PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την τοποθέτηση του ρελλέ διαφυγής



kostakis8320
16-05-13, 15:24
Καλησπέρα.
Έχω ένα προβληματάκι με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού μου.
Τοποθέτησε ένας ηλεκτρολόγος το ρ/δ και πέφτει κατευθείαν. Χωρίς να είναι καποια συσκευή στην πρίζα και όλα τα φώτα σβηστά.
Ο λόγος που γίνεται αυτό λέει οτι είναι καπού βραχυκυλωμένη η γείωση με τον ουδέτερο. Με αποτέλεσμα να μην δέχεται ρ/δ η εγκατάστασή μου, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του.
Καμμία συμβουλή υπάρχει??
Είναι όντως έτσι τα πράγματα και δεν μπορώ να βάλω ρ/δ στο σπίτι?
Υπάρχει περίπτωση ο εν λόγω ηλεκτρολόγος να μην έκανε κάτι σωστά?

atlaspc
16-05-13, 16:27
Φανταζομαι πως η εγκατάσταση του σπιτιου ειναι αρκετών ετών, αν ναι αυτο που θα πρέπει να προσέξεις είναι.
εξωτερικές μπρίζες σε μπαλκόνια αυλές εχουν παρει υγρασία, κλπ. τσεκαρέτες.
Να μην εχει τοποθετηθει σωστα ο ρ/δ. ειναι και αυτο πολλυ πιθανό

dim3945
16-05-13, 16:31
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεσυνδεεις μια-μια τις γειωσεις απο τον πινακα να σηκωνεις το ρελε και να δοκιμαζεις μεχρι να βρεις αυτην που εχει το προβλημα.
απο εκει και μετα το μονο που μπορεις να κανεις ξερωντας πλεον που παει η γραμμη σου να ψαξεις μπας και βρεις το προβλημα αλλιως αλλαζεις ολο αυτο το καλωδιο γειωσης με νεο

lepouras
16-05-13, 16:34
πολλά μπορεί. οι απαντήσεις πολλές. το να ΜΗΝ μπορείς να βάλεις ρ/δ ΔΕΝ παίζει. το να βρεθεί η βλάβη είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. οπότε καλό κουράγιο.
πάντως άμα ήθελε να βρει ποιος ουδέτερος που έχει το πρόβλημα ΔΕΝ είναι δύσκολο. απλά θα τους αφαιρούσε όλους από την μπάρα και θα τους δοκίμαζε έναν έναν μέχρι να βρει τον προβληματικό. να μην πω για το αν έβαζε μηχάνημα θα τον έβρισκε αλλά το αφήνω. οπότε τη να σου πω. βρες άλλον ηλεκτρολόγο.

υ.γ +και τα από πάνω που είπανε τα παιδιά.

xsterg
16-05-13, 21:01
με τις ασφαλειες του πνακα κατεβασμενες πεφτει? υποπτευομαι οτι μπορει να εχει συνδεθει το ρελε αναποδα. δηλαδη η πλευρα του δικτυου στην πλευρα της οικιας και αναποδα. αν και με τις ασφαλειες κατεβασμενες το ρελε πεφτει κατι τετοι εχει γινει. τα καλωδια του πινακα σε τι κατασταση ειναι? τα καλωδια και γενικα η ηλεκτρολογικη κατασταση της οικιας? για τι ετων οικια μιλαμε?
και να αποσαφηνισουμε και κατι αλλο. η παρουσια η οχι του αγωγου γειωσης δεν παιζει ρολο.

kostakis8320
16-05-13, 21:32
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση όλους σας.
@ xsterg
Η πολυκατοικία είναι 37 ετών περιπου.
Το ρελέ έπεφτε και με όλες τις ασφάλειες κατεβασμένες.
Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού νομίζω ότι ειναι σε normal κατάσταση για την ηλικία της.

rama
16-05-13, 22:45
Μου έχει τύχει παλιότερα το εξής κουλόν: ήταν βραχυκυκλωμένο ένα λαμπάκι στη ράγα δίπλα στους γενικούς διακόπτες, και δεν άφηνε να σηκωθεί το ρελέ διαφυγής, εχοντας κλειστές όλες τις καταναλώσεις (εκτός από τα ίδια τα λαμπάκια, τα οποία τα παραμελούμε ως καταναλώσεις).
Επίσης, πρόσφατα άλλαξα το ρελέ επειδή μετά από ένα τσάφ σε μία κατασκευούλα το ρελέ έπεσε κανονικά, αλλά μετά δεν σηκωνόταν με τίποτα. Μόλις μπήκε το νέο ρελέ, όλα καλά.

Δημήτρηςκα
16-05-13, 22:46
αφου το ρελε πεφτει με τις ασφαλειες κατεβασμενες ή το συνδεσε λάθος εισόδους/εξόδους του ρελέ ή τα λαμπάκια του πίνακα τα συνδεσε παράλληλα με το ρ/δ

xrhstosmp
16-05-13, 23:09
προφανως ο χριστιανος πηγε να παρει κανα 30αρακι βαζοντας ενα ρελε,πηγε-ειδε-καραφλιασε και απο το να φαει 32 μερες προσπαθοντας να διορθωσει κατι που 99% δε θα το πληρωνοταν αποφασισε να "πεταχτει για τσιγαρα" για να μην εχει και την ευθυνη ... το να πεφτει ενα ρελε διαρροης με κατεβασμενες ασφαλειες εμενα δε μου προκαλει καμοια περιεργεια παντως.αν καπου υπαρχει γερη επαφη γης-ουδετερου ειναι σχεδον φυσιολογικο.αμα συνοδευετε και απο κακες επαφες κεντρικου ουδετερου ακομα "καλυτερα".. φιλε κωστακη αν μενεις εκει με ενοικιο καντην με ελαφρια,αν ειναι δικο σου το σπιτι φτιαχτο μη σκοτωθεις αδικα.

..

xsterg
17-05-13, 00:06
θα βοηθουσε περισσοτερο αν μπορεις να βγαλεις και μια φωτο του πινακα με βγαλμενο το καπακι ειδικα στο μερος που εχει κανει την συνδεση με το ρελε. αν δεν ξερεις πως να βγαλεις το καπακι η δεν εχεις εμπειρια μην το κανεις. απευθυνσου σε αδειουχο ηλεκτρολογο. κατα πασα πιθανοτητα εχει βαλει το ρελλε αναποδα αφου πεφτει και με τις ασφαλειες κατεβασμενες. αυτο που σου ειχα πει και παραπανω.
εγω εχω και την εξης απορια: αυτος που ηρθε να σου κανει την εγκατασταση και εβαλε το ρελε οταν ειδε οτι η τροποποιηση που εκανε οτι δεν λειτουργει και οτι δεν εχει το σπιτι ρευμα τι εκανε? τωρα πως ρευματοδοτεισαι στο σπιτι? πληρωθηκε και σου ειπε οτι φταιει κατι αλλο?

mixalis1988
17-05-13, 00:56
θα βοηθουσε περισσοτερο αν μπορεις να βγαλεις και μια φωτο του πινακα με βγαλμενο το καπακι ειδικα στο μερος που εχει κανει την συνδεση με το ρελε. αν δεν ξερεις πως να βγαλεις το καπακι η δεν εχεις εμπειρια μην το κανεις. απευθυνσου σε αδειουχο ηλεκτρολογο. κατα πασα πιθανοτητα εχει βαλει το ρελλε αναποδα αφου πεφτει και με τις ασφαλειες κατεβασμενες. αυτο που σου ειχα πει και παραπανω.
εγω εχω και την εξης απορια: αυτος που ηρθε να σου κανει την εγκατασταση και εβαλε το ρελε οταν ειδε οτι η τροποποιηση που εκανε οτι δεν λειτουργει και οτι δεν εχει το σπιτι ρευμα τι εκανε? τωρα πως ρευματοδοτεισαι στο σπιτι? πληρωθηκε και σου ειπε οτι φταιει κατι αλλο?
Για να πεφτει ο ΔΔΕ με κατεβασμενες οι ασφαλειες καπου υπαρχει επαφη ουδετερου-γειωσης οπως ειπε και ο Χρηστος.Το ΔΔΕ νομιζω οπως και να το συνδεσεις λειτουργει δεν υπαρχει συγκεκριμενη συνδεσμολογια εκτος και αν ειναι καποιο συγκεκριμενο και αναγραφει πανω την συνδεσμολογια.

bababoulas
17-05-13, 01:21
Φίλε μου καλησπέρα!!!!
Καταρχήν Δ.Δ.Ε. είναι 1000 % ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ στην εγκατάσταση σου!!!!!!!! Για την ασφάλεια την δικιά σου, των υπολοίπων χρηστών και της οικίας!!!!! Άρα το "δεν δέχεται η εγκατάσταση σου Δ.Δ.Ε." ΔΕΝ υπάρχει!!!! Πρέπει ΑΜΕΣΑ να επιδιορθωθεί η βλάβη για την ασφάλεια σου!!!!
Η βασική αιτία του προβλήματος τώρα, εκτός της περίπτωσης να έχει συνδεθεί κάτι λάθος στον πίνακα, είναι η βραχυκύκλωση της γείωσης με τον ουδέτερο.
Από κει και πέρα πρέπει να ελεγχθεί ο πίνακας, για λάθος συνδέσεις, τραυματισμένα ή καμμένα καλώδια τα οποία έρχονται σε επαφή μεταξύ τους ή με το σασί του πίνακα.
Εάν είναι όλα καλά στον πίνακα, τότε πρέπει να βρεθεί ποιά γραμμή παρουσιάζει το πρόβλημα. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με μεγγομέτρηση, είτε με τον τρόπο που αναφέρει ο lepouras.
Από κει και πέρα ξεκινάει το ψάξιμο για το σημείο όπου υπάρχει επαφή γείωσης με ουδέτερο. Τα ενδεχόμενα είναι πολλά!! Ενδεικτικά παρόμοιες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει είναι : Πρόβλημα σε πρίζες , "σκασμένο", τσακισμένο καλώδιο, "αρπαγμένοι αγωγοί", υγρασία σε πρίζες - φωτιστικά σημεία, καρφί στον τοίχο που 'χτύπησε' καλώδιο, και πολλά άλλα.
Ο εν λόγω ηλεκτρολόγος δεν πιστεύω να μην σύνδεσε κάτι σωστά, εκτός και αν δεν είναι ηλεκτρολόγος. Το πιο πιθανό είναι να είδε μπέρδεμα και να μην ήθελε να αναλάβει.
Η ερώτηση που έχω και εγώ είναι το πως έχεις ρεύμα αυτή τη στιγμή;; Δεν στο έβαλε καθόλου τελικά;; Δεν πιστεύω να σου έβαλε διακόπτη παράλληλα με τον Δ.Δ.Ε. ( by pass) και να τον παρακάμπτει;;
Γνώμη μου να φωνάξεις κάποιον άλλον ΑΔΕΙΟΥΧΟ ηλεκτρολόγο.
Εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορη λύση και μην το αμελήσεις!!!
Φιλικά!!!

kostakis8320
17-05-13, 07:14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Εφόσον είδε ότι δεν λειτουργεί τελικά το αφαίρεσε το ρελε για να έχω ρεύμα στο σπίτι.
Η λύση τελικά από ότι φαίνεται είναι να βρώ άλλον ηλεκτρολόγο να κάνει σωστά την δουλειά.
Και πάλι thanks για την βοήθεια.

atlaspc
17-05-13, 10:55
Επίσης μια προσωπική εμπειρία... Το ρελέ διαρροής έχει "πολικότητα" (σίγουρα το τριφασικό)... Κοίτα μήπως έχουν βάλει ανάποδα την είσοδο της φάσης (ή φάσεων) με την είσοδο του ουδετέρου...
Το έχω δει και αυτό, γιατί δεν έφτανε το καλώδιο του ουδετέρου να πάει από την κάτω πλευρά, μαζί με την είσοδο των φάσεων... Ξαφνικά άναβαν ένα φως στο σπίτι και έπεφτε το ρελέ διαρροής!!! Άνοιγαν τον απορροφητήρα και έπεφτε το ρελέ... Είχαν τρελλαθεί οι άνθρωποι...
Έψαχνα, συνέχεια μέχρι που κάποια στιγμή το παρατήρησα...
Άλλη περίπτωση που μου έτυχε, ήταν ότι τα καλώδια της μπάρας του ουδετέρου, να ακουμπούν στο απειροελάχιστο με τον πίνακα και να ρίχνει "στα καλά καθούμενα" το ρελέ διαρροής... Ειδικά σε αυτήν την περίπτωση κάποιοι συνάδελφοί μας είχαν βάλει διακόπτη παράκαμψης του ρελέ...
Πάντως να ξέρεις, ότι θέματα που σχετίζονται με το ρελέ διαρροής μπορεί να σε στείλουν αδιάβαστο... Να το ψάχνεις και να μη βλέπεις σφάλμα και τελικά να είναι μπροστά σου... Απλά μη το βάλεις κάτω... Ψάχτο!!!

bchris
17-05-13, 11:13
Να ρωτησω κατι ασχετο εγω...

Αφου το ΔΔΕ πεφτει οταν βραχυκυκλωνει ο ουδετερος με την γειωση, οταν στην εγκατασταση υπαρχει ουδετερογειωση τι γινεται?

atlaspc
17-05-13, 11:27
Αρχικά, η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο (ανεξάρτητο από τις γειώσεις των εσωτερικών εγκαταστάσεων), ώστε να μπορούμε να γειώνουμε και εμείς τα μεταλλικά μέρη των συσκευών (εκτεθιμένα αγώγιμα μέρη) και μέσω της γης να κλείνει κύκλωμα προς τον ουδέτερο. Χρειάζονται δύο γειώσεις, για αυτό το σκοπό, με τη γείωση της ΕΗΕ μόνο, δεν κλείνει κύκλωμα. Η ένταση λοιπόν που διέρχεται μέσω της γης διεγείρει μια διάταξη υπερέντασης στο κύκλωμα που τροφοδοτεί τη συσκευή ή έναν ΔΔΕ, οπότε κόβεται η επικίνδυνη τάση.

Από κει και πέρα, μπορεί ο ουδέτερος να συνδέεται με τη γείωση της ΕΗΕ (ουδετερογείωση) ή και να μη συνδέεται (σε αυτή την περίπτωση γειώνεται μόνο στον Μ/Σ και στη διαδρομή του δικτύου). Στην πρώτη περίπτωση η ένταση που διέρχεται από τη γη είναι μικρή, αλλά η υπερένταση μεγάλη, καθώς στην ουσία προκαλείται βραχυκύκλωμα.

bchris
17-05-13, 11:50
Φιλε Γιαννη, μπορει να φταιει που ειναι πρωι ακομα και δεν εχω πιει ολο τον καφε, αλλα δεν το καταλαβα ακριβως...

xsterg
17-05-13, 11:51
στην ουδετερωση ο ουδετερος γειωνεται ΠΡΙΝ την εισοδο στο σπιτι και οχι μετα το ρελε. γι αυτο και δεν πεφτει το ρελε. το ρελε ουσιαστικα δεν ειναι ρελε. επητηρει το ρευμα στον ουδετερο και την φαση. αν η διαφορα ξεπερασει καποιο οριο απασφαλιζει και αποσυνδεει το φορτιο.

atlaspc
17-05-13, 12:06
Φιλε Γιαννη, μπορει να φταιει που ειναι πρωι ακομα και δεν εχω πιει ολο τον καφε, αλλα δεν το καταλαβα ακριβως...



:biggrin: Εχεις δίκιο ισως τα είπα λίγο μπερδεμένα.
Αρχικά, η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο πρίν μπει η παροχή στο σπίτι, οι γειώσεις των εσωτερικών εγκαταστάσεων είναι ανεξάρτητο κομμάτι απο την ουδετερογείωση.
Ο ουδέτερος ως αγωγός χρησιμοποιείται για να "κλείσει" το κύκλωμα... Θεωρητικά θα μπορούσε το ρεύμα "επιστροφής" του ουδετέρου να γυρνά στην γεννήτρια... αλλά το κόστος δημιουργίας του "δικτύου του ουδετέρου" είναι πολλαπλάσιο από το ενεργειακό κέρδος... Έτσι αποφασίστηκε, για να υπάρχει ισοδυναμική τάση (χωρίς την ύπαρξη εκτεταμένου δικτύου ουδετέρου) όλες οι εγκαταστάσεις να γειώνονται -"άρα μηδενική τάση στον ουδέτερο".., τόσο στην γεννήτρια όσο και στις καταναλώσεις... Και γειώνονται όλοι οι ουδέτεροι (όλων των μετρητών - εκτός ειδικών εγκαταστάσεων) και συνδέονται και με τον ένα ουδέτερο αγωγό στις κολώνες με το σκεπτικό ότι αν κάποιος ουδέτερος "χάσει" την γείωση του να "γειωθεί" από τον ουδέτερο του "γείτονα"... και να μην υπάρξουν οι γνωστές συνέπειες...

Ο μετασχηματιστής απομόνωσης απομονώνει τον καταναλωτή από την γεννήτρια... που σκοτώνει, γιατί πολύ απλά πιάνοντας την φάση απο τον μετασχηματιστή απομόνωσης δεν κλείνεις κύκλωμα με την γη.

Υ.Γ Πιες πρώτα ολο τον καφέ σου και διάβασέτο με την ισηχία σου.

FILMAN
17-05-13, 17:05
Δεν μπορεί να φταίει λανθασμένη σύνδεση του ΔΔΕ για το γεγονός ότι πέφτει με τις ασφάλειες κατεβασμένες παρά μόνο βραχυκύκλωμα ουδετέρου - γείωσης στο τμήμα της εγκατάστασης μετά τον ΔΔΕ. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη πλευρά που να είναι είσοδος ή έξοδος σε οποιονδήποτε ΔΔΕ. Αυτό μόνο που πρέπει να προσεχθεί είναι μη μπαίνουν ή βγαίνουν μερικά καλώδια από τη μια μεριά και τα υπόλοιπα από την άλλη. Σε μια τέτοια περίπτωση ανιχνεύεται ως διαφορικό ρεύμα το διπλάσιο ρεύμα του φορτίου (αντί να γίνεται αφαίρεση των ρευμάτων γίνεται πρόσθεση), και έτσι ο ΔΔΕ πέφτει με το παραμικρό φορτίο (αλλά όχι με κατεβασμένες ασφάλειες).

xsterg
17-05-13, 23:02
μην αποκλειουμε παντως και την περιπτωση ελαττωματικου ρελε. μπορει να ειναι καινουργιος αλλα μπορει να εχει καποιο κατασκευαστικο προβλημα. μια δοκιμη με δευτερο ρελε αλλης παρτιδας η και αλλης μαρκας θα μας δωσει μια κατευθυνση. αληθεις τι μαρκα ειναι το ρελε που σου εβαλαν? μια φωτογραφια του μπορουμε να εχουμε?

JOUN
18-05-13, 02:49
Παντως οσα χρονια βαζω ΔΔΕ ελλατωματικο καινουριο δεν εχω δει,αρκει βεβαια να ειναι καποιας "επωνυμης" εταιριας..
Παντα υπαρχει προβλημα στην εγκατασταση που εμφανιζεται με την τοποθετηση του ΔΔΕ

kostakis8320
18-05-13, 08:24
Το ρελέ είναι ΑΒΒ. Αλλά δοκίμασε και ένα άλλο μήπως τυχόν ήταν ελαττωματικό.
Κάλεσα άλλον ηλεκτρολόγο ο οποίος θα έρθει σήμερα. Οπότε θα έχω νέα αργότερα.

vasilllis
19-05-13, 03:07
αυτο παλι με τις κατεβασμενες ασφαλειες που κολαει δεν μπορω να καταλαβω.Για να πεφτει ο διαροοης καποιος ουδετερος παρουσιαζει διαροη στην γη.Και ολες τις αασφαλεις να κατεβασεις,αν ο ουδετερος εχει βραχυκυλωση με την γη θα εξακολουθει να ειναι βραχυκυκλωμενος.Το πιο σωστο θα ηταν να βγαλει απο την πριζα ολες τις καταναλωσεις και να τσεκαρει και οχι να κατεβασει ασφαλειες..
*εξαιρω τις διπολικες.

kostakis8320
19-05-13, 07:57
Τελικά παιδιά ήρθε ένας ηλεκτρολόγος, ο οποίος μου φάνηκε και εξαιρετικός επαγγελματίας, και ξεκίνησε τη δουλειά.
Απομόνωσε μια μια όλες τις γραμμές του σπιτιού, με αποτέλεσμα στο τέλος να έχουν μείνει πάνω στον πίνακα μόνο τα καλώδια που έρχονται από τον μετρητή και το ρελέ εξακολουθούσε να πέφτει.
Πήγαμε κάτω και είδε ότι οι γειώσεις σε όλους τους μετρητές συνδέονται πάνω στον ουδέτερο. Κατέληξε ότι γι αυτό δεν μπαίνει το ρελέ. Είπε οτι θα πάρει τη δεη να έρθει να αλλάξει τις γειώσεις, διότι υπάρχει γείωση στην πολυκατοικία, αλλα δεν την χρησημοποίησε το συνεργείο της δεη όταν έκανε την εγκατάσταση των μετρητών. Είπε μάλιστα πως είναι υποχρεωμένη η δεη να το κάνει γιατι αλλιώς δεν μπορει να μπει το ρελέ, το οποίο σύμφωνα με νόμο πρέπει να τοποθετήται πλέον στα σπίτια. Αυτα μου είπε. Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον που δείξατε στο θέμα μου. :001_smile:

mixalis1988
19-05-13, 12:22
Γιατι εμενα δεν μου φαινετε εξαιρετικος επαγγελματιας;;Στα δικτυα ΤΝ ο ουδετερος της ΔΕΗ γειωνεται στο ακροκιβωτιο του μετρητη με την γειωση.Στον πινακα του σπιτιου σου ερχεται αγωγος γειωσης η μονο του ουδετερου και της φασης;;

xsterg
19-05-13, 13:18
θα φυμφωνησω με τον μιχαλη. αν δεις την λειτουργια του ρελε αυτου θα δεις οτι πρωτον δεν επηρρεαζεται η λειτουργια του απο την υπαρξη γειωσης η οχι, και δευτερον οτι δεν εχει σχεση αν πριν το ρελλε αρα και στο ρολοι της δεη γειωνεται η οχι ο ουδετερος. ουτως η αλλιως και στην πολοικατοικια σου να μην γειωνεται ο ουδετερος σε καποια γειτονικη θα γειωθει χωρις να το ξερεις και χωρις να μπορεις να το ανακαλυψεις. αυτο ελλειπε μαλιστα. καθε φορα που ενας γειτονας χωρις ρελε γειωνει τον ουδετερο του να πεφτουν ολα τα ρελε της γειτονιας!!!
ξεκαθαριζουμε λοιπον. οι οποιες επεμβασεις πρεπει να γινουν μετα το ρολοι της δεη και το ρελε πρεπει να δουλεψει ειτε με ειτε χωρις γειωση, ειτε με ουδετερωση ειτε με αμεση γειωση , ειτε με συνδιασμο αυτων.

vasilllis
19-05-13, 16:13
Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ ειναι οτι δεν ενδιαφερει το ρελε τι θα γινει πριν το ρελε(ουδετερογειωση ,αμεση ,γειωση δεη,γειωση πολυκ/κοιας,θεμελειακη,αλεξικεραυνων κλπ αλλα να διαχωριζονται μετα το ρελε αυστηρα.......

kostakis8320
19-05-13, 18:43
Πωπω πάλι φωτιές μου ανάβετε...
Μιχάλη απο κάτω έρχονται 3 καλώδια. Φάση, ουδέτερος και γείωση η οποία ουσιαστικα είναι συνδεδεμένη με τον ουδέτερο.
Αν δεν φταίει αυτό τότε τι φταίει?? Μόνο τα καλώδια που έρχονται από το μετρητή αφήσαμε και πάλι δεν στεκότανε το ρελέ. Μου είπε ότι αν ήμουν 2-3 ορόφους ψηλότερα δεν θα είχε πρόβλημα. Αλλά επειδή είμαι στον πρώτο και είναι ευαίσθητο το ρελέ πέφτει λόγω της γείωσης που είναι στον ουδέτερο. Αν και το είδα ότι στο ρελέ δεν συνδέεται πουθενά η γείωση το θεώρησα λογικό γιατί όλα τα καλώδια του πίνακα είχαν αποσυνδεθεί. Μόνο τα καλώδια του μετρητή ήταν πάνω.

JOUN
19-05-13, 18:57
Τι να σου πουμε που πηρες και τον ηλεκτρολογο με καλο ματι..Οτι θελει ο καθενας λεει μου φαινεται.Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει διαφορες π@π@ριες για τον λογο που πεφτει ενα διαρροης αλλα οτι φταιει ο οροφος πρωτη φορα το ακουω..
Οπως σου ειπαν και παραπανω,το διαρροης μετραει και συγκρινει το ρευμα που περναει μεσα του,οτιδηποτε υπαρχει πριν απο αυτο δεν το επηρεαζει..
Δες αν μπορεις να βρεις ενα ηλεκτρολογο που ξερει τι του γινεται ,για να κανεις δουλεια δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που σου λεει ο αλλος..

Υ.Γ Μηπως εχει μπερδεψει την φαση με τον ουδετερο στην συνδεση;Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω..Αν και ακομη και ετσι δεν νομιζω να επεφτε χωρις καθολου ρευμα..
Μηπως(λεω εγω τωρα) εχει κολλησει το μπουτον και το ριχνει;Παλι στην μαντικη θα ειμαστε..

atlaspc
19-05-13, 18:59
μπορεις να μας δώσεις μαρκα και τυπο του ρελλε αν ειναι ευκολο?
Και βέβαια συμφονώ με τον Γιώργο η γείωση δεν είναι κεραία να μην πιάνει στον δευτερο και να πιανει στην ταράτσα.:w00t:

kostakis8320
19-05-13, 19:20
Άλλο ρελέ έφερε αυτός ο ηλεκτρολόγος. Μου φάνηκε καλός διότι έκατσε 1 ώρα και έκανε δοκιμές, και κατέληξε σε ένα συμπέρασμα, σε σχέση με τον προηγούμενο που απλά είπε οτι δεν μπαίνει και έφυγε. Και ο άνθρωπος δεν ήθελε καν να πληρωθεί έστω για το ψάξιμο.
Οπότε πείτε κανεναν καλό ηλεκτρολόγο στη Θεσσαλονίκη που να μπορώ να εμπιστευτώ. Γνωρίζει κανεις?

ΥΓ. Η σύνδεση του ρελέ έγινε σωστα γιατι κοιτούσα και εγώ. Στο L κάτω έβαλε την φάση και στο Ν κάτω τον ουδέτερο. Και απο πάνω αντίστοιχα βγήκαν.

atlaspc
19-05-13, 19:32
Τα αλλα διαμερισματα της πολυκατοικίας γνωρίζεις έχουν βάλει ρελλε; και αν ναι δουλεύει κανονικά.

kostakis8320
19-05-13, 19:43
Δίπλα που είδα τον πίνακα δεν έχει. Και είναι και καινουργιός ο πινακας μου είπε ότι 2 χρόνια έχει που τον αλλάξανε. Ίσως και εκεί υπηρχε το ίδιο πρόβλημα για να μην έχει βάλει ο ηλεκτρολόγος. Γιατα άλλα διαμερίσματα δεν ξέρω.

mixalis1988
19-05-13, 20:25
Καποιος σε προηγουμενα post ειπε την περιπτωση κατα την οποια ακουμπαει η μπαρα του ουδετερου η καποιο καλωδιο αυτης στο σασι του πινακα για κοιταξτε το και αυτο.Και μηπω λεω εγω μηπως ο ηλεκτρολογος που τοποθετησε τους πινακες μπερδεψε την μπαρα του ουδετερου με την μπαρα της γειωσης;;;Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...

αλπινιστης
19-05-13, 20:28
Λαμπακι για νυχτερινο ρευμα εχεις?

kostakis8320
19-05-13, 21:40
@αλπινιστης
όχι δεν έχω.

mixalis1988
19-05-13, 22:20
@αλπινιστης
όχι δεν έχω.

Ειναι εφικτο να ανοιξεις το καπακι του πινακα να στειλεις μια φωτο;;;

xsterg
19-05-13, 22:30
ειμαι βεβαιος οτι ειναι κατι πολυ απλο. απλα εμεις μεσα απο ενα φορουμ δεν μπορουμε να εχουμε σαφη εικονα. ακομη και φωτογραφια του πινακα να ειχαμε απο το εσωτερικο του δεν θα μπορουμε να εχουμε εικονα της συνολικης εγκαταστασης οπου καποια λεπτομερεις επηρρεαζει την λειτουργια του.
ξαναρωταω το εξης: τα αλλα διαμερισματα εχουν βαλει ρελε? αν ναι ποσα σε τι συνολο διαμερισματων? απο οσο μπορεις να ξερεις ειχαν προβληματα? εκαναν καποια μετατροπη η σοβαρη παρεμβαση (πχ αλλαγη καλωδιωσης απο το διαμερισμα μεχρι το ρολοι της δεη.)
αν συνδεσεις το ρελε σε μια πριζα και αφησεις το αλλο ακρο του στον αερα παλι θα πεφτει? το δοκιμασες? το δοκιμασες σε αλλες πριζες του σπιτιου?
βγαλε και ανεβασε μας φωτογραφιες. φωναξε αδειουχο ηλεκτρολογο της εμπιστοσυνης σου. τι αλλο να πω? ειμαι βεβαιος οτι η λυση ειναι μπροστα στα ματια σου απλως δεν την βλεπεις γιατι δεν το κοιταζεις ψυχραιμα.

vasilllis
19-05-13, 22:58
ειμαι βεβαιος οτι ειναι κατι πολυ απλο. απλα εμεις μεσα απο ενα φορουμ δεν μπορουμε να εχουμε σαφη εικονα. ακομη και φωτογραφια του πινακα να ειχαμε απο το εσωτερικο του δεν θα μπορουμε να εχουμε εικονα της συνολικης εγκαταστασης οπου καποια λεπτομερεις επηρρεαζει την λειτουργια του.
ξαναρωταω το εξης: τα αλλα διαμερισματα εχουν βαλει ρελε? αν ναι ποσα σε τι συνολο διαμερισματων? απο οσο μπορεις να ξερεις ειχαν προβληματα? εκαναν καποια μετατροπη η σοβαρη παρεμβαση (πχ αλλαγη καλωδιωσης απο το διαμερισμα μεχρι το ρολοι της δεη.)
αν συνδεσεις το ρελε σε μια πριζα και αφησεις το αλλο ακρο του στον αερα παλι θα πεφτει? το δοκιμασες? το δοκιμασες σε αλλες πριζες του σπιτιου?
βγαλε και ανεβασε μας φωτογραφιες. φωναξε αδειουχο ηλεκτρολογο της εμπιστοσυνης σου. τι αλλο να πω? ειμαι βεβαιος οτι η λυση ειναι μπροστα στα ματια σου απλως δεν την βλεπεις γιατι δεν το κοιταζεις ψυχραιμα.

εξηγησε μου σε παρακαλω.Αντε και οι αλλοι δεν εχουν .Τι συμπερασμα βγαζεις?
η ακομα και εχουν βαλει ολοι ή το 70% . τι συμπερασμα βγαζεις? τι ρολο παιζει η καλωδιωση πριν το ρελε?

JOUN
19-05-13, 22:59
^^ Χρηστο ειμαι βεβαιος οτι γνωριζεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυει το "δεν-μπορει-να-μπει-ρελε-για-τον-xyz-λογο..

Υ.Γ Με προλαβε ο Βασιλης..

andrewsweet4
20-05-13, 02:37
το τι γινεται πριν το ρελε δεν εχει να κανει με το οτι πεφτει... οι ρελεδες αυτοι δεν μπορουν να δουν τι γινεται <<πισω>> τους... απλα μετρουν το πευμα που <<μπαινει>> μεσα στο σπιτι και αυτο που <<βγαινει>> (επιστροφη ουδετερου) απο το σπιτι,και αν δουν διαφορα (που σημαινει μαλλον πως καποις εφαγε σουτ επειδη εβαλε το χερι στην πριζα :D) πεφτουν. αν μπορεις βγαλε μια φωτο τον πινακα (χωρις να σε σκωτωσει το ρευμα παντα :) ) και ανεβασε την μπαααας και φανει τιποτα ενδιαφερων.

xsterg
20-05-13, 09:40
εξηγησε μου σε παρακαλω.Αντε και οι αλλοι δεν εχουν .Τι συμπερασμα βγαζεις?
η ακομα και εχουν βαλει ολοι ή το 70% . τι συμπερασμα βγαζεις? τι ρολο παιζει η καλωδιωση πριν το ρελε?


μην μιλαμε υποθετικα. μιλα με τα τρεχοντα στοιχεια.

JOUN
20-05-13, 10:04
Mα αυτο σου λεει ,οποια και να ειναι τα τρεχοντα στοιχεια ειναι τελειως ασχετα..

johnnyb
20-05-13, 11:49
Το να πεφτει με τις ασφαλειες κατω πρεπει να μας βαλει σε σκεψεις......μηπως περασε απο τη γειτονια ο επιτιμος ?
http://picantiko.blogspot.gr/2013/05/blog-post_6914.html

FILMAN
20-05-13, 15:59
αυτο παλι με τις κατεβασμενες ασφαλειες που κολαει δεν μπορω να καταλαβω.Για να πεφτει ο διαροοης καποιος ουδετερος παρουσιαζει διαροη στην γη.
Θα μπορούσε να είναι διαρροή φάσης - γης, όπου κατεβάζοντας τις ασφάλειες σταματάει.

Κι εγώ θα ήθελα να δω μια φωτο του πίνακα.

xsterg
20-05-13, 19:08
αυτο ακριβως του λεμε τοσο καιρο να κανει φιλλιπα και παιζει ο φιλος. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ?

djsadim
20-05-13, 19:27
υπάρχουν πολύ λόγοι που μπορεί να πέφτει ο ρελε το πιο πιθανών είναι να έχει συνδεθεί ουδέτερος με ουδέτερο πριν το ρελε ή με την γείωση!!!
για να βρεθεί το σφάλμα πρέπει να αποσυνδεθούν όλοι οι ουδέτεροι από την μπάρα και να συνδέονται ένας κάθε φορά. μόλις εντοπιστεί ο προβληματικός ψάχνουμε το κύκλωμα που τροφοδοτεί για σφάλμα. (την παρασκευή αντιμετώπισα ένα τέτοιο πρόβλημα είχαν συνδέσει σε ένα υποπίνακα εναν ουδέτερο μιας γραμμής με τον ουδέτερο της γραμμής που τροφοδοτούσε τον υποπίνακα)

JOUN
20-05-13, 19:31
υπάρχουν πολύ λόγοι που μπορεί να πέφτει ο ρελε το πιο πιθανών είναι να έχει συνδεθεί ουδέτερος με ουδέτερο πριν το ρελε ή με την γείωση!!!


Kαλα οτι να'ναι λεμε παλι..Μια απο τα ιδια..
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΔΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ !! Ναι φωναζω!!

bababoulas
20-05-13, 19:38
Φίλε μου καλησπέρα ξανά!!!!
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, πως φταίει το ότι συνδέεται ο ουδέτερος με τη γείωση στον μετρητή (άνοιξε τα κουτιά των μετρητών;; αν ναι έχει κόψει τις σφραγίδες της Δ.Ε.Η.και δεν είναι καλό αυτό) και πως ο Δ.Δ.Ε. είναι πιο ευαίσθητος επειδή βρίσκεσαι στον πρώτο όροφο, σίγουρα κάθε άλλο παρά εξαιρετικός επαγγελματίας και ηλεκτρολόγος είναι!!!!
Η γείωση συνδέεται με τον ουδέτερο στον μετρητή από την Δ.Ε.Η. όταν εφαρμόζεται το σύστημα TN-S (ουδετέρωσης) το οποίο προφανώς εφαρμόζεται στη περιοχή σου. Το ότι πέφτει δεν έχει να κάνει με το τι συμβαίνει πριν από αυτόν, ούτε είναι κεραία για να επηρεάζεται από τους ορόφους όπως προείπαν οι φίλοι!!

Το θέμα είναι τι συμβαίνει μετά από αυτόν. Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει επαφή ουδετέρου με γείωση σε κάποιο σημείο και αυτό πρέπει να βρεθεί.
Όταν λες ότι είχαν μείνει μόνο οι αγωγοί από τον μετρητή πάνω στον Δ.Δ.Ε. και τίποτα άλλο και παρ' όλα αυτά έπεφτε και πάλι, εννοείς ότι ο Δ.Δ.Ε είχε μόνο 2 αγωγούς συνδεδεμένους στην είσοδό του και τίποτα άλλο, ή είχε συνδεδεμένους και τους 2 αγωγούς στην έξοδό του όπου ο ουδέτερος κατέληγε στην μπάρα ουδετέρου; Εάν ισχύει η πρώτη περίπτωση τότε μου φαίνεται έως απίθανο να πέφτει, εάν ισχύει η δεύτερη τότε πάμε παρακάτω...

Όταν λες πως απομόνωσε όλες τις γραμμές τι εννοείς εάν είδες - κατάλαβες ;; Απομόνωσε και όλους τους αγωγούς ουδετέρου των γραμμών από τη μπάρα ουδετέρου;; Εάν ναι και στην μπάρα υπήρχε μόνο ο αγωγός ουδετέρου που έρχεται από τον Δ.Δ.Ε. και έπεφτε, τότε πολύ πιθανό η μπάρα να ακουμπά κάπου στο σασί του πίνακα. Εάν δεν το έκανε αυτό, θα έπρεπε να το κάνει και με την προϋπόθεση ότι έχει απομονώσει όλους τους αγωγούς ουδετέρου εκτός εκείνου που έρχεται από τον Δ.Δ.Ε. και δεν υπάρχει ακόμη πτώση, δοκιμάζοντας (ακουμπώντας) έναν έναν τους αγωγούς στην μπάρα θα έβρισκε την προβληματική γραμμή.

Νομίζω πως πας για άλλον ηλεκτρολόγο...

Δημήτρηςκα
20-05-13, 19:43
43830
ΤΟ τι γίνεται πίσω από το ρελέ διαρροής ΔΕΝ το ανιχνεύει το ρελέ.
Το να πέφτει με όλους τους μικροαυτομάτους των γραμμών κατεβασμένους 2 πράμματα συμαίνουν
1)λάθος σύνδεση του ρελέ( το είπαν και οι παραπάνω για εισόδους και εξόδους)
2)λάθος σύνδεση στα λαμπάκια που κάνουν διαρροή

Το να είναι βραχυκηκλωμένα ουδέτερος γη από τη στιγμή που οι μικροαυτόματοι είναι ανοιχτοί και δε περνά από πουθαινά ρεύμα πάλι δε πέφτει το ρελέ

το να είναι βραχυκηκλωμένα γη και φάση εκτός από διαρροή συμαίνει και βραχυκήκλωμα άρα θα πέφτανε από παλιότερα οι ασφάλειες.

Βγάλε μία φωτό
Ποντάρω στη λάθος σύνδεση του ρελέ!!!!

mixalis1988
20-05-13, 21:03
43830
ΤΟ τι γίνεται πίσω από το ρελέ διαρροής ΔΕΝ το ανιχνεύει το ρελέ.
Το να πέφτει με όλους τους μικροαυτομάτους των γραμμών κατεβασμένους 2 πράμματα συμαίνουν
1)λάθος σύνδεση του ρελέ( το είπαν και οι παραπάνω για εισόδους και εξόδους)
2)λάθος σύνδεση στα λαμπάκια που κάνουν διαρροή

Το να είναι βραχυκηκλωμένα ουδέτερος γη από τη στιγμή που οι μικροαυτόματοι είναι ανοιχτοί και δε περνά από πουθαινά ρεύμα πάλι δε πέφτει το ρελέ

το να είναι βραχυκηκλωμένα γη και φάση εκτός από διαρροή συμαίνει και βραχυκήκλωμα άρα θα πέφτανε από παλιότερα οι ασφάλειες.

Βγάλε μία φωτό
Ποντάρω στη λάθος σύνδεση του ρελέ!!!!Νομιζω οτι επισης ειπαμε οτι το ρελε διαφυγης δεν εχει εισοδο και εξοδο παρα μονο θελει προσοχη στην συνδεση του ουδετερου αγωγου κυριως στο 3φασικο ΔΔΕ.Και οι μικροαυτοματοι να ειναι κατεβασμενοι αν υπαρχει σημειο συνδεσης ουδετερου αγωγου με αγωγο γειωσης το ρελε διαφυγης θα πεσει.Γι αυτο το λογο πολλες φορες σε κυκλωματα εξωτερικα πχ φωτισμος κηπου χρησιμοποιουμε διπολικους διακοπτες ωστε να διακοπτουμε και τον ουδετερο αγωγο ωστε σε περιπτωση καποιας διαρροης για να μην χρειαστει να μεινει το σπιτι χωρις ρευμα.Και οχι οχι οχι οχι δεν ειναι λυση το by-pass για τετοιες περιπτωσεις!!!

kostakis8320
20-05-13, 21:13
4383643837Ορίστε οι φωτογραφίες που ζητήσατε με καθυστέρηση βέβαια, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

mixalis1988
20-05-13, 21:37
4383643837Ορίστε οι φωτογραφίες που ζητήσατε με καθυστέρηση βέβαια, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.Ελα φιλε πες μας την αληθεια τωρα περιμενεις να δουλεψει ο ΔΔΕ με αυτο το χαλι;;;Συγνωμη κιολας για τον τροπο μου αλλα πρεπει να φωναξεις επειγοντως καποιον ηλεκτρολογο σωστο.Για να δεις οτι ηλεκτρολογοι που εφερες δεν ηταν της προκοπης το πρωτο πραγμα που θα σου ελεγαν θα ηταν να αντικαταστησεις τον πινακα πρωτα απ' ολα.Και μετα σου λεει φταιει ο οροφος που μενεις και βλακειες και οι γειωσεις και δεν ξερω και εγω τι αλλο.Για την ασφαλεια την δικη σου και της οικογενειας σου φωναξε εναν ηλεκτρολογο να σου αντικαταστησει τον πινακα.Και πιστεψε με τα χρηματα που θα δωσεις για να φτιαξεις τον πινακα του σπιτιου σου θα ειναι πολυ λιγοτερα απο μια ζημια που θα γινει.

thanasisvr
20-05-13, 21:49
Ορίστε οι φωτογραφίες που ζητήσατε με καθυστέρηση βέβαια, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Φίλε Κώστα, βάλε στο πρόγραμμα να έρθει ένας ΣΩΣΤΟΣ ηλεκτρολόγος για να συμμαζέψει τον πίνακα.

Πρέπει να ξηλωθούν όλοι οι αυτόματοι, (και να αντικαστασταθούν αν μπορείς-δεν είναι μεγάλο το κόστος), να συμμαζευτούν τα καλώδια, και τότε βλέπεις τι γίνεται με την πτώση του ΔΔΕ. Αλήθεια, τον αυτόματο των 20Α (δεξιά του διπολικού) τον γεφυρώσατε ή έτσι φαίνεται απ΄τη φωτό;

kostakis8320
20-05-13, 22:21
Θανάση δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκει μέσα. Τελικά θα πάει όλος για αλλαγή απ' ότι συμπεραίνω. Το θέμα είναι καλό ηλεκτρολόγο που θα βρώ.... καμμιά ιδέα κανείς για Θεσσαλονίκη?

mixalis1988
20-05-13, 22:27
Θανάση δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκει μέσα. Τελικά θα πάει όλος για αλλαγή απ' ότι συμπεραίνω. Το θέμα είναι καλό ηλεκτρολόγο που θα βρώ.... καμμιά ιδέα κανείς για Θεσσαλονίκη?Αν ψαξεις θα βρεις σιγουρα καλο ηλεκτρολογο στην Θεσσαλονικη βρισκεσαι εξαλλου!!Καλο θα ηταν να αλλαχτει και ο πινακας ωστε να υπαρχει χωρος.Να μπουν γενικοι διακοπτες, γενικες ασφαλειες, ρελε διαφυγης διπολικοι διακοπτες σε κουζινα και θερμοσιφωνα αλλα και ενδεικτικα λαμπακια.Να γινουν ολα σωστα και τα καλωδια τακτοποιημενα οχι αυτο το ματσο που ειναι με μονωτικη και κλεμμενς.

thanasisvr
20-05-13, 22:29
Θανάση δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκει μέσα. Τελικά θα πάει όλος για αλλαγή απ' ότι συμπεραίνω. Το θέμα είναι καλό ηλεκτρολόγο που θα βρώ.... καμμιά ιδέα κανείς για Θεσσαλονίκη?

Αν θες τη γνώμη μου, πάρε ένα τηλ. εδώ (http://www.seith.gr/index.asp?page=context&pid=2), εξήγησέ τους την περίπτωση και ζήτησε να σου συστήσουν κάποιο μέλος τους για να κάνει τη δουλειά. Συνήθως, συστήνουν σωστούς τεχνικούς ώστε να μην εκτεθούν.

JOUN
20-05-13, 22:31
Και οι μικροαυτοματοι να ειναι κατεβασμενοι αν υπαρχει σημειο συνδεσης ουδετερου αγωγου με αγωγο γειωσης το ρελε διαφυγης θα πεσει.Γι αυτο το λογο πολλες φορες σε κυκλωματα εξωτερικα πχ φωτισμος κηπου χρησιμοποιουμε διπολικους διακοπτες ωστε να διακοπτουμε και τον ουδετερο αγωγο ωστε σε περιπτωση καποιας διαρροης για να μην χρειαστει να μεινει το σπιτι χωρις ρευμα.
Εδω εχεις λαθος..Αν δεν διαρρετε απο ρευμα η εγκατασταση,με αλλα λογια αν ολα τα αυτοματακια ειναι κατεβασμενα ο ΔΔΕ δεν θα πεσει..
Αφου δεν περναει μεσα του ρευμα ,τι να μετρησει και τι διαφορα εισοδου-εξοδου να βγαλει;
Ο λογος που χρησιμοποιουμε διπολικους σε εξωτερικα κυκλωματα ειναι ωστε να απομονωθει η φαση και ο ουδετερος σε περιπτωση διαρροης.
Ετσι κατεβαζουμε τον διπολικο απομονωνοντας το σφαλμα ειτε βρισκεται στην φαση ειτε στον ουδετερο και τροφοδοτουμε την υπολοιπη εγκατασταση χωρις προβλημα.

xrhstosmp
20-05-13, 22:31
ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ,(αν δεν εχει κολλησει ο μιζενς του '78 δλδ) και μεινε στης μαμας-θειας-ξαδερφης-γκομενας στην αναγκη εστω και σε ξενοδοχειο οσπου να αλλαξεις τις συρματωσεις και τον πινακα αυτου του σπιτιου, τα ρελε που δε σηκωνονται σε προειδοποιουν για το κακο που ερχετε . εγω συμβουλη αλλη δεν μπορω να δωσω.
ΥΓ βλεπει κανεις αναχωρισεις ουδετερων απο τη μπαρα ή ειμαι ο μονος τυφλος εδω μεσα?
εχει παιξει TN-C μεσα στο σπιτι και δεν τοχει παρει χαμπαρι κανενας μου φαινεται..!!!.:001_rolleyes:

vasilllis
20-05-13, 23:34
ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ,(αν δεν εχει κολλησει ο μιζενς του '78 δλδ) και μεινε στης μαμας-θειας-ξαδερφης-γκομενας στην αναγκη εστω και σε ξενοδοχειο οσπου να αλλαξεις τις συρματωσεις και τον πινακα αυτου του σπιτιου, τα ρελε που δε σηκωνονται σε προειδοποιουν για το κακο που ερχετε . εγω συμβουλη αλλη δεν μπορω να δωσω.
ΥΓ βλεπει κανεις αναχωρισεις ουδετερων απο τη μπαρα ή ειμαι ο μονος τυφλος εδω μεσα?
εχει παιξει TN-C μεσα στο σπιτι και δεν τοχει παρει χαμπαρι κανενας μου φαινεται..!!!.:001_rolleyes:

Xρηστο τον ιδιο οφθαλμιατρο εχουμε?? :001_tt2:

6 ασφαλειες τρια καλωδια στην μπαρα ουδετερου(η αριστερη δεν ειναι η ουδετερου? ) Επισης δεν βλεπω αν ειναι μονωμενη,πανω στο ταψακι δεν παταει?

JOUN
20-05-13, 23:52
H πλακα ειναι οτι ειναι μονωμενη και του ουδετερου(με γκρι πλαστικο) αλλα και της γειωσης (με πρασινο πλαστικο)..

xsterg
21-05-13, 00:40
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. ο πινακας ειναι σε κακο χαλι. μονη μου ενσταση για την αντικατασταση ειναι ο χωρος. βλεπω οτι ειναι μιας σειρας. αν αντικατασταθει με νεοτερο ραγουλικο δεν σε παιρνει ο χωρος. αναγκαστικα η θα σπασεις τον τοιχο για να μπει μεγαλυτερος πινακας πραγμα που συνεπαγεται και ατσαλια στον χωρο, η αν δεν θελεις γκρεμισματα και βαψιματα θα μπει εξωτερικος επιτοιχος ο οποιος ομως και θα εξεχει πραγμα που σε μερικες περιπτωσεις δεν ειναι αποδεκτο για λειτουργικους και εμφανισιακους λογους. το οτι το υπαρχον ραγουλικο ειναι πολυ παλιο και καταπονημενο και χρηζει αντικαταστασης, αυτο δεν χωραει αμφιβολια. το οτι τα καλωδια μπορει να κανουν καποια επαφη η να ειναι φθαρμενα σε καποιο σημειο παλι δεν χωραει αμφιβολια.

Δημήτρηςκα
21-05-13, 01:25
Με Αυτο το πίνακα ο θεός να τον κάνει μπορω να υπόθεση πως το ρελε πέφτει επειδη δε περνάνε όλες οι γραμμές της εγκατάστασης απο τους μικροαυτοματους αλλα μερικές περνούν απευθείας απο τη γενική . Έτσι συνδέοντας το ρελε μετα τη γενική ασφάλεια μερικές γραμμές δε περνάνε απο Αυτο παρα μόνο ο ουδέτερος τους

bababoulas
21-05-13, 01:27
Καλησπέρα!!
Φίλε Δημήτρηςκα και φίλε JOUN θα συμφωνήσω με τον φίλο mixalis1988 !!!
Υπάρχει η περίπτωση στην πράξη ακόμα και κατεβασμένοι να είναι οι μικροαυτόματοι, εάν βραχυκυκλώσει ουδέτερος με γείωση να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε..

Πριν "πονηρευτώ" μου είχαν τύχει δύο περιπτώσεις. Και στις δύο μου άσπρισαν τα μαλλιά...είχα "κατεβάσει" τα πάντα μέχρι και αυτόματο στον μετρητή. Και όμως Δ.Δ.Ε. συνέχιζε να τριπάρει μόλις τον συνέδεα στην μπάρα Ν. Τελικά το πρόβλημα στη μία περίπτωση ήταν μέσα σε μία πρίζα και στη δεύτερη ένα καρφί το οποίο βρήκε καλώδιο.

Για του λόγου το αληθές μόλις τώρα έκανα ένα πείραμα στο γραφείο μου. Κατέβασα γενικό και γεφύρωσα μπάρα Ν με μπάρα PE και ο Δ.Δ.Ε. τρίπαρε.
Ο λόγος;; Μεταξύ PE και N μέτρησα διαφορά δυναμικού 1.5 V. Άρα όπως καταλαβαίνετε δημιουργείται ρεύμα ικανής έντασης να ρίξει τον Δ.Δ.Ε.. Τώρα το γιατί παρουσιάζεται αυτή η διαφορά δυναμικού νομίζω δεν είναι του παρόντος θέματος. Το θέμα όμως είναι πως αυτή την διαφορά δυναμικού την έχω δει σε αρκετές εγκαταστάσεις πράγμα που ενισχύει την εκδοχή να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε. και με κατεβασμένους τους μικροαυτόματους σε περίπτωση επαφής αγωγού N και PE.

Τώρα που ο φίλος μας ανέβασε και τις φωτογραφίες από τον πίνακα νομίζω κανένας Δ.Δ.Ε. δεν θα ήθελε να ζήσει εκεί μέσα...άρα βρήκαμε τον λόγο που την έκαναν με ελαφρά....:biggrin:

JOUN
21-05-13, 09:16
^^Υποθετω αν εισαι στην Αθηνα η γενικα σε περιοχη που ισχυει η αμεση γειωση,μια διαφορα δυναμικου ουδετερου-γειωσης 1,5V η και παραπανω ειναι πιθανη..
Στην περιπτωση παντως που ισχυει ουδετερωση λογω της ενωσης γειωσης-ουδετερου μεσα στον μετρητη ειναι αρκετα ποιο δυσκολο να υπαρξει αυτη η διαφορα δυναμικου η οποια κατ'επεκταση θα ριξει τον ΔΔΕ.

Δημήτρηςκα
21-05-13, 11:23
Καλησπέρα!!
Φίλε Δημήτρηςκα και φίλε JOUN θα συμφωνήσω με τον φίλο mixalis1988 !!!
Υπάρχει η περίπτωση στην πράξη ακόμα και κατεβασμένοι να είναι οι μικροαυτόματοι, εάν βραχυκυκλώσει ουδέτερος με γείωση να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε..

Πριν "πονηρευτώ" μου είχαν τύχει δύο περιπτώσεις. Και στις δύο μου άσπρισαν τα μαλλιά...είχα "κατεβάσει" τα πάντα μέχρι και αυτόματο στον μετρητή. Και όμως Δ.Δ.Ε. συνέχιζε να τριπάρει μόλις τον συνέδεα στην μπάρα Ν. Τελικά το πρόβλημα στη μία περίπτωση ήταν μέσα σε μία πρίζα και στη δεύτερη ένα καρφί το οποίο βρήκε καλώδιο.

Για του λόγου το αληθές μόλις τώρα έκανα ένα πείραμα στο γραφείο μου. Κατέβασα γενικό και γεφύρωσα μπάρα Ν με μπάρα PE και ο Δ.Δ.Ε. τρίπαρε.
Ο λόγος;; Μεταξύ PE και N μέτρησα διαφορά δυναμικού 1.5 V. Άρα όπως καταλαβαίνετε δημιουργείται ρεύμα ικανής έντασης να ρίξει τον Δ.Δ.Ε.. Τώρα το γιατί παρουσιάζεται αυτή η διαφορά δυναμικού νομίζω δεν είναι του παρόντος θέματος. Το θέμα όμως είναι πως αυτή την διαφορά δυναμικού την έχω δει σε αρκετές εγκαταστάσεις πράγμα που ενισχύει την εκδοχή να τριπάρει ο Δ.Δ.Ε. και με κατεβασμένους τους μικροαυτόματους σε περίπτωση επαφής αγωγού N και PE.

Τώρα που ο φίλος μας ανέβασε και τις φωτογραφίες από τον πίνακα νομίζω κανένας Δ.Δ.Ε. δεν θα ήθελε να ζήσει εκεί μέσα...άρα βρήκαμε τον λόγο που την έκαναν με ελαφρά....:biggrin:
Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού, αλλά στην ουδετερογείωση που ο ουδέτερος δε συνδέεται μέσα από το χώμα από τη γη τότε αυτό το δυναμικό ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ( δεν το έχω επιχειρήσει) παύει να ισχύει, θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος με ουδετερογείωση για να μου φύγει η απορία
ευχαριστώ για τη διόρθωση

FILMAN
21-05-13, 11:54
Kαλα οτι να'ναι λεμε παλι..Μια απο τα ιδια..
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΔΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ !! Ναι φωναζω!!
Γιώργο, αυτό που είπε ο φίλος είναι ότι αν πάρεις φάση μετά και ουδέτερο πριν το ΔΔΕ, αυτό θα πέσει. Σωστά το είπε.


Το να πέφτει με όλους τους μικροαυτομάτους των γραμμών κατεβασμένους 2 πράμματα συμαίνουν
1)λάθος σύνδεση του ρελέ( το είπαν και οι παραπάνω για εισόδους και εξόδους)
2)λάθος σύνδεση στα λαμπάκια που κάνουν διαρροή

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λάθος σύνδεση που να το κάνει αυτό εκτός βέβαια αν το λαμπάκι παίρνει φάση ακόμα και πριν τη γενική ασφάλεια!


Το να είναι βραχυκηκλωμένα ουδέτερος γη από τη στιγμή που οι μικροαυτόματοι είναι ανοιχτοί και δε περνά από πουθαινά ρεύμα πάλι δε πέφτει το ρελέ


Εδω εχεις λαθος..Αν δεν διαρρετε απο ρευμα η εγκατασταση,με αλλα λογια αν ολα τα αυτοματακια ειναι κατεβασμενα ο ΔΔΕ δεν θα πεσει..
Αφου δεν περναει μεσα του ρευμα ,τι να μετρησει και τι διαφορα εισοδου-εξοδου να βγαλει;

Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο... Τα φορτία που έχει ο γείτονας σε λειτουργία αναγκάζουν ένα ρεύμα να περνάει από τον ουδέτερο. Επειδή ο δικός σου ουδέτερος και η δική σου γείωση είναι σίγουρα ίδια με αυτά του γείτονά σου, το ρεύμα του ουδετέρου θα μοιραστεί και ένα μέρος θα περάσει από το σημείο που τα ένωσες εσύ... Αν το ρεύμα αυτό είναι ικανό, θα σου ρίξει το ΔΔΕ σου ακόμα και με κατεβασμένο γενικό διακόπτη.


ΥΓ βλεπει κανεις αναχωρισεις ουδετερων απο τη μπαρα ή ειμαι ο μονος τυφλος εδω μεσα?
εχει παιξει TN-C μεσα στο σπιτι και δεν τοχει παρει χαμπαρι κανενας μου φαινεται..!!!.:001_rolleyes:
Βλέπω την παροχή του ουδετέρου (μπλε), μια γκρι αναχώρηση δεξιά (μάλλον κουζίνα καθώς η γραμμή της έχει απλώς μια ασφάλεια χωρίς κανένα εξάρτημα που να κόβει τον ουδέτερο), και άλλη μια (κίτρινο και ...ασχολίαστο) που δίνει ουδέτερο στο διακόπτη του θερμοσίφωνα. Άλλους ουδετέρους δεν βλέπω. Κατά τα άλλα ο πίνακας βρίθει από μαύρα και κίτρινα καλώδια.

Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού
Ο γενικός διακόπτης δεν πραγματοποιεί καμιά σύνδεση μεταξύ ουδετέρου και γης.

Φίλε Κώστα κοίτα σε παρακαλώ τι καλώδια φτάνουν στις πρίζες του σπιτιού σου (σούκο και τριπολικές). Βλέπεις να φτάνουν 3 καλώδια (μαύρο - γκρι - κίτρινο), ή δύο (μαύρο - κίτρινο), όπου το κίτρινο συνδέεται και στη γείωση και στον ένα πόλο της πρίζας ταυτόχρονα;

Δημήτρηςκα
21-05-13, 12:40
http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/misc/quote_icon.png Originally Posted by Δημήτρηςκα http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=600065#post600065)
Το να πέφτει με όλους τους μικροαυτομάτους των γραμμών κατεβασμένους 2 πράμματα συμαίνουν
1)λάθος σύνδεση του ρελέ( το είπαν και οι παραπάνω για εισόδους και εξόδους)
2)λάθος σύνδεση στα λαμπάκια που κάνουν διαρροή




Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λάθος σύνδεση που να το κάνει αυτό εκτός βέβαια αν το λαμπάκι παίρνει φάση ακόμα και πριν τη γενική ασφάλεια!

https://www.google.gr/search?q=%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B F%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%B5%CE%B3 %CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%C E%B7+%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D+%C F%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ni6bUbe0DZS10QXh9oHwBw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1280&bih=699#imgrc=IWrg8fcJYqxVPM%3A%3Bf1rLxsTQhsb3iM%3 Bhttp%253A%252F%252F4.bp.blogspot.com%252F-bq-Bkr1pXRk%252FUEZPzG8F5jI%252FAAAAAAAAAqo%252Fazp0B-aFpXY%252Fs1600%252F%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BD %25CE%25BF%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25BC %25CE%25BC%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%252B%25CF %2583%25CF%2587%25CE%25AD%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE %25BF%252B%25CE%25BC%25CE%25BF%25CE%25BD%25CE%25BF %25CF%2586%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25B9%25CE%25BA %25CE%25BF%25CF%258D%252B%25CE%25B7%25CE%25BB%25CE %25B5%25CE%25BA%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B9%25CE %25BA%25CE%25BF%25CF%258D%252B%25CF%2580%25CE%25AF %25CE%25BD%25CE%25B1%25CE%25BA%25CE%25B1.jpg%3Bhtt p%253A%252F%252Fgreekelectrician.blogspot.com%252F %3B634%3B1600
μπορεί το λαμπάκι να παίρνει φάση μετά το ρελέ και ουδέτερο πριν από αυτό(ο συγκεκριμένος δεν έχει λαμπάκι βέβαια)

Το να είναι βραχυκηκλωμένα ουδέτερος γη από τη στιγμή που οι μικροαυτόματοι είναι ανοιχτοί και δε περνά από πουθαινά ρεύμα πάλι δε πέφτει το ρελέ




http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/misc/quote_icon.png Originally Posted by JOUN http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=600149#post600149)
Εδω εχεις λαθος..Αν δεν διαρρετε απο ρευμα η εγκατασταση,με αλλα λογια αν ολα τα αυτοματακια ειναι κατεβασμενα ο ΔΔΕ δεν θα πεσει..
Αφου δεν περναει μεσα του ρευμα ,τι να μετρησει και τι διαφορα εισοδου-εξοδου να βγαλει;




Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο... Τα φορτία που έχει ο γείτονας σε λειτουργία αναγκάζουν ένα ρεύμα να περνάει από τον ουδέτερο. Επειδή ο δικός σου ουδέτερος και η δική σου γείωση είναι σίγουρα ίδια με αυτά του γείτονά σου, το ρεύμα του ουδετέρου θα μοιραστεί και ένα μέρος θα περάσει από το σημείο που τα ένωσες εσύ... Αν το ρεύμα αυτό είναι ικανό, θα σου ρίξει το ΔΔΕ σου ακόμα και με κατεβασμένο γενικό διακόπτη.

μα από τη στιγμή που είναι κατεβασμένος ο γενικός δε κόβεις και τον ουδέτερο του πίνακά σου με τον ουδέτερο των γειτόνων σου; Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτει το ρελέ με κατεβασμένο το γενικό...


Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού


Ο γενικός διακόπτης δεν πραγματοποιεί καμιά σύνδεση μεταξύ ουδετέρου και γης.

Μαζί σου, η σύνδεση γίνεται πριν τον πίνακα και αν κατεβάσεις το γενικό ξεχωρίζεις τον ουδέτερό σου με τον ουδέτερο που έρχεται στη παρωχή του πίνακά σου που είναι συνδεδεμένος με τη γη. Και λόγο της κάποιας διαφοράς δυναμικού ή κάποιας διαρροής αλλουνού μπορεί να πέσει δε μπορώ να φανταστώ άλλη αιτία

FILMAN
21-05-13, 13:27
μπορεί το λαμπάκι να παίρνει φάση μετά το ρελέ και ουδέτερο πριν από αυτό(ο συγκεκριμένος δεν έχει λαμπάκι βέβαια)
Ακόμα κι έτσι, κατεβάζοντας τη γενική ασφάλεια αποσυνδέεις τη φάση από το λαμπάκι, οπότε αυτό δεν επηρεάζει τον ΔΔΕ. Εκτός βέβαια αν το λαμπάκι παίρνει πριν τη γενική ασφάλεια όπως είπα και πριν... Αλλά τότε πρέπει να ρίξεις 2 σφαλιάρες στον "ηλεκτρολόγο" που το έκανε: Μία γιατί δεν ασφάλισε το καλώδιο που πάει στο λαμπάκι, και άλλη μία γιατί έβαλε τον ΔΔΕ πριν τη γενική ασφάλεια.


μα από τη στιγμή που είναι κατεβασμένος ο γενικός δε κόβεις και τον ουδέτερο του πίνακά σου με τον ουδέτερο των γειτόνων σου; Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτει το ρελέ με κατεβασμένο το γενικό...

Μαζί σου, η σύνδεση γίνεται πριν τον πίνακα και αν κατεβάσεις το γενικό ξεχωρίζεις τον ουδέτερό σου με τον ουδέτερο που έρχεται στη παρωχή του πίνακά σου που είναι συνδεδεμένος με τη γη. Και λόγο της κάποιας διαφοράς δυναμικού ή κάποιας διαρροής αλλουνού μπορεί να πέσει δε μπορώ να φανταστώ άλλη αιτία


Οι γενικοί διακόπτες στους πίνακες διανομής είθισται να κόβουν μόνο τη φάση (ή τις φάσεις) και όχι και τον ουδέτερο. Πρόκειται δηλ. για μονοπολικούς ή τριπολικούς διακόπτες σε μονοφασικούς και τριφασικούς πίνακες αντίστοιχα, και όχι για διπολικούς ή τετραπολικούς.

djsadim
21-05-13, 13:43
Kαλα οτι να'ναι λεμε παλι..Μια απο τα ιδια..
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΔΕ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ !! Ναι φωναζω!!
συνάδελφε Γιώργο όσο και να φωνάζεις αυτά τα έχω συναντήσει μπροστά μου!!! και συμβαίνουν.


Γιώργο, αυτό που είπε ο φίλος είναι ότι αν πάρεις φάση μετά και ουδέτερο πριν το ΔΔΕ, αυτό θα πέσει. Σωστά το είπε.

Αυτό δεν είναι καθόλου σίγουρο... Τα φορτία που έχει ο γείτονας σε λειτουργία αναγκάζουν ένα ρεύμα να περνάει από τον ουδέτερο. Επειδή ο δικός σου ουδέτερος και η δική σου γείωση είναι σίγουρα ίδια με αυτά του γείτονά σου, το ρεύμα του ουδετέρου θα μοιραστεί και ένα μέρος θα περάσει από το σημείο που τα ένωσες εσύ... Αν το ρεύμα αυτό είναι ικανό, θα σου ρίξει το ΔΔΕ σου ακόμα και με κατεβασμένο γενικό διακόπτη.



θα συμφωνήσω απόλυτα οι βρόγχοι που δημιουργούνται μεταξύ ουδετέρων και γειώσεων των γειτονικών καταναλωτών μπορούν να κάνουν τον ΔΔΕ να ενεργοποιείται ακόμα και με κλειστό τον γενικό διακόπτη

mixalis1988
21-05-13, 15:18
Εινα ιδεα μου η δεν βλεπω καλα.Παρατηρηστε οτι η ασφαλεια του θερμοσιφωνα ειναι βραχυκυκλωμενη η γραμμη δεν πρεπει να ασφαλιζετε και ο διπολικος διακοπτεις διακοπτει μονο τον ουδετερο αγωγο.Μετα αν κοιταξετε κατω αριστερα θα προσεξετε κατι αγωγους οι οποιοι δεν εχουν δικη τους ασφαλεια αλλα περνουν κατ' ευθειαν απ την γενικη..Τι να πρωτοκοιταξεις σε αυτον τον πινακα;;; τα καλωδια με τις κλεμμενς και την μονωτικη ταινια;;;την γενικη ασφαλεια που δεν εχει καπακι και μπορει ανα πασα στιγμη που καποιος επιχειρισει να την αντικαταστησει να τον στειλει στον αλλον κοσμο;;;Μετα αναρωτιομασταν ολοι εμεις και γραφαμε 6 σελιδες γιατι δεν λειτουργει ο ΔΔΕ.Απο δω και στο εξης οποιος εχει παρομοιο προβλημα θα πρεπει να ανεβαζει πρωτα φωτογραφια να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε.

FILMAN
21-05-13, 15:32
Εινα ιδεα μου η δεν βλεπω καλα.Παρατηρηστε οτι η ασφαλεια του θερμοσιφωνα ειναι βραχυκυκλωμενη η γραμμη δεν πρεπει να ασφαλιζετε και ο διπολικος διακοπτεις διακοπτει μονο τον ουδετερο αγωγο.
Πράγματι έτσι δείχνει, τώρα το πρόσεξα κι εγώ!

Μετα αν κοιταξετε κατω αριστερα θα προσεξετε κατι αγωγους οι οποιοι δεν εχουν δικη τους ασφαλεια αλλα περνουν κατ' ευθειαν απ την γενικη.
Έχω την αίσθηση ότι αυτοί οι αγωγοί (που είναι μόνο 2 απ' όσο μπορώ να δω) συνδέουν τη γενική με τις επιμέρους ασφάλειες και τον διπολικό διακόπτη του θερμοσίφωνα (στον οποίο η φάση μόνο μπαίνει αλλά δεν ...βγαίνει οπότε ο θερμοσίφωνας είναι μονίμως ενωμένος με αυτήν!!!!!!!!!!!!!!!!!! και μάλιστα με γεφυρωμένη την ασφάλειά του!!!!!!!!!!!!!!!)...

bababoulas
22-05-13, 23:25
^^Υποθετω αν εισαι στην Αθηνα η γενικα σε περιοχη που ισχυει η αμεση γειωση,μια διαφορα δυναμικου ουδετερου-γειωσης 1,5V η και παραπανω ειναι πιθανη..
Στην περίπτωση παντως που ισχυει ουδετερωση λογω της ενωσης γειωσης-ουδετερου μεσα στον μετρητη ειναι αρκετα ποιο δυσκολο να υπαρξει αυτη η διαφορα δυναμικου η οποια κατ'επεκταση θα ριξει τον ΔΔΕ.

Καλησπέρα!!! Ακριβώς, θεωρητικά σε σύστημα ουδετέρωσης δεν θα έπρεπε να να υπάρχει αυτή η διαφορά δυναμικού, στην πράξη όμως συμβαίνει κάποιες φορές. Το έχω συναντήσει, και συγκεκριμένα το "πείραμα" που έκανα στο γραφείο μου το οποίο ανέφερα στο #65 post, η εγκατάσταση τηρεί το σύστημα ουδετέρωσης. Άρα αν και δύσκολο συμβαίνει και σε συστήματα TN-S. Αυτό φυσικά είναι σφάλμα.


Όταν κλείσεις το γενικό ο ουδέτερος παύει να συνδέεται με τη γη οπότε έχεις δίκιο να υπάρχει μια διαφορά δυναμικού, αλλά στην ουδετερογείωση που ο ουδέτερος δε συνδέεται μέσα από το χώμα από τη γη τότε αυτό το δυναμικό ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ( δεν το έχω επιχειρήσει) παύει να ισχύει, θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος με ουδετερογείωση για να μου φύγει η απορία
ευχαριστώ για τη διόρθωση


Όπως είπε και φίλος FILMAN ο ουδέτερος δεν κόβεται από τον γενικό διακόπτη. Έτσι αν για κάποιο λόγο όπως π.χ. ασυμμμετρία φορτίων, ο ουδέτερος διαρρέεται από ρεύμα μπορεί ιδιαίτερα σε σύστημα άμεσης γείωσης να εμφανίσει αυτή τη διαφορά δυναμικού με την γείωση, υπό συνθήκες όμως, όπως έγραψα πριν, μπορεί να εμφανιστεί και σε σύστημα ουδετέρωσης.


Από όσο μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες, βλέπω τον διπολικό να κόβει μόνο τον ουδέτερο και ο μικροαυτόματος να είναι ο ίδιος γεφυρωμένος;;!!!! Δεν βλέπω αναχώρηση όμως από αυτόν για τον θερμοσίφωνα.Αν όντως βλέπω καλά, ίσως ο χειρισμός θερμοσίφωνα να γίνεται από άλλο σημείο εκτός πίνακα,πράγμα που σημαίνει ανασφάλιστη γραμμή έως το σημείο χειρισμού.Αν δεν βλέπω καλά και ο χειρισμός γίνεται από τον πίνακα τότε μιλάμε πάλι για ανασφάλιστη γραμμή.Ας μας πει ο φίλος kostakis8320 από που τον χειρίζεται και πως.Τώρα για τις ανασφάλιστες γραμμές, την γυμνή βιδωτή ασφάλεια,τις οτι να ναι διατομές,τις κλέμες, την ανυπαρξία Δ.Δ.Ε. και άλλα δεν υπάρχουν λόγια!!! Πάντως ότι και να γράψουμε ο πίνακας αυτός και κατά συνέπεια η εγκατάσταση είναι άκρως ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!!!
Φίλε kostakis8320 πρέπει άμεσα να επιληφθείς του θέματος πρώτον για την ασφάλεια σου και των υπόλοιπων χρηστών και δεύτερον για την ασφάλεια του σπιτιού σου!!!!
Επίσης θα ήθελα να πω, πως όποιος "ηλεκτρολόγος" έχει συμβάλει στην δημιουργία αυτής της "βόμβας" είναι για ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ !!!!!!

Υ.Γ.Εάν επιτρέπεται, πως, πολύ σωστά βέβαια, σκέφτηκες να τοποθετήσεις Δ.Δ.Ε.; Χρειάστηκε μήπως να κατατεθεί υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη, το λεγόμενο πιστοποιητικό στη ΔΕΗ;;

xsterg
23-05-13, 17:17
ελα βρε παιδια. καναμε τιποτα? βρε μπας και ειναι ενωμενος ο ουδετερος στην εισοδο και εξοδο του ρελλε και εμφανιζεται σαν διαρροη και κοβει το ρελε? θα μας τρελανει ο φιλος....

kostakis8320
23-05-13, 20:40
Φίλε bababoula τώρα μετακόμισα στο σπίτι. Δεν χρειαστηκα υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη. απλά θώρησα σωστό να βάλω ΔΔΕ. Ήταν νοικιασμένο για πολλά χρόνια. Τελικά θα αλλάξω τον πίνακα κια βλέπουμε αν θα μπαίνει το ΔΔΕ μετα. Είμαι στην διαδικασία εύρεσης ηλεκτρολόγου. Ελπίζω να βρώ έναν σωστό επαγγελματία. Είναι κανενας απο Θεσσαλονίκη για να μου προτείνει κάποιον?
ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας

ΥΓ ο θερμοσίφωνας δεν λειτουργεί. Έχει αέριο στο σπίτι.

lcharal
28-05-13, 12:35
Κώστα, ότι είναι να κάνεις, κάνε το γρήγορα, και μην το αμελήσεις. Δεν θα σολιάσω τίποτε άλλο, τα είπαν οι προλαλήσαντες... Είναι προφανές πάντως το τι φταίει...

FILMAN
28-05-13, 17:25
Κώστα δεν αρκεί να αλλάξεις πίνακα. Πρέπει να περαστούν σε όλο το σπίτι τα καλώδια του ουδετέρου τα οποία λείπουν.

thespyros
07-11-16, 22:11
Τι Έγινε Τελικά δεν μας είπες

xsterg
07-11-16, 23:27
εν νομιζω να αποδημησε εις κυριον....

spirakos
08-11-16, 00:40
4383643837Ορίστε οι φωτογραφίες που ζητήσατε με καθυστέρηση βέβαια, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

O ΔΔΕ που ακριβως ειναι; Εγω βλεπω μονο μια καρποναρα σπεσιαλλλ

KATSO001
08-11-16, 14:03
O ΔΔΕ που ακριβως ειναι; Εγω βλεπω μονο μια καρποναρα σπεσιαλλλ
Ειπε οτι δεν τον εβαλε, αφου πεφτει...

thespyros
09-11-16, 07:03
Ωραία λογικη !!!

apavlidis1997
20-01-17, 19:05
Μη μου βρίζετε τουςSIEMENS. μπορεί να είναι παμπάλαιοι αλλά σχετικά καλοί για την εποχή τους, αν τους συγκρίνουμε με άλλους της εποχής τους!!!!
ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ,(αν δεν εχει κολλησει ο μιζενς του '78 δλδ) και μεινε στης μαμας-θειας-ξαδερφης-γκομενας στην αναγκη εστω και σε ξενοδοχειο οσπου να αλλαξεις τις συρματωσεις και τον πινακα αυτου του σπιτιου, τα ρελε που δε σηκωνονται σε προειδοποιουν για το κακο που ερχετε . εγω συμβουλη αλλη δεν μπορω να δωσω.
ΥΓ βλεπει κανεις αναχωρισεις ουδετερων απο τη μπαρα ή ειμαι ο μονος τυφλος εδω μεσα?
εχει παιξει TN-C μεσα στο σπιτι και δεν τοχει παρει χαμπαρι κανενας μου φαινεται..!!!.:001_rolleyes:

p270
01-06-17, 22:07
69945για να μην ανοίγω νέο θέμα σε σπίτι φίλου έχει των παρακάτω πινάκα ο οποίος ειχε ένα ρελε διαφυγής siemens στον οποίο δεν δούλευε το κουμπί τεστ ήταν σαν κολλημένο δεν ξέρω αν δούλευε και ο δδε οπότε έκανε αλλαγή με έναν hager ,να πω εδώ ότι ειναι τριφασική η εγκατάσταση
βάζοντας τον νέο δδε το και πατώντας το κουμπί τεστ έπεσε ο δδε και είπε ότι όλα ειναι οκ αλλά αυτό έγινε για μια φορά έκανε νέα δοκιμή αλλά το κουμπί από ότι μου λέει ειναι σαν παράλυτο και αν δοκιμαση να βραχυκύκλωση τον ουδέτερο με την γείωση ο δδε δεν πέφτει

υπάρχει περίπτωση να ειναι χαλασμένος ο δδε η κάτι άλλο δεν πάει καλά

τα χρώματα στα καλώδια ειναι δουλειά του ηλεκτρολόγου που ειχε κάνει την εγκατάσταση για αυτό ο ουδέτερος ερχεται με γκρι και φεύγει με καφέ

mikemtb
01-06-17, 22:15
Ναι υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένος. Ο ηλεκτρολόγος να πάρει έναν καινούργιο να βαλει, γιαυτό πληρώνεται!!

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

JOUN
01-06-17, 23:07
Αφου με το τεστ πεφτει ο ΔΔΕ ειναι ενταξει.Οταν λες βραχυκυκλωνει γειωση με ουδετερο και δεν πεφτει που το κανει αυτο;Μεσα στον πινακα η καπου αλλου;

p270
01-06-17, 23:11
Αφου με το τεστ πεφτει ο ΔΔΕ ειναι ενταξει.Οταν λες βραχυκυκλωνει γειωση με ουδετερο και δεν πεφτει που το κανει αυτο;Μεσα στον πινακα η καπου αλλου;

επεσε με το τεστ μια φορα μετα στη επομενη δοκιμη δειχνει να εχει παραλυση το κουμπι τεστ , σε πριζα κανει το τεστ

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
01-06-17, 23:29
69946τι in τουτο?:lool:.. συγνωμη αλλα εδω θελουμε σκαψιμο

mikemtb
02-06-17, 00:24
69946τι in τουτο?:lool:.. συγνωμη αλλα εδω θελουμε σκαψιμο
Εεε, είναι 4 χρόνια πίσω.....

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

yanis
02-06-17, 01:06
Παναγιώτη, κατα την γνώμη μου ή ο ΔΔΕ δέν είναι 100% λειτουργικός, ή έχεις θέμα με την γείωση.
Ο ηλεκτρολόγος θα μπορούσε απλά να μετρήσει την γείωση + να ελέγξει το ΔΔΕ (οχι με το κουμπι τεστ) κ αν δεν μπορεί...ας δοκιμάσει με ένα άλλο ρελε.

p270
02-06-17, 11:57
σωστα σημερα θα γινει αλλαγη και θα δουμε

apavlidis1997
02-06-17, 13:04
69945για να μην ανοίγω νέο θέμα σε σπίτι φίλου έχει των παρακάτω πινάκα ο οποίος ειχε ένα ρελε διαφυγής siemens στον οποίο δεν δούλευε το κουμπί τεστ ήταν σαν κολλημένο δεν ξέρω αν δούλευε και ο δδε οπότε έκανε αλλαγή με έναν hager ,να πω εδώ ότι ειναι τριφασική η εγκατάσταση
βάζοντας τον νέο δδε το και πατώντας το κουμπί τεστ έπεσε ο δδε και είπε ότι όλα ειναι οκ αλλά αυτό έγινε για μια φορά έκανε νέα δοκιμή αλλά το κουμπί από ότι μου λέει ειναι σαν παράλυτο και αν δοκιμαση να βραχυκύκλωση τον ουδέτερο με την γείωση ο δδε δεν πέφτει

υπάρχει περίπτωση να ειναι χαλασμένος ο δδε η κάτι άλλο δεν πάει καλά

τα χρώματα στα καλώδια ειναι δουλειά του ηλεκτρολόγου που ειχε κάνει την εγκατάσταση για αυτό ο ουδέτερος ερχεται με γκρι και φεύγει με καφέ

Πολύ ωραία η επισκευή του πίνακα. Εφ όσον το ρελέ πατώντας το Τ ή Test λειτουργεί, τότε είναι οκ. Και να πώ κάτι αν μου επιτρέπετε: Ο παλιός χρωματισμός που ίσχυε για τον ουδέτερο ήταν το γκρι και σήμερα είναι το μπλέ (από το 2004) ενώ το καφέ για τη φάση. Συγκεκριμένα νομίζω πως οι φάσεις με τον κανονισμό της Ε.Ε. είναι μαύρο-κόκκινο-καφέ, ο ουδέτερος μπλέ και κίτρινη ή κίτρινη-πράσινη(δίχρωμο καλώδιο) η γείωση. Τα παλιά ρελέ της Siemens είχανε κάποια προβλήματα. Ήδη πέρσι άλλαξα στον τριφασικό του πατρικού μου (1976) το ρελέ το οποίο ήταν Siemens. Και ο λόγος ότι μετά από διαρροή, έπεσε και είχε μείνει κολλημένο

p270
02-06-17, 13:17
Πολύ ωραία η επισκευή του πίνακα. Εφ όσον το ρελέ πατώντας το Τ ή Test λειτουργεί, τότε είναι οκ. Και να πώ κάτι αν μου επιτρέπετε: Ο παλιός χρωματισμός που ίσχυε για τον ουδέτερο ήταν το γκρι και σήμερα είναι το μπλέ (από το 2004) ενώ το καφέ για τη φάση. Συγκεκριμένα νομίζω πως οι φάσεις με τον κανονισμό της Ε.Ε. είναι μαύρο-κόκκινο-καφέ, ο ουδέτερος μπλέ και κίτρινη ή κίτρινη-πράσινη(δίχρωμο καλώδιο) η γείωση. Τα παλιά ρελέ της Siemens είχανε κάποια προβλήματα. Ήδη πέρσι άλλαξα στον τριφασικό του πατρικού μου (1976) το ρελέ το οποίο ήταν Siemens. Και ο λόγος ότι μετά από διαρροή, έπεσε και είχε μείνει κολλημένο

μα δεν λειτουργει το τεστ αυτο λεμε

antonisfa
02-06-17, 14:25
Πολύ ωραία η επισκευή του πίνακα. Εφ όσον το ρελέ πατώντας το Τ ή Test λειτουργεί, τότε είναι οκ. Και να πώ κάτι αν μου επιτρέπετε: Ο παλιός χρωματισμός που ίσχυε για τον ουδέτερο ήταν το γκρι και σήμερα είναι το μπλέ (από το 2004) ενώ το καφέ για τη φάση. Συγκεκριμένα νομίζω πως οι φάσεις με τον κανονισμό της Ε.Ε. είναι μαύρο-κόκκινο-καφέ, ο ουδέτερος μπλέ και κίτρινη ή κίτρινη-πράσινη(δίχρωμο καλώδιο) η γείωση. Τα παλιά ρελέ της Siemens είχανε κάποια προβλήματα. Ήδη πέρσι άλλαξα στον τριφασικό του πατρικού μου (1976) το ρελέ το οποίο ήταν Siemens. Και ο λόγος ότι μετά από διαρροή, έπεσε και είχε μείνει κολλημένο
Σύμφωνα με το νέο κανονισμό οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν βγάζουν καλώδια με χρώμα φάσης κόκκινο, έχει καταργηθεί τη θέση του πήρε το γκρι.

apavlidis1997
02-06-17, 17:18
Σύμφωνα με το νέο κανονισμό οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν βγάζουν καλώδια με χρώμα φάσης κόκκινο, έχει καταργηθεί τη θέση του πήρε το γκρι.
Εγώ πάντως σε ελάχιστα καταστήματα έχω δει να βγαίνει καλώδιο γκρί χρώματος Και ίσως αυτο να γίνεται για να μην γίνεται σύγχυση με το γκρί που ήταν ο ουδέτερος μέχρι πριν το 2004. Σε αρκετές περιπτώσεις μου έχουν δώσει κόκκινο αντί για γκρί και για τις άλλες φάσεις μαύρο και καφέ. Και το πρωτιμώ αυτό, γιατί άλλος μπορεί να μπερδέψει την μία από τις τρείς φάσεις που είναι με γκρί με τον παλιό χρωματισμό του ουδετέρου.

apavlidis1997
02-06-17, 17:22
μα δεν λειτουργει το τεστ αυτο λεμε
Καινούριος και να μη λειτουργούσε το test. λίγο σπάνιο αλλά όχι και απίθανο. Τί άλλο θα δούμε

p270
02-06-17, 18:12
Καινούριος και να μη λειτουργούσε το test. λίγο σπάνιο αλλά όχι και απίθανο. Τί άλλο θα δούμε

και ομως πατηθηκε μια φορα και επαιξε κανονικα και μετα στην δευτερη απλα παραλυσε να το πω ετσι και δεν εκανε τιποτα ηταν σαν να υπηρχε απλα το εξωτερικο κουμπι και απο μεσα τιποτα

δεν ξερω καν τον τροπο ωστε να καψεις τον δδε

εγινε αλλαγη και τωρα ολα ενταξει

antonisfa
02-06-17, 19:35
Εγώ πάντως σε ελάχιστα καταστήματα έχω δει να βγαίνει καλώδιο γκρί χρώματος Και ίσως αυτο να γίνεται για να μην γίνεται σύγχυση με το γκρί που ήταν ο ουδέτερος μέχρι πριν το 2004. Σε αρκετές περιπτώσεις μου έχουν δώσει κόκκινο αντί για γκρί και για τις άλλες φάσεις μαύρο και καφέ. Και το πρωτιμώ αυτό, γιατί άλλος μπορεί να μπερδέψει την μία από τις τρείς φάσεις που είναι με γκρί με τον παλιό χρωματισμό του ουδετέρου.
Πάλι το μήνυμά σου απαιτεί διευκρίνηση/διόρθωση

Όταν πρόκειται για 3πολικό καλώδιο έχει συνήθη χρήση 1φασικού έτσι η παρουσία του μπλε ειναι εμφανής.

Όταν αυξάνονται οι πόλοι πάνω από τρεις τότε κάνει την παρουσία του το γκρι και συνυπάρχει πολλές φορές με το μπλε, ιδιαίτερα σε 5πολικά (χρήση 3φασική) παρατήρησέ το ....ισχύει
http://www.electricalnews.gr/images/Arxeia_PDF/KALODIA_gr.pdf

alpha uk
02-06-17, 23:34
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.tradeskills4u.co.uk/posts/colour-blind-electrician&ved=0ahUKEwjV5sr38p_UAhVpC8AKHevHBd8QFgggMAE&usg=AFQjCNEUQALCkrqAybHJMeNXhRL6U_QJtQ&sig2=jaJPhCZBNII53Fk7k73C_w

sakis
06-06-17, 23:15
Το πιο πιθανο ειναι οτι καποιος παιρνει σε καποια καταναλωση φαση απο τον πινακα αλλα ουδετερο απο την παροχη κατευθειαν ....Σε αυτη την περιπτωση το ρελε δεν θα σηκωθει ποτε Η εικονα με λιγους ουδετερους στον πινακα "κουμπωνει " οτι εχει γινει καποιας φασης αλχημια ...Θα υποθεσω οτι δεν θα μαθουμε ποτε αλλα γενικα το ποστ ειχε φαση γιατι ειχε δεκαδες μαραγαριταρια μεσα ...