PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας



crableg
13-05-13, 11:54
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Άλλαξα τις λάμπες στο μπάνιο με Philips εξοικονόμησης ενέργειας και παρατηρώ ότι όταν ανάβω τον διακόπτη καθυστερούν να ανάψουν μερικά δευτερόλεπτα. Όταν όμως τοποποθετήσω την λάμπα στο φωτιστικό του χώλ ανάβει χωρίς καθυστέρηση. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

kanivallos
13-05-13, 15:48
Ναι, στο χωλ τη βάζεις ήδη ζεστή (εφόσον την έχεις δοκιμάσει στο μπάνιο σου) Αν την αφήσεις ώρα σβηστή και στο χωλ θα παρατηρήσεις την καθυστέρηση.

crableg
13-05-13, 15:51
Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

rama
13-05-13, 17:06
Για τη χρήση που θες, πάρε λάμπες με τη σήμανση "άμεσης αφής".
Οι άλλες είναι κατάλληλες για χρήσεις όπου δεν παίζει ρόλο η άμεση αφή και μένουν αναμένες πολλές ώρες, πχ σε φώτα κήπου, στην pilotis μίας πολυκατοικίας, σε κάποιο υπόγειο, κλπ

antonis_p
13-05-13, 17:54
Άλλαξα τις λάμπες στο μπάνιο με Philips εξοικονόμησης ενέργειας και παρατηρώ ότι όταν ανάβω τον διακόπτη καθυστερούν να ανάψουν μερικά δευτερόλεπτα.

Για τον ίδιο λόγο μουρμούραγε η γυναίκα μου, τις άλλαξα με LED και ησύχασα.

fm344
13-05-13, 18:13
καλησπερα.ενδιαφερον ακουγεται.
εψαξα στο γκοκλ,αλλα δεν βρηκα πληροφοριες.ουτε στοιχεια.
για δωσε εσυ πληρωφοριες,φωτογραφια,που και πως αναφερεται στο κουτι,η ενδειξη,άμεσης αφής?
τι ακριβως ειναι?

rama
13-05-13, 18:31
Στα ξενέζικα, τα κουτιά των λαμπτήρων το αναφέρουν ως "rapid start"

Ninetie
13-05-13, 19:07
Να έχετε υπόψιν ότι το "rapid start" μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα.

Α) Λαμπτήρες που θέλουν 20-30 sec να πιάσουν "καλό" ποσοστό της πλήρους φωτεινότητάς τους. Παράδειγμα τέτοιου λαμπτήρα είναι... το 90% των "rapid start" λαμπτήρων.
Β) Λαμπτήρες που κάνουν ~1 sec να ανάψουν από όταν πατήσεις το διακόπτη, αλλά ανάβουν μετά αμέσως στο φουλ. Ο χρόνος απ' το πάτημα του διακόπτη μέχρι το άναμα, που στο ενδιάμεσο έχεις σκοτάδι, λογικά χρησιμοποιείται για κάποιο είδος "προθέρμανσης". Παράδειγμα τέτοιου λαμπτήρα, είναι ο Philips Master PL-Electronic. Θα υπάρχουν κι άλλοι, αλλά εγώ αυτούς έχω.

Προσωπικά, τον δεύτερο τύπο τον θεωρώ καλύτερη επιλογή. Είναι ο λαμπτήρας οικονομίας που έκανε όλη μου την οικογένεια να σταματήσει να γκρινιάζει για το πόσο κακοί και ενοχλητικοί είναι οι λαμπτήρες CCFL. :w00t:

Dimpas
13-05-13, 19:18
Βασικά έκανα το εξής .
Σχεδόν σε όλα τα πολύφωτα έχω απο μία συμβατική λάμπα κοντά στην απόχρωση των οικονομικών !
Με το που πατάω τον διακόπτη βλέπω άμεσα και σιγά σιγά ανάβουν και οι υπόλοιπες λάμπες οικονομίας !
Έτσι και βλέπω και οικονομία κάνω !

Ninetie
13-05-13, 19:26
Στα πολύφωτα δε θα 'λεγα ότι υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο. Είναι αρκετό το φως ώστε να μη καταλαβαίνεις ότι είναι "κρύες" οι λάμπες όταν τα ανάβεις. Σε χώρο ~22 τ.μ. έχω 5Χ 700 lm λαμπτήρες και πραγματικά, δεν αντιλαμβάνεσαι ότι είναι κρύοι τη στιγμή που ανάβουν. Είναι μπόλικο το φως.

Άσε που, είναι κρίμα αυτό που κάνεις... η μία incadescent λάμπα θα "καίει" όσο όλες οι υπόλοιπες μαζί. Κρίμα...

crableg
13-05-13, 19:30
Οι λάμπες είναι Philips rapid start.

crableg
13-05-13, 19:43
Ναι, στο χωλ τη βάζεις ήδη ζεστή (εφόσον την έχεις δοκιμάσει στο μπάνιο σου) Αν την αφήσεις ώρα σβηστή και στο χωλ θα παρατηρήσεις την καθυστέρηση.Την δοκίμασα στο χωλ και κάνει το ίδιο. Δίκιο έχεις, όμως στο χώλ που έχω ίδια Philips rapid start 12W (του μπάνιου είναι 8W) ανάβει χωρίς καθόλου καθυστέρηση. Το ίδιο και στην κουζίνα που έχω ίδια αλλά μεγαλύτερα watt. Μήπως παίζουν ρόλο τα λίγα watt?

Ninetie
13-05-13, 20:04
Μήπως απλά δε το καταλαβαίνεις λόγω της μεγαλύτερης έντασης; Δες το παράδειγμα που έδωσα στο προηγούμενο post μου με το πολύφωτο. Λάμπες ίδιας σειράς δε γίνεται να έχουν διαφορετική αρχή λειτουργίας ανάλογα με το wattage.

crableg
13-05-13, 20:20
Μήπως απλά δε το καταλαβαίνεις λόγω της μεγαλύτερης έντασης; Δες το παράδειγμα που έδωσα στο προηγούμενο post μου με το πολύφωτο. Λάμπες ίδιας σειράς δε γίνεται να έχουν διαφορετική αρχή λειτουργίας ανάλογα με το wattage.Όχι, δεν έχει καθόλου καθυστέρηση στο άναμμα της. Έστειλα email στην Philips. Να δούμε τι θα απαντήσουν.

PCMan
13-05-13, 20:30
Έχω την εντύπωση ότι αυτές που ανάβουν κατευθείαν, έχουν λιγότερο χρόνο ζωής. Ισχύει?
Αν όχι, γιατί τότε υπάρχουν λάμπες που ανάβουν σιγά σιγά?

antonis_p
13-05-13, 21:02
Αν όχι, γιατί τότε υπάρχουν λάμπες που ανάβουν σιγά σιγά?

CFL light bulbs may not instantly "light" when the electric switch is turned on, according to The Chic Ecologist. One reason for this is that the bulbs are affected by temperature---if the temperature is too hot or cold, they bulb may not work.

Read more: http://www.livestrong.com/article/215118-energy-saving-light-bulbs-pros-cons/#ixzz2TC1FNMUy

άρα αυτό το φαινόμενο εξηγείται ως εξής, χρειάζονται κάποιο χρόνο για να έρθουν στην θερμοκρασία λειτουργίας.

crableg
13-05-13, 21:17
CFL light bulbs may not instantly "light" when the electric switch is turned on, according to The Chic Ecologist. One reason for this is that the bulbs are affected by temperature---if the temperature is too hot or cold, they bulb may not work.

Read more: http://www.livestrong.com/article/215118-energy-saving-light-bulbs-pros-cons/#ixzz2TC1FNMUy

άρα αυτό το φαινόμενο εξηγείται ως εξής, χρειάζονται κάποιο χρόνο για να έρθουν στην θερμοκρασία λειτουργίας.


Ναι, αλλά γιατί στην ίδια λάμπα με περισσότερα watt δεν υπάρχει καθόλου καθυστέρηση?

kanivallos
13-05-13, 21:23
Την δοκίμασα στο χωλ και κάνει το ίδιο. Δίκιο έχεις, όμως στο χώλ που έχω ίδια Philips rapid start 12W (του μπάνιου είναι 8W) ανάβει χωρίς καθόλου καθυστέρηση. Το ίδιο και στην κουζίνα που έχω ίδια αλλά μεγαλύτερα watt. Μήπως παίζουν ρόλο τα λίγα watt?
Δεν παίζουν ρόλο τα βατ, είναι από κατασκευής. Ακόμη κι αν είναι ίδιες (είναι σίγουρα??) πιθανότατα ευ(α) στοχία υλικού. (δλδ άλλη παρτίδα υλικού)

antonis_p
13-05-13, 21:23
Ναι, αλλά γιατί στην ίδια λάμπα με περισσότερα watt δεν υπάρχει καθόλου καθυστέρηση?

Χρόνος προθέρμανσης

Αυτή η πληροφορία είναι ιδιαιτέρως σημαντική για τους συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού. Οι απλοί συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού καθυστερούν λίγο περισσότερο να ανάψουν και να φτάσουν στο μέγιστο της φωτεινότητάς τους σε σχέση με τους λαμπτήρες άλλων τεχνολογιών (έως 2 δευτερόλεπτα για το άναμμα και έως 60 δευτερόλεπτα για να φτάσουν το 60% της φωτεινότητάς τους). Υπάρχουν επίσης εξειδικευμένοι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού που ανάβουν σχεδόν εξίσου γρήγορα με τους λαμπτήρες άλλων τύπων (π.χ. οι βελτιωμένοι λαμπτήρες πυράκτωσης).

http://ec.europa.eu/energy/lumen/overview/howtochoose/packaging/packaging_el.htm

Προφανώς εξελίσσεται αυτός ο τύπος της λάμπας και ο χρόνος "προθέρμανσης", όπως λέει το πιο πάνω άρθρο, μειώνεται διαρκώς.

antonis_p
13-05-13, 21:24
Την δοκίμασα στο χωλ και κάνει το ίδιο. Δίκιο έχεις, όμως στο χώλ που έχω ίδια Philips rapid start 12W (του μπάνιου είναι 8W) ανάβει χωρίς καθόλου καθυστέρηση. Το ίδιο και στην κουζίνα που έχω ίδια αλλά μεγαλύτερα watt. Μήπως παίζουν ρόλο τα λίγα watt?

Τα "λίγα watt" θα ζεστάνουν σε περισσότερο χρόνο τη λάμπα.

crableg
13-05-13, 21:32
Τα "λίγα watt" θα ζεστάνουν σε περισσότερο χρόνο τη λάμπα.Ναι, αυτό είναι σωστό. Έλεγα μήπως φταίει η λάμπα ή κάτι άλλο.

PCMan
14-05-13, 00:36
Είχε πάρει ο θείος μου που λετε 4 λάμπες 8W για το μπάνιο. Ήταν ελληνικής κατασκευής, δεν θυμάμαι μάρκα αλλα άμα θέλετε βλέπω. Όταν άναβες το φως ήταν νύχτα, οι τρεις άναβαν πολύυυυ αργα και η τέταρτη άναβε αμέσως με όλο της το φως. Μου τις δείχνουν και μου λένε "πήραμε αυτές τις λάμπες αλλά οι τρεις έχουν πρόβλημα, η άλλη ανάβει κανονικά"!! Νταξ, ωραία ήταν δε λέω, αλλά κάτι δεν μου κολλούσε που άναβε μόνο αυτή φουλ και τους είπα ότι μάλλον πρόβλήμα έχει η μία, όχι οι τρεις... Να μην το πολυλογώ, η λάμπα άντεξε περίπου 2 μήνες. Εντάξει είχε πρόβλημα αλλά αυτό το συνδέω άμεσα με τις λάμπες που ανάβουν αμέσως. Δε λέω ότι θα καούν αμέσως, απλά έχουν μειωμένη διάρκεια νομίζω..αρκετά....

Δεν ξέρω ρε παιδιά.. Έγώ έχω μια λάμπα osram 21w απο το 2007 και ανάβει κατα μέσο όρο πάνω απο 9 ώρες την μέρα και είναι λάμπα που ανάβει πολύ αργά. Και να ανάψει καθυστερεί αλλά και όταν ανάβει κάνει κανα λεπτό να δώσει όλο της το φως. Το μόνο πρόβλημα που έβγαλε, το έβγαλε πριν 2 μήνες. Αυτό που έκανε ήταν να ανάβει συνέχεια με το χαμηλότερο της φως. Της άλλαξα τον πυκνωτή που είχε μέσα και έγινε πάλι καινούρια. Αυτό το θεωρώ φυσιολογική φθορά. Τόσα χρόνια + θερμοκρασίες + πολλές ώρες για έναν πυκνωτή είναι πολλά. Γενικά οι καλύτερες λάμπες που υπάρχουν νομίζω είναι οι Philips και οι osram.

Άσχετα όλα αυτά αλλά να πω κι εγώ την εμπειρία μου!

fm344
14-05-13, 20:52
το 2007,πηρα απο κυπρο,λαμπες 20,25,40,50,60watt,240v,και τις εβαλα στο σιτι μου,στην ελλαδα.αναβουν ακομα(λογο των 240ν)μετα το 2008 που καθυερωθηκε και στην κυπρο τα 230ν ,δοκιμασα μια λαμπα στην ελλαδα και μετα απο 2 χρονια καηκε,ενω οι αλλες αναβουν ακμα.εχω βρει σε στοκ λσμπες των 240ν και θα τις στιλω ελλαδα.

crableg
14-05-13, 22:39
H Philips με παρέπεμψε στο τμήμα φωτισμού της τηλεφωνικά.