PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικά για χώρους με μεγάλες θερμοκρασίες



s12original
20-05-13, 15:03
Γνωρίζει κανείς τι είδους φωτιστικά (και λάμπες) χρησιμοποιούνται σε χώρους με μεγάλες θερμοκρασιες (150 εώς 160 C) ?

Που μπορώ να τα βρώ και αν υπάρχει και κανένα link θα ήμουν υπόχρεος .


Ευχαριστώ

Phatt
20-05-13, 15:26
Πες μας λιγο αν θελεις για τι μεγεθος και ισχυ μιλαμε.

s12original
20-05-13, 15:41
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούμε μικρούς προβολείς (χωρίς διαταξη εκκίνησης ) με λάμπες αλογόνου 160W . Ο χώρος είναι βιομηχανικός , έχει μεγάλες θερμοκρασίες 150 εως 160 βαθμούς Κελσίου και υπάρχει και πολύ σκόνη στον χώρο . Το θέμα είναι οτι οι λάμπες καίγονται κάθε 10 με 15 μέρες το πολύ . Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού παρα μόνο να παρατηρούμε την καλή λειτουργεία της μηχανής .

DGeorge
22-05-13, 16:52
Δοκίμασε μήπως και κάνεις δουλειά με τις 'οικονομικές' λάμπες, ή -ακόμα καλύτερα- με λάμπες LED.
Και οι δύο κατηγορίες είναι σαφώς ψυχρότερες από προβολείς 'πυρακτώσεως'.
Επίσης είναι και σαφώς ακριβότερες. Γι'αυτό -εξ'άλλου- σου προτείνω και δοκιμαστική εγκατάσταση έστω σε μία θέση, ώστε να δεις: 1) Απόδοση σε φωτισμό, 2) απόδοση σε θερμότητα, και 3) απόδοση σε χρόνο (διάρκεια) ζωής για κάθε κατηγορία λάμπας.
Μόνο έτσι θα μπορέσεις να κρίνεις ποιά σε συμφέρει -τελικά. Για παράδειγμα: Η LED μπορεί να είναι αρκετά ακριβότερη από την 'οικονομική' και την 'πυρακτώσεως'. Όμως 1) αν καίει ελάχιστες Wh, 2) δίνει ικανοποιητικό φωτισμό, και 3) αν έχει 'διάρκεια ζωής' "αιώνια" (την τοποθετείς και την ξεχνάς), τότε μάλλον -τελικά- σε συμφέρει πολύ περισσότερο από τον προβολέα :wiink:
Από τότε που είχα πρωτοδεί λάμπα LED έχει περάσει πολύς καιρός. Θες επειδή δεν ασχολήθηκα και ιδιαίτερα, πρέπει να έχω 'χάσει αρκετά επισόδεια' από την εξέλιξή τους. Θυμάμαι όμως καλά ότι είχα δει ηλεκτρικό φακό χεριού με λάμπα LED. Αυτό σημαίνει (φαντάζομαι) ότι ήδη πρέπει να υπάρχουν και προβολείς LED.
Δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάποιο ιδιαίτερο Internetικό Link... Ένα μεγαλο-μεσαίο κατάστημα ηλεκτρολογικών εξαρτημάτων/αναλωσίμων/κλπ στην πόλη σου, πρέπει να έχει κάτι τέτοιο. (Προβολέα LED)
Καλη Τύχη κι ελπίζω να βοήθησα.

xsterg
22-05-13, 17:45
φιλε μου ποιο το αντικειμενο της εργασιας σου και εχεις τετοιες θερμοκρασιες? προφανως αυτες οι θερμοκρασιες ειναι τοπικα και οχι σε ολο τον χωρο. σωληνουργεια, καλωδια, αλουμινιο?

nestoras
22-05-13, 18:56
Ψάξε για λάμπες φούρνου. Αυτές έχουν προδιαγραφές για 300 βαθμούς Κελσίου. Το πρόβλημα είναι στα watt μόνο, δεν ξέρω αν θα βρεις τέτοιες ώστε να σου παρέχουν τον απαραίτητο φωτισμό. Μέχρι 40W βρίσκεις έυκολα πάντως οπότε θα έχεις σίγουρα λιγότερο φωτισμό αν δεν προσθέσεις πολλές στην ίδια γραμμή. Ντουί εννοείται πορσελάνινο και καλωδίωση μέχρι τη λάμπα με καλώδιο για υψηλές θερμοκρασίες. Όλες οι υπόλοιπες λύσεις νομίζω πως δε θα αντέξουν και πολύ στους 150 βαθμούς...