PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυχνία στον πίνακα για αναμμένο θερμοσίφωνα



rama
26-05-13, 10:07
Θέλω να τοποθετήσω στον πίνακα μία ενδεικτική λυχνία ώστε να παρακολουθώ πότε δουλέυει η αντίσταση του θερμοσίφωνα, πέρα από τη λυχνία που δείχνει πότε έχω ανεβάσει τον κεντρικό διακόπτη. Ουσιαστικά θέλω να παρακολουθώ τους κύκλους του θερμοστάτη όταν ανοίγει και κλείνει το κύκλωμα.
Αν είχα καλωδίωση με λήψη της φάσης μετά τον θερμοστάτη και επιστροφή του στον πίνακα, τα πράγματα θα ήταν απλά. Αλλά δεν έχω, και δεν μπορώ να βάλω.
Υπάρχει κάποια άλλη πατέντα που μπορεί να γίνει? Κάτι ίσως που να μετράει την ένταση, και όταν υπερβαίνει κάποιο όριο να ανάβει μία λυχνία?
Ευχαριστω για κάθε βοήθεια.
Αγγελος

antonis_p
26-05-13, 10:17
Με απασχόλησε και εμένα το ίδιο θέμα, τελικά έβαλα ένα αμπερόμετρο στον πίνακα και έτσι ξέρω πότε δουλεύει ο θερμοσίφωνας .... 20 αμπέρ ειναι αυτά!

awmn931
26-05-13, 12:10
Πιστεύω ότι ο συμφορουμίτης “kyros” θα έχει ήδη ή θα επινοήσει κάποια σχετική λύση.

Από ότι έχω παρατηρήσει στο forum παρουσιάζει κάποια εξειδίκευση σε τέτοια θέματα και δίνει αποτελεσματικές λύσεις.

Υπομονή λοιπόν.

iordanhs
26-05-13, 12:33
καλημερα. χωρις να εχεις καλωδιωση για επιστροφή το καλητερο ειναι, να παρεις ενα αμπερομετρο ψηφιακο με επαφες NO & NC το οποιο θα το συνδεσεις στο κυκλομα του θερμοσιφωνα στον πινακα και θα το ρυθμίσεις οταν υπερβαινει τα αμπερ που θελεις (μπορεις να τα μετρησεις και με αμπεροτσιμπιδα οταν λειτουργει). (πχ 20a) να κλινει μια επαφη π.χ. NO που θα εχεις συνδεσει εκει μια λυχνια για ενδειξη. απλα δεν ξερω πως θα το προσαρμοσεις στον πινακα γιατι δεν ειναι ραγας αυτα, αλλα ειναι μικρο σε μεγεθος θα βρεις τροπο.

GR_KYROS
26-05-13, 15:14
CURRENT INDICATOR REMOTE

Το βρίσκεις έτοιμο
http://www.digikey.com/product-detail/en/CR2550-R/582-1003-ND/1045159

43990



η το φτιάχνεις….

rama
27-05-13, 15:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τη λύση του αμπερόμετρου την είχα σκεφτεί, αλλά δεν θέλω να κυκλοφορεί τέτοιο χοντροκομμένο ρεύμα ανεξέλεγκτα εκτός ράγας.
Η περίπτωση με τον μετασχηματιστή+led είναι σαφώς πιό αναίμακτη, αλλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να συνδυαστεί με τη ενδεικτική λυχνία του διακόπτη. Η λυχνία του διακόπτη προκαλεί έστω ανεπαίσθητη ροή ρεύματος. Μήπως πρέπει να καταργηθεί? Δεν θα ήταν επιθυμητό. Κάτι αναφέρει για cut-off ρεύμα, αλλά δεν βλέπω πώς αυτό ορίζεται ή μεταβάλλεται.
Σαν τελευταία λύση βλέπω την εξής τελευταία ευκαιρία: επειδή προσεχώς θα εγκαταστήσω μία κλιματιστική μονάδα στη στέγη (εκεί που είναι και ο θερμοσίφωνας), να ζητήσω από τον ηλεκτρολόγο να κατεβάσει μία γραμμή από το θερμοσίφωνα και να την φέρει μαζί με την τροφοδοσία του κλιματιστικού μέχρι τον πίνακα. Ισως είναι λίγο άτσαλο, αλλά είναι η απόλυτη λύση.
Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
Αγγελος

kioan
27-05-13, 16:03
Η περίπτωση με τον μετασχηματιστή+led είναι σαφώς πιό αναίμακτη, αλλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να συνδυαστεί με τη ενδεικτική λυχνία του διακόπτη. Η λυχνία του διακόπτη προκαλεί έστω ανεπαίσθητη ροή ρεύματος

Το ρεύμα που χρειάζεται για την ενδεικτική λυχνία σε σχέση με αυτό που τραβάει όταν ανάβει η αντίσταση του θερμοσίφωνα, είναι αμελητέο.
Εάν βάλεις ένα κατάλληλα διαστασιολογημένο current transformer (πχ έξοδος 20mA για 20A στον αγωγό μέτρησης) δεν προκειται να επηρρεάζεται από το ρεύμα της ενδεικτικής λυχνίας.

antonis_p
27-05-13, 19:04
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τη λύση του αμπερόμετρου την είχα σκεφτεί, αλλά δεν θέλω να κυκλοφορεί τέτοιο χοντροκομμένο ρεύμα ανεξέλεγκτα εκτός ράγας.

Τα (περισσότερα) αμπερόμετρα ράγας, μεγαλύτερα κάποιας έντασης, λειτουργούν με ένα πηνίο, κάπως μεγαλύτερο από αυτό που πιο πάνω ανάβει το λαμπάκι.

her
27-05-13, 19:27
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48679
κοιτα στο #6

rama
27-05-13, 23:19
Πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις! Θα πειραματιστώ λίγο μήπως και καταφέρω να μετασχηματίσω λίγο ρεύμα για να τροφοδοτηθεί κάποια λυχνία. Αλλιώς θα δώ την περίπτωση του αμπερόμετρου ράγας, την ύπαρξη των οποίων αγνοούσα!
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

vasilllis
27-05-13, 23:36
Τα (περισσότερα) αμπερόμετρα ράγας, μεγαλύτερα κάποιας έντασης, λειτουργούν με ένα πηνίο, κάπως μεγαλύτερο από αυτό που πιο πάνω ανάβει το λαμπάκι.
Για να ακριβολογουμε .υπαρχουν τα απευθειας συνδεσης που περναει εν σειρα το καλωδιο τροφοδοσιας και μεσω μετ/στη οπου βαζεις τον μετασχηματιστη.
ο μετασχηματιστης ο μικροτερος,αν δεν μου διαφευγει κατι ειναι περιπου 6Χ10Χ4 (απο οσα θυμαμαι με το μυαλο οχι χαρακακι ) και ειναι λιγο δυσκολο να μπει σε οικιακο πινακα.
οποτε πας σε απευθειας μαλλον.

antonis_p
27-05-13, 23:51
Για να ακριβολογουμε .υπαρχουν τα απευθειας συνδεσης που περναει εν σειρα το καλωδιο τροφοδοσιας και μεσω μετ/στη οπου βαζεις τον μετασχηματιστη.
ο μετασχηματιστης ο μικροτερος,αν δεν μου διαφευγει κατι ειναι περιπου 6Χ10Χ4 (απο οσα θυμαμαι με το μυαλο οχι χαρακακι ) και ειναι λιγο δυσκολο να μπει σε οικιακο πινακα.
οποτε πας σε απευθειας μαλλον.

είναι αλήθεια οτι ο μετασχηματιστής (δεν είναι μετασχηματιστής, πηνίο είναι. Ένα σπείρωμα.) είναι γκουμούτσα, για το χώρο που υπάρχει μέσα στον πίνακα. Εγώ έχω τοποθετήσει το αμπερόμετρο και όταν βρω καιρό θα φτιάξω ένα πηνίο μικρότερο που να χωρά εκεί μέσα, χωρίς να χρειαστεί να μεταφέρω διακόπτες και ασφάλειες.

vasilllis
28-05-13, 11:14
είναι αλήθεια οτι ο μετασχηματιστής (δεν είναι μετασχηματιστής, πηνίο είναι. Ένα σπείρωμα.) είναι γκουμούτσα, για το χώρο που υπάρχει μέσα στον πίνακα. Εγώ έχω τοποθετήσει το αμπερόμετρο και όταν βρω καιρό θα φτιάξω ένα πηνίο μικρότερο που να χωρά εκεί μέσα, χωρίς να χρειαστεί να μεταφέρω διακόπτες και ασφάλειες.

Αν φανταζομαι οτι εχεις τον νορμαλ οικιακο πινακα 2-3-4 σειρων δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο επικινδυνο να βαλεις την φαση σε απευθειας αμπερομετρο και να συνδεθει με την εξοδο της ασφαλειας..

lepouras
01-06-13, 19:48
κυρίες δεσποινίδες και κύριοι. τώρα στην πόρτα σας από την Gianger(θυγατρική της hager αλλά δεν της το λέμε:001_tt2:)το ενδεικτικό που όλοι και όλες περιμένατε. το θερμοστάτενδεικτικθερμοσίφωνα :lool:.για λίγες μέρες στην πόρτα σας εντελώς δωρεάν(μεταφορικά μόνο 100 ευρό:w00t:) το εξάρτημα που θα σας δίωξη την απορία. ζέστανε ο ρημάδις?
και ναι
με ένα παλιό χαλασμένο λαμπάκι έναν πυρήνα με διαστάσεις 25Χ25Χ13 mm(περίπου)και τρύπα 6Χ18 mm (πάλι περίπου) 1000 στροφές σύρμα 0,13mm διάμετρος(και αυτό περίπου με παχύμετρο.δεν ξέρω πόσο είναι σε AWG. το είχα μπόλικο) πετύχαμε να σας σώσουμε από την ταλαιπωρία να κάνετε μονόζυγο στο πατάρι:thumbup1:. μια γέφυρα ανόρθωσης με έναν πυκνωτή(1μF είχα και έβαλα) μια αντίσταση 4.7ωμ(και αυτή σχεδόν αχρείαστη ήτανε)και ένα λεντ κόκκινο από τα παχουλά. και με την κατάληξη, μέσα από τον πυρήνα, η ΝASA να μας προμηθεύσει το πανάκριβο οδηγό καλωδίων(φραποκαλαμακι:hahahha:) και ιδού το αποτέλεσμα.
3,24βολτ εναλλασσόμενο και ρεύμα σε βραχυκύκλωμα 13mA. 1,8 βολτ συνεχές και κατανάλωση (από το λεντ) 5mA. για τους δύσπιστους(ούτε εγώ δεν το περίμενα) ορίστε οι φωτογραφίες.
44114441154411644117
οι αντιστάσεις ήτανε για dummy load και τραβάγανε μαζί 13 αμπέρ περίπου.

το έκλεισα
44118
και μπήκε στον πίνακα του σπιτιού και δοκιμάστηκε με τον θερμοσίφωνα. από κωλοφαρδία πέρασε τσίμα τσίμα το 4αρι μέσα από το καλαμάκι(όταν έβαλα το καλαμάκι σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ άνετα για 4αρι και δεν το δοκίμασα).
4411944120

υγ. το λεντ ανάβει από τα 2Κβατ περίπου και επάνω.
υγ2. οι ακίδες μπροστά είναι για να κάνω και τις μετρήσεις μου τοποθετημένο στον πίνακα(δεν νομίζω να περιμένατε να τα έχω χύμα μέσα στον πίνακα και να δοκιμάζω?:001_tt2:)

rama
01-06-13, 21:33
Γιάννη, με κούφανες! Ο ορισμός της πρακτικότητας είναι η κατασκευή σου.
Πόσο ασφαλή κρίνεις την όλη συνδεσμολογία, με δεδομένο το πολύ ρεύμα που διαχειρίζεσαι? Ζεσταίνεται καθόλου?
Δώσε όσες περισσότερες οδηγίες μπορείς μήπως φτιάξω κάτι ανάλογο.
Ευχαριστώ για το χρόνο και σκέψη που διέθεσες για να δώσεις λύση.
Αγγελος

lepouras
01-06-13, 22:40
Άγγελε καλησπέρα. δεν διαχειρίζεται τίποτα. το καλώδιο του θερμοσίφωνα περνά με οδηγό το καλαμάκι μέσα από τον πυρήνα και δεν συνδέεται πουθενά επάνω στην κατασκευή. το μαγνητικό πεδίο που παράγετε γύρο από το καλώδιο(το 4αρι) κατά την διάρκεια που δουλεύει ο θερμοσίφωνας με την βοήθεια του πηνίου γίνετε ρεύμα (και τάση φυσικά) και τροφοδοτεί το λεντ και ανάβει. μόλις κόψει ο θερμοσίφωνας να τράβα ρεύμα λόγο ότι έπιασε θερμοκρασία άρα έκλεισε ο θερμοστάτης τότε δεν έχει ισχυρό μαγνητικό πεδίο γύρο του το καλώδιο του θερμοσίφωνα και δεν παράγετε αρκετό ρεύμα να ανάψει το λεντ οπότε καταλαβαίνεις ότι ζέστανε το νερό(ή σου χάλασε η αντίσταση:001_tt2: ). γιαυτό έγραψα ότι ανάβει το λεντ μετά τα 2000βατ φορτίο περίπου. οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι αυτοτροφοδοτούμενο το κύκλωμα από το πηνίο.

δηλαδή ειναι όπως μια αμπεροτσιμπίδα. απλά με βάση τον χώρο που έπρεπε να έχει ο πυρήνας για να χωρά μέσα σε θήκη μεγέθους και πλάτους ασφάλειας έβαλα πολλές σπείρες σύρμα (1000 για την ακρίβεια)οπότε έπρεπε να είναι και πολύ λεπτό μιας και θα τροφοδοτούσα μόνο ένα λεντ κόκκινο. όπως καταλαβαίνεις δεν τίθεται κανένα θέμα ασφάλειας. ίσως είναι το ασφαλέστερο υλικό που έχει μπει μέσα στον πινάκα του σπιτιού:lool:.

αλπινιστης
02-06-13, 14:06
Ειναι αληθεια οτι το υπουργειο βιομηχανιας, με μια συσκεψη εξπρες μετα την δημοσιευση σου, τιμησε την εν λογω κατασκευη με την υπερ ειδικη βραβευση σχεδιασης και κατασκευης του μηχανηματος της χρονιας ?!! :w00t:

Παντως ειναι η τελεια απλη λυση για το συγκεκριμενο προβλημα!
Αξιος!!=D>:thumbup:=D>:thumbup:

Ολα τα λεφτα ειναι ο καφες στην 4η φωτογραφια που του λειπει το ....καλαμακι!!

lepouras
02-06-13, 16:10
Άσε Αλέξανδρε σκέψου τη θυσίες κάνω για χάρη της επιστήμης:001_rolleyes:. αναγκάστηκα να τον πιω χωρίς καλαμάκι μετά:lool:

rama
31-07-14, 11:15
Ξεθάβω το θέμα για να ενημερώσω οτι τελικά εφάρμοσα μία πατέντα που πρότεινε σε άλλο νήμα ο Βαγγέλης GR_KYROS, με χρήση μαγνητικής επαφής συναγερμού και περιέλιξη μόλις 4 σπειρών του καλωδίου της φάσης του θερμοσίφωνα (4KW) γύρω από τη μαγνητική επαφή.
Δουλεύει άψογα, είναι πάμφθηνο, και υλοποιείται μέσα σε ελάχιστα λεπτά.
Θα βάλω και μία διπλή λυχνία ράγας, για να είναι πιό εφετζίδικο αντί για δύο ξεχωριστές λυχνίες.

GR_KYROS
31-07-14, 13:29
Ίσως είναι επίκαιρο στα χρόνια της κρίσης….

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889