PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα σε C++



stavros_97s
29-05-13, 02:01
Γεια σας, πριν από καιρό είχα ασχοληθεί με προγραμματισμό σε C++. Και θυμάμαι μια μου απορία, εφόσον έχω γράψει κώδικα και έχω φτιάξει μια εφαρμογή πως μπορώ αυτήν να την εξάγω σαν ένα πρόγραμμα?

giannaras13
29-05-13, 02:05
Γεια σας, πριν από καιρό είχα ασχοληθεί με προγραμματισμό σε C++. Και θυμάμαι μια μου απορία, εφόσον έχω γράψει κώδικα και έχω φτιάξει μια εφαρμογή πως μπορώ αυτήν να την εξάγω σαν ένα πρόγραμμα?
δεν ξερω σε τι προγραμμα δουλευεις αλλα αν βρεις επιλογη " build " ή " build as " αυτη ειναι

stavros_97s
29-05-13, 02:19
Δουλεύω με το CODEBLOCK. Επιλογή build έχει, αλλά δεν κάνει αυτήν την δουλεία..

giannaras13
29-05-13, 02:42
Δουλεύω με το CODEBLOCK. Επιλογή build έχει, αλλά δεν κάνει αυτήν την δουλεία..

το build κανει αυτη τη δουλεια.. κοιτα σε ποιο φακελο (στις ρυθμισεις κοιτα) το αποθηκευει ..... γινεται νομιζω και με f9 ... τωρα δεν το εχω μπροστα μου να σου πω και αλλα ακριβως,γιατι δουλευω αλλα προγραμματα που μας δινει η microsoft δωρεαν

Samios60
29-05-13, 07:46
Αν προγραματιζεις σε Visual C++ κια φτιαξεις project MFC με την build δημιουργεις .exe αρχειο συνηθως δωσε μας ποιο πολλες λεπτομερειες

Spiroslouis
29-05-13, 09:41
Όταν αρχίζεις να φτιάχνεις την εφαρμογή σου στο codeblocks σε ρωτάει που θες να αποθηκεύσεις το project σου...

stavros_97s
29-05-13, 13:17
Σας ευχαριστώ πολύ. Δεν θέλω η εφαρμογή μου να τρέχει στο κλασσικό μαύρο παράθυρο..
Αλλά να δημιουργήσω ένα "περιβάλον" που θα τρέχει, όπως κάθε πρόγραμμα..

giannaras13
29-05-13, 14:59
Σας ευχαριστώ πολύ. Δεν θέλω η εφαρμογή μου να τρέχει στο κλασσικό μαύρο παράθυρο..
Αλλά να δημιουργήσω ένα "περιβάλον" που θα τρέχει, όπως κάθε πρόγραμμα..
αυτο που λες λεγεται forms... καλυτερα να δοκιμασεις σε αλλη γλωσσα προγραμματισμου οπως visual basic ,c# ή java

stavros_97s
29-05-13, 15:04
Οκ θα το ψάξω..
Σε c++ δεν παιζει..?

giannaras13
29-05-13, 15:15
Οκ θα το ψάξω..
Σε c++ δεν παιζει..?

Τις γλωσσες που σου ανεφερα και την c τις ξερω παρα πολυ καλα λογο σπουδων,οπως και mysql και web design .. αλλλα αν θες να ασχοληθεις με τον προγραμματισμο διαλεγεις 1 η 2 γλωσσες και δουλευεις αυτες,αλλιως δεν μπορεις να γινεις πολυ καλος.. οτι θες για c#,visual basic και java ρωτα ..

Ninetie
29-05-13, 16:22
Όλες οι γλώσσες έχουν δυνατότητα να "χτίσεις" GUI. Ο Γιάννης σου είπε να παρατήσεις την C++ και να ασχοληθείς με κάποια άλλη, τελείως διαφορετική γλώσσα από αυτή που ξέρεις. Γιατί όμως, δε μας είπε... μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

Εφόσον δουλεύεις C++ καλό θα ήταν να δεις το Qt της Nokia. Εξαιρετικό framework, cross-platform, εύκολο στην εκμάθηση και με φοβερό support / documentation.

Spiroslouis
29-05-13, 16:24
Οκ θα το ψάξω..
Σε c++ δεν παιζει..?

Κοίτα το παραθυρικό περιβάλλον μπορεί να είναι σε μια άλλη γλώσσα και τον core να τρέχει σε c++. I strongly suggest που λένε και οι αγγλοσάξονες, να ασχοληθείς με το Qt. Μια πλατφόρμα για παραθυρικό περιβάλλον που μπορεί να τρέχει σε linux, *BDS, windows, Mac έχοντας γράψει τον κώδικα σου μόνο μια φορά!

Αν δεν ψήνεσαι τόσο τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Visual C++ των windows(μάλλον πρέπει να το αγοράσεις).

Spiroslouis
29-05-13, 16:25
Όλες οι γλώσσες έχουν δυνατότητα να "χτίσεις" GUI. Ο Γιάννης σου είπε να παρατήσεις την C++ και να ασχοληθείς με κάποια άλλη, τελείως διαφορετική γλώσσα από αυτή που ξέρεις. Γιατί όμως, δε μας είπε... μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

Εφόσον δουλεύεις C++ καλό θα ήταν να δεις το Qt της Nokia. Εξαιρετικό framework, cross-platform, εύκολο στην εκμάθηση και με φοβερό support / documentation.

Με πρόλαβες :-D Qt και ξερό ψωμί :P 0xa0xa0ax0

giannaras13
29-05-13, 17:14
Όλες οι γλώσσες έχουν δυνατότητα να "χτίσεις" GUI. Ο Γιάννης σου είπε να παρατήσεις την C++ και να ασχοληθείς με κάποια άλλη, τελείως διαφορετική γλώσσα από αυτή που ξέρεις. Γιατί όμως, δε μας είπε... μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

Εφόσον δουλεύεις C++ καλό θα ήταν να δεις το Qt της Nokia. Εξαιρετικό framework, cross-platform, εύκολο στην εκμάθηση και με φοβερό support / documentation.

μου κάνει εντύπωση κιόλας όταν αντιπροτείνει κάποια άλλη γλώσσα έναντι της C++, η οποία δεν "χάνει" πουθενά... να είχες μάθει καμιά "περίεργη," να πω οκ...

ε καλα δεν εχει γινει και expert.. μια αλλαγη στο σταδιο που θα βρισκεται δεν θα ειναι και το πιο δυσκολο πραγμα στο κοσμο... για μετριο επιπεδο προγραμματισμου αν μπορεις να παραγεις αλγοριθμους δεν εχεις προβλημα σε οποια γλωσσα και να γραψεις.. του ειπα την αποψη μου,δεν του εβαλα και το μαχαιρι στο λαιμο.. δεν βρισκω λογο να μην δοκιμασει και αλλη γλωσσα που του προτεινα,ειδικα αν δεν θελει να ασχοληθει με game development(c++/c) . Εγω τις βρηκα πολυ πιο κατανοητες και ασχοληθηκα με αυτες44044

Ninetie
29-05-13, 17:26
δεν βρισκω λογο να μην δοκιμασει και αλλη γλωσσα που του προτεινα,ειδικα αν δεν θελει να ασχοληθει με game development(c++/c). Εγω τις βρηκα πολυ πιο κατανοητες και ασχοληθηκα με αυτες

Τώρα το game development τι σχέση μπορεί να έχει; Υπονοείς ότι η C++ χρησιμοποιείται (ή θα έπρεπε να) για game dev και μόνο; Με τέτοιες δηλώσεις θα έλεγα ότι περισσότερο τον μπλέκεις τον άνθρωπο, παρά τον βοηθάς. Η C++ είναι general-purpose γλώσσα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι θέλεις. Κάτι τέτοια ακούω κι από φοιτητές στη σχολή μου (του στυλ "καλή η ANSI-C αλλά παλιά, τώρα μόνο για drivers χρησιμοποιείται, τι μας τη μαθαίνουν...) και μου πέφτουν τα μαλλιά... :001_tt2: Όταν μια γλώσσα διαπρέπει σε έναν τομέα (π.χ. την ανάπτυξη game engines) δε πάει να πει ότι έχει σχεδιαστεί γι αυτό, ούτε και το ότι δε κάνει καλά οτιδήποτε άλλο...

Εάν πάντως δε του αρέσει το Qt (δύσκολο βέβαια) μπορεί να επιλέξει και το δρόμο της MS με το .net και το WPF. Υπάρχουν bindings για πολλές γλώσσες.

giannaras13
29-05-13, 17:33
Τώρα το game development τι σχέση μπορεί να έχει; Υπονοείς ότι η C++ χρησιμοποιείται (ή θα έπρεπε να) για game dev και μόνο; Με τέτοιες δηλώσεις θα έλεγα ότι περισσότερο τον μπλέκεις τον άνθρωπο, παρά τον βοηθάς. Η C++ είναι general-purpose γλώσσα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι θέλεις. Κάτι τέτοια ακούω κι από φοιτητές στη σχολή μου (του στυλ "καλή η ANSI-C αλλά παλιά, τώρα μόνο για drivers χρησιμοποιείται, τι μας τη μαθαίνουν...) και μου πέφτουν τα μαλλιά... :001_tt2: Όταν μια γλώσσα διαπρέπει σε έναν τομέα (π.χ. την ανάπτυξη game engines) δε πάει να πει ότι έχει σχεδιαστεί γι αυτό, ούτε και το ότι δε κάνει καλά οτιδήποτε άλλο...

Εάν πάντως δε του αρέσει το Qt (δύσκολο βέβαια) μπορεί να επιλέξει και το δρόμο της MS με το .net και το WPF. Υπάρχουν bindings για πολλές γλώσσες.

περισσοτερο στα game χρησιμοποιειται... Εγω λεω αν προκειτε να ασχοληθεις επαγγελματικα γινεσαι αριστος σε μια αντε 2 γλωσσες,δεν γινεται να μαθεις πολλες! ολες οι γλωσσες χρειαζοντε,αλλα σε αυτες που εχουμε αναφερει ,μπορεις να ασχοληθεις αποκλειστικα πχ. game developer,c# developer,java κλπ ... σωστα τα λες για την ansi αλλα και prolog μαθαινω,αλλα δεν νομιζω οτι θα την χρησιμοποιησω..

stavros_97s
29-05-13, 17:47
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί. C++ γνωρίζω λίγο, τα βασικά. Θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό μικρο-ελεγκτών, τι έχετε να μου προτείνετε;

giannaras13
29-05-13, 17:52
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί. C++ γνωρίζω λίγο, τα βασικά. Θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό μικρο-ελεγκτών, τι έχετε να μου προτείνετε;

για microcontrollers c++ και c

stavros_97s
29-05-13, 17:54
Ωραία...

stavros_97s
29-05-13, 18:17
Επίσης βλέπω πως υπάρχουν πολλοί τύποι avr, arm, pic, picaxe με ποιον να ξεκινήσω, ποιες είναι οι σημαντικότερες διαφορές;

Spiroslouis
29-05-13, 21:47
Επίσης βλέπω πως υπάρχουν πολλοί τύποι avr, arm, pic, picaxe με ποιον να ξεκινήσω, ποιες είναι οι σημαντικότερες διαφορές;

Άποψή μου είναι να αρχίσεις με τα ωραία arduino, να μάθεις τα πάντα γύρο από του μC και μετά πας και σε μΕπεξεργαστές π.χ. ARM FPGAs και δεν συμμαζεύεται η κατάσταση.

Χρησιμοποιείται κυρίως C ως γλώσσα προγραμματισμού λόγο του ότι είναι ας πούμε μια ποιο low level επιπέδου γλώσσα.(δεν είναι έτσι ακριβώς - φαντάσου το κάπως έτσι) Παίζεις ποιο πολύ με την μνήμη και ποιο άμεσα με την C. Με την C++ κάνεις ποιο πολύ γραφικά και πράγματα που ξεφεύγουν από το επίπεδο του πυρήνα.

stavros_97s
29-05-13, 22:34
Arduino έχω ασχολήθηκα στην αρχή όμως δεν μπορώ να δεσμεύω ένα Arduino για ότι κάνω..
Και θέλω να ασχοληθώ ποιο σοβαρά!
Για αυτό με τι να ξεκινήσω;

Ninetie
29-05-13, 22:42
Το Arduino είναι απλά ένας AVR μικρο-ελεγκτής, μαζί με κάποια άλλα απαραίτητα "κομμάτια" για τη λειτουργία του και τον προγραμματισμό του. Οπότε, προς AVR πας.

Samios60
01-06-13, 07:53
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί. C++ γνωρίζω λίγο, τα βασικά. Θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό μικρο-ελεγκτών, τι έχετε να μου προτείνετε;



Εχω την αισθηση οτι ακομη δεν ξερεις με τι θες να ασχοληθεις ...με τι ειδους προγραματισμο ......αν θες σχετικα ευκολα να φιαξεις διαφορα exe αρχεια (αυτο καταλαβα στην αρχη ) τοτε ξεκινα με μικρα script μιας και ξερεις βασικα πραγματα c++ αν θες ποιο σοβαρα τοτε visual c++ της microsoft και σε περιβαλον MFC αν θες μικροελεκτες τοτε οπως ειπαν τα παιδια ποιο πανω audrino η ποιο σοβαρα πανε σε βιομηχανικο logo ,aeg κτλ επιτελους διαλεξε :biggrin:

stavros_97s
01-06-13, 11:47
Τώρα μπερδεύτηκα και άλλο...
Βλέπω παντού πως για μικροελενκτές θέλουμε δαγκοτά C# άντε και C++ .
Visual C++ τι εστί;
Τώρα για Logo, aeg που λες λίγο δύσκολα. Θέλω να ασχοληθώ με μια γλώσσα που να μην σε περιορίζει να μπορείς με διάβασμα να μεταπηδήσεις σε άλλον τομέα παραδείγματος χάρη έχοντας προγραμματίσει ένα avr να φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο να μπορεί να συνεργάζεται με το avr όπως όπως το arduino με το Mach3 σε ένα cnc . Αυτά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αλλά έχω βάλει σκοπό το καλοκαίρι να κάνω ένα βήμα στο προγραμματισμό..
Περιμένω συμβουλές..:001_unsure:

Δημήτρηςκα
01-06-13, 13:04
Καλησπέρα Σταύρο,
να ξεκαθαρίσουμε πως μία γλώσσα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλές εφαρμογές. Καλή ώρα η με τη C μπορείς να φτιάχνεις εφαρμογές με φόρμες και να προγραμματίζεις μC. Απλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις διαφορετικά προγράμματα που θα γράφεις C με αυτά. Ένα καλό πρόγραμμα που γράφεις C και φτιάχνεις εφαρμογές είναι το Visual studio. Με το Visual studio Μπορείς να φτιάξεις εφαρμογές με φόρμες, μπορείς να φτιάξεις εφαρμογές που τρέχουν στο διαδίκτυο ιστοσελίδες,comand prom εφαρμογές και άλλα πολλά που δεν τα ξέρω. Με το Visual studio μπορείς να χρησιμοποιήσεις γλώσσες όπως η C, η Basic και άλλες. Για να προγραμματίσεις μικροελενκτές μπορείς με visual studio αλλά δεν υπάρχουν πολλές πληροφωρίες στο internet οπότε καλύτερα να μάθεις και ένα άλλο πρόγραμμα. Ανάλογα με την οικογένεια μικροελενκτών που θες να ασχοληθείς η κάθε εταιρία βγάζει και το δικό της πρόγραμμα που μέσα σε αυτό μπορείς να προγραμματίσεις σε γλώσσα C ή όποια άλλη θες.

visual studio: http://msdn.microsoft.com/en-US/
avr: http://www.avrfreaks.net/
philips arm : http://www.nxp.com/?CTV=googlesem1600001&cid=Brand_globalgooglebrand-web_advertising_search-01_01_13

vooda
05-03-18, 15:25
Η απάντηση στην αρχική ερώτηση είναι Build -> Compile

info@kalarakis.com
05-03-18, 15:43
Μετά απο 5 χρόνια εεεεεεεεε
θα την εχει βρει την απάντηση

vooda
05-03-18, 15:56
Μετά απο 5 χρόνια εεεεεεεεε
θα την εχει βρει την απάντηση

χαχαχαχα Δεν πρόσεξα την ημερομηνία!!! :biggrin:

VirusX2
05-03-18, 16:23
Μετά απο 5 χρόνια εεεεεεεεε
θα την εχει βρει την απάντηση


χαχαχαχα Δεν πρόσεξα την ημερομηνία!!! :biggrin:

Και θα εχει κανει και windows forms app να τρεχει σε PIC :001_tt2::001_tt2:

vooda
05-03-18, 23:47
:biggrin::biggrin::biggrin: