PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν βλέπω μόνο το δικό μου wifi στο κινητό...



chris73
16-05-13, 00:53
Τι να συμβαίνει ρε παιδία?
Το κινητό μου (Alcatel Onetouch 908) μπαίνει και συνδέεται σε άλλα wifi αλλά το δικό μου δεν το βλέπει καν.
Έκανα και reset στο router (ΖΤΕ) αλλά τίποτα. Είναι νέα σύνδεση ΟΤΕ.

Θα θέλει μήπως κάποιες ρυθμίσεις το router? Άλλα έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ezizu
16-05-13, 01:09
Έχεις σίγουρα ενεργοποιημένη την ασύρματη λειτουργία (Wifi) στο router σου;
Το router ZTE του ΟΤΕ, έχει ένα κουμπί στο πίσω μέρος με το οποίο ενεργοποιείτε ή απενεργοποιείτε το Wifi.
Υπάρχει και το αντίστοιχο ενδεικτικό λαμπάκι στην πρόσοψη,με το οποίο βλέπεις αν είναι ανοιχτό (αναμμένο λαμπάκι) ή κλειστό (σβηστό λαμπάκι) το wifi.

chris73
16-05-13, 01:11
Ενεργοποιημένο είναι από αυτό σου γράφω μέσω laptop! :001_rolleyes:

picdev
16-05-13, 01:20
βάλε manual ένα κανάλι στο wifi router, μερικά πχ πάνε μέχρι το 13 αλλά τα κινητά όχι

ezizu
16-05-13, 01:22
Δεν φαντάζομαι να υπάρχει θέμα απόστασης μεταξύ router και κινητού,λογικά το έχεις τσεκάρει.
Ίσως βέβαια να θέλει και αλλαγή καναλιού στο router.
Θεωρητικά, αφού όπως λες έχεις μαύρα μεσάνυχτα από τις ρυθμίσεις στο router,δεν πρέπει λογικά να έχεις πειράξει / αλλάξει τις ρυθμίσεις του router ,άρα έχει τις ρυθμίσεις του εργοστασίου ή του ΟΤΕ και νομίζω ότι από την στιγμή που με το laptop λειτουργεί χωρίς πρόβλημα, τότε καλό θα είναι να τσεκάρεις και το κινητό (ρυθμίσεις κ.λ.π.)αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

edit: Γράφαμε μαζί με τον Άκη (picdev).

chris73
16-05-13, 01:24
Ευχαριστώ Άκη, ναι είναι στο 13, το είδα με ένα σκανερ. Θα το σκαλίσω αύριο και να δούμε.

Στο κινητό δε βρίσκω άλλη ρύθμιση. Άρα ίσως να είναι αυτό με το κανάλι.

picdev
16-05-13, 02:56
και μένα το κινητό δεν έβλεπε το 13, μόνο όταν άλλαξα rom βγήκε ρύθμιση που μπορούσα να το κάνω να βλέπει το 13 και 14

.::Nikos::.
16-05-13, 03:34
Μου έχει τύχει και μένα ένα κινητό να βλέπει μέχρι το κανάλι 11.

vasilllis
16-05-13, 09:50
βάλε manual ένα κανάλι στο wifi router, μερικά πχ πάνε μέχρι το 13 αλλά τα κινητά όχι

τι λες τωρα ρε γατε???

Ειχα και εγω αυτο το προβλημα,αλλα δεν βρηκα την λυση.Το μονο που εκανα ηταν αντι wap να kανω wep.

rep
16-05-13, 10:05
αν εχεις στο σπιτι ασυρματη μεταδοση εικονας-ηχου με video sender κλειστο και δοκιμασε το.αυτα που ειναι στα 2,4 επιρεαζουν και γιαυτο εχουν βγαλει τα 5,8ghz.

chris73
16-05-13, 17:21
Οκ παιδιά ευχαριστώ.
Το έβαλα στο κανάλι 1 για δοκιμή και όλα οκ.