PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδιωση σε καινουριο σπιτι



ababapanos
04-05-13, 18:33
Καλησπέρα. και χρονια πολλα.
Χτίζουμε ένα καινούριο σπίτι (μεζονετα 3 επιπεδων) και θέλω να υπάρχει η σωστη υποδομή απο καλωδιωσεις απο την αρχη για να μην χρειαστει μετα να τρυπαμε παλι τοιχους κλπ...


Καταρχην οσον αφορα τον ΟΤΕ. ο Οτε μας φερνει την γραμμη με κολονα μεχρι την εισοδο του κτηματος σωστα? Απο την εισοδο του κτηματος (6 στρεμματα) μεχρι εκει που ειναι τα σπιτια ειναι μια αποσταση 70 μετρα. Για αυτα τα 70 μετρα τι ειναι καλυτερο απο καλωδειο να κανω για να μην εχω μεγαλες απωλειες?

τωρα στα εσωτερικα του σπιτιου τι καλωδιωσεις πρεπει να εχω για να:

1. Να υπαρχει σε καθε οροφο συνδεση στο δυκτιο
2. καθε οροφος να εχει δυνατοτητα για δουφορικη εγκατασταση
3. συναγερμος σε ολο το σπιτι ΚΑΙ συνδεση με καμερες ασφαλιας οι οποιες υπαρχουν σκορπιες στο κτημα

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

SV1DB
04-05-13, 20:46
Πάνο χαίρομαι που θέλεις να λύσεις όλα τα προβλήματα που ταλαιπορούν όλους όσους παίρνουν τα σπίτια "έτοιμα"...
Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις τις στοιχειώδεις γνώσεις και σε πληροφορώ ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να αντιμετωπίσει
ένας σύγχρονος νοικοκύρης το σπίτι του.

Επειδή έχω μεγάλη πείρα στο αντικείμενο θα σου πω επιγραματικά τι πρέπει να κάνεις.

Ο ΟΤΕ θα φέρει το καλώδιο στην είσοδό του κτήματος με κολώνες ή υπόγειο , από εκεί για να μήν "κρέμεται" εναέριο 70 μέτρα θέλει άλλες δύο κολώνες τουλάχιστον. Προτασίς μου θα το βάλεις υπόγειο μέσα σε γαλβανισμένο σωλήνα διαμέτρου τουλάχιστον 30 έως 40 mm με 3 φρεάτια στεγανά ένα στην αρχή ένα στο μέσον και ένα στο τέλος. Προσοχή εάν δεν είναι ευθεία τότε σε κάθε στροφή θέλει φρεάτιο. Το καλώδιο γι αυτήν την περίπτωση λέγεται ΡΕΤ είναι μαύρο και ξεκινά από 4 ζεύγη μέχρι δεκάδες. Είναι ειδικό για υπόγεια δίκτυα ανθυγρό. Εγώ σου προτείνω για λιγότερες απώλειες ένα FTP CAT 6 4 ζευγών . Αλλά και αυτό μέσα σε σωλήνα.
Στην αρχή συνήθως υπάρχει το τοιχείο όπου τοποθετείτε και η παροχή της ΔΕΗ (μετρητές) σαυτό θα τοποθετήσεις και ένα αντίστοιχο μικρό κουτί-ερμάριο με ειδική ρεγκλέτα σφυνωτού τύπου για την σύνδεση με τον ΟΤΕ περιγράφω τις λεπτομέρειες στο ηλεκτρονικό περιοδικό www.5-9report.gr τεύχος 111 σελίδα 16 επίσης τεύχος 119 σελίδα 26 έως 32 κάνε τον κόπο και διάβασε, είναι ακριβώς αυτά που θέλεις. ειδικά στην σελίδα 27 φαίνονται ακριβώς πιά είναι τα σύγχρονα δίκτυα σε κάθε καινούργιο σπίτι.

Πρόσεξε παίζει σπουδαίο ρόλο η ποιότητα του καλωδίου. Θα σου πρότεινα εάν έχεις τις κατόψεις κάθε ορόφου να μου τις στείλεις και να σου τοποθετήσω χωρίς καμία επιβάρυνση τα δίκτυα τις πρίζες όλων των ασθενών και μη ρευμάτων . Ετσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειασθείς κανένα μερεμέτι... Το δίκτυο Internet σήμερα δεν καλύπτει μόνο αυτό χρειάζεται για την τηλεφωνία, την καλωδιακή τηλεόραση , την δορυφορική , το σύστημα συναγερμού, το κύκλωμα τηλεοράσεως (CCTV), την τηλεφωνία και δεκάδες άλλες εφαρμογές , ότι θέλεις γράψε μου στο E-mail: din.boxmail@gmail.com Θα χαρώ να σε ενημερώσω.

plouf
04-05-13, 21:34
utp PET υπαρχει επίσης (για την τηλεφωνία που λες) εγω απο την άλλη ΔΕΝ προτείνω FTP .. το ftp αν δεν ειναι καλα γειμωμένο σε όλα τα αάκρα ποιο πολυ πρόβλημα ειναι

- για μένα επισης σε ΚΑΘΕ δωματίο τουλαχιστον 1 πριζα τηλεφώνου και δυκτυοθ (1 cat5 και 1 cat6)
και τηλεόραση + δορυφορικο (2 καλώδια) καλά ειναι αλλα ισως το κοστος εκτοξευτει σε κάτι που δεν θες (αν απο τη αλλη μπορεις οικονομικα βαλε)
ΟΛΑ τα καλώδια θα ξεκινάνε απο το χώρο που είναι και θα καταλήγουν σε ένα κοινό χωρο που έχεις ολα τα μηχανηματα, αυτό ισψύει και γι συναγερμο καμερες τηλεφωνια κτλ, αστερωτά δηλαδη.
και αυτό για να ειναι τα μηχανηματα μαζί και να λειτουργουν με όποιο τροπο θελουμε

- συναγερμο τουλάχιστον σε ΟΛΑ τα ανοιγματα + ραδαρ σε καθε δωματιο + σειρηνα μπρος πισω + περιμετρικά (στην αυλη) όλα τα εξωτερικά σε σωλήνες και φρεατια + PET οπως είπε και ο φίλος

- για καμερες σου προτείνω 1 rg6 + 1 utp (πιστεψε εφοσον το κτιζεις τωρα θα τα χρειαστεις !!! η τεχνολογια αλαζει και με το "απλό" συνθυισμένο καμερων)


βασική προυπόθεση για ΟΛΑ ειναι να περνανε μεσα απο σπιραλ/σωληνες με τέτοιο τρόπο ουτος ώστε αν χρειαστεις αντικατασταση/ βελτιώση να μην γκρεμιζεις τοιχους και κανεις μερεμετια

επισης πε΄ρα απο τις συμβουλές μας, αλλα και τη προσωπική σου γνώμη ΠΡΕΠΕΙ (για εμένα) να συμβουλευτεις και το μαστορα που θα στα εγκαταστήσει ώστε να μην έχετε μετα παρατραγουδα του στυλ "δεν μου το ειπες δεν περναει κτλ)


τελική συμβουλη, αν και δύσκολη αυτη την εποχη. μην τσιγκουνευτεις τίποτα απο καλώδια, καλωδιώσεις , σωλήνες !

ababapanos
04-05-13, 21:44
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις...

Εφτιαξα προχειρα 2 σχεδιαγραμματα με πιθανη εγκατασταση για να μου πειτε ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειωνεκτηματα της καθε μιας...


4352143522


Αυτο που με μπερδευει καταρχην ειναι η διαφορα του pach panel και του swich , και αν χρειαζομαι και τα 2 μεσα στο rack...


Απο εκει και περα ειναι καλυτερο απο ενα pach panel να φευγουν ολες οι γραμμες για καθε δωματιο του σπιτιου? η o καθε οροφος να εχει το δικο του pach panel και απο εκει να φευγει γραμμη για καθε δωματιο?


Τελος σε καθε δωματιο θα ερχετε μια μπριζα UTP cat 6a σωστα? Αν για παραδειγμα σε αυτο το δωματιο θελουμε να συνδεσουμε και PC και ΛΑΠΤΟΠ και media player κλπ... εκει τι γινεται? πρεπει απο την μπριζα της γραμμης UTP που ερχετε στο δωματιο να συνδεθει νεο SWICH και απο εκει να φευγουν νεα UTP καλωδια για την καθε συσκευη? Αν ειναι ετσι επειδη μου φαινεται πολυ μπερδεμενη αυτη η συνδεσμολογια, σε καθε δωματιο και swich και αλλα καλωδια κλπ, πως αποφευγουμε να χτυπανε η μια IP με την αλλη και να μην εχουμε ασυμβατοτητες κλπ? Ειναι δηλαδη μετα ρυθμισεις που πρεπει να κανω εγω η ρυθμιζοντε οι IP του δικτυου αυτοματα?

p.gabr
04-05-13, 21:46
Πάνο χαίρομαι που θέλεις να λύσεις όλα τα προβλήματα που ταλαιπορούν όλους όσους παίρνουν τα σπίτια "έτοιμα"...
Αντιλαμβάνομαι ότι έχεις τις στοιχειώδεις γνώσεις και σε πληροφορώ ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να αντιμετωπίσει
ένας σύγχρονος νοικοκύρης το σπίτι του.

Επειδή έχω μεγάλη πείρα στο αντικείμενο θα σου πω επιγραματικά τι πρέπει να κάνεις.

Ο ΟΤΕ θα φέρει το καλώδιο στην είσοδό του κτήματος με κολώνες ή υπόγειο , από εκεί για να μήν "κρέμεται" εναέριο 70 μέτρα θέλει άλλες δύο κολώνες τουλάχιστον. Προτασίς μου θα το βάλεις υπόγειο μέσα σε γαλβανισμένο σωλήνα διαμέτρου τουλάχιστον 30 έως 40 mm με 3 φρεάτια στεγανά ένα στην αρχή ένα στο μέσον και ένα στο τέλος. Προσοχή εάν δεν είναι ευθεία τότε σε κάθε στροφή θέλει φρεάτιο. Το καλώδιο γι αυτήν την περίπτωση λέγεται ΡΕΤ είναι μαύρο και ξεκινά από 4 ζεύγη μέχρι δεκάδες. Είναι ειδικό για υπόγεια δίκτυα ανθυγρό. Εγώ σου προτείνω για λιγότερες απώλειες ένα FTP CAT 6 4 ζευγών . Αλλά και αυτό μέσα σε σωλήνα.
Στην αρχή συνήθως υπάρχει το τοιχείο όπου τοποθετείτε και η παροχή της ΔΕΗ (μετρητές) σαυτό θα τοποθετήσεις και ένα αντίστοιχο μικρό κουτί-ερμάριο με ειδική ρεγκλέτα σφυνωτού τύπου για την σύνδεση με τον ΟΤΕ περιγράφω τις λεπτομέρειες στο ηλεκτρονικό περιοδικό www.5-9report.gr (http://www.5-9report.gr) τεύχος 111 σελίδα 16 επίσης τεύχος 119 σελίδα 26 έως 32 κάνε τον κόπο και διάβασε, είναι ακριβώς αυτά που θέλεις. ειδικά στην σελίδα 27 φαίνονται ακριβώς πιά είναι τα σύγχρονα δίκτυα σε κάθε καινούργιο σπίτι.

Πρόσεξε παίζει σπουδαίο ρόλο η ποιότητα του καλωδίου. Θα σου πρότεινα εάν έχεις τις κατόψεις κάθε ορόφου να μου τις στείλεις και να σου τοποθετήσω χωρίς καμία επιβάρυνση τα δίκτυα τις πρίζες όλων των ασθενών και μη ρευμάτων . Ετσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειασθείς κανένα μερεμέτι... Το δίκτυο Internet σήμερα δεν καλύπτει μόνο αυτό χρειάζεται για την τηλεφωνία, την καλωδιακή τηλεόραση , την δορυφορική , το σύστημα συναγερμού, το κύκλωμα τηλεοράσεως (CCTV), την τηλεφωνία και δεκάδες άλλες εφαρμογές , ότι θέλεις γράψε μου στο E-mail: din.boxmail@gmail.com Θα χαρώ να σε ενημερώσω.




Ααα ..........βρε κωστα τι να πούμε για όσα έχεις προσφέρει....

ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

Πάντως για το 5-9 έχω να πω μόνον συγχαρητήρια ,αλλά εάν μπορεί κάποτε να φτιαχτεί ένας πινάκας περιεχόμενων

SV1DB
04-05-13, 21:51
Ειδικά για το τελευταίο ο εγκαταστάτης όταν έχει σχέδιο από την αρχή ΔΕΝ μπορεί να πει κανένα παρατράγουδο άσε που ακόμη και οι πιο καλοί έχουν και αυτοί κάποιο "κενό" εξ άλλου όπως όλα τα δίκτυα (ηλεκτρικά, υδρεύσεως, θερμανσεως, ) έχουν μελετηθεί και σχεδιασθεί από αντίστοιχο μηχανικό έτσι και τα ασθενή θέλουν τον αντίστοιχο. Που να έχει την γνώση αλλά και πείρα πάρε προτάσεις και προσφορές από όσο το δυνατόν περισσότερους και μετά συγκρινέ τις , εγώ στο πρότεινα χωρίς δαπάνη η απόφαση και κρίση είναι δική σου.

SV1DB
04-05-13, 21:57
Παναγιώτη Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση. Χάρηκα που είχα νέα σου εσύ ξέρεις ότι έχω την ιδιότητα να προλάβω αυτούς που θέλουν να κάνουν κάτι σωστό γιατί ΕΤΣΙ πρέπει χωρίς μίζερες εγκαταστάσεις που τελικά είναι και θέματα ασφάλειας.

SV1DB
04-05-13, 22:00
Ααα ..........βρε κωστα τι να πούμε για όσα έχεις προσφέρει....

ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

Πάντως για το 5-9 έχω να πω μόνον συγχαρητήρια ,αλλά εάν μπορεί κάποτε να φτιαχτεί ένας πινάκας περιεχόμενων

Ναι εγώ έχω έναν για προσωπική μου χρήση και όταν θέλω κάτι ανατρέχω θα προτείνω να μπεί στο επόμενο τεύχος 139.

ababapanos
04-05-13, 22:36
πολυ χαιρομαι που βρηκα ανθρωπους που θα με βοηθησουν στα θεματα που με απασχολουν!

καλη ανασταση σε ολους!

SV1DB
04-05-13, 23:01
Πάνο όλα τα switch router κλπ σε ένα σημείο όχι ανα όροφο το σύστημα γίνεται πολύπλοκο θα σου στείλω την λίστα τι πρέπει να έχει ένα σύγχρονο σπίτι με ορίζοντα το 2025 τουλάχιστον...περιμένω τα σχέδια για την συγκεκριμένη περίπτωσή σου.

plouf
04-05-13, 23:22
Πάνο όλα τα switch router κλπ σε ένα σημείο όχι ανα όροφο το σύστημα γίνεται πολύπλοκο θα σου στείλω την λίστα τι πρέπει να έχει ένα σύγχρονο σπίτι με ορίζοντα το 2025 τουλάχιστον...περιμένω τα σχέδια για την συγκεκριμένη περίπτωσή σου.

στοιχειο υπερβολης ;-)

ababapanos
05-05-13, 20:20
οι απαιτησεις οπως πολυ σωστα ειπατε ειναι πολλες , με τις τοσες ηλεκτρικες συσκευες που υπαρχουν και μου μας αναγκαζουν να γεμιζουμε το σπιτι πολυμπριζα και καλωδια...

Για αρχη.... στο υπογειο θα υπαρχει ιδικος χωρος home cinema , οπου εκει θα πρεπει να προβλεφθει , 1. καλωδιο hdmi στο ταβανι για προτζεκτορα, 2. καλωδια ηχειων για 7.1 , 3. τουλαχιστον 4 καλωδια UTP για να συνδεοντε PC , BLURAY , MEDIA PLAYER , PLAYSTATION , 4, καλωδια δωριφορικης και TV , 5. τηλεφωνο

Στο υσογειο που θα ειναι το σαλονι και εκει πρεπει να υπαρχει σχεδον η ιδια εγκατασταση με το υπογειο , χωρις την εγκατασταση καλωδιου HDMI στο ταβανι.

Στον οροφο που ειναι κρεβατοκαμαρες και το γραφειο και εκει φανταζομαι θελω σε καθε δωματιο να ερχοντε 2 καλωδια UTP CAT6a ενα για ΙΝΤΕΡΝΕΤ και ενα για τηλεφωνο

Εκτος εχω αφησει εντελος την εγκατασταση του συναγερμου ο οποιος εχω μεσανυχτα για το τι καλωδια χρειαζοντε και που.

Ολα αυτα τα καλωδια θα μαζευοντε στον χωρο του υπογειου σε ενα pach panel και απο εκει σε switsh και το router.

Σε οσα ανεφερα ειμαι οκ? η εχω ξεχασει κατι το οποιο δεν μου ερχετε τωρα στο μυαλο και μπορει να χρειαστει στο μελον?

haf
06-05-13, 00:04
Θα σου πρότεινα αν μελλοντικά θέλεις να τοποθετήσεις αυτοματισμους που να ελεγχεις φώτα, συσκευές, και οτιδήποτε που λειτουργεί με ρεύμα να προβλέψεις στους ηλεκτρολογικους διακόπτες να υπαρχει και αναμονή καλωδιου ´ουδετερού

Οι συσκευές αυτοματισμου που συνδέονται πίσω απο τους διακόπτες για να ελέγχουν φώτα κλπ χρειάζονται φάση και ουδέτερο.

SV1DB
06-05-13, 10:45
Γειάσου Πάνο,
Σωστά τα αναφέρεις για τον προτζέκτορα εκτός του HDMI θέλεις για το 220 V AC μία πρίζα στο σημείο της οροφής ,και ένα FTP cat 6 γιατί οι σύγχρονοι προτζέκτορες θέλουν και σύνδεση Internet για να βλέπεις απ΄ευθείας ταινίες από το Web, επίσης και ένα RG-6 ομοαξονικό για σύνδεση σήματος δορυφορικής και TV.
Πάνο είναι πολλές οι λεπτομέρειες σε κάθε περίπτωση και μόνο σε ένα επι μέρους σχέδιο κάθε χώρου πχ Home Cinema κλπ μπορείς να έχεις αυτό που σου είπα σπίτι με ορίζοντα το 2025... Όσο για τα ηχεία 7.1 θέλεις καλώδιο και για τα sub woofer front & back και το κεντρικό διαλόγων τα αντίστοιχα καλώδια -μήκη κλπ λεπτομέρειες συνδέσεως χωρίς να φαίνονται...θα στα βάλω στα σχέδια. Τώρα για τα υπνοδωμάτια οι σύγχρονες ΤV θέλουν σύνδεση Internet , αλλά και RG-6 ομοαξωνικό σε πρίζα TV-SAT-RAD για επίγεια και δορυφορική μέσω πολυδιακόπτη ώστε με μία ή δύο κεραίες να έχεις σε όλους τους χώρους τα αντίστοιχα δορυφορικά, επίγεια, και καλωδιακά.
Οι αυτοματισμοί είναι ένα άλλο κεφάλαιο που θέλει ιδιαίτερη ανάλυση, σχεδιασμό, και εγκατάσταση .
Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να αναλύσω όλη την εγκατάσταση στην παρούσα ανάρτηση θα την δεις στα σχέδια.

katmadas
06-05-13, 11:59
Καλοριζικο το σπιτικο φιλε!
Μακαρι να κατσει κατι και για μενα καποτε και να εχω τετοιους προβλημματισμους!
Καλη επιτυχια...

ababapanos
13-05-13, 19:28
θα ηθελα να μου πειτε να βρω καποιο στεγανο κουτι που μεσα να χωραει την ρεγκλετα του ΟΤΕ και ενα ρουτερ , για να το βαλω στο τοιχειο που θα ερθει ο ΟΤΕ να μου συνδεσει την γραμμη σε λιγες ημερες.... πια ειναι η καλυτερη λυση σε αυτες τις περιπτωσεις?

nestoras
13-05-13, 21:42
θα ηθελα να μου πειτε να βρω καποιο στεγανο κουτι που μεσα να χωραει την ρεγκλετα του ΟΤΕ και ενα ρουτερ , για να το βαλω στο τοιχειο που θα ερθει ο ΟΤΕ να μου συνδεσει την γραμμη σε λιγες ημερες.... πια ειναι η καλυτερη λυση σε αυτες τις περιπτωσεις?

Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και πες τους να σου δώσουν ένα κουτί που να πέρνει και ρεγκλέτα μέσα (έχουν ειδικές εγκοπές).

Το ρούτερ γιατί πρέπει να μπει έξω μαζί με τις ρεγκλέτες του ΟΤΕ; Θα σκάσει από τη ζέστη μέσα στο στεγανό κουτί και δε νομίζω να υπάρχει λόγος να μπει μαζί με τις ρεγκλέτες...

ababapanos
13-05-13, 22:08
Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και πες τους να σου δώσουν ένα κουτί που να πέρνει και ρεγκλέτα μέσα (έχουν ειδικές εγκοπές).

Το ρούτερ γιατί πρέπει να μπει έξω μαζί με τις ρεγκλέτες του ΟΤΕ; Θα σκάσει από τη ζέστη μέσα στο στεγανό κουτί και δε νομίζω να υπάρχει λόγος να μπει μαζί με τις ρεγκλέτες...

Επειδή το Σπιτι είναι ακόμα υπό κατασκευή αλλά είναι ανάγκη να μπει adsl για τις κάμερες, η Μονή λύση που σκέφτομαι είναι να κλείδωσω το ρόστερ μέσα σε ένα στεγανο κουτί στο τοιχειο

picdev
03-02-19, 21:16
παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, τι γίνεται με το hdmi όταν θες να το περάσεις μέσα απο ευθεία φ16 ?
τι επιλογές υπάρχουν ?

nestoras
03-02-19, 21:36
παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, τι γίνεται με το hdmi όταν θες να το περάσεις μέσα απο ευθεία φ16 ?
τι επιλογές υπάρχουν ?

Άκη, μάλλον σε κάτι τέτοιο θα πας:
https://www.hellasdigital.gr/tv-and-multimedia-el/hdmi-el/extender-over-ethernet/approx-c14-extender-hdmi-30m-2xutp/

Υπάρχουν και ποιο επαγγελματικα αν εχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Αν εχεις όρεξη φτιάξε δυο πλακετάκια με ένα βύσμα hdmi και 19 τρυπούλες 1 προς 1, πάρε ετοιμο hdmi, κόψε τα βύσματα και βάλε τα πλακετάκια σου στην ακρη. Το μόνο ζόρι είναι να βρεις τη σωστή σειρά των καλωδίων... Μολις ειδα οτι υπάρχουν κι ετοιμα:

https://www.ebay.co.uk/itm/Adafruit-HDMI-Plug-Breakout-Board-/263571168162

picdev
03-02-19, 21:47
Σε ευχαριστώ , αυτούς τους μετατροπείς τους έχω δει αλλά δεν μου γεμίζουν τον μάτι , το HDMI έχει πολύ μεγαλύτερο bandwidth.

Είδα κάποια καλώδια έτοιμα με μικρό βύσμα που έχουν ανταπτορα , HDMI mini . Αυτά τα είδα εξωτερικό

Το πλακέτακι ωραίο φαίνεται αν σκεφτείς ότι κάπου πήρες το μάτι μου χύμα καλώδιο HDMI που έχει ξεχωριστά τα καλώδια

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

nestoras
03-02-19, 22:11
Τα φθηνά καλώδια hdmi έχουν λιγότερα καλώδια από 19 μέσα (λείπουν κάποιες γειώσεις).
Τα πιο καλά καλώδια έχουν 19+μπλεντάζ (γείωση στο σασί).

Υπάρχουν και τα micro hdmi βύσματα των οποίων το "μεταλλικό" κομμάτι είναι αρκετά μικρό (περίπου 8mm) αλλά το πλαστικό που έχουν τριγύρω το χοντραίνει αρκετά (περίπου 12-13mm). Σε παρόμοια περίπτωση έβγαλα όλο το πλαστικό με νυστέρι και πέρασα θερμοσυστελλόμενο απ'έξω. Το κακό είναι ότι δεν έχω δει μεγάλα καλώδια με micro hdmi κοννέκτορες παρά μόνο μικρά σε μήκος, μπορεί να υπάρχουν αν ψάξεις (έστω από τη μία πλευρά μόνο σου κάνει).

Δεν υπάρχει δυνατότοτητα να βάλεις πιο χοντρό σπιράλ?

antonisfa
04-02-19, 00:29
παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, τι γίνεται με το hdmi όταν θες να το περάσεις μέσα απο ευθεία φ16 ?
τι επιλογές υπάρχουν ?
Δε γνωρίζω η σωλήνα που αναφέρεις αν την τοποθετείς τώρα ή είναι ήδη περασμένη σε έτοιμη εγκατάσταση, πριν από μερικές μέρες δοκίμασα σε Φ16 χωνευτής τοποθέτησης και δεν περνούσε έτσι ένα 10μετρο HDMI το πέρασα άνετα σε μια Φ23 που εκ νέου τοποθέτησα σε νέα εγκατάσταση.

picdev
04-02-19, 13:12
τα σκαψίματα στις κάθετες γραμμές έγιναν πρόσφατα, για τα οριζόντια χρησιμοποιώ πλαστική σωλήνα CB 23mm και τα περνάω πάνω απο το σκελετό της ψευδοροφής και καταλήγουν στα κουτιά των κάθετων γραμμών.
Ο εργάτης που μου έκανε τα σκαψίματα μάλλον δεν ήξερε από hdmi , ούτε εγώ το έψαξα πολύ οπότε δυστηχώς έχω προβλέψει Φ16 στα κάθετα

picdev
06-02-19, 10:25
τελικά θα πάρω χύμα καλώδιο , όπως λέει ειναι HDMI 2.0

https://www.tme.eu/en/details/tas-tsk1060s/video-cables/tasker/tsk1060-super/

picdev
17-05-19, 01:41
άλλη μια ερώτηση, θέλω να περάσω 2 καλώδια rca , πιο πολύ για coaxial , που να μπαίνει βύσμα RCA,
αυτά κάνουν ?

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/kalodia/icheion-mikrofonika/mikrofonika/

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/kalodia/icheion-mikrofonika/mikrofonika/biokal-kal-mikpofonoy-m-150-s_99861/

picdev
17-05-19, 18:36
αντε πείτε μου γιατί θέλω σημερα αύριο να τα πάρω :lool:

finos
17-05-19, 18:57
Ξερω οτι δεν είμαι ο πλέων κατάλληλος για να απαντησω ...αλλα ...
δεδομένου οτι το hdmi είναι ψηφιακό σήμα δεν υπάρχει πλέων το θεμα παρεμβολων σε μαγαλες αποστασεις . αρα μηπως θα ηταν ποιο ευκολο και ποιο φθηνο να περαστουν utp (η ακομη καλητερα ftp ) καλώδια και με εναν
utp->hdmi ανταπτορα να τελιωσει η δουλειά ? ετσι και αλλιως απο οτι γνωρίζω δε μετατρέπουν το σήμα απλα κάνουν χρίση των γραμμών του utp

picdev
17-05-19, 19:46
φίνο για το hdmi θα πάρω ενα καλώδιο 15 metro θα τα βάλω τα βύσματα που μου είπε ο νέστορας
για τον ήχο ήθελα απάντηση

vasilllis
17-05-19, 23:58
το coaxial που θα το χρησιμοποιησεις?Ηχειων παρε μεγαλυτερη διατομη.Εχει καποια διαφανες ο καυκας.

nick1974
18-05-19, 14:45
φίνο για το hdmi θα πάρω ενα καλώδιο 15 metro θα τα βάλω τα βύσματα που μου είπε ο νέστορας
για τον ήχο ήθελα απάντησηκρατα κι ενα καλωδιο για DP για μελλοντικη χρηση. καλο το hdmi2 για ταινιες και ελαφρυ gaming (αν μιλαμε για αναλυσεις πανω απο 1440p) αλλα δεν ειναι DP.

Για ηχο στα πισω και στα περιφεριακα μπορεις να βαλεις και καπως πιο λεπτο καλωδιο η και coaxial καλης ποιοτητας αν πας σε ενεργα, για τα μπροστινα βαλε λιγο πιο χοντρο, αν εχεις atmos στα πανω λεπτο η ενεργα, στο κεντρικο οτι εβαλες και στα πισω και στο sub βαλε...σωληνες.
Απο κει και περα μπορεις να κανεις κι αλλους συνδυασμους οπως πχ καλωδιακο 5.1 και τα υπολοιπα ηχεια (αν πας σε 7.1 η ατμος 9.1 κτλ) μπορουν και με wifi, μς την προυποθεση πως θα πεσει μια σχετικη δουλεια.

Διατομες δε δινω γιατι ολα εξαρτωνται απο το spl των ηχειων σου, αρα και με το ποσα watt θα ζητησουν, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι η καλυτερη περιπτωση ειναι τα περισσοτερα ηχεια (περιφεριακα και πανω ) να ειναι ενεργα (παροτι στο δικο μου συστημα δεν εφτιαξα τιποτα ενεργο, ουτε καν το sub)

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

picdev
19-05-19, 16:56
για ηχεία έχω βάλει χοντρό καλώδιο, τελικα πήρα ενα καλώδιο ήχου με μπλεντάζ , το rca το θέλω για μεταφορά ψηφιακού ήχου

spirakos
20-05-19, 11:33
Για digital coaxial χρειαζεσαι καλωδιο εμπεδησης 75Ω οπως της κεραιας ή RG59

nick1974
27-05-19, 00:27
Για digital coaxial χρειαζεσαι καλωδιο εμπεδησης 75Ω οπως της κεραιας ή RG59

rg172 νομιζω ειναι η rg174?
αλλα και καμια ινουλα που δεν ποιανει χωρο δε θα ταν κακο να υπαρχει αναμονη τωρα που περναναι καλωδια