PDA

Επιστροφή στο Forum : προταση για καταγραφικο και καμερες ασφαλειας σε κτημα 6 στρεματων



ababapanos
04-05-13, 18:30
Χρονια πολλα!

Για να γινει λιγο πιο ευκολο εκανα ενα σχεδιαγραμμα ...


43498


Θελω να βαλω 4 IP καμερες στα δεντρα 1 , 5 , 6 , 7


μια καμερα PTZ σε 6μετρο σιδερενιο σωλινα στερεωμενο στο δεντρο 3.

και αλλες 4 εωτερικα του σπιτιου.


πως μπορω να τα πετυχω ολα αυτα με τα λιγοτερα δυνατα καλωδια?

και ποιο καταγραφικο προτεινετε που να εχει και δυνατοτητα προσβασης απομακρισμενα απο κινητο λαπτοπ κλπ?


Τελος αν υποθεσουμε οτι το WIFI router μπει μεσα στο σπιτι , ποσους wifi transimter χρειαζομαι για να καλυψω και τα 6 στρεματα?

Ευχαριστω

plouf
04-05-13, 21:43
δεν χρειαζεται να ειναι ΙΡ .. ΙΡ θα ειναι το καταγραφικό και θα το βλεπεις αποι κει

πρακτικά ολα τα καταγραφικα πλέον εχουν αυτή τη δυνατότητα (δικτυωση)


οσο γαι το wifi ενα καλό στην πρόσοψη ψηλα και και καλή κεραια (7db++++) το καλύπτει όλο

πιστεύβω το άλλο σου θέμα τα καλύπτει όλα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=70188
δεν χρειάζεται πολλά θεματα (φιλικα)

coverelectronics
04-05-13, 22:54
Εάν πούμε οτι βάζεις IP cams παντού, μπορείς να βάλεις για κεντρικο AP ενα bullet m5 της ubiquiti. Με μια μια ομνι 7dbi θα είσαι πολύ καλά απο θέμα κάλυψης.
ΑΛΛΑ πρέπει να χρησιμοποιήσεις σε κάθε κάμερα και ενα nanostation m5 που εχει 2 θύρες ethernet για να συνδέσεις πάνω στον ιδιο στύλο κεραία και κάμερα μαζί!
Για κάμερες μια φτηνή λύση και σε megapixel ειναι τα aircam της ίδιας εταιρίας που συνεργάζονται τέλεια με ολο τον εξοπλισμό, και για καταγραφή στήνεις ενα pc με το software nvr που συνοδεύει τις κάμερες, η μπορείς να βάλεις κάποιο που συνεργάζεται με τις κάμερες!

http://www.ubnt.com/airvision

Η λύση αυτή προυποθέτει ρεύμα σε κάθε σημείο που θα μπεί κάμερα για να τροφοδοτηθεί τόσο η κάμερα, τόσο και το nanostation!

Το κόστος βέβαια είναι λίγο μεγάλο για ολα αυτά, σίγουρα θα είναι φθηνότερο αν γίνει με καλώδιο και αναλογικές κάμερες + dvr!

Φιλικά,
Χρήστος

ababapanos
04-05-13, 23:07
Εάν πούμε οτι βάζεις IP cams παντού, μπορείς να βάλεις για κεντρικο AP ενα bullet m5 της ubiquiti. Με μια μια ομνι 7dbi θα είσαι πολύ καλά απο θέμα κάλυψης.
ΑΛΛΑ πρέπει να χρησιμοποιήσεις σε κάθε κάμερα και ενα nanostation m5 που εχει 2 θύρες ethernet για να συνδέσεις πάνω στον ιδιο στύλο κεραία και κάμερα μαζί!
Για κάμερες μια φτηνή λύση και σε megapixel ειναι τα aircam της ίδιας εταιρίας που συνεργάζονται τέλεια με ολο τον εξοπλισμό, και για καταγραφή στήνεις ενα pc με το software nvr που συνοδεύει τις κάμερες, η μπορείς να βάλεις κάποιο που συνεργάζεται με τις κάμερες!

http://www.ubnt.com/airvision

Η λύση αυτή προυποθέτει ρεύμα σε κάθε σημείο που θα μπεί κάμερα για να τροφοδοτηθεί τόσο η κάμερα, τόσο και το nanostation!

Το κόστος βέβαια είναι λίγο μεγάλο για ολα αυτά, σίγουρα θα είναι φθηνότερο αν γίνει με καλώδιο και αναλογικές κάμερες + dvr!

Φιλικά,
Χρήστος

Αυτος ειναι και ο μεγαλυτερος προβληματισμος μου, για το πως θα τροφοδοτησω την καθε καμερα ξεχωριστα με ρευμα....
Ποιες ειναι οι πιθανες επιλογες που εχω?

μπορουν οι καμερες να παρουν ρευμα απο UTP καλωδιο με αυτο? http://www.antoniou24.gr/p.Tr-2-Metatropeas-VIDEO-BALUN-UTP-se-video-trofodosia-ichos.21837.html

radiotimes
04-05-13, 23:19
Πανο αυτα ειναι BALUN και χρησιμοποιουνται για αναλογικες καμερες.Εσυ θα πρεπει οι καμερες που θα παρεις να εχουν POE (Power Over Ethernet) και ολες να μπαινουν σε ενα switch που θα υποστηριζει κι αυτο ΡΟΕ.Οι περισοτερες καμερες βεβαια τωρα υποστηριζουν ΡΟΕ.Εμεις δουλευουμε τις VIVOTEC που δινει και το δικο του προγραμμα δωρεαν και δεν χρειαζεται εξωτερικο DVR παρα μονο ενα διαθεσιμο PC που θα γραφει.

plouf
04-05-13, 23:21
εφοσον τραβας τωρα καδώδια τραβα και ενα 3 * 0,75 η μεγαλυτερο

αυριο μεθαυριο μποριε να χρειαστεις και κανα φως εκει !!


(η ακομα καλυτερα 1*0,75 και ενα ακομα για την καμερα ;))

ababapanos
05-05-13, 00:06
τι καλωδιο ειναι αυτο το 1*75 ? μονο ρευματος? Δεν χρειαζεται και ξεχωριστος μετασχηματιστης? εχω μπερδευτει λιγο και τα εχω κανει σαλατα στο μυαλο μου... και οταν εννοειτε να τα περασω υπογεια και να βγαινει ενα σε καθε καμερα? δηλαδη να σκαψω και να το περασω κατω απο το χωμα του κτηματος σε ενα βαθος 1 μετρου πχ? Αυτα ειναι μονομενα και θωρακισμενα για να αντεχουν σε βροχη , ηλιο , υγρασια κλπ?


Πανο αυτα ειναι BALUN και χρησιμοποιουνται για αναλογικες καμερες.Εσυ θα πρεπει οι καμερες που θα παρεις να εχουν POE (Power Over Ethernet) και ολες να μπαινουν σε ενα switch που θα υποστηριζει κι αυτο ΡΟΕ.Οι περισοτερες καμερες βεβαια τωρα υποστηριζουν ΡΟΕ.Εμεις δουλευουμε τις VIVOTEC που δινει και το δικο του προγραμμα δωρεαν και δεν χρειαζεται εξωτερικο DVR παρα μονο ενα διαθεσιμο PC που θα γραφει.


Το POE τι εμβελεια εχει? μπορω δηλαδη να στειλω ρευμα σε καμερα που ειναι σε αποσταση πχ 100 - 150 μετρα?

plouf
05-05-13, 00:13
το ΠΕΤ ειναι αυτο αντεχει υγρασια , ναι θα σκαψεις στο 1 μετρο και θα βαλεις σωληνα και μεσα στο σωληνα το καλώδιο

το 1 3*0,75 ειναι ρευματος 3 αγωγων με 3 καλωδια παχουν 0.75 χιλιοστα.


το σκαψιμο καλο ειναι να το κανει ο ηλεκτρολογος που θα προσλαβεις :)

επισης εχε υποψιν οτι τα ρευματα και τα "δεδομενα" τηλςοραση τηλεφωνο κτλ πανε σε ξεχωριστο σωληνα (κανονικα) ειτε εισαι εξω ειται στον τοιχο του σπιτιου



εδιτ a to 1*0,75 = 1 3*0,75 δηλαδη περνα δυο σου λεω ;)

SV1DB
05-05-13, 10:39
Kαλημέρα Πάνο, Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη.

Για το σύστημα των καμερών υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις , τις θέλεις για επόπτευση του χώρου γενικά ? για συγκεκριμένο λόγο -παραβίαση- από εισβολείς, ανίχνευση κινήσεων μέσα στο οικόπεδο , λειτουργία ημέρα και νύχτα, τι φωτισμός θα υπάρχει,
Κάμερες επάνω ή πλησίον δένδρων (ισως για κάλυψη) δεν είναι η σωστή τοποθέτηση τα δένδρα κουνιούνται αλλά έχουν και φύλλα. Σε παρόμοιες περιπτώσεις οι κάμερες πρέπει να έχουν ελεύθερο πεδίο όταν θέλεις να έχεις σωστή εικόνα χωρίς εμπόδια.
Η απόσταση απο το κτήριο δεν είναι μεγάλη για τους φακούς και νομίζω μια εναλλακτική λύση είναι να τοποθετηθούν περιμετρικά στο κτήριο ή επάνω σ αυτό έτσι θα έχεις λιγότερα καλώδια ποιο "στρατηγική" επόπτευση όλου του οικοπέδου και προστασία του κτηρίου , δεν χρειάζονται έξοδα για ιστούς σωλήνες τροφοδοσίες κλπ.
Οι κάμερες ΙΡ έχουν πολλές δυνατότητες και μπορεί να τις προγραμματίσεις κατά την κρίση σου. Το ΡΟΕ power over ethernet είναι λειτουργικό μέχρι 100 μέτρα . Πάντως θέλει μελέτη η όλη εγκατάσταση ώστε να είναι τεχνοοικονομική αλλά και λειτουργική χωρίς προβλήματα η τοποποθέτησή τους πλησίον ή επάνω στο κτήριο -και για λόγους ασφαλείας- είναι η ιδανική περίπτωση δεν ξέρω εάν το κτήριο υπάρχει ή είναι υπό κατασκευή γιατί η αντίστοιχη υποδομή πρέπει να υπολογισθεί.
Τα ασύρματα συστήματα δεν θέλουν καλώδια για την εικόνα ή τον ήχο αλλά για την τροφοδοσία ? Εάν στείλεις 220 V AC θέλεις μετασχηματιστές 1:1 για ασφάλεια καλώδια ΝΥΥ ,σωλήνες, χαντάκια, κλπ.
Μία άλλη ερώτηση το οικόπεδο του ΟΤΕ είναι απέναντι στο δικό σου ? (τότε θα έχεις σίγουρα μεγάλη ταχύτητα στο ADSL).

nestoras
05-05-13, 16:17
Συνήθως προτείνω δύο λύσεις για κάλυψη τέτοιων χώρων. Η μία λύση είναι περιμετρική κάλυψη με κάμερες στις τέσσερις γωνίες του οικοπέδου. Στην ιδανική περίπτωση 8 κάμερες ώστε να υπάρχει αλληλλοκάλυψη όλων των καμερών για να μπορείς να αποφύγεις την πιθανότητα δολιοφθοράς πίσω από τις κάμερες. Η άλλη λύση είναι να τοποθετηθούν κάμερες σε κεντρικό σημείο του οικοπέδου και να "κοιτάνε" προς την περίμετρο.
Όπως και να έχει, εφόσον απότι φαίνεται θέλεις να κάνεις καλή δουλειά, θα πρέπει να τραβήξεις σε κάθε σημείο τα εξής καλώδια:
1 UTP εξωτερικού χώρου, 1 ομοαξονικό για κάμερα κι ένα ρεύματος (τουλάχιστον 3*1,5mm2 ) για να μπορείς να βάλεις και κανέναν προβολέα αν χρειαστεί. Με τα καλώδια αυτά θα είσαι καλλυμμένος είτε αποφασίσεις να βάλεις αναλογικές κάμερες είτε δικτυακές.
Το κόστος της καλωδίωσης συγκριτικά με το αν χρειαστεί να κάνεις μερεμέτια μετά από μερικά χρόνια θα σου φανεί μηδαμινό αν τα τραβήξεις από τώρα.
Επίσης σου συνιστώ να προτιμήσεις καλώδια εξωτερικού χώρου (συνήθως είναι μαύρα) και κάποια από αυτά έχουν προδιαγραφές για να τα θάψεις απευθείας αν και καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις σωλήνες χωριστά για ασθενή και ισχυρά με τα αντίστοιχα φρεάτια επιτήρησης.
Ακόμη, θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή και στην αντικεραυνική προστασία του συστήματός σου ειδικά για κάμερες τοποθετημένες σε μεταλλικούς ψηλούς στύλους.
Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να καλέσεις κάποιον υπεύθηνο στο χώρο αυτό για να κάνετε μαζί μια αυτοψία του χώρου γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κι ότι κι αν βλέπουμε στα διαγράμματα δε θα μπορέσουμε να σου πούμε ακριβώς τι χρειάζεσαι.
Καλή επιτυχία!

ababapanos
05-05-13, 20:05
καλησπερα! Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!

Αυτο που θελω ειναι μια εποπτευση χωρου με δυνατοτητα συνεχης καταγραφης σε δισκο, και οταν γεμιζει ο δισκος να αρχισει να σβινει τα παλιωτερα... Επισης να εχει δυνατοτητα και για καταγραφη σε σκοταδι το οποιο ειναι πολυ βασικο.

Το κτηριο τωρα κατασκευαζεται, και θα ειναι ετοιμο τελη Αυγουστου περιπου , οποτε αν ειναι να μπουν οι καμερες τελικα περιμετρικα του κτηριου και οχι περιμετρικα στο οικοπεδο , πρεπει να προβλεψω απο τωρα για να πω στον ηλεκτρολογο τι καλωδια και ποσα πρεπει να περαστουν... Γιατι νομιζω με 3-4 καμερες περιμετρικα στο κτηριο και μια καλη PTZ με μεγαλο ζουμ χ20 η χ27 στο κεντρο του οικοπεδου η στην ταρατσα θα ειμαι οκ...

Το κεντρο του ΟΤΕ που καλυπτει την περιοχη ειναι ακριβος απεναντι στα 10 μετρα, οποτε πιστευω αυτο ειναι καλο και απο αποψη ταχυτητας του adsl (δυστηχως VDSL δεν υπαρχει ακομα στην περιοχη) αλλα και το ποσο γρηγορα θα γινει η εγκατασταση της γραμμης μου.

Τελος οσον αφορα τις καμερες αυτες τις μερες εχω ψαξει πολυ να βρω γενικα στο ιντερνετ , στο ebay, amazon κλπ και να κανω συγκρισεις σε καποια μοντελα, αλλα ακομα δεν εχω καταλειξει καπου. θα συγκεντρωσω καποια μοντελα και θα σας τα αναφερω για να μου πειτε την γνωμη σας.

ababapanos
07-05-13, 01:31
Οπως σας ειπα θα ηθελα την γνωμη σας για καποια μοντελα απο καμερες που βρηκα....

Δυστηχως διαπιστωνω πως εδω στην Ελλαδα τα καταστηματα μας περναν για πολυ χαζους, και οσο και αν ηθελα να αγορασω απο Ελλαδα πραγματικα δυσκολο το βλεπω μετα απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα....

Πρωτο παραδειγμα το ενα μοντελο της SONY με 380 TV Lines και 50 IR LED στην Ελλαδα απο το συγκεκριμενο καταστημα http://www.id-shop.gr/showprod.php?id=3323 ειναι και καλα σε προσφορα απο τα 220 ευρω στα 177 χωρις μεταφορικα!!!!
Απο το ebay το μοντελο SONY CCTV με 420 TV lines και 50 ΙR LED απο εδω εχει απο εδω http://www.ebay.co.uk/itm/Waterproof-1-3-Sony-CCTV-Bullet-Spy-Camera-4-9mm-Lens-Zoom-50M-IR-Range-420-TVL-/310661835740?pt=UK_CCTV&hash=item4854e36bdc στα 48 ευρω μαζι με τα μεταφορικα!

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι για μια επωνυμη PTZ cameρα την SAMUNG SNP-3120VH η οποια απο εδω http://www.intelcom.gr/SNP-3120VH 1.250 ευρω χωρις τα μεταφορικα!!!
Οταν απο το ebay παλι η ιδια καμερα απο εδω http://www.ebay.co.uk/itm/New-SAMSUNG-CCTV-SNP-3120-12x-H-264-Network-PTZ-Dome-Camera-for-NTSC-Adaptor-/140577165156?pt=US_Security_Cameras&hash=item20bb0d4f64 εχει 440 ευρω μαζι με τα μεταφορικα!!!

Ειναι και πολλα ακομα τα παραδειγματα που θα μπορουσα να γραψω αλλα μενω σε αυτα για την ωρα.

περιμενω οποιαδηποτε προταση η βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε...

giwrgosss
07-05-13, 02:20
επιδη το θέμα το ξεκίνησες καλά ... αλλά τα χαλάς τώρα στο τέλος ....
Δυστηχως διαπιστωνω πως εδω στην Ελλαδα τα καταστηματα μας περναν για πολυ χαζους, και οσο και αν ηθελα να αγορασω απο Ελλαδα πραγματικα δυσκολο το βλεπω μετα απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα.... ποίους περνάν χαζούς ? εκτός και αν μλάς μόνο για τον εαυτο σου ? , μετά το μικρο ψάξιμο που έκανες μέσω ιντερνετ φαντάζομαι , δεν έκανες τον κόπο να πας τουλάχιστον σε 5 μαγαζιά να δεις τ παίζει και να σου βγάλουν προσφορές ούτε φώναξες κάποιον τεχνικό να σου δώσει μια προσφορά με όλα (άντε ένα ), να σε ενημερώσω οτι υπάρχει άτομο/α απ το φόρουμ εκεί στα μερ σου που θα μπορούσαν να στα κάνουν με τς καλύτερες δυνατές τιμές αλλά βλέποντας το παραπάνω μήνυμα ... δεν ξέρω ...

η συμβουλή μου ... παρτα απο εμπαι αμαζον και κλπ ... αφού είναι φθηνότερα ! η αγορά είναι ελεύθερη , και εγώ αυτό θα έκανα , τώρα που θα έβρισκα υποστήριξη απο εκεί η αν έψαχνα τα χρήματα μου που πήγαν είναι άλλο θέμα , τ περιμένεις να σου πουν εδω ? απο που να τα πάρεις ? παρτα απο εκεί , μην το σκέφτεσαι καθόλου

ababapanos
07-05-13, 02:55
επιδη το θέμα το ξεκίνησες καλά ... αλλά τα χαλάς τώρα στο τέλος .... ποίους περνάν χαζούς ? εκτός και αν μλάς μόνο για τον εαυτο σου ? , μετά το μικρο ψάξιμο που έκανες μέσω ιντερνετ φαντάζομαι , δεν έκανες τον κόπο να πας τουλάχιστον σε 5 μαγαζιά να δεις τ παίζει και να σου βγάλουν προσφορές ούτε φώναξες κάποιον τεχνικό να σου δώσει μια προσφορά με όλα (άντε ένα ), να σε ενημερώσω οτι υπάρχει άτομο/α απ το φόρουμ εκεί στα μερ σου που θα μπορούσαν να στα κάνουν με τς καλύτερες δυνατές τιμές αλλά βλέποντας το παραπάνω μήνυμα ... δεν ξέρω ...

η συμβουλή μου ... παρτα απο εμπαι αμαζον και κλπ ... αφού είναι φθηνότερα ! η αγορά είναι ελεύθερη , και εγώ αυτό θα έκανα , τώρα που θα έβρισκα υποστήριξη απο εκεί η αν έψαχνα τα χρήματα μου που πήγαν είναι άλλο θέμα , τ περιμένεις να σου πουν εδω ? απο που να τα πάρεις ? παρτα απο εκεί , μην το σκέφτεσαι καθόλου

Σηγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω την τοση επιθετικοτητα απο μερους σου...

Παρακαλω πες μου στο μηνυμα που εγραψα τι ειπα λαθος η ψεματα?

η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα μεγαλο ψαξιμο, ουτε πηρα τηλεφωνο στα καταστηματα λογω των ημερων.

Και οπως ειπα εγω εχω ολη την καλη διαθεση να αγορασω απο τοπικο καταστημα. ΟΜΩΣ κατσε ρε φιλε... ειπαμε....130 ευρω παραπανω και 800 ευρω παραπανω στην ουσια για το ιδιο προιον δεν ειναι σαν να με κοροιδευεις καταμουτρα?

και οκ πχ στο ebay και στο amazon η samsung εχει 500 ευρω.... Οκ το καταλαβαινω, οτι θα εχω απο εσενα και υποστηριξη, αλλα πουλα μου την 550, πουλα μου την αντε 600 αλλα μην πας να βγαλεις τα διπλασια χρηματα, αυτο λεγεται αισχροκερδια....

Και το ξανα λεω δεν εχω τιποτα με τα συγκεκριμενα καταστηματα , τυχαια τα ανεφερα για να δειξω την μεγαλη αποκληση στις τιμες... Δεν ειπα ουτε εχω αποφασησει σε πια μοντελα τελικα απο καμερες θα καταλειξω και ουτε απο που θα αγορασω

giwrgosss
07-05-13, 05:32
Σηγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω την τοση επιθετικοτητα απο μερους σου...
ποια επιθετικότητα φίλε μου ? φιλικά στα είπα , δεν είπα κάτι που δεν ξέρουμε η δεν γνωρίζουμε ...

Παρακαλω πες μου στο μηνυμα που εγραψα τι ειπα λαθος η ψεματα?
πολύ σωστά τα λες ...

η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα μεγαλο ψαξιμο, ουτε πηρα τηλεφωνο στα καταστηματα λογω των ημερων.
να σε ενημερώσω οτι εγώ θα γυρίσω καμιά 10ρια καταστήματα + τεχνικούς τοπικά θα μιλήσω αυτοπροσώπως με τους κατά τόπους και όλο αυτό θα πάρει σχεδόν κάνα μήνα , μετά θα αρχίσω να μιλάω και με τους εκτός τοπικούς που λίγο δύσκολο γιατί θα την έχω βρει την άκρη , δηλ ο θανασης βεγγος ήταν μλκας που έτρεχε ολη την ώρα ενω θα μπορούσε να τα είχε τελειώσει με ενα τηλέφωνο η το νετ


Και οπως ειπα εγω εχω ολη την καλη διαθεση να αγορασω απο τοπικο καταστημα. ΟΜΩΣ κατσε ρε φιλε... ειπαμε....130 ευρω παραπανω και 800 ευρω παραπανω στην ουσια για το ιδιο προιον δεν ειναι σαν να με κοροιδευεις καταμουτρα?

και οκ πχ στο ebay και στο amazon η samsung εχει 500 ευρω.... Οκ το καταλαβαινω, οτι θα εχω απο εσενα και υποστηριξη, αλλα πουλα μου την 550, πουλα μου την αντε 600 αλλα μην πας να βγαλεις τα διπλασια χρηματα, αυτο λεγεται αισχροκερδια....
εμ αυτό που σου είπα ... παρτα απο εκει να ξεμπερδεύεις ... και εγώ απο κει θα τα έπαιρνα
και μια τελευταία φιλική συμβουλή ... ξεκίνα απ τα καταστήματα γιατί το νετ δεν το έχεις , αν ήταν θα τα είχες πάρει χωρίς να ζητάς γνώμες , αα και δεν είμαι ούτε κατάστημα ούτε εγκαταστατης , γ και είπα στην αρχή καλά το ξεκίνησες . ...

stinger
07-05-13, 10:27
Οπως σας ειπα θα ηθελα την γνωμη σας για καποια μοντελα απο καμερες που βρηκα....

Δυστηχως διαπιστωνω πως εδω στην Ελλαδα τα καταστηματα μας περναν για πολυ χαζους, και οσο και αν ηθελα να αγορασω απο Ελλαδα πραγματικα δυσκολο το βλεπω μετα απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα....

Πρωτο παραδειγμα το ενα μοντελο της SONY με 380 TVLines και 50 IRLED στην Ελλαδα απο το συγκεκριμενο καταστημα http://www.id-shop.gr/showprod.php?id=3323 ειναι και καλα σε προσφορα απο τα 220 ευρω στα 177 χωρις μεταφορικα!!!!
Απο το ebay το μοντελο SONY CCTV με 420 TV lines και 50 ΙR LED απο εδω εχει απο εδω http://www.ebay.co.uk/itm/Waterproof-1-3-Sony-CCTV-Bullet-Spy-Camera-4-9mm-Lens-Zoom-50M-IR-Range-420-TVL-/310661835740?pt=UK_CCTV&hash=item4854e36bdc στα 48 ευρω μαζι με τα μεταφορικα!

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι για μια επωνυμη PTZ cameρα την SAMUNG SNP-3120VH η οποια απο εδω http://www.intelcom.gr/SNP-3120VH 1.250 ευρω χωρις τα μεταφορικα!!!
Οταν απο το ebay παλι η ιδια καμερα απο εδω http://www.ebay.co.uk/itm/New-SAMSUNG-CCTV-SNP-3120-12x-H-264-Network-PTZ-Dome-Camera-for-NTSC-Adaptor-/140577165156?pt=US_Security_Cameras&hash=item20bb0d4f64 εχει 440 ευρω μαζι με τα μεταφορικα!!!

Ειναι και πολλα ακομα τα παραδειγματα που θα μπορουσα να γραψω αλλα μενω σε αυτα για την ωρα.

περιμενω οποιαδηποτε προταση η βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε...
εν μερη συμφωνω μαζι σου για τις τιμες σε καποια μαγαζια...οχι σε ολα ομως..ισως δεν εψαξες αρκετα..επειδη εχω αγορασει πολλα πραγματα απο εξωτερικο θα σου ελεγα να μην εμπιστευεσαι τοσο πολυ το ebay και το amazon διοτι καποιες φορες τα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται.παραδειγμα..
πριν απο ενα χρονο ειχα βρει μια καμερα 600 γραμμων απο ebay με 25 ευρω μαζι με τα μεταφορικα που η αντοιστιχη εδω ειχε 70 ευρω περιπου..οταν εφτασε σε μενα μετα απο 27 μερες και την εβαλα απο ποιοτητα ηταν χαλια..και σαν κατασκευη μετρια..το αυτοκολητο επανω ελεγε 600tv lines..εστειλα καμια 10 αρια email στον πωλητη μεχρι να συνενοηθουμε και καταληξη δεν ειχε το θεμα...εκτοτε απο ebay παιρνω μονο λεντακια-ολοκληρωμενα-πλακετες κτλ που δεν ειναι και μεγαλης αξιας χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και καλα πραγματα στο ebay..
τουλαχιστον οτι εχω αγορασει απο ελλαδα (εστω και κινεζικο)σε αυτου του ειδους τα προιοντα και επαθε κατι το εστειλα πισω και μου το αλλαξαν χωρις ταλαιπωρια.
θελω να καταληξω στο οτι το φθηνο μπορει να ειναι και δελεαστικο αλλα οχι και ποιοτικο παντα..

plouf
07-05-13, 11:06
εγω γιατι ημουν σιγουρος οτι θα κατέληγε εκει

όταν είπε "πως να περασω καλώδια" αντι να πει ο ελκρολόγος θα περάσει καλώδια , αμεσως κατάλαβα οτι και οι ηλεκτρολογοι " του φάνηκαν ακριβοι και και ψαχνει "βημα βήμα" το σκαψιμο πως θα κάνει και αυτός !!

ababapanos
07-05-13, 12:29
εγω γιατι ημουν σιγουρος οτι θα κατέληγε εκει

όταν είπε "πως να περασω καλώδια" αντι να πει ο ελκρολόγος θα περάσει καλώδια , αμεσως κατάλαβα οτι και οι ηλεκτρολογοι " του φάνηκαν ακριβοι και και ψαχνει "βημα βήμα" το σκαψιμο πως θα κάνει και αυτός !!

Οχι Ηλεκρολογος θα κανει την δουλεια.... απλα πρεπει μεχρι τοτε να εχς καταλειξει στο τι θελω για να του δωσω σαφης οδηγιες για το τι θελω να μου κανει.

ababapanos
07-05-13, 15:28
Να ρωτησω κατι...

Οταν μια καμερα λεμε ειναι 500 TVL , 600 TVL κλπ αυτο στην ουσια ειναι η αναλυση της καμερας? αλλα πχ 600 χ ποσο?

Για παραδειγμα βλεπω την UBIQUITI AIRCAM http://www.tplink.gr/product.php?id_product=69 την οποια θεωρω καλη περιπτωση και γραφει οτι ειναι 1mp με αναλυση 720P , αλλα δεν αναφερει TVL. Οποτε για να εχω ενα μετρο συγκρισης η aircam ειναι καλυτερη σε σχεση για παραδειγμα με αυτην http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=9787 με 700 γραμμες?

RF.123
07-05-13, 20:47
οπως και να το κανεις ασφαλισε τα καλωδια απο τα ποντικια γιατι θα σου χαλασουνε την δουλεια και θα τρεχεις συνεχεια να επισκευαζεις

ababapanos
07-05-13, 20:56
οπως και να το κανεις ασφαλισε τα καλωδια απο τα ποντικια γιατι θα σου χαλασουνε την δουλεια και θα τρεχεις συνεχεια να επισκευαζεις

Αυτο πως ακριβως μπορω να το κανω? με το να βαλω καλωδιο για εξωτερικη χρηση σωστα?

για τις καμερες που εβαλα πιο πανω καμια γνωμη?

RF.123
08-05-13, 00:19
περασετα μεσα σε πλαστικο σωληνα καλης ποιοτητας και στις ακρες σφραγισετο με σιλικονη για να μην μπαινουνε νερα εντομα κλπ -οτι καλωδιο ειναι εκτεθημενο σε λιγο θα το βρεις δαγκωμενο απο ποντικια για την προστασια των καλωδιων ρωτησε στον συνεταιρισμο ηλεκτρολογων λιγο πιο πανω απο την πολυκληνηκη απεναντι απο το Δημητρα υπαρχουν διαφορα υλικα αναλογος τι χρηματα θελεις να διαθεσεις κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι ηπτωση στα volt τροφοδοσιας απο τις συσκευες που θα χρησιμοποιησεις εξ αιτιας τις μεγαλης καλοδιωσης εαν τοποθετησης τις καμερες επανω σε δενδρα πρεπει να αφησεις λιγο περισοτερο καλοδιο γιατι με τον αερα οπως κουναει το δενδρο θα σου κανει ζημια

moutoulos
08-05-13, 00:40
Και για του λόγου το αληθές ... κοίτα σε κάτι κάμερες
(ενσύρματες) που επισκέφτηκα πρόσφατα:

Δεν είχε εικόνα. Το παράξενο θα ήταν να είχε ... :laugh:.

43534

ababapanos
08-05-13, 01:01
Ευχαριστω για τις απαντησεις...

Μαλον τελικα δεν θα βαλω τις καμερες στα δεντρα.... η πιο πιθανη λυση ειναι να τοποθετηθουν μια σε καθε πλευρα εξωτερικα του κτηριου και μια στην εισοδο ,και ετσι να μην εχω ιδιαιτερο προβλημα ουτε με την τροφοδοσια ουτε με τα πολλα μετρα καλωδιο...

Για το μονο που δεν ξερω ειναι για το που θα ηταν καλυτερα να βαλω την PTZ... Στο κεντρο του κτηματος υπεριψομενη σε καποιο μεταλικο σωλινα? η πανω στην ταρατσα παλι σε μεταλικο σωλινα για να υπαρχει και πανοραμικη θεα ολου οικοπεδου απο τα 12-15 μετρα υψος? Σε αυτην την περιπτωση θα χρειαστει και αλεξικεραυνο?

RF.123
08-05-13, 01:04
Που να το δεις αυτο μεσα σε πλοιο πολυτελειας ειχαν περασει μεσα στο καναλι στο δαπεδο και δεν ειχαν αφησει τιποτα ορθιο εψαχνα δυο μερες για νατο βρω

RF.123
08-05-13, 01:10
βαζεις την συσκευη μεσα σε μεταλικο κουτι στην ακρη του σωληνα και γειωνης τον σωληνα

ababapanos
08-05-13, 21:53
Για την AIRCAM UBIQUITI τι γνωμη εχετε? πιστευετε σε αυτα τα χρηματα μπορω να βρω καλυτερη IP CAMERA με 720P αναλυση?

travma
09-05-13, 00:44
Ειχα αναλογικες καμερες με καλωδια ιδια οπως στην φωτο του moutoulos απο το 2006 μεχρι το 2012 και ολα τα καλωδια πηγαιναν σε ενα pc με καρτα καταγραφης και προγραμμα φυσικα. Η καρτα παιρνει μεχρι 16 καμερες αλλα εγω ειχα 4 καμερες συν ενα μικροφωνο και ο μικρος AMD επεξεργαστης τραβουσε ζορια αν τις εβαζα να γραφουν συνεχεια στα 30καρε (fps). Η λυση ηταν να ρυθμισω το προγραμμα να γραφει μονο οταν υπηρχε κινηση και μονο για το περιγραμμα που θα οριζα για καθε καμερα και παλι ζητημα ηταν να ειχα 15-20 fps σε καθε μια καμερα στην εγραφη χωρις ψιλο-καθυστερησεις λογω του επεξεργαστη. Η ποιοτητα της εικονας ηταν μετρια προς κακη ομως τωρα που το σκεφτομαι μιλαμε για εγχρωμο συστημα που βγηκε μαλλον πριν το 2005 και εβλεπε και την νυχτα με υπερηθρο. Περισσοτερο εφταιγαν οι καμερες παρα η καρτα που γραφει οτι της δινεις γιατι ακομα και κοντα στην καρτα να εβαζα την καμερα παλι ειχε ενγενη θορυβο στην εικονα. Η καθε καμερα ειχε 12 led για να βλεπει στην νυχτα που αναβαν αυτοματα ακομα και την ημερα αν δεν ειχε αρκετο φως ομως την νυχτα εβλεπα αντε μεχρι τα 18 μετρα ωστε να μπορω να αναγνωρισω ενα ατομο. Η καρτα συνδεεται με εξωτερικο συναγερμο, κουδουνια, ταμειακες μηχανες, καμερες ptz, κανει hardware επανεκκινηση το pc απο το reset, μπορω να ορισω την αναλυση ξεχωριστα σε καθε καμερα, το brightness, το contrast τα δικαιωματα που θα εχουν οι χρηστες, μπορω να συνδεσω τι να κανει μια συσκευη ή μια καμερα οταν συμβει κατι πχ. κινηση κτλ.
Το προγραμμα της μπαινει και στο ιντερνετ αλλα θελει internet explorer στο αλλο απομακρυσμενο pc για να δω τις καμερες ή να κανω αναζητηση απο μακρια μιας και το plugin που δινει ειναι activex (aka IE). Μεσα απο μια μοναδικη συνδεση διαχειριζομαι ολες μαζι τις καμερες. Βασικα το pc που θα μπει η καρτα θελει δυνατο επεξεργαστη γιατι αυτος ειναι που κανει την μετατροπη στο videostream της εγγραφης και αλλα διαφορα. Η καρτα παιζει ακομα!

Η γνωμη μου ειναι να πας σε IP καμερες με wifi αν η αποσταση ειναι εντος του ασυρματου. Το ρευμα ισως το βολεψεις με καποιο μικρο φωτοβολταικο αν εισαι μακρυα απο το κτιριο και ετσι θα εχεις αποφυγει ολα τα καλωδια. Δεν μπορεις να φανταστεις τι ειναι να εχεις τοσα καλωδια! Αν πας σε καμερες με καλωδια χωρις POE οπως ειχα παει εγω λογω κοστους (δηλ. καθαρα αναλογικη επικοινωνια), γλυτωνεις το swich αλλα το ομοαξονικο εχει απωλειες στην ποιοτητα λογω αποστασης ασε που μπορει να θελει μεγαλυτερο τροφοδοτικο για να φτασει το ρευμα στις καμερες επειδη τα καλωδια ρευματος εχουν κι αυτα απωλειες και μπορει να βαζεις 18V στην μια μερια και να παιρνεις 12 στην αλλη. Με τα χρονια θα γλυτωσεις και το ρευμα που θα πληρωνες στην δεη γιατι μιλαμε για 24x7 συστημα που ειδικα την νυχτα τραβαει περισσοτερο ρευμα. Στο εμποριο υπαρχουν καμερες με μπαταρια κουμπι στα 720 που γραφουν ωρες κι ωρες την ημερα σε καρτα micro sd μαζι με τον ηχο, αυτονομα και χωρις επικοινωνια με το οποιο pc, αλλα υπαρχουν και ξεχωριστες λαμπες υπερηθρου led για την νυχτα ωστε να καταγραφεις χωρις να ενοχλεις οπως στο δικο μου συστημα. Οτι κι αν κανεις παρε ΟΛΕΣ τις καμερες με δυνατοτητα πραγματικου ζουμ απο τον φακο κι οχι ψηφιακου που το κανει ο επεξεργαστης οπως στο δικο μου συστημα. Επιμενω σε αυτο! Αν εχεις ζουμ και 480 ειναι καλυτερα απο το να εχεις 720 ή 1080 χωρις ζουμ. Το 720 ειναι για γενικα εξωτερικα πορταιτα οχι για ατομα που κινουνται. Προσεξε ομως μην τις παρεις ολες με μια παραγγελια και πεσεις σε προβληματικες πατατες ειδικα αν παρεις απο ebay κτλ. Αν υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα με τραμπουκους, σαμποτερ, κλεφτες, κτλ. βαλε τοσο ενα ανθεκτικο περιβλημα οσο και καμια κρυφη καμερα που δεν θα ξερει ουτε η γυναικα σου που θα ειναι. Οι καμερες οσο πιο ψηλα μπαινουν τοσο λιγοτερα βλεπουν πχ. καμια καμερα δεν σε βλεπει οταν φορας καπελο ή σκυβεις το κεφαλι αν ειναι πανω απο τα 2.5 μετρα χωρις να εχει ζουμ και τον χειριστη ή το προγραμμα να ζουμαρει πανω σου. Μαλιστα οι περισσοτεροι βαζουν το καταγραφικο σε κοινη θεα για εκφοβισμο ενω αυτους που πραγματικα φοβιζουν ειναι αυτους που δεν εχουν κακες προθεσεις! Ετσι οποιος εχει θελει μπαινει μεσα τον γραφουν οι καμερες και παιρνει μαζι του το καταγραφικο! Βασικα θα σου ελεγα να μην μπλεξεις με εγκαταστατες σε αυτο και στο κομματι του συναγερμου (αν προκειται να βαλεις εναν τετοιο) εκτος κι αν θελεις 24ωρη επιτηρηση απο εξειδικευμενο κεντρο προστασιας.

SV1DB
09-05-13, 00:48
Στο είχα προτείνει να βάλεις τις κάμερες στο κτήριο τώρα για την ΡΤΖ η καλλίτερη θέση είναι στην οροφή αλλά εάν είναι ταράτσα τότε ένας ιστός μπορεί να δεχθεί όλες τις κάμερες και την αντικεραυνική προστασία ΠΡΟΣΟΧΗ όχι ακίδας αλλά εκτονώσεως δηλαδή να μην προκαλείς τους κεραυνούς αλλά να τους εκτονώνεις... ανατρεξε για ενημέρωση στο www.5-9report.gr τεύχος 111 Φεβρουάριος 2011 σελίδα 13. όσο για τις κάμερες πρέπει να είναι όχι μόνο αρκετών γραμμών αλλά και Low-Light γιατι στα 50-100 μέτρα το βράδυ πρέπει η να βάλεις προβολείς ή ΙR μεγάλης αποστάσεως άρα κάμερες με μερικά ΙR γύρο από τον φακό δεν είναι αρκετές να καλύψουν τις αποστάσεις σου. και φυσικά με ρυθμιζόμενους φακούς για να έχεις το πεδίο που θέλεις σε κάθε μία μη
ξεχνάς ότι οι κάμερες μπορούν να ανιχνεύουν και ότι κινήται μέσα στο πεδίο τους και να ενεργοποιούν συναγερμό .
Πάντως το κεφάλαιο CCTV έχει πολλά και αυτό σημεία προσοχής δεν είναι θέμα κόστους αλλά θέμα γνώσεως και ενημέρωσης και καλλίτερα να ψάχνεται κάποιος παρά να έχει προβλήματα στο μέλλον .

ababapanos
09-05-13, 11:50
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...

Εχω πολυ διαβασμα για τις καμερες ακομα απο οτι καταλαβαινω....

Οσον αφορα για το καταγραφικο ακομα , που δεν μιλησαμε καθολου, εχετε καμια προταση σε μαρκα μοντελο κλπ?

SV1DB
09-05-13, 12:24
Εάν έχεις καλούς συμβούλους δεν έχεις κανένα πρόβλημα σκοπός είναι να εκμεταλευτείς τις γνώσεις και την πείρα τους ώστε το αποτέλεσμα να είναι σωστό τεχνικά αλλά και οικονομικά. καταγραφικά υπάρχουν πολλά αλλά πρέπει να ξέρουμε τι θέλουμε να κάνει άρα πρώτα λίστα δυνατοτήτων και μετά σύγκριση και επιλογή. Οι τιμές είναι χαμηλές πλέον λόγω συναγωνισμού αλλά προσοχή στις
επιδόσεις του καθ ενός ξεκίνησε με το τι θέλεις να κάνει και θα βρεθεί ποιο ή ποια είναι τα πλέον κατάλληλα.

ababapanos
13-05-13, 19:26
ηθελα να ρωτησω οι καμερες PTZ χειριζοντε μονο απο τα ιδικα χειριστιρια με τζοιστικ που συνδεοντε με τα καταγραφικα?

nestoras
13-05-13, 21:37
ηθελα να ρωτησω οι καμερες PTZ χειριζοντε μονο απο τα ιδικα χειριστιρια με τζοιστικ που συνδεοντε με τα καταγραφικα?

Όχι, στα τα περισσότερα καταγραφικά μπορείς να τις χειριστείς είτε από τα "κουμπάκια" τους είτε από το software μέσω υπολογιστή.
Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά για να συμβεί αυτό είναι το καταγραφικό σου να έχει έξοδο για PTZ κάμερες (θα το δεις και σαν σειριακό 485 στα χαρακτηριστικά τους).

Γενικά είμαι κατά των PTZ καμερών όταν δεν υπάρχει άτομο 24 ώρες το 24ωρο να παρακολουθεί... Μπορεί να χάσεις κάτι πολύ σημαντικό επειδή η κάμερα κοιτούσε αλλού... Συνήθως προτείνω περισσότερες και σε σωστά σημεία τοποθετημένες σταθερές κάμερες. Εξάλλου μία καλή PTZ με αναλογικό zoom κοστίζει πάνω από 5-6 σταθερές καλές κάμερες...

ababapanos
17-05-13, 17:24
θα ηθελα να που προτεινετε μια καμερα IP (εξωτερικη παντα) η οποια να εχει καλη αναλυση οπως πχ η AIRCAM UBIQUITI και να εχει και λιγο ZOOM οπως εγραψε ενας φιλος πιο πανω. Διαφορειτικα πιστευετε να μην το ψαχνω και πολυ και να παρω τις AIRCAM UBIQUITI ?

turist
18-05-13, 00:57
Και τη νύχτα πως θα βλέπεις με τις Aircam? Τι φακό θα χρησιμοποιήσεις και γιατί αποστάσεις μιλάμε? Δεν είναι μια απλή απάντηση πάρε αυτή και τελείωνε.

ababapanos
18-05-13, 10:37
οι Aircam δεν εχουν led για νυχτερινη λυψη? Αρα δεν μου κανει, χρειαζομαι μια αλλη...

Η αποσταση που θελω ειναι για περιπου 30-40 μετρα

stinger
18-05-13, 13:45
μπορεις να βαλεις διπλα IR προβολεα αν θελεις για να πιασεις την εμβελεια που θελεις...δυσκολα θα σε καλυψουν για αυτα τα μετρα που ζητας οι καμερες με τα ενσωματωμενα λεντ καθως οι πιο πολλες παιζουν στα 20-30 μετρα το πολυ οποτε μοιραια θα πας σε υπερυθρο προβολεα..
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=23378&cat=526&page=1

turist
18-05-13, 14:31
Με προβολέα σίγουρα και κάμερα που να έχει ir cut filter.

ababapanos
18-05-13, 15:24
καταλαβα....

Συγκεκριμενα μοντελα μπορειτε να μου πειτε γιατι εχω δει πολλα και απο Ελλαδα και απο εξωτερικο και δεν γνωριζω τι αξιζει και τι οχι?