PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών 2013



Αγγελος 297
11-05-13, 14:26
Καλησπέρα σε όλους,θέλω να δώσω εξετάσεις για εισαγωγικό πτυχίο (SY) ραδιοερασιτέχνη.Όμως δεν μπορώ να βρω πότε γίνονται και αν γίνονται εξετάσεις στο νομό Αιτωλοακαρνανίας.Έψαξα στο yme.gr και στον tiramola αλλά τίποτα.Μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με αυτό.
Σας ευχαριστώ.

mits
11-05-13, 16:45
Μπορεί να μην έχουν προκηρυχθεί ακόμα οι εξετάσεις. Εγώ που έδωσα την προηγούμενη περίοδο, έψαχνα στο διαύγεια για την προκύρυξη. Λογικά θα ανέβει εκεί.
Για ρίξε μια ματιά στις αποφάσεις περιφερειάρχη αν θυμάμαι καλά.

Αγγελος 297
11-05-13, 17:02
Φίλε Δημήτρη μπήκα στο διαύγεια αλλά δεν αναφέρει τίποτα για τις εξετάσεις θα ψάξω κι'άλλο μπας και βρω τίποτα.

mits
11-05-13, 17:17
Είναι λίγο μπέρδεμα να το βρεις! Πήγαινε εδώ: http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/perifereies Αιτωλοακαρνανία είναι περιφέρεια δυτικής ελλάδας, σωστά;

Αγγελος 297
11-05-13, 17:35
Κάτι βρήκα και θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω για να είμαι σίγουρος.Σε ευχαριστώ πολύ.

stavros_97s
11-05-13, 19:04
Εγώ που ρώτησα μου είπαν πως έχει τον Σεπτέμβριο εξετάσεις..

antonis_p
12-05-13, 08:44
Καλησπέρα σε όλους,θέλω να δώσω εξετάσεις για εισαγωγικό πτυχίο (SY) ραδιοερασιτέχνη.Όμως δεν μπορώ να βρω πότε γίνονται και αν γίνονται εξετάσεις στο νομό Αιτωλοακαρνανίας.Έψαξα στο yme.gr και στον tiramola αλλά τίποτα.Μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με αυτό.
Σας ευχαριστώ.

Στην Αιτωλοακαρνανία υπάρχει ένας σοβαρότατος Ραδιοερασιτεχνικός σύλλογος. Απευθύνσου σε αυτούς να λύσεις όλες σου τις απορίες:

http://www.sz1a.org/

IC-756
24-05-13, 22:51
Για την Αττική αναγγέλθηκαν και θα γίνουν εντός του Ιουνίου. Για λεπτομέρειες δείτε της σελίδες των Περιφερειών σας ή των τοπικών σωματείων. Καλή επιτυχία στους υποψηφίους.

SV1EDG
25-05-13, 01:17
Προκήρυξη εξετάσεων για την απόκτηση πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη

Ανακοινώθηκε η προκήρυξη εξετάσεων για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, Α περιόδου 2013, στην περιοχή ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής. Οι εξετάσεις θα διενεργηούν την Τρίτη 18 Ιουνίου 2013 με ώρα ενάρξεως 11:00π.μ.

Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν οι πολίτες Κράτους Μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (εφόσον είναι πολίτες άλλων χωρών, θα πρέπει διαθέτουν άδεια παραμονής στην Ελλάδα) οι οποίοι κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης συμμετοχής τους στις εξετάσεις έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας τους και έχουν αποδεικτικό αποφοίτησης από δημοτικό σχολείο. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν στο κτίριο 1 (αίθουσα Μ.Σ.Θ.Ε.Υ.Ο), της Δ/νσης Μεταφορών & Επικοινωνιών Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού τομέα της Περιφέρειας Αττικής - Λεωφ. Μεσογείων 156.

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν αίτηση συνοδευμένη από τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενοτήτας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής, εφόσον η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους εντάσσεται στην περιοχή ευθύνης της υπηρεσίας αυτής, μέχρι την Τρίτη 11 Ιουνίου 2013.

Οι υποψήφιοι συνυποβάλλουν με την αίτησή τους τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητος ή διαβατηρίου ή άδειας οδήγησης για την ταυτοποίηση του ενδιαφερομένου και τη διαπίστωση της ημερομηνίας γέννησης.
2. Σε περιπτώσεις υπηκόων άλλων χωρών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα, αποδεικτικά έγγραφα που σχετίζονται με τα στοιχεία τους, την ηλικία, υπηκοότητα και την μόνιμη διαμονή τους συμπεριλαμβανομένης και της άδειας παραμονής στις περιπτώσεις που προβλέπεται.
3. Υπεύθυνη δήλωση στην οποία να αναφέρεται η ταχυδρομική διεύθυνση της μονίμου κατοικίας του.
4. Παράβολο 26 є (ΚΑΕ 3741 «Παράβολα από κάθε αιτία»).
5. Δύο φωτογραφίες (υποβάλλονται μετά την επιτυχή έκβαση των εξετάσεων, για την έκδοση του πτυχίου).

Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν εφόσον έχουν συγκεντρωθεί τουλάχιστον τρείς (3) υποψήφιοι. Εφόσον δεν συγκεντρωθούν τουλάχιστον τρείς (3) υποψήφιοι στη συγκεκριμένη Αρμόδια Περιφερειακή Υπηρεσία (ΑΠΥ), μπορούν οι υποψήφιοι (ή ο μοναδικός υποψήφιος) εάν και οι ίδιοι το επιθυμούν, να παραπεμφθούν σε άλλη ΑΠΥ της ιδίας Περιφέρειας, μετά από προηγούμενη συνεννόηση. Οι εξετάσεις για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη διενεργούνται στην Ελληνική γλώσσα, αποκλειστικά με ηλεκτρονικό τρόπο. Οι υποψήφιοι εξετάζονται σε ερωτηματολόγια πολλαπλών επιλογών σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 5 της Υ.Α. 38200/1136/11-08-2011 με θέμα «Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου» (ΦΕΚ1969/τΒ/02-09-11).

Πληροφορίες : Ν.Μαρούδα, τηλ : 2131600652,2131600646.