PDA

Επιστροφή στο Forum : AC INVERTER ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΓΡΑΜΜΗΣ



moicanos
17-05-13, 16:25
καλησπερα,

αγορασα ενα κλιματιστικο inverter 22.000 btu, η ασφαλεια στην γραμμη που θα το τοποθετησω ειναι 16Α και 2.5 το καλωδιο,
το θεμα ειναι ο,τι στην ιδια γραμμη εχω 4 πριζες και τρια φωτιστικα, και εναν αποροφητηρα στην μια πριζα δουλευει απλα το ρουτερ στην αλλη ενας ανεμιστηρας με ενα πολυπριζο η τριτη ειναι του μπαλκονιου, τα φωτιστικα ειναι ειναι χαμηλης καταναλωσης(απλες λαμπες)
και ειναι δυσκολο να δουλεψουν ολα ταυτοχρονα..σπανιο..
το μονο που εχω μονιμη λειτουργια στην ιδια γραμμη ειναι ο συναγερμος που σε standby καταναλωνει mA
θα εχω θεμα με την καλωδιωση 'η την ασφαλεια οταν θα δουλευει φουλ το ac?



ευχαριστω..

FILMAN
17-05-13, 17:19
Όχι, δεν θα έχεις.

xsterg
17-05-13, 19:05
φιλε μου σε χαιρετω. ετσι εχω κανει και εγω. στο σαλονι εβαλα ενα 22 ινβερτερ. παροχη πηρα απο το ηλεκτρολογικο κουτι. πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα.

moicanos
17-05-13, 20:01
ενταξει ευχαριστω παιδια,
ελπιζω η καταναλωση να ειναι οντως μικροτερη γιατι περσι μες τα συμβατικα a/c με ξεβρακωσε η δεη..

moicanos
22-05-13, 00:14
σημερα τοποθετησαν το a/c αλλα δυστυχως εχουν βαλει 1.5 καλωδιο στην 16Α ασφαλεια, δυο τρια μπουατ τριγυρω, μια απο τα ιδια, 1.5 καλωδιο..
τωρα πρεπει να φωναξω ηλεκτρολογο να περασει ασφαλεια και καλωδιο 2.5?
η πλακα ειναι ο,τι στον πινακα βλεπω μια ασφαλεια 25Α που γραφει κλιματιστικο απο κατω,
αλλα την βαζω στο on και δεν να δινει ρευμα καπου, οι προηγουμενοι στον αερα βαλανε μια 25αρα ασφαλεια?

xsterg
22-05-13, 09:51
αν δεν εχεις κανει εσυ την εγκατασταση το πιο πιθανο ειναι να μην εχει συνδεθει πουθενα η ασφαλεια η να εχει συνδεθει σε καποια πριζα η σε καποιο κουτι που να ειναι σοφατισμενο και δεν φαινεται καλα.

moicanos
22-05-13, 12:30
η 25αρα ειναι στον αερα, φαινεται και στην φωτο
43878
οπως και μια 16αρα στο τελος.. η μονη ασφαλεια που βγαζει 2.5 καλωδιο απο ο,τι μπορω να δω ειναι αυτη του ψυγειου..
σκεφτηκα να βαλω το ψυγειο σε πριζα με 1.5 καλωδιο και να τραβηξω εξωτερικα καλωδιο 2.5 για το A/C απο την πριζα του ψυγειου..
ολο μπελαδες αυτο το σπιτι..

moicanos
22-05-13, 12:35
η κατασταση του πινακα ειναι αυτη.. ο ηλεκτρολογος πρεπει να ειχε παρκινσον..
43879
φωναξα ηλεκτρολογο να δω τι θα μου πει και τι συμφερει..

bababoulas
23-05-13, 00:19
Φίλε μου καλησπέρα!!!
Δεν μπορώ να διακρίνω στην φωτογραφία το μέγεθος των αγωγών, αν είναι όμως όπως λες 1.5mm2 αγωγός σε 16Α μικροαυτόματο, τότε αυτός θα πρέπει να αντικατασταθεί σε μικροαυτόματο των 10Α.
Επίσης βλέπω 2 αναχωρήσεις (αγωγούς) σε έναν μικροαυτόματο. Θα ήταν σωστότερο και λειτουργικότερο ο κάθε αγωγός να έχει τον δικό του μικροαυτόματο. Ειδικά εάν έχεις συχνά αποζεύξεις στις συγκεκριμένες γραμμές. Τέλος δεν ξέρω τι φορτία υπάρχουν στο σπίτι, αλλά πιστεύω θα ήταν προτιμότερη η χαρακτηριστική Β από την C στους μικροαυτόματους.
Λίγο άσχετα αυτά με το θέμα, αλλά ειδικά η αντικατάσταση του μικροαυτόματου έχει να κάνει με την ασφάλεια της εγκατάστασης και την δική σου και μιας και θα φέρεις ηλεκτρολόγο ας το κοιτάξετε λιγάκι.

moicanos
23-05-13, 14:14
γεια σου φιλε μου, δεν φαινεται αλλα στην τεταρτη ασφαλεια ειναι το 2.5αρι
τελικα πηρα μια γραμμη με 2.5 καλωδιο εξωτερικο απο την πριζα του ψυγειου που ειναι και η μοναδικη γραμμη που εχει 2.5 καλωδιο, εκει εβαλα το αιρ κοντισιον..
το ψυγειο παιρνει απο αλλη πριζα τωρα..
το θεμα ειναι ο,τι του ειπα για την 16αρα και ο τυπος επεμενε ο,τι δεν υπαρχει προβλημα με την 16Α στο 1.5 καλωδιο, και δεν την αλλαξε..
το ειδα και εγω ο,τι φευγουν δυο γραμμες απο μια ασφαλεια αλλα ουτε και για αυτο εκανε τιποτα,
περασε το καλώδιο για το A/C (που επεμενε η γυναικα να το κανει ο ηλεκτρολογος) πηρε τα λεφτα και λος πουλος..

FILMAN
28-05-13, 17:12
Επίσης βλέπω 2 αναχωρήσεις (αγωγούς) σε έναν μικροαυτόματο. Θα ήταν σωστότερο και λειτουργικότερο ο κάθε αγωγός να έχει τον δικό του μικροαυτόματο.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα δυνατόν δεδομένου ότι μπορεί το ρεύμα που αναχωρεί από αυτά τα δυο μαύρα καλώδια να επιστρέφει από ένα κοινό καλώδιο ουδετέρου. Σε αυτή την περίπτωση τα δυο αυτά μαύρα καλώδια επιβάλλεται να τροφοδοτούνται από την έξοδο της ίδιας ασφάλειας.

Φίλε Δημήτρη, ναι, υπάρχει πρόβλημα με τη 16άρα ασφάεια στο 1.5άρι καλώδιο.

Πάντως εγώ θα δοκίμαζα με 10άρα ασφάλεια να βάλω το κλιματιστικό μια και είναι inverter (με D10A ασφάλεια έχω δουλέψει 22άρι μη inverter κλιματιστικό).

xrhstosmp
29-05-13, 01:01
κατ'αρχην οι μπαρες της γειωσης και του ουδετερου πρεπει να αντικατασταθουν αμεσα και να λυθει το προβλημα της υγρασιας που εμφανως υπαρχει στον χωρο του πινακα.
για το κλιματιστικο τωρα, αν τα καλωδια ειναι οντως 1,5 πρεπει να αντικατασταθει ο μικροαυτοματος με 10Α και αν δεν δουλευει το κλιματιστικο με τη 10αρα πρεπει να τραβηχτει καινουρια γραμμη απο τον πινακα.