PDA

Επιστροφή στο Forum : dmx-512 relay driver



tasos51
08-05-13, 01:55
χαιρετω ολη την κοινοτητα , χρονια πολλα σε ολους και Χριστος ανεστη

πιστευω οτι ο τιτλος του θεματος ειναι αρκετα κατατοπιστικος ...... ψαχνω λοιπον μια συσκευη η οποια να δεχεται σηματα dmx-512 και να βγαζει περιπου 20 με 30 εξοδους 12ν για να ενεργοποιω τον αναλογο αριθμο ρελε τυπου λυχνιας σε εναν πινακα σπιτιου , για να γινω ακομα πιο σαφης προκειτε για εναν αυτοματισμο σπιτιου ...... Οσον αφορα την ηλοποιηση αυτης της συσκευης σαν χειροκατασκευη ειναι σχετικα ευκολη η δημιουργεια του σχεδιου αυτο που κολλαω ειναι ο κωδικας που θα χρειαστει.

Υ.Γ : ολες οι προτασεις ειναι καλοδεχουμενες
ευχαριστω

xsterg
08-05-13, 13:46
το dmx ειναι επαγγελματικο πρωτοκολλο για ελεγχο φωτιστικων. αυτο που ζητας δεν γινεται με αυτον τον τροπο ουτε με αυτο το πρωτοκολλο.

tasos51
08-05-13, 14:24
θερωρω λανθασμενη την απαντηση σου διοτι κυκλοφορουν πολλες τετοιες συσκευες μεγαλου ομως κοστους .... αλλωστε το dmx-512 ειναι ενα πρωτοκολο σειριακης μεταδωσης ( αν δεν κανω λαθος ) ενδεδειγμενο για τετοιες εφαρμογες !

leosedf
08-05-13, 16:28
Το οποίο δεν έχει error control, είναι μονόδρομο δεν μπορείς να έχεις κάποια επιστροφή ελέγχου.
Στη σκηνή δεν σε πειράζει αν δεν ανάψει η αν ανάψει μια λάμπα.
Στο σπίτι όμως?
Αν παρόλα αυτά δεν σε πειράζει αν βάλεις φωτιά κάπου να ξέρεις οτι το 512 είναι στην ουσία RS-485, ίδιοι driver ίδιο λογισμικό.

tasos51
08-05-13, 16:48
συμφωνω απολυτα αλλα απο την στιγμη που η καθε εντολη οταν προκειτε για καμια 50αρια καναλια στελνεται καποιεσ φορεσ το δευτερολεπτο ακομα και να μην αναψει με την πρωτη θα αναψει με την δευτερη με μια διαφορα χρονου που δεν θα ειναι καν αισθητη στο ματι ..... γιατι να βαλω φωτια δεν καταλαβα :lool: ?

leosedf
08-05-13, 18:41
Και αν από παρεμβολή (που σίγουρα θα έχεις) σου ανάψει κάτι?

tasos51
08-05-13, 23:22
χωρις να ειμαι τελειως σιγουρος δεν νομιζω να ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα και να εχω καποια παρεμβολη που δεν νομιζω αν χρησιμοποιηθουν σωστα καλωδια η εντολη του να εινα ενας λαμπτηρασ σβηστος π.χ. δινεται αρκετες φορες το δευτερολεπτο ου τεν καν το ρελε δεν θα προλαβει να ανοιξει ...... γνωμη μου παντα χωρις να ειμαι 100% σιγουρος ας μας διαφωτησει καποιος που να εχει ασχοληθει πρακτικα με το θεμα :biggrin:
παρολα αυτα κυριε Κωστα δεν μου απαντησατε γιατι να παρω φωτια ?

picdev
09-05-13, 01:41
αν το κάνεις ψηφιακά μπορείς να βάλεις φίλτρο υστέρησης , δηλαδή να μπει ένας μετρητής στο δέκτη και μόλις φτάσει σε ένα άνω όριο να ανοίγει το ρελέ , ο αποστολέας βέβαια θα πρέπει να στέλνει ανάλογο αριθμό πακέτων

tasos51
09-05-13, 01:52
δεν καταλαβα ακριβως τον τροπο που πρωτεινεις να υπενθυμισω οτι ο αποστολεας θα ειναι μια κοινη κονσολα φωτισμου η καλυτερα μια ψηφιακη κονσολα ελεγχομενη απο υπολογιστη

tasos51
09-05-13, 15:24
εχει κανεις καμια ιδεα τελικα ??:confused1:

tasos51
12-05-13, 00:24
3 μερες κα καμια απαντηση ..........:001_huh:

picdev
12-05-13, 00:44
τάσο τι περιμένεις σαν απάντηση?
να σου γράψει κάποιος το κώδικα ? και να βρεθεί κάποιος , χρειάζεται να ανεβάσεις το σχηματικό.

mariosm
12-05-13, 01:00
Τασο μπορω να σου δωσω λυση και κωδικα αλλα δυστυχως δεν εχω χρονο τωρα. Αν το θελεις αμεσα ειναι δυσκολο για μενα.
Ετσι οπως το περιγραφεις οτι θα δινεις 0 -OFF 255-ON ή 0-127 OFF 128-255 ON;
Θελεις ολη η εφαρμογη να ειναι σε μια νεα πλακετα. Αυτη τη στιγμη εχω πλακετες δικης μου κατασκευης αλλα δυστυχως εχει η καθε μια 4 καναλια.
Δηλαδη για σαραντα καναλια θα πρεπει να βαλεις 10 πλακετες στη σειρα.

tasos51
12-05-13, 01:00
βασικα αν διαβασει καποιος το πρωτο μου post θα καταλαβει οτι ζηταω γενικα ιδεες ακομα και μια τετοια συσκευη να την αγορασω .... ακομα δωθηκαν καποιες απαντησεις απο τισ οποιες ζητησα καποιεσ διευκρυνησεις οι οποιες ακομα να απαντηθουν ...... τελος παντων.

tasos51
12-05-13, 01:01
Μαριε με προλαβες .... ισως σαν πρωτο πλανο μπορεις να μου δωσεις το σχηματικο σου αν φυσικα θελεις και εγω να το αναπαραγω πολλες φορες στην ιδια πλακετα

mariosm
12-05-13, 01:14
να το αναπαραγω πολλες φορες στην ιδια πλακετα

Τασο η λυση αυτη μοιαζει πολυ ερασιτεχνικη και δεν εχει καμια πρακτικη αξια για να γινει. Φαντασου οτι ετσι θα εχεις μια πλακετα με μεγεθος δεκαπλασιο (για σαραντα καναλια) της αρχικης με δεκα επεξεργαστες πανω!! Η επαγγελματικη λυση ειναι η σχεδιαση πλακετας και κωδικα απο την αρχη αλλα εγω σου προτεινα τις πλακετες μου για αμεση λυση στο προβλημα σου. Αλλωστε τι διαφορα θα ειχε αν ειχες δεκα πλακετες σε σχεση με μια πλακετα με το δεκαπλασιο μεγεθος;

tasos51
12-05-13, 01:18
τοτε ισως κανω μια προσπαθεια σχεδιασης την πλακετας απο την αρχη απλα χρειαζομουν το σχεδιο για να κανω την αρχη γιατι υπαρχουν πολλοι τροποι και αφου εχεις κανει εσυ κατι παρομοιο και σε ευχαριστουν οι επιδοσεις αξιζει να κανω μια προσπαθεια αν φυσικα θελεις να το μοιραστεις μαζι μας :biggrin:

mariosm
12-05-13, 01:26
Τασο το σχεδιο το ειχα ανεβασει παλιοτερα εδω:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62797

Νομιζω οτι το σχεδιο ειναι υπερβολικα απλο. Το δυσκολο ειναι ο κωδικας. Και αν θελεις 40 καναλια απο ενα επεξεργαστη οπωσδηποτε πρεπει να υλοποιησεις στον κωδικα σου
εξοδους σε συνδεσμολογια matrix.

tasos51
12-05-13, 01:32
ευχαριστω πολυ Μαριε ναι εχεις δικιο για την συνδεσμολογια και για τον κωδικα .. να σε ρωτησω ομως αν το κατεβασουμε στα 20 καναλια μηπως γινονται ποιο ευκολα τα πραγματα ?

mariosm
12-05-13, 01:42
αν το κατεβασουμε στα 20 καναλια μηπως γινονται ποιο ευκολα τα πραγματα ?

Βεβαια. Χρησιμοποιεις απλα δυομιση πορτες του επεξεργαστη και εισαι ετοιμος.

tasos51
12-05-13, 02:01
λοιπον εσβησα καποια κομματια απο το κυκλωμα σου που δεν τα χρειαζομαι νομιζω οτι δεν εσβησα και κανα χρησιμο αντικειμενο ( διορθω σε με ) και αυτο που εβαλα σε μαυρο κουτι ειναι ο ελεγχος για τις λεντοταινιες σωστα ?
43621

mariosm
12-05-13, 02:06
αυτο που εβαλα σε μαυρο κουτι ειναι ο ελεγχος για τις λεντοταινιες

Σωστα και θα το χρειαστεις για τον ελεγχο των ρελε σου.

Ολα τα αλλα ειναι σωστα και ακριβως αυτο που χρειαζεσαι.

tasos51
12-05-13, 02:09
να χρησιμοποιησω τα ιδια irfr ή να προτιμησω bd137 gia τον ελεγχο των ρελε ?

mariosm
12-05-13, 02:15
Mπορεις να χρησιμοποιησεις οτι θελεις που να μπορεις να το βρεις ευκολα στην αγορα.

tasos51
12-05-13, 02:16
ok και ποιον επεξεργαστη μου προτινεις με οσο το δυνατον περισσοτερες ψηφιακες πορτες για να αρχισω την σχεδιαση ?
ευχαριστω

mariosm
12-05-13, 02:37
ποιον επεξεργαστη μου προτινεις

Atmega16 ειναι ο μικροτερος που μπορεις να χρησιμοποιησεις.

tasos51
12-05-13, 22:49
ναι αλλα δεν νομιζω να φτανουν οι πορτες σωστα ?

mariosm
14-05-13, 00:33
ναι αλλα δεν νομιζω να φτανουν οι πορτες σωστα ?

Γιατι εσυ ποσες πορτες υπολογιζεις;
20 καναλια + 9 DMX address + 1 DMX receive = 30

O ATmega16 εχει 32

tasos51
14-05-13, 01:16
εχεις απολυτο δικιο :wiink:

tasos51
14-05-13, 01:23
και μια ακομα ερωτηση σαν αρχαριος στους μ/ε .... οι αναλογικες πορτες μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν ψηφιακες ?

spiroscfu
14-05-13, 01:38
Φυσικά,

αν δεν το βιάζεσαι μελλοντικά σκέφτομαι να συνεχίσω ένα παρόμοιο θέμα που είχα ξεκινήσει,
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56598&p=437139&viewfull=1#post437139

με το σκεπτικό να χρησιμοποιήσω την usart για την αποστολή/λήψη.

tasos51
14-05-13, 01:46
Σπυρο ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , δεν το βιαζομαι ιδιαιτερα απλα εγω ενδιαφερομαι κυριως για τον δεκτη δμχ πρωτοκολου και οχι για τον πομπο αλλα και παλι αποτελει πολυ ενδιαφερον θεμα

spiroscfu
14-05-13, 01:54
Και εγώ για το δέκτη ενδιαφέρομαι, απλά είχα ξεκινήσει με τον πομπό επειδή ήταν ποιο εύκολος (αλλά θα με έμπαζε στο κλίμα) και θα συνέχιζα.

tasos51
14-05-13, 01:56
ναι οντως ειναι πιο δυσκολος ο δεκτης αλλα πιστεω οτι με την βοηθεια καποιων ανθρωπων απο εδω μεσα θα βγαλουμε ακρη

tasos51
18-05-13, 23:54
καπως ετσι μοιαζει το νεο σχεδιο μονο που Μαριε το IC3 ειναι τι 75176ΑP και οχι AD οπως εβαλες εσυ νομιζω η μονη διαφορα ειναι οτι το ενα ειναι σμδ ενω το αλλο κανονικο .... η τιμη του c6 ποια ειναι καθως και τι κρυσταλο να βαλω και σε ποια βιβλιοθηκη ειναι αν δεν σου κανει κοπο . Και τελος το jumper 1 τι ακριβως κανει .... οι τιμες των πυκνωτων διπλα απο τον κρυσταλο ειναι σωστες για αυτον τον επεξεργαστη ?
ευχαριστω
43771

mariosm
19-05-13, 00:22
Ο C6 ειναι 100nF.
Ο κρυσταλλος πρεπει να ειναι υποχρεωτικα 8ΜΗz η 16 ΜΗz γιατι το baudrate ειναι 250000 και οποιαδηποτε αλλη τιμη βγαζει λαθος στην επικοινωνια.
Κρυσταλοι υπαρχουν στην βιβλιοθηκη crystal.
Οι πυκνωτες στον κρυσταλλο ειναι σωστοι.
Το jumper δεν το χρειαζεσαι. Εγω το χρησιμοποιω γιατι δουλευω με led 12V και 6V.

tasos51
19-05-13, 00:25
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις .... εντοπισες κανενα αλλο λαθος στο κυκλωμα ?

mariosm
19-05-13, 00:57
Πολυ σημαντικο λαθος ειναι οτι δεν χρησιμοποιεις τo RXD για την επικοινωνια. Πως θα "στησεις" την επικοινωνια με ασχετα pin; Δεν υπαρχει περιπτωση να το καταφερεις.

Λεπτομερεια οτι δεν εχεις συνδεσει τα Χ2-3 Χ2-4 Χ2-5.
Το δεκατο διακοπτακι στο dipsw δεν σου χρειαζεται. Αποσυνδεσετο και συνδεσετο με την εξοδο του 75176

tasos51
19-05-13, 01:29
ωραια θα τα διορθωσω αλλα τι ακριβως κανει το 75176 δεν εχω ιδεα ??

tasos51
25-05-13, 18:47
μηπως εχει κανενας καμια απαντηση πανω στην ερωτηση μου τελικα ??

picdev
25-05-13, 19:55
στις ψηφιακές επικοινωνίες η μεταφορά των δεδομένων γίνεται ανάμεσα σε 2 καταστάσεις, πχ 0volt ή 5volt,
υπάρχουν και κάποια άνω και κάτω όρια, αλλά όταν τα καλώδια είναι μεγάλα , τότε το σήμα μας δεν φτάνει στο προορισμό του, λόγω απόστασης, λόγω θορύβου κα.
Με αυτό το ολοκληρωμένο οι 2 λογικές καταστάσεις μετατρέπονται σε διαφορά τάσης ανάμεσα σε 2 καλώδια, δηλαδή το λογικό 0 μεταφράζεται σε 2volt διαφορά δυναμικού ανάμεσα στα 2 καλώδια, και το λογικό 1 μεταφράζεται σε 12volt διαφορά δυναμικού.
Με αυτό το τρόπο αν υπάρχει κάποιος θόρυβος , τότε επηρεάζονται και τα 2 καλώδια απο αυτόν ,αλλά η διαφορά δυναμικού παραμένει σταθερή και μαζί με αυτήν και η λογική κατάσταση

tasos51
25-05-13, 21:09
ευχαριστω για την απαντηση ησουν κατατοπιστικοτατος αλλα αν αυτο το ολοκληρωμενο βγαζει στην εξοδο του 2 η 12 ν δεν θα καταστραφει ο μ/ε με τετοιεσ τασεις ?? Ακομα ποια ειναι η εξοδος του που πρεπει να την συνδεσω με το πιν εισαγωγης της σειριακης μεταδωσης του μ/ε ??

picdev
25-05-13, 21:58
αυτό το ολοκληρομένο είναι αμφίδρομο, στις 2 εισόδους του βάζεις ψηφιακό σήμα και στην έξοδο του βγάζει διαφορική τάση, αλλά δουλεύει και ανάποδα όπως βλέπω στο datasheet

spiroscfu
25-05-13, 22:01
Οι τυπικές τάσεις της επικοινωνίας είναι +12 με -7 αλλά εγώ το έχω δοκιμάσει μαι και 0-5V και δουλεύει μια χαρά (νομίζω και πως με μια διαφορά ~200mV μεταξύ H/L γίνεται η επικοινωνία).

Το ολοκληρωμένο αυτό είναι level conversion στην έξοδο θα βγάλει τις τάσεις που χρειάζεται και στον μ/ε θα δώσει 0-5.

tasos51
25-05-13, 23:03
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας αλλα αν και γινομαι κουραστικος ολα αυτα μου φαινονται λιγο κινεζικα ...... μια λιγο πιο αναλυτικη εξηγηση θα ηταν καλυτερη αν εχετε την καλυσυνη φυσικα :001_rolleyes:

mariosm
26-05-13, 01:04
μια λιγο πιο αναλυτικη εξηγηση θα ηταν καλυτερη αν εχετε την καλυσυνη φυσικα

Τασο δεν νομιζω καποιος να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες απο οσες αναφερονται στο data sheet του 75176.
Αν διαβασεις αυτο : http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn75176a.pdf

ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις τι ακριβως κανει και να μην εχεις καμια απορια.

spiroscfu
26-05-13, 04:23
Τάσο θέλει περισσότερο ψάξιμο από μέρους σου, αλλιώς μόνο με έτοιμο.

Εσύ θέλεις να επιτύχεις μια επικοινωνία (σαν αυτήν που σου έβαλα στην αρχή http://&viewfull=1#post437139 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56598&p=437139&viewfull=1#post437139)) ,
που έχει κάποια voltages standards (σαν αυτά http://wiki/EIA-485 (http://en.wikipedia.org/wiki/EIA-485)),
αλλά επειδή ο μ/ε θέλει ttl (http://Transistor-transistor_logic (http://en.wikipedia.org/wiki/Transistor-transistor_logic)),
χρησιμοποιούμε ένα διαφορικό (http://Differential_signaling (http://en.wikipedia.org/wiki/Differential_signaling)) level conversion (https://Logic_Level_Converter (https://wiki.wsartori.com/wiki/Logic_Level_Converter)) ic (http://Integrated_circuit (http://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_circuit))

tasos51
26-05-13, 21:46
πρωτα απο ολα να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον σας κα τις συμβουλες σας ...... αυτο που καταλαβα λιγο πολυ ειναι οτι το ολοκληρωμενο αυτο κανει ποιο ευκολη και ατροτη μια ψηφιακη επικοινωνια σε μεγαλες αποστασεις μετατρεποντας τα λογια 0 -1 σε διαφορα τασης αναμεσα σε δυο αγωγους . Λοιπον Μαριε μου ειχες πει οτι αν δεν συνδεσω τη εξοδο αυτου του ολοκληρωμενου στο RXD του μ/ε δεν θα μπορεσω να στησω την επικοινωνια . Ρωταω λοιπον εσυ που δεν το συνδεσες εκει πως εστησες την επικοινωνια αυτη ? Και ενα ακομα που με μπερδεψε ειναι νομιζω οτι εχει 2 εξοδους οποτε αν η μια συνδεθει στο RXD η αλλη που θα συνδεθει ?

mariosm
26-05-13, 22:43
αυτο που καταλαβα λιγο πολυ ειναι οτι το ολοκληρωμενο αυτο κανει ποιο ευκολη και ατροτη μια ψηφιακη επικοινωνια σε μεγαλες αποστασεις μετατρεποντας τα λογια 0 -1 σε διαφορα τασης αναμεσα σε δυο αγωγους

Σωστα καταλαβες.


Λοιπον Μαριε μου ειχες πει οτι αν δεν συνδεσω τη εξοδο αυτου του ολοκληρωμενου στο RXD του μ/ε δεν θα μπορεσω να στησω την επικοινωνια . Ρωταω λοιπον εσυ που δεν το συνδεσες εκει πως εστησες την επικοινωνια αυτη ?

Με λιγη περισσοτερη προσοχη θα δεις οτι ο Atmega644 εχει δυο UART. Εγω το εχω συνδεμενο στο δευτερο.


Και ενα ακομα που με μπερδεψε ειναι νομιζω οτι εχει 2 εξοδους οποτε αν η μια συνδεθει στο RXD η αλλη που θα συνδεθει ?

Δεν εχει δυο εξοδους. Ειναι διπλης κατευθυνσης. Δες στο datasheet τη σελιδα 2. Τα γραφει ολα. Στην περιπτωση σου σε ενδιαφερουν τα ποδια Α,Β (εισοδοι) και R (εξοδος) που θα συνδεσεις στο RXD

tasos51
01-06-13, 21:18
λοιπον εκανα μερικες αλλαγες και να το καινουριο σχεδιο .... βασικα το + dmx πηγαινει στο Α και το -dmx στο Β ???? να υποθεσω οτι το ποδαρακι D το αφηνουμε κενο ? Και τελος τους μικροδιακοπτες γιατι τους βραχυκυκλωνουμε με την γειωση ? κανονικα στα πιν τα οποια δηλωνουμε ως εισοδους δεν πρεπει να δωσουμε ταση ?
ευχαριστω 44121

tasos51
24-06-13, 19:34
Μετα απο τις εξετασεις ξανα ανοιγω το θεμα . Εχω σχεδον ετοιμο το κυκλωμα σε μια πλακετα δοκιμων . Εχει κανεις καμια ιδεα οσον αφορα τον κωδικα ?
Υ.Γ. Μαριε αν μπορεις και θελεις φυσικα ανεβασε τον κωδικα σου με μερικα σχολια διπλα , μπορει να βοηθησει πολυ . ευχαριστω !

tasos51
26-06-13, 21:32
καμια ιδεα κανεις ?? ευχαριστω και παλι

mariosm
17-07-13, 21:15
Εχει κανεις καμια ιδεα οσον αφορα τον κωδικα ?
Υ.Γ. Μαριε αν μπορεις και θελεις φυσικα ανεβασε τον κωδικα σου με μερικα σχολια διπλα , μπορει να βοηθησει πολυ . ευχαριστω !

Τασο αργησα να απαντησω αλλα μολις τωρα ειδα οτι απευθυνεσαι σε εμενα.
Λοιπον κωδικα ειναι αδυνατο να βαλω γιατι η δικη μου εφαρμογη χρησιμοποιηται για εμπορικη εκμεταλευση και κυριως ειναι προϊον εργασιας πολλων μηνων.
Επισης δεν ξερω τι ειδους κωδικα μπορεις να γραψεις εσυ οποτε μπορει να μην καταλαβαινεις εσυ τα δικα μου και εγω τα δικα σου.

Μια ιδεα για να ξεκινησεις ειναι να κανεις πρωτα τον επεξεργαστη σου να "διαβαζει" τα dip-switch και να αναγνωριζει τη διευθυνση DMX που εχεις δωσει στην πλακετα σου.
Μετα κανε τον επεξργαστη σου να μπορει να αναγνωριζει στην εισοδο του τις πληροφοριες του πρωτοκολλου DMX.
Στη συνεχεια βοηθαω οσο μπορω.