PDA

Επιστροφή στο Forum : διατομές καλωδίου και ασφάλειες



kostakisone
17-05-13, 23:29
πριν κάτι μέρες άνοιξα ένα από τα κουτιά στο σαλόνι και είδα ότι από ότι έρχεται ένα τεσσάρι από τον πινακα με τις ασφάλειες και μετά με 2.5 στις πρίζες..
είναι σωστό αυτό έρχεται 4 και μετά 2.5??

είμαι στο διαμέρισμα γύρο στους 8 μήνες και δεν έχει πέσει μια φορα η ασφάλεια πάντα πέφτει η ασφάλεια στο ρολοι τις δεη?:confused1::confused1:

mixalis1988
17-05-13, 23:44
Στον πινακα η γραμμη αυτη με τι ασφαλεια ασφαλιζεται;;;Κανονικα θα πρεπει να ασφαλιζεται με 16Α αλλα δεν το κοβω καμια 20αρα θα εχει βαλει ο ηλεκτρολογος.

nestoras
17-05-13, 23:51
Συγχαρητήρια στον ηλεκτρολόγο που έβαλε 4αρι για πρίζες (έστω και μέχρι το κυτίο).
Η χοντρότερη διατομή δε μπορεί να σου κάνει κακό με τίποτα αρκεί να είναι ασφαλισμένη σωστά. Στην περίπτωση σου, εφόσον στη γραμμή υπάρχει και τμήμα με 2,5αρι θα πρέπει να έχεις στον πίνακα σου ασφάλειες μέχρι 16Α (το τεσσάρι μόνο του μπορούμε να το ασφάλισουμε και με 20αρα).

Είσαι σίγουρος ότι από 4άρι γίνεται 2,5άρι; Υπάρχει περίπτωση να μην το είδες καλά και από 2,5άρι να γίνεται 1,5άρι (μην παν τζάμπα και τα συγχαρητήρια).
:-D

kostakisone
18-05-13, 00:01
Σας ευχάριστο για τις απάντησης σας. την εγκατάσταση την έχω κάνει εγώ ο ηλεκτρολόγος είχε περάσεις μονο τους σωλήνες..
έχω τελειώσει για ηλεκτρονικός αλλα πάντα μου άρεσαν τα ηλεκτρολογικά και λέω ας δοκιμάσω στο δικό μου σπίτικαι άμα δεν βγάλω άκρη φωνάζω τον ηλεκτρολόγο. ασφάλειες έχω βάλει 16A.
Aλλα το θέμα είναι ότι δεν πέφτει στον πινακα...πάντα πέφτει στο ρολοι τις δεη..και σκεφτόμουν μήπως έχω κάνει λάθος για αυτό και έγραψα εδώ.

mixalis1988
18-05-13, 00:05
Σας ευχάριστο για τις απάντησης σας. την εγκατάσταση την έχω κάνει εγώ ο ηλεκτρολόγος είχε περάσεις μονο τους σωλήνες..
έχω τελειώσει για ηλεκτρονικός αλλα πάντα μου άρεσαν τα ηλεκτρολογικά και λέω ας δοκιμάσω στο δικό μου σπίτικαι άμα δεν βγάλω άκρη φωνάζω τον ηλεκτρολόγο. ασφάλειες έχω βάλει 16A.
Aλλα το θέμα είναι ότι δεν πέφτει στον πινακα...πάντα πέφτει στο ρολοι τις δεη..και σκεφτόμουν μήπως έχω κάνει λάθος για αυτό και έγραψα εδώ.
Σωστα εβαλες 16αρα ασφαλεια αν και το 4αρι καλωδιο ειναι υπερβολη.Το βραχυκυκλωμα η υπερενταση γινεται στην συγκεκριμενη γραμμη και πεφτει η ασφαλεια της ΔΕΗ και οχι της γραμμης η σε καποιο αλλο κυκλωμα;;

kostakisone
18-05-13, 00:12
το τεσσάρι το έβαλα γιατί ήταν στο δικό μου σπίτι και λέω ας το βάλω μη έχω προβιλιματα μετά..στην συγκεκριμένη γραμμή έχω δοκιμάσει με ένα προβληματικό τροχό και πάντα πέφτει στο ρολοι..

στα αλλα δωμάτια πέφτουν κανονικά η ασφάλειες (η ασφάλειες είναι abb)

δεν είπα από την αρχή ότι την εγκατάσταση την έκανα μονος μου γιατί είδα ένα post που είχε κάνει ένας εδώ και τον είχαν πάρει από τα μούτρα και λέω αστο..

george Mp
18-05-13, 00:22
Το συγκεκριμενο 4αρι εισαι σιγουρος οτι παιρνει απο 16αρα και δεν παιρνει κατα λαθος απο πουθενα αλλου, λογο διατομης απο βιασινη αφηρημαδα μπορει εκ παραδρομης να εχει συνδεθει αλλου, ή το πιο απιθανο να εχει προβλημα η ασφαλεια. Παντως οτι ξεκιναει 4αρι μπορει να ειναι λιγο υπερβολη αλλα κακο δεν κανει.

kostakisone
18-05-13, 00:25
όχι είναι σίγουρα με 16 γιατί το τσέκαρα θα αλλάξω την ασφάλεια και θα ξανά μιλήσουμε..
σε ευχάριστο πολύ για τις απάντησης

xrhstosmp
18-05-13, 17:17
πιστευω οτι δεν μπορεις να κανεις και πολλα ,ειναι θεμα επιλεκτικοτητας που οι μικροαυτοματοι της δεη δεν την προσφερουν. την κατασταση επιβαρυνει και το 4αρι(!!!) που αυξανει το ρευμα βραχυκυκλωσης. αληθεια για τη γειωση τι αγωγο χρησιμοποιησες?

JOUN
18-05-13, 18:59
H επιλεκτικοτητα στο βραχυκυκλωμα οταν μεσα στον μετρητη εχει κινεζικους μικροαυτοματους CHINT ειναι ονειρο θερινης νυκτος.
Οτι και να κανεις παντα θα πεφτει και του ρολογιου, η μπορει και μονο αυτος..Το ωραιο ειναι οτι αγοραστηκαν απο την ΔΕΗ με διεθνη διαγωνισμο στον οποιο οπως καταλαβαινεις μοναδικο κριτηριο ηταν η τιμη και τιποτα αλλο...

kostakisone
18-05-13, 20:05
σήμερα άλλαξα την ασφάλεια και πέφτει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. στην γείωση έχω βάλει 2.5

FILMAN
20-05-13, 14:41
Μήπως η παλιά ασφάλεια ήτανε τίποτα καμπύλη C και η καινούρια είναι Β;

Υ.Γ. Ιούνιε, η μάρκα φταίει; Δηλαδή αν αντί για C40A CHiNT ήταν C40A hager, legrand, SIEMENS, ABB, Schneider ή οτιδήποτε άλλο δεν θα έπεφτε;

JOUN
20-05-13, 15:49
Στην συγκεκριμενη περιπτωση κατα πασα πιθανοτητα θα επεφτε..Εχω αλλαξει ομως μετα απο παροτρυνση της ΔΕΗ τρεις φορες μεχρι τωρα αυτοματακια CHINT με HAGER γιατι επεφταν χωρις λογο.Ηταν 40Α και επεφταν το πολυ στα 30..Μετα την αλλαγη δεν ξαναπεσαν.Επι λεξη μου ειπαν "αλλαξε τα γιατι τα δικα μας ειναι για πεταμα"
Μετα απο αυτο νομιζω δικαιουμαι να τα θεωρω αχρηστα και σε παρομοια περιπτωση να τα θεωρω τους πιο πιθανους ενοχους..

FILMAN
20-05-13, 16:06
Αυτό που λες έχει να κάνει όμως με συνθήκες υπερφόρτωσης, όχι βραχυκυκλώματος. Αν λοιπόν η ασφάλεια του μετρητή γράφει 40Α αλλά πέφτει στα 30Α, αυτή του πίνακα που γράφει 16Α πόσο πιο νωρίς θα πέσει;

Υ.Γ. Δεν σε κυνηγάει η ΔΕΗ άμα βάλεις χέρι στο σημείο αυτό;

JOUN
20-05-13, 16:20
Aυτο λεω οτι αφου ειναι γενικως προβληματικοι τους θεωρω υπεύθυνους απο την αρχή..Ενταξει σε βραχκυκλωμα που μιλαμε για καποιες 100αδες Α λογικα θα πεσει οτι και να βαλεις..
Οπως ειπα μετα απο παροτρυνση δικη τους τους αλλαξα..Τωρα αν πηγαινε καποιος ασχετος και τους αλλαζε πιθανοτατα θα ειχε προβλημα ο ιδιοκτητης αν το παιρναν χαμπαρι..

Αν λοιπόν η ασφάλεια του μετρητή γράφει 40Α αλλά πέφτει στα 30Α, αυτή του πίνακα που γράφει 16Α πόσο πιο νωρίς θα πέσει;


Αν ειναι hager θα πεσει συμφωνα με την καμπυλη του κατασκευαστη,αν ειναι CHiNT θα πεσει οποτε της ερθει..