PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στην εισοδο plc siemens



iordanhs
25-05-13, 01:18
Γεια σας, εχω ενα plc siemens s300 και του δινω ταση στην αναλογικη εισοδο 0-10v αλλα δεν περνω ανταποκριση στο προγραμα simatic manager ξερει μηπως κανεις τι μπορει να κανω λαθως?

STALKER IX
25-05-13, 01:46
Πρωτη κινηση που θα εκανα ειναι αν την "βλεπει" η cpu (εσυ δηλωνεις καρτες στο s7) και δευτερη
στο πλαινο μερος της καρτας εχει τετραγωνα
κουτακια που δηλωνεις τη εισοδο θες..(τα εχεις βαλει σωστα?)
Και μια απορια..απο τη δινεις εισοδο στην καρτα? απο τροφοδοτικο?

dimpet
25-05-13, 02:25
Oπως σωστά λέει ο προηγούμενος φίλος δες τα "κουτάκια" εάν έχει η κάρτα σε ποια θέση είναι .A ή B ή C ή D και ανάλογα το που είναι τσεκάρισε στο hardware οτι έχεις βάλει τη σωστή επιλογή.
Αν η κάρτα είναι μόνο Volt τότε δε θα έχει όποτε δε χρειάζεται να κάνεις κάποια αλλαγή πάνω στη κάρτα.
Δες αν έχει σωστη τροδοφοσία η κάρτα 24VDC.
Η διέυθυνση PIW που καλείς στο πρόγραμμα σιγουρέψου οτι είναι η σωστή και οτι δεν έχει πουθενά αλλού σε άλλη διάταξη στο Hardware.
Σιγουρέψου οτι στο hardware έχεις βάλει τη σωστή κάρτα version κλπ.
Διαβάζεις κατευθείνα PIW ή καλέις FC και κάνεις scale ?

Samios60
25-05-13, 07:55
καμμια φορα με το PIW δεν βλεπεις τιμες δοκιμασε IW αλλα οπως ειπαν ποιο πανω τα πιαδια δες και την διευθηνση ....επισης δειξε μας λιγο τον κωδικα ....

iordanhs
25-05-13, 11:48
Ευχαριστω για της απαντησεις σας. η καρτα ειναι δηλομενει κανονικα, η διευθυνσης για της εισοδους ειναι piw 256 piw 258 piw 260 piw 262 και για της εξοδους pqw256 pqw 258. H αναλογικη εξοδος pqw 256 pqw 258 λειτουργει κανονικα. εισοδο δηνω απο τροφοδοτικο εχω ενομενα τα (m) το ( - )δηλαδη. βαζω στο προγραμα το (move) και σαν εισοδο βαζω απευθειας πχ το piw 260 και σαν εξοδο μια αλλη πχ mw10 το τρεχω αλλα οταν δηνω ταση δεν βλεπω ανταποκριση φιλε Samios60 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=51915) οταν λες για τον κωδικα, δεν καταλαβα τι εννοεις γιατι ειμαι καινουργιος σε αυτα και δεν τα ξερω καλα ακομα.

dimpet
25-05-13, 12:49
Δηλαδή μπαίνεις στο OB1 και γράφεις ας πούμε στο network 1 :

L PIW256
T MW10
BE

και βάζεις ένα variable για να δεις τη τιμή του MW10 αν κατάλαβα καλά ???

iordanhs
25-05-13, 13:43
φιλε dimpet ναι εβαλα ενα (Move) assign a valua γραφει. εισοδο piw 256 και εξοδο mw10 και εβλεπα την τιμη του mw10. το βρηκα τελικα εβαλα add symbol στην καρτα και ετσι μου την αναγνωρισε και την εισοδο σας ευχαριστω. αλλα με εβγαλε κατι αλλο τωρα οταν βαζω στο scada wincc και αναλογικη εισοδο και αναλογικη εξοδο μαζι μου βγαζει σφαλμα στον ανταπτορα usb-mpi που εχω. ξερει κανεις απο τι μπορει να ειναι?

RF.123
25-05-13, 16:00
ιορδανη καλησπερα μιας και ειναι μεσημερη, πανω σε τι μηχανημα ειναι μηπως ειναι συνκολλητικη μηχανη?

iordanhs
26-05-13, 12:11
Καλημερα Γιαννη. δοκιμη εκανα σε μια cpu γιατι θα την δουλεψω σε βιομηχανια δεν ξερω τι προγαμα θα χρειαστεί εκει παντος θα ειναι για κοχληες και σταθμες ποιο πολυ. Για συνκολλητικη μηχανη χρειαζεται αλλου ειδους προγραμα γιατι εκει θα εχει και βηματικους κινητηρες

RF.123
26-05-13, 18:08
καλημερα και απο εμενα με τι λειτουργικο συστημα θα συνεργαζεται

iordanhs
26-05-13, 20:49
Γιαννη το λειτουργικο του pc ειναι win7 και δουλευω τωρα το simatic manager απο το simatic manager κανω το λειτουργικο του plc.H γλώσσα προγραμματισμού που δουλευω ειναι η ladder. Δεν ξερω αν σε καλυψα.

RF.123
26-05-13, 21:44
υπομονη και επιμονη αυτη η εμπειρια ειναι εξεραιτικα χρησιμη και με πολλες και καλες προοπτικες εαν την χρησιμοποιησης σωστα επαγγελματικα εγω στο εργοστασιο που εργαζομαι τα δουλευω σε xp embedded

iordanhs
27-05-13, 11:35
θελει υπομονη και διαβασμα. και εγω εκει που δουλευω xp sp3 εχουν.