PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε πινακα με ηλιακο θερμοσιφωνα



shoco
08-05-13, 20:26
Καλησπέρα. Εδώ και δυο βδομάδες παιδευομαι με τον ηλιακο ο οποιος ειναι τριπλης ενεργειας. Το ιστορικο εχει ως εξης: Αρχισε να ριχνει τον γενικο μολις ανεβαζαμε τον διακοπτη για την αντισταση. Μιλησα με τον κατασκευαστη του ηλιακου και μου ειπε πως καηκε η αντισταση και βραχυκυκλωνει. Ερχεται ο υδραυλικος αλλαζει την αντισταση, αλλα το προβλημα παραμενει. Μου λεει ο υδραυλικος οτι εχει καψει ασφαλεια στον πινακα γιαυτο ριχνει τον γενικο. Δοκιμασαμε και με τα καλωδια της αντιστασης στον αερα και τα ιδια, ο γενικος κατω. Ανοιγω τον πινακα για να εντοπισω αν φταιει η καλωδιωση πριν τον διακοπτη η μετα και βρισκω οτι φταιει το καλωδιο της φασης που παει στην αντισταση του ηλιακου. Καμια προταση; Ο διακοπτης ειναι αυτος στη φωτο. Εχει βαση αυτο που ειπε ο υδραυλικος;

Dragonborn
08-05-13, 20:48
Μήπως αντί για υδραυλικό να καλούσες ηλεκτρολόγο, ιδίως κάποιον με τα κατάλληλα εργαλεία για έλεγχο εγκαταστάσεων?

kanivallos
08-05-13, 20:55
Συμφωνώ με τον Κώστα, δεν είναι υδραυλικό το πρόβλημα, χρειάζεται ηλεκτρολόγο εγκαταστάσεων για να ελέγξει την καλωδίωση που ανεβαίνει στον ηλιακό.

shoco
08-05-13, 21:22
Ρε παιδια τον υδραυλικο δεν τον εφερα για τον πινακα. Για να αλλαξει την αντισταση στο καζανι τον εφερα. Τον πινακα τον ελεγξα μονος μου.

yanis
08-05-13, 21:55
Καλησπέρα. Εδώ και δυο βδομάδες παιδευομαι με τον ηλιακο ο οποιος ειναι τριπλης ενεργειας. Το ιστορικο εχει ως εξης: Αρχισε να ριχνει τον γενικο μολις ανεβαζαμε τον διακοπτη για την αντισταση. Μιλησα με τον κατασκευαστη του ηλιακου και μου ειπε πως καηκε η αντισταση και βραχυκυκλωνει. Ερχεται ο υδραυλικος αλλαζει την αντισταση, αλλα το προβλημα παραμενει. Μου λεει ο υδραυλικος οτι εχει καψει ασφαλεια στον πινακα γιαυτο ριχνει τον γενικο. Δοκιμασαμε και με τα καλωδια της αντιστασης στον αερα και τα ιδια, ο γενικος κατω. Ανοιγω τον πινακα για να εντοπισω αν φταιει η καλωδιωση πριν τον διακοπτη η μετα και βρισκω οτι φταιει το καλωδιο της φασης που παει στην αντισταση του ηλιακου. Καμια προταση; Ο διακοπτης ειναι αυτος στη φωτο. Εχει βαση αυτο που ειπε ο υδραυλικος; Θοδωρε αυτό πώς το κατάλαβες? σε τί φταίει δηλαδή?
επίσης ο γενικός σου είναι 20αρης,
εσύ θές (ετσι πιστεύω εγω) 25αρη και πάνω, αναλόγως και το θερμοσίφωνα βέβαια..

edit: επίσης όταν ανάβεις το ηλιακό καλό ειναι να μήν έχεις αναμμένες πολλές συσκευές που καταναλώνουν αρκετή ισχυ, διότι όλα περνάνε απο το γενικό...

shoco
08-05-13, 22:01
Θοδωρε αυτό πώς το κατάλαβες? σε τί φταίει δηλαδή?
επίσης ο γενικός σου είναι 20αρης,
εσύ θές (ετσι πιστεύω εγω) 25αρη και πάνω, αναλόγως και το θερμοσίφωνα βέβαια..
Το εβγαλα και σηκωθηκε ο γενικος με τον διακοπτη πανω. Τωρα για το θεμα της εντασης ο διακοπτης που ειναι κατεβασμενος (ηλιακου) ειναι 40αρης.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

jami
08-05-13, 22:02
Πώς κατάλαβες οτι φταίει το καλώδιο της φάσης;Ειναι βραχυκυκλωμένο;Αν ναι,με τί;με τον ουδέτερο ή με τη γείωση;
ΥΓ. Αφο λύθηκε όλα καλα!:001_rolleyes:
ΥΓ 2:Τι έβγαλες;Την ασφάλεια;

shoco
08-05-13, 22:12
Πώς κατάλαβες οτι φταίει το καλώδιο της φάσης;Ειναι βραχυκυκλωμένο;Αν ναι,με τί;με τον ουδέτερο ή με τη γείωση;
ΥΓ. Αφο λύθηκε όλα καλα!:001_rolleyes:
ΥΓ 2:Τι έβγαλες;Την ασφάλεια;
Δημητρη απαντησα στον Γιαννη για το πως βρηκα οτι φταιει η φαση. Υπαρχει περιπτωση να φταιει η ασφαλεια; Να παω να παρω αλλη;

yanis
08-05-13, 22:12
Το εβγαλα και σηκωθηκε ο γενικος με τον διακοπτη πανω. Τωρα για το θεμα της εντασης ο διακοπτης που ειναι κατεβασμενος (ηλιακου) ειναι 40αρης.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις οσο και να είναι του ηλιακού, και 60αρα να βάλεις, το όριο θα είναι το max του γενικού και της ασφάλειας δηλαδή 20Α , και με την κατανάλωση των υπολοίπων συσκευών το όριο πέφτει κάτω απο 20Α.

επίσης για να αλλάξεις τα όρια της κατανάλωσης, πρέπει να μπορεί η καλωδίωση να το υποστηρίξει.

her
08-05-13, 22:17
Σου ρίχνει την γενική ασφάλεια ή τον ρελέ προστασίας ; στο ρίχνει αμέσως ή όταν περάσει ώρα;

shoco
08-05-13, 22:22
Σου ρίχνει την γενική ασφάλεια ή τον ρελέ προστασίας ; στο ρίχνει αμέσως ή όταν περάσει ώρα;

Καλησπερα Ηρακλη. Τον αυτοματο ριχνει η αλλιως ρελε προστασιας και το ριχνει αμεσως

her
08-05-13, 22:31
Άρα δεν έχει καμιά σχέση ούτε η ασφάλεια ούτε ο διακόπτης ούτε πόσα amper είναι. Κάπου κάνει βραχυκύκλωμα προφανώς με την γείωση. Θα πρέπει να αποσυνδεθεί ηλεκτρικά ο θερμοσίφωνας για να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα είναι στο ηλιακό ή στην καλωδίωση μέχρι τον ηλιακό. Όχι αποσύνδεση της αντίστασης αλλά αποσύνδεση του ηλιακού.

shoco
08-05-13, 22:37
Άρα δεν έχει καμιά σχέση ούτε η ασφάλεια ούτε ο διακόπτης ούτε πόσα amper είναι. Κάπου κάνει βραχυκύκλωμα προφανώς με την γείωση. Θα πρέπει να αποσυνδεθεί ηλεκτρικά ο θερμοσίφωνας για να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα είναι στο ηλιακό ή στην καλωδίωση μέχρι τον ηλιακό. Όχι αποσύνδεση της αντίστασης αλλά αποσύνδεση του ηλιακού.

Απο τι μπορει να προκληθηκε μετα απο 4 χρονια λειτουργιας;

her
08-05-13, 22:43
Αφού άλλαξες αντίσταση τότε ίσως ο θερμοστάτης; Κάνε την δοκιμή αυτή για να διαπιστώσουμε ότι πράγματι ευθύνεται ο ηλιακός. Αφαίρεσε την φάση από τον ηλιακό. Αν στο ξανά ρίχνει αφαίρεσε και τον ουδέτερο. ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ.

yanis
08-05-13, 22:47
Αρχισε να ριχνει τον γενικο μολις ανεβαζαμε τον διακοπτη για την αντισταση.
1) εδώ λές οτι πέφτει ο γενικός.
2)στη φωτογραφία δέν υπάρχει ρελέ διαρροής

shoco
08-05-13, 22:49
Ηρακλη το αναφερω στο πρωτο ποστ. Με τα καλωδια ολα στον αερα, πανω στην ταρατσα, ο γενικος πεφτει.

shoco
08-05-13, 23:05
1) εδώ λές οτι πέφτει ο γενικός.
2)στη φωτογραφία δέν υπάρχει ρελέ διαρροής
δεν εβγαλα φωτο ολο τον πινακα αλλα μονο τον διακοπτη και την ασφαλεια του ηλιακου

her
08-05-13, 23:06
Ανάφερες ότι έχεις αποσυνδέσει τα καλώδια της αντίστασης. Όχι ότι αποσύνδεσες ολο τον ηλιακό δηλαδή και τον θερμοστάτη.

Αν είναι έτσι τότε έχει γίνει κάποια ζημία στην καλωδίωση μεταξύ πίνακα και ηλιακού. Έγιναν τίποτα εργασίες; Τρύπησες κάποιον τοίχο; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

shoco
08-05-13, 23:28
Ανάφερες ότι έχεις αποσυνδέσει τα καλώδια της αντίστασης. Όχι ότι αποσύνδεσες ολο τον ηλιακό δηλαδή και τον θερμοστάτη.

Αν είναι έτσι τότε έχει γίνει κάποια ζημία στην καλωδίωση μεταξύ πίνακα και ηλιακού. Έγιναν τίποτα εργασίες; Τρύπησες κάποιον τοίχο; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Γι αυτο εχω τρελαθει γιατι δεν εχει γινει καποια εργασια. Τουλαχιστον ετσι ειπαν οι επανω ιδιοκτητες

ioannischristo
09-05-13, 00:18
Για ψάξε λίγο περισσότερο αυτό το είπαν...... Κάποια τρυπούλα μου φαίνεται να έγινε εκεί που δεν έπρεπε....

θοδωρης ποντιος
09-05-13, 00:35
ισως να εχει παρει υγρασια το καλωδιο που βγαινει στην ταρατσα και σου κανει διαροη στην γειωση,για αυτο και σου ριχνει τον αντιηλεκροπληξιακο

alfklstr
10-05-13, 17:09
Το πιο πιθανόν είναι να υπάρχει κάπου ένωση στο καλώδιο του ηλιακού. Αν είναι σε παλιά κατοικία κ πριν τον ηλιακό είχες θερμοσίφωνα στο πατάρι τότε ίσως εκεί είναι το προβληξμα.αλλιώς ψάξε άλλο σημείο που μπορεί να υπάρχει κάποια ένωση.

ioannischristo
10-05-13, 18:06
Εντάξει πάσο.... όλα αυτά μπορεί να συμβούν.... άλλα κατά διαβολική σύμπτωση πέρασε από την γειτονιά σου ο ακατανόμαστος (Κ.Μ.;;; το Μ. Σαββάτο πήγε στην εκκλησία και τσαφ η ασφάλεια.... Τυχαίο; Δεν Νομίζω) Δυστηχώς αυτά τα προβληματάκια θέλουν επιμονή και υπομονή για να εντοπιστεί ο αίτιος....

shoco
10-05-13, 18:23
Το σπιτι το εχτισα πριν 4 χρονια. Ειναι ολα καινουρια. Ξαναρωτησα επιμονα και μου ειπαν οτι δεν εκανα κατι οι επανω οροφοι.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-05-13, 18:30
Ηρακλη το αναφερω στο πρωτο ποστ. Με τα καλωδια ολα στον αερα, πανω στην ταρατσα, ο γενικος πεφτει.
-Αν και τα τρία καλώδια πάνω στον ηλιακό (φάση ουδέτερος και γείωση) είναι στον αέρα,αν κατάλαβα καλά και πέφτει ο ρελέ διαφυγής είναι σίγουρο ότι φταίει, η καλωδίωση απο το διακόπτη ως τον ηλιακό έλεγξε μήπως υπάρχει καμιά ένωση στη διαδρομή και έχει πάρει υγρασία ή μήπως έχει λιώσει σε κάποιο σημείο απο υπερθέρμανση.

jami
10-05-13, 18:48
Θοδωρή δεν φωνάζεις κανα ηλεκτρολόγο μπας και δεις προκοπή;

vasilllis
11-05-13, 15:46
Πιστευω στο παταρι εχει ενωση..

shoco
11-05-13, 18:36
Λοιπον, το προβλημα το ελυσα και ηταν γελοιο, αλλα καλα να παθω, γι αυτο εδωσα και 70 στον υδραυλικο για να βαλω μυαλο. Σημερα το πρωι μετρησα την καμενη αντισταση και ηταν στα 14Ω τρωω την πρωτη σφαλιαρα, αμεσως καταλαβα οτι τσαμπα εδωσα τα 70 για αλλαγη της αντιστασης. Παω πανω βγαζω ολα τα καλωδια στον αερα και ανεβαζω διακοπτη, ο οποιος ριχνει τον γενικο παλι. Σειρα εχει να ελεγξω το καλωδιο που παει απο τον ηλιακο μεχρι το κουτι που γινεται η ενωση με την καλωδιωση του σπιτιου. Ανοιγω το κουτι και βλεπω την κλεμα σκασμενη και καρβουνιασμενο το καλωδιο( ο εγκαταστατης ειχε απογυμνωσει και σε αλλο σημειο τα καλωδια με αποτελεσμα το βραχυκυκλωμα της φασης με την γειωση). Κανω την ενωση πλεον εγω και με νεα κλεμα και νεο καλωδιο. ΤΕΛΕΙΑ. Ολα δουλευουν κανονικα και μου περισευει και μια αντισταση με σερπατινα για καλοριφερ για να μου θυμιζει ποσο βλακας ημουν που εμπιστευομαι τυφλα. Αυτο το λεω γιατι ημουν 5 χρονια στο εργαστηριο ηλιακων θερμ. στο Δημοκριτο σαν Επιστημονικος συνεργατης και εχω εγκαταστασησει ηλεκτρολογικα απειρους θερμοσιφωνες, για να τους μετρησουμε. Το παθημα εγινε μαθημα και ετσουξε και πολυ.

Σας Ευχαριστω πολυ ΟΛΟΥΣ

RF.123
11-05-13, 20:04
ΦΙΛΕΜΟΥ ειμαι ηλεκτρονικος με εμπειρια 25 χρονια στα εργαστηρια οσες φορες δεν πειρα πολυμετρο στα χεριαμου να μετρησω η αλλο οργανο για να κανω μετρησεις το μετανοησα πικρα ο κανονας ειναι παντα μετραγε και ακουε παντα εξεταζοντας καθε γνωμη - γηρασκω αει διδασκομενος -

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
12-05-13, 00:34
εγω με το συμπαθειο σε υψιλες εντασεις προτιμω κεραμικες κλεμες . και ισως για να καει η κλεμα μπορει να μην ηταν και σφιγμενη καλα καλα μπανιαρισματα χεχε.

shoco
12-05-13, 10:44
Καλα να παθω.

RF.123
12-05-13, 14:36
μην ανχωνεσαι ολοιμας εχουμε παθει τετοια να εισαι ηρεμος για να μπορεις να σκεφτεσαι καθαρα απο τα λαθοιμας μαθενουμε δεν χρειαζονται νευρα -ηρεμος βρισκεις την λυση