PDA

Επιστροφή στο Forum : access και ενημέρωση διπλανών πεδίων ?



Arnoldone
24-05-13, 00:22
Χρησιμοποιώ access του 2003 έκδοση , προσπαθώντας να φτιάξω ενα μικρό project που αργότερα αν κάτσει καλά η ιδέα ,θα αναπτυχθεί αρκετά ...το πρόβλημά μου είναι, οτι θέλω κάνοντας εισαγωγή δεδομένων σε 2 πεδία,(μήνα και ημέρα) να ενημερώνει ενα τρίτο πεδίο και να εμφανίζει στο τελευταίο μια λέξη.
...δηλαδή αν εισάγω μήνα 12 και ημέρα 15 να εμφανίζει σε ενα τρίτο πεδίο μια λέξη , αν εισάγω διαφορετικά στοιχεία για ημερ/νια, θα εμφανίζει άλλη λέξη ...τα 2 πεδία δουλεύουν μια χαρά αλλά για το τρίτο, προσπαθώ απο τα ερωτήματα, αλλά χρειάζομαι μάλλον κάποια βοήθεια για τα βήματα ...

ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις !

dalai
24-05-13, 10:35
με το countif συγκρινουμε μεσα στα πεδια αν θα δουμε κατι συγκεκριμενο .Ισως σου ειναι χρησιμη

Gant
24-05-13, 14:46
με την εντολή iif γίνεται αυτό που θες. Πχ.

Iif ( (Month=12) and (Day=15);"mia leksi";"")

Arnoldone
24-05-13, 16:35
με το countif συγκρινουμε μεσα στα πεδια αν θα δουμε κατι συγκεκριμενο .Ισως σου ειναι χρησιμη

Νίκο σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ! η countif με οδήγησε πρός τη σωστή κατεύθυνση, στην αναζήτηση φόρμουλας !

Arnoldone
24-05-13, 16:41
με την εντολή iif γίνεται αυτό που θες. Πχ.

Iif ( (Month=12) and (Day=15);"mia leksi";"")


Η λογική είναι σωστή αλλά κολάω προς το παρόν λίγο στη σύνταξη, γιατί μου πετάει κάποια συντακτικά και όχι λογικά errors ...απο το search που έχω κάνει , μάλλον αυτή είναι η καταλληλότερη για αυτό που θέλω να κάνω... σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου !Δυστυχώς πρέπει να φύγω τώρα, θα το ξανακοιτάξω το βράδυ που θα έχω λίγο χρόνο παραπάνω !

giannaras13
24-05-13, 16:47
αν εχεις χρονο , ξεκινα και σε mySQL θα σου φυγουν πολλοι πονοκεφαλοι..