PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε σύνδεση αστέρα-τρίγωνο



tigiakou
28-05-13, 15:51
Καλησπέρα,

έχω κατασκευάσει το κύκλωμα του αστέρα τριγώνου που δίνω παρακάτω.Δουλεύει κανονικά, απλά ορισμένες φορές την ώρα που είναι να γίνει η μεταγωγή απο αστέρα στο τρίγωνο το χρονικό κάνει ένα τακ και μετά ξεκινά πάλι να μετράει απο την αρχή και ξανά τακ και πάλι απο την αρχή.Αν πατήσω stop και το ξαναξεκινήσω μετά δουλεύει.Να πώ οτι όλα τα υλικά που έχω χρησιμοποιήσει είναι μεταχειρισμένα(απο παλιούς πίνακες) και οτι το χρονικό έχει σημάδια διάβρωσης με σκουριές.Επίσης τα ρελέ που έχω χρησιμοποιήσει είναι διαφορετικής μάρκας το καθένα.
Τι μπορεί να φταίει για αυτό;Υποπτεύομαι οτι κολάει η επαφή του χρονικού και έτσι ξεκινάει πάλι απο την αρχή ή οτι κάτι παίζεται με τον χρόνο που χρειάζεται το κάθε ένα ρελέ για να κουμπώσει.
Το κύκλωμα έχει κάποιο λάθος ή κάποια παράμετρο που δεν λαμβάνει υπόψιν;


4402144022

FILMAN
28-05-13, 17:30
Στο κύκλωμα ελέγχου εσύ έχεις χρωματίσει τα πηνία των ρελέ; Αν ναι, τα ρελέ της γραμμής και του τριγώνου τα έχεις σημαδέψει ανάποδα.

tigiakou
28-05-13, 19:48
Όχι δεν τα έχω σημαδέψει εγώ.Το κύκλωμα είναι έτσι ακριβώς όπως το βρήκα στο internet.Γενικότερα το κύκλωμα έχει κανένα πρόβλημα;

Δημήτρηςκα
28-05-13, 20:11
έχει στιγμιαία μπορεί να πάρει σε τρίγωνο (βλέπε γέφυρα μεταξύ Κ3Μ ΝΟ και Κ1Μ ΝΟ)
κάνε αυτόhttp://www.google.gr/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/el/thumb/e/e7/StarDeltaSwitch.jpg/800px-StarDeltaSwitch.jpg&imgrefurl=http://el.wikipedia.org/wiki/%25CE%2591%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B5%25CF%2581 %25CE%25BF%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25AF%25CE%25B3 %25CF%2589%25CE%25BD%25CE%25BF&h=503&w=800&sz=42&tbnid=en5oJq1CNKSKvM:&tbnh=75&tbnw=120&zoom=1&usg=__fcCWB86a9XkowXmRHe_Cd81EeqA=&docid=zMkwRJ5FyTGq-M&sa=X&ei=MtSkUeHMFs6yhAfU8YDQBg&ved=0CDkQ9QEwAQ&dur=310

επίσης πάρε καινούριο και καλό θερμικό για να εισαι 100% σίγουρος πως δε θα σου χαλάσει ο κινητήρας

mixalis1988
28-05-13, 22:09
Ειναι λιγο μπερδεμενη η συνδεσμολογια του κυκλωματος του αυτοματισμου.Παντως εχω ακουσει οτι καλο ειναι οταν γινεται η αλλαγη απ τον αστερα στο τριγωνο μια επαφη ΝC του ρελε του τριγωνου να βγαζει εκτος το χρονικο ωστε να μην εχει μονιμα ταση.Δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο..ας επιβεβαιωσουν και οι αλλοι.

Δημήτρηςκα
28-05-13, 22:35
Κάτι που πρόσεξα τώρα(με τη βοήθεια του Μιχάλη, όταν από αστέρα αλλάζει σε τρίγωνο κόβει και το χρονικό κάτι που είναι λάθος αφού η επαφή του χρονικού θα ξαναγυρίσει σε αστέρα. Τιμολέων το κύκλωμα είναι λάθος!!!!.

tigiakou
28-05-13, 23:14
Δημήτρη,
και εγώ αυτό ακριβώς έχω δει και πιστεύω οτι αυτό είναι το λάθος.Μάλιστα για αυτό το λόγο όταν εμένα κολάει ξεκινάει να παίρνει πάλι ρεύμα το πηνίο του χρονικού με αποτέλεσμα να ξεκινάει πάλι απο την αρχή.Δημήτρη το κύκλωμα που ανέβασες είναι το ίδιο με το δικό μου απλά παίρνει ρεύμα για το πηνίο του χρονικού πριν απο την επαφή του χρονικού. Αλλά κατά τα άλλα είναι ίδια.Έτσι δεν καταλαβάινω για αυτό που είπες πριν με την γέφυρα των ΝΟ επαφών και την ακαριαία μετάβαση σε τρίγωνο.
Τώρα αυτό που λέει ο Μιχάλης για να βγαίνει εκτός το χρονικό απο μια ΝC επαφή δεν ξέρω αν είναι σωστό.Έχω άλλο ένα κύκλωμα στο οποίο το ρελέ του τριγώνου τροφοδοτείται απο την επαφή 18 του χρονικού.Οπότε το χρονικό τροφοδοτείται συνεχώς.(Πώς το βλέπετε αυτό;)
Το γεγονός οτι χρησιμοποιώ ρελέ διαφορετική εταιρίας είναι κακό;

Δημήτρηςκα
29-05-13, 01:13
Και γω συμφωνώ με το να εκμεταλλευτεις τη μεταγωγικη επαφη του χρονικού. Και οποιαδήποτε επαφη χαλάσει μετα απο χρονια δεν θα οπλοζουν Αστέρας και τριγωνο μαζί. Αυτο που σου είπα πριν είναι πως με το καιρο οι επαφές φθηρονται για Φαντάσου πάνω απο το ρελε τριγώνου να χαλάσει η ανοικτή επαφη του κ3. Όταν πατάς start θα οπλιζουν και τα 3 ρελε ταυτόχρονα.
Το ότι είναι διαφορετικής μάρκας τα ρελε δεν έχει πρόβλημα. Πρέπει να υπολογίζεις τα kwatt των ρελε για 400volt(400*I*ριζα(3)*cosf) για τριγωνο και κυριωσ ρελε για αστερα ο ιδιοσ τυποσ χωρισ ριζα3. Σε συμβουλευω να πάρεις καινούριο και καλο θερμικο επίσης ασφάλειες βιδωτες δε σου τις συνιστώ γιατι αν καεί η μια και δεν έχεις καλο θερμικο θα κανείς το μοτερ. Βαλε 3πολοκη και είσαι οκ

lepouras
29-05-13, 02:13
Δημήτρη ευτυχώς το κύκλωμα έχει μανδαλωση οπότε και τα 3 ρελε ταυτόχρονα δεν θα πάρουν.

vasilllis
29-05-13, 09:41
Δημήτρη ευτυχώς το κύκλωμα έχει μανδαλωση οπότε και τα 3 ρελε ταυτόχρονα δεν θα πάρουν.

Μηχανικη αποκλειεται γιατι ειναι διαφορετικης μαρκας το καθενα.Ηλεκτρικη αυτο λεει ο Δημητρης,αν χαλασει η ανοιχτη επαφη.

lepouras
29-05-13, 11:40
έχεις δίκιο Βασίλη, τώρα το πρόσεξα ότι μιλάει για αυτές τις επαφές(της νύχτας τα καμώματα:saad:).

tigiakou
29-05-13, 11:59
Εντάξει παιδιά ευχαριστώ.Τελικά λεώ να αλλάξω το χρονικό καθώς και το θερμικό και να φτιάξω το κύκλωμα που ανεβάζω παρακάτω.Νομίζω οτι είναι πιο σωστό απο τα προηγούμενα.Πως το βλέπετε;
4404244043

Δημήτρηςκα
29-05-13, 20:33
Ωραίο το κύκλωμά σου!!!
Γνώμη μου μην αλλάξεις χρονικό έτσι όπως είναι το κύκλωμα δε πρόκειται με τίποτα να οπλίσουν και τα 3 ρελέ και όλες οι επαφές να χαλάσουν, αφού έχεις εκμεταλλευτεί τη μεταγωγή είσαι οκ.
Πάντως εάν αλλάξεις χρονικό να ξέρεις πως υπάρχουν χρονικά Υ/Δ που σου απλοποιούν το κύκλωμα αυτοματισμού πάρα πολύ.

Δημήτρηςκα
29-05-13, 20:36
Υ.Γ.:Τη πάτησες στο λαμπάκι

tigiakou
30-05-13, 00:58
Τελικά αγόρασα χρονικό απλό.Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες για χρονικά Υ/Δ. Τέσπα. Πάντως και το συγκεκριμένο κύκλωμα το οποίο βρήκα στο internet έχει μία περίπτωση που δεν λαμβάνει υπόψιν. Σε περίπτωση που καεί το πηνίο του χρονικού κατα την λειτουργία τότε θα αφοπλίσει το χρονικό και κατα συνέπεια θα αφοπλίσει το ρελέ του τριγώνου και θα οπλίσει το ρελέ του αστέρα.Είναι λίγο ακραία περίπτωση αλλά ίσως γι αυτό το λόγο τα άλλα κυκλώματα να βγάζουν εκτός το χρονικό μετά το πέρας της λειτουργίας του.Θα μπορούσε να γίνει αλλαγή στο συγκεκριμενο ώστε να επιτευχθεί και αυτό αλλά θα χρειαστεί και άλλες βοηθητικές επαφές που τώρα δεν διαθέτω στα ρελέ.(Βέβαια η ίδια ακραιά περίπτωση να καεί το πηνίο του θερμικού υπάρχει σε κάθε ένα απο τα υπόλοιπα κυκλώματα κατα την εκκίνηση.Αν το πηνίο είναι καμένο θα μείνει για πάντα στον αστέρα.)
Το υστερόγραφο Δημήτρη δεν το κατάλαβα

lcharal
30-05-13, 19:11
Καλησπέρα Τιμολέων,
δες το συννημένο, σχεδιασμένο από εμένα και κατασκευασμένο, και δουλεύει πολλά χρόνια χωρίς πρόβλημα.... Είναι το πολυγραμμικό κύκλωμα του αστεροτρίγωνου!

Δημήτρηςκα
30-05-13, 20:07
Τελικά αγόρασα χρονικό απλό.Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες για χρονικά Υ/Δ. Τέσπα. Πάντως και το συγκεκριμένο κύκλωμα το οποίο βρήκα στο internet έχει μία περίπτωση που δεν λαμβάνει υπόψιν. Σε περίπτωση που καεί το πηνίο του χρονικού κατα την λειτουργία τότε θα αφοπλίσει το χρονικό και κατα συνέπεια θα αφοπλίσει το ρελέ του τριγώνου και θα οπλίσει το ρελέ του αστέρα.Είναι λίγο ακραία περίπτωση αλλά ίσως γι αυτό το λόγο τα άλλα κυκλώματα να βγάζουν εκτός το χρονικό μετά το πέρας της λειτουργίας του.Θα μπορούσε να γίνει αλλαγή στο συγκεκριμενο ώστε να επιτευχθεί και αυτό αλλά θα χρειαστεί και άλλες βοηθητικές επαφές που τώρα δεν διαθέτω στα ρελέ.(Βέβαια η ίδια ακραιά περίπτωση να καεί το πηνίο του θερμικού υπάρχει σε κάθε ένα απο τα υπόλοιπα κυκλώματα κατα την εκκίνηση.Αν το πηνίο είναι καμένο θα μείνει για πάντα στον αστέρα.)
Το υστερόγραφο Δημήτρη δεν το κατάλαβα

http://www.pelc.gr/product.php?id_product=22 χρονικό Υ/Δ

Το λαμπάκι βάλτο παρ/λα με το γενικό ρελέ ή με το ρελέ Δ να ανάβει μόνο όταν δουλεύει ο κινητήρας ή όταν πάρει σε Δ

Φίλε μου ήδη έχεις φτιάξει πολύ καλό κύκλωμα, και το χρονικό να χαλάσει το πολύ πολύ να χαλάσουν τα ρελέ το μοτέρ δε χαλά από τις μεταγωγές.
Για να βγάζεις εκτός το χρονικό δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό αλλά το σίγουρο είναι πως θα χρειαστείς κι άλλα υλικά.
Κάτι πιο σίγουρο είναι να μη κάνεις το πίνακα αυτόματο δηλαδή αντί για χρονικό να κάνεις τη μεταγωγή με το χέρι με ένα μεταγωγικό διακόπτη(χαζό κατά τη γνώμη μου)
Πιστεύω πως το κύκλωμά σου είναι κάτι περισσότερο από καλό.
Αν θες και γουστάρεις βάλε άλλο ένα λαμπάκι στην ανοιχτή επαφή του θερμικού(97-98) για να ξέρεις πότε έπεσε το θερμικό

lcharal
30-05-13, 20:24
Καλησπέρα και πάλι,
Γνώμη μου είναι, για να μην είναι το πηνίο του χρονικού πάντα υπό τάση, θα μπορούσες την εντολή όπλισής του, να την περάσεις από μια ανοιχτή επαφή του ρελέ του αστέρα! Έτσι ώστε όταν αφοπλίσει το ρελέ του αστέρα, να βγει εκτός και το χρονικό!

Δημήτρηςκα
30-05-13, 20:40
Καλησπέρα και πάλι,
Γνώμη μου είναι, για να μην είναι το πηνίο του χρονικού πάντα υπό τάση, θα μπορούσες την εντολή όπλισής του, να την περάσεις από μια ανοιχτή επαφή του ρελέ του αστέρα! Έτσι ώστε όταν αφοπλίσει το ρελέ του αστέρα, να βγει εκτός και το χρονικό!

Ναι αλλά έτσι η μεταγωγική επαφή του χρονικού θα ξαναγυρίσει σε Υ(το αποτέλεσμα θα είναι ότι συνέβαινε και με το πρώτο κύκλωμα)
Για να βγάλεις εκτός το χρονικό θες

3 ακόμη επαφές του ρελέ Δ

μία κλειστή πάνω από το χρονικό (να το βγάζει εκτός)
μια κλειστή πάνω από τη μεταγωγική του χρονικού (να μη πάρει με τίποτα ξανά το ρελέ Υ)
και μία ανοιχτή η μία άκρη της θα είναι κάτω από το στοπ και η άλλη πάνω από τη κλειστή επαφή της μανδάλωσης του ρελέ τριγώνου (να κάνει αυτοσιγκράτιση στο ρελέ Δ)


αλλά έτσι το κύκλωμα κινυνεύει να τιναχτεί στον αέρα γιατί δεν σου υπογράφει κάποιος πως όλες οι επαφές οπλίζουν και ξεοπλίζουν ταυτόχρονα
άσε που άν χαλάσει η τελευταία επαφή το ρελέ Δ είναι συνχώς υπο τάση

tigiakou
30-05-13, 21:36
Η μετατροπή στο κύκλωμα που ανέβασα για να βγαίνει εκτός το χρονκό γίνεται, απλά χρειάζεται και άλλες βοηθητικές επαφές που τώρα δεν διαθέτω(και θα ήταν λίγο δύσκολο να τις βρώ.)Δημήτρη όταν λέω να χαλάσει το χρονικό εννοώ οτι όταν δουλεύει κανονικά ο κινητήρας να χαλάσει το χρονικό και να μεταβεί απο τρίγωνο σε αστέρα και να συνεχίσει να δουλεύει συνεχώς σε αστέρα.
Α και κάτι άλλο.Το κύκλωμα δεν το σχεδίασα εγώ.Το βρήκα απο κάποιο καθηγητή σε ΤΕΙ