδιακα η φωτεινοτητα της και μετα απο 1 ωρα να εχει πέσει στο 0.

αυτο πανω κατω..

τώρα αν μπορουσε και να επιλεγεται και η ωρα ενεργοποιησης το πρωι και απενεργοποιησης το βραδυ και να υπηρχε καποια οθονη lcd 2χ16 καλα θα ηταν.δεν ξερω αν μπορει να το υποστηριξει ο pic16f628 δηλαδει να ειναι και ρολοι.

kotsos___
24-04-13, 23:53
θα επανελθω αυριο με περισσοτερα :wiink:
wait for me:wiink:

maouna
25-04-13, 00:16
πλακέτα σχεδιαζω άνετα.να βρουμε λειτουργικο σχεδιο... ευχαριστω για τον κόπο σου.

kotsos___
25-04-13, 10:50
Λοιπόν, άκου τι θέλω εγώ να έχει :001_smile:
Δυνατότητα ελέγχου είτε μιας είτε δυο ταινιών.
Επιλογή ώρας on και off και χρονου fade ξεχωριστά για κάθε ταινία.
Με επιλογή απο το πρόγραμμα η δεύτερη να μπορεί να μένει ανοιχτή και το βράδυ (σε χαμηλή ένταση) ως moonlight.
+λειτουργία εκπληξη

Αν συμφωνείς, σου στελνω σχηματικό να το κάνεις, και απο σκ σου στελνω το πρώτο hex με βασικά πράγματα για δοκιμή..
Απο βδομάδα θα πάρω και γω τον 628 να το κάνω να μην σε πρίζω καθε μερα με hex..

Αν δεν συναντήσουμε κανένα σημαντικό εμπόδιο κατα τον προγραμματισμό μεχρι να τελειώσει το πασχα θα ναι έτοιμο (λεω :biggrin: )

kotsos___
25-04-13, 14:20
43333οτι δεν φαινεται.. πες..
Η οθόνη 2χ16..