PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρηση μηκουs με logo siemens



el greco 1
29-05-13, 08:04
Γεια σε ολουs! αν καποιos συναδελφοs ξερει κανα τυπο econder που να ειναι συμβατοs με το logo για τη μετρηση μηκουs σεντονιων? η εφαρμογη αφορα μια αναβαθμηση διπλοτικηs παλιαs μηχανηs. ευχαριστω.

gsmaster
04-06-13, 21:04
Στον άξονα απο ένα ράουλο, βάλε εκκεντρα ενα μέταλλο και ανίχνευσε περιστροφές με ενα απλο proximity. Κάθε μια περιστροφή θα είναι ενα σταθερό μήκος.
Αν θες για να απλοποιήσεις τον κώδικα, Υπολόγισε ενα βοηθητικό ραουλάκι για το proximity που θα σου κάνει μείωση και ρύθμισε το σε κάθε περιστροφή του να βγάζει το μήκος που θες.

Το ίδιο κάναμε με εναν φίλο χτες σε μια κοπτική σε ενα τυπογραφείο.

Samios60
04-06-13, 21:41
Μπορεις να συνδεσεις encoder στο Logo ( 5Kz για το DC) και με counter up/down να μετρας παλμους ομως το προγραμμα θα βγει αρκετα πολυπλοκο καλυτερα δοκιμασε οπως ανεφερ ο Γιαννης ποιο πανω ειναι ποιο απλο
ενας τυπος encoder http://www.kuebler.com/PDFs/leaflet/drehgeber/english/3700-3720_en.pdf

el greco 1
05-06-13, 09:11
ευχαριστω για την απαντηση ρε μαγκεs πραγματικα.Γιαννη πολυ απλο και ευελικτο πρεπει να ειναι το κολπο σου.αν μπωρειs ανεβασε μια δυο φωτογραφιεs να δω πωs θα το κανω και πιο τυπο proximity να βαλω? καλημερα.

Samios60
05-06-13, 09:36
[QUOTE=el greco 1;602844]ευχαριστω για την απαντηση ρε μαγκεs πραγματικα.Γιαννη πολυ απλο και ευελικτο πρεπει να ειναι το κολπο σου.αν μπωρειs ανεβασε μια δυο φωτογραφιεs να δω πωs θα το κανω και πιο τυπο proximity να βαλω? καλημερα.[/QUOTE

Να εχεις υπ οψιν σου φιλε Γιωργο οτι η προταση του Γιαννη ειναι απλη αλλα δεν εχει την ακριβεια του encoder

el greco 1
05-06-13, 14:40
πλουταρχε καλο ακουγετε θελω ομωs να το δω και να το δουλεψω σε καμμια αλλη εφαρμογη.η παλμογενητρια σιγουρα εχει ακριβεια χιλιοστου.αλλα εφοσων δουλευει στη μηχανη του Γιαννη γιατι να μη δουλεψει και στη δικη μου? ανα 1cm λεω να κανω τη μετριση οχι ανα 1mm. πχ στα 2 μετρα μηκοs εχω 2000 παλμουs η αλλιωs 2ΚHZ.παντωs με παλμογενητρια ειμαι 100 τα 100 καλυμενοs.

gsmaster
05-06-13, 18:36
Δεν χρειαζόμασταν ακρίβεια ρε παιδιά... Για να καταλάβετε σε κάθε μισό μέτρο δίνει έναν παλμό. Αμα θες ακρίβεια πας σε encoder και καλό plc. Μπορείς να το κάνεις και με proximity, αλλά πρέπει να το βάλεις σε δίσκο διάτρητο... ή αν βάλεις δίσκο μπορείς να βάλεις και φωτοκύτταρο πεταλάκι... τρέχα γύρευε... όρεξη να έχεις για πατέντες!

Proximity, επαγωγικό αισθητήρα, δηλαδή να "βλέπει" μέταλλο βάζεις ότι θες, καλύτερα μικρής διαμέτρου για να μην χανεις πολύ σε ακρίβεια.

Samios60
05-06-13, 20:53
Ανα 1 cm με proximity ???? μακαρι να το κανεις θελει δουλεια

el greco 1
06-06-13, 00:07
Πλουταρχε μη βαραs ρε εφαρμογη παμε να κανουμε με τον ενα η τον αλλο τροπο λιγο ψαξιμο δεν μαs χαλαει καθολου. θα τον πιασουμε το ποντικο που θα παει.ευχαριστω παντα γιατι εισαι μπαμ!

Samios60
06-06-13, 07:59
Δωσε μου λεπτομερεις μηπως βοηθησω :biggrin:

el greco 1
06-06-13, 08:57
το σαβατο θα παω στη μηχανη,σημερα δεν μπορω! θα σου πω ακριβωs τι χρειαζεται.να δω και τιs απαιτησειs του πελατη,διοτι μπωρει να μου ζητηση τιποτα extra για το aplication.ευχαριστω,καλημερα.

gsmaster
06-06-13, 22:01
Δες και το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις σε κάποιο άξονα ενα γρανάζι το οποίο δεν θα δίνει κίνηση κάπου, απλά θα περιστρέφεται και τα δόντια του θα τα ανιχνεύεις με το proximity

el greco 1
06-06-13, 23:05
που το σκεφτηκεs αυτο ρε Γιαννη! εδω μηλαμε οτι ολοι εχουμε να κανουμε με αετο.δεν εχω συναντισει μπρωστα μου κατι τετοιο ακομα αλλα φανταζωμαι οτι αυτο το συνανταμε σε πολλεs μηχανεs. πωs δεν το σκεφτηκα δεν ξερω. τι στο διαολο κοσμο μου ζω? ευχαριστω ακομη μια φορα.

ipso
06-06-13, 23:58
Οι διπλωτικες ιματισμού της Jensen που δουλεύω έχουν το παραπάνω κόλπο και επειδή σε αυτές της μηχανές υπάρχει αρκετό χνούδι αυτό το γρανάζι με τον επαγωγικό δουλεύει μια χαρά.

el greco 1
07-06-13, 00:37
ευχαριστω πολυ! jensen ειναι η μηχανη που χρειαζεται αναβαθμηση του 1976 κατασκευη. εσυ ipso πιο plc χρησιμοποιειs για αναβαθμηση?

Samios60
07-06-13, 08:05
Το παγωτο scandal της Εβγα θα το ξερετε λοιπον η μηχανη που το βγαζει κατασκευαστηκε απο το τοτε συνεργειο που δουλευαμε εκει συγκεκριμενα πηραμε ενα παλαιο κουφαρι απο την Algida οταν εκλεισε το εργοστασιο της στην πατρα ....Απο την μηχανη αυτη κρατησαμε μονο τον κορμο και με τη βοηθεια ενος γαματου μηχανουργειου στη κοκκινια (του Λακη) η μηχανη πηρε ζωη εγω εφτιαξα ολο τον αυτοματισμο με Logo σε συνεργασια με cam positioner η μηχανη εχει ακριβεια μοιρας στο προγραμμα του logo (με πολλα extension) χρησιμοποιησα proximity στις ασφαλιστικε δεικλειδες ..οπως οταν απεμπλακη το κομπλερ απο το κυριως μοτερ η καποιος σταθμος μεινει σε λαθος θεση ...η ακομη αν ο encoder 'χασει' τη θεση του ...Η συγκεκριμενη μηχανη δουλευη τωρα 5- 6 χρονια τελεια χωρις σφαλαμτα ..αυτο βεβαια και χαρη στις προτασεις του τοτε μηχανηκου που συνεργαζομασταν για διαφορες αλλαγες η συμπληρωσεις στο προγραμμα ....ημουν τοτε πολυ περηφανος γιατι ολο το προγραμμα ειναι αποκλειστικα δικο μου ...Το αφεντικο ειχε χαρει τοσο πολυ που γλιτωσε ενα καρρο λεφτα να την αγορασει καινουργια που.......μετα απο λιγο .......με .....απελυσε !!!!!!! αλλα δεν πειραζει αυτοι βλεπουν μονο χρημα .....σημασια εχει οτι οταν βλεπω τη διαφημιση νοιθω περηφανια

el greco 1
07-06-13, 09:34
μπραβο ρε μαστορα Πλουταρχε! νασε παντα περιφανοs γιατι γενικα υπηρχε και και θα υπαρχει κομπεξ.και εγω εχω δωσει ψυχη σε πολλα παλιομηχανιματα,αλλα μετα απο χρονια καταλαβα οτι δεν επρεπε πλεον να (εχω) αφεντικο,θα γινομουν και εγω κομπλεξικοs.τωρα που μου το θυμηζειs παλια σε πολυεθνικη που δουλευα αφησα πισω τσατσουs και τσικο γιατι οι γατοι για αυτουs καταλαβα που δεν ειχαν θεση.αυτα τα λιγα και αs ειμαστε εκτοs θεματοs για να διαβαζουν τα νεα παιδια και να μαθαινουν απο μαs τουs παλιουs να μην χασουν τιs αξιεs και το φιλοτιμο.καλημερα!

Samios60
08-06-13, 18:20
Ναι Γιωργο ετσι ειναι ...λοιπον και το CamPositioner ειναι καλη περιπτωση και μερικα εχουν ενσωματομενο και μικρο plc το κοστος τους ειναι γυρω στα 1500 € αλλα εχεις μεγαλη ακριβεια ...βεβαια στην περιπτωση σου δεν ξερω αν χρειαζετε campositioner ειναι αναλογα τι ζητας

el greco 1
08-06-13, 23:59
καλησπερα Πλουταρχε. ολα καλα αλλα ο πελατηs μαλλον ειναι τωρα κολλημενοs απο ρευστο απ οτι καταλαβα.τι cam posicioner να του βαλω. πριν λιγο επινα καφε με ενα συντοπιτη και χρηστη του forum και καταληξαμε και παλι σε ολα τα παραπανο.εγω θα πειραματιστω με το φτηνο τροπο που μαs εiπαι ο Γιαννηs παραπανω,δηλαδη με τον επαγωγικο ανιχνευτη και το γραναζι να δω πωs παιζει.πιο οικονομικη λυση να κανω δεν υπαρχει. θα αρχισω ετσι για ναμε ετοιμοs πρωτα απ ολα.και οταν με καλεσει θα τον στησω.αντε παλι σε ευχαριστω για την απαντηση μεγαλε ογκολιθε!!!τωρα παω να πιω καμια βοτκα να παρω τα πανω μου και να ξεκοληση το κεφαλι μου. cheers George.

vasilllis
09-06-13, 14:28
ακαδημαικη ερωτηση εντελως πληροφοριακη.Καθε ανιχνευση της επαγωγης θα ειναι ας πουμε 20εκατοστα???
Εχει το λογκο δυνατοτητα να σου -μεταφραζει- σε οθονη πχ.50μ??

Samios60
09-06-13, 17:57
Παιρνει το logo οθονη αλλα εξηγησε τι ενοεις Βασιλη ?

ipso
09-06-13, 23:38
B&R αυτα που βαζει η Jensen τωρα.

RF.123
10-06-13, 01:50
γιωργο το προβλημα με το προγραμμα το τακτοποιησα θα το δοκιμασω μια δυο μερες για να ειμαι σιγουρος και μετα θα στο δωσο

el greco 1
10-06-13, 09:11
ενταξη Γιαννη! ευχαριστω που εκανεs το κοπο.φιλε ιρso ευχαριστω για την απαντηση.

katmadas
10-06-13, 19:08
Το γραναζι εχει ενα θεμα...

Χωρις να ξερω την ταχυτητα της γραμμης βεβαια...
Αλλα αν ειναι σαν κατι που εχω δει που πανε μιοντας τοτε το λογκο πολυ απλα δεν θα βλαιπει τους παλμους απο το προξιμιτη...

Το δοντι απο το γραναζι αν πηγαινει γρηγορα το ραουλο δεν θα το εξασφαλισει αυτο με τιποτα...

Γενικα δεν μηλησατε για ταχυτητα....

Επισης αν θελεις ακριβια εκατοστου μονο με παλμογεννητρια που λεει και ο φιλος πλουταρχος...

Μια φτηνη εχει γυρω στα 120 ευρω


Για ολα υπαρχουν λυσεις παντως....

el greco 1
10-06-13, 22:17
ναι φιλε Φανη σωστη παρατηρηση! με τουs υπαρχοντεs μιοτηρεs θελει να δουλεψει χωρειs inverter τοτε εχουμε μια σταθερη ταχυτητα που με καλυπτη με παλμογενητρια η proximity! ευχαριστω για το comment!

vasilllis
10-06-13, 23:23
Παιρνει το logo οθονη αλλα εξηγησε τι ενοεις Βασιλη ?

εννοω Πλουταρχε αν μπορει να προγραμματιστει ωστε ο πελατης να μπορει να βλεπει στην οθονη ποσα μετρα εχουν μετρηθει.Επειδη στο logo δεν θυμαμαι να υπαρχει αυτη την δυνατοτητα(δεν ειμαι και ο πλεον εμπειρος να πω με σιγουρια),ρωταω τον τροπο του προγραμματισμου.

Samios60
11-06-13, 07:42
εννοω Πλουταρχε αν μπορει να προγραμματιστει ωστε ο πελατης να μπορει να βλεπει στην οθονη ποσα μετρα εχουν μετρηθει.Επειδη στο logo δεν θυμαμαι να υπαρχει αυτη την δυνατοτητα(δεν ειμαι και ο πλεον εμπειρος να πω με σιγουρια),ρωταω τον τροπο του προγραμματισμου.


Ναι Βασιλη μπορει http://www.automation.siemens.com/mcms/programmable-logic-controller/en/logic-module-logo/logo-text-display/PublishingImages/logo-text-display_144.jpg

el greco 1
11-06-13, 08:41
πολυ σωστα.Βασιλη εναs counter μπωρει να μετραει απο 1-999999 οποτε no promblem.αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ποσα κομματια περασαν πρεπει να μετρησω και οχι ποσσα μετρα.καλημερα!

katmadas
11-06-13, 10:09
πολυ σωστα.Βασιλη εναs counter μπωρει να μετραει απο 1-999999 οποτε no promblem.αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ποσα κομματια περασαν πρεπει να μετρησω και οχι ποσσα μετρα.καλημερα!

Τελικα μηκος η κομματια θα μετρας?

el greco 1
11-06-13, 22:57
μηκοs θα μετραω ρε βασιλη. αs πουμε 2μ 1.5μ 1.00μ καθε φορα αναλογα με το τι θα βαζει ο χρηστηs και τι θα μετραει ο proximity αφου πρωτα του δωσει εντολη ενα φωτοκυταρο. τωρα καθε κομματι που θα περναει μπορουμε να τα καταγραφει εναs η μερικοι counter και να εχουμε τιμεs ωραs, ημεραs ,μηνα ,ετουs και να τα βλεπουμε στο text dispay.νομιζω να καταλαβεs τωρα πωs παιζει!

vasilllis
11-06-13, 23:20
μηκοs θα μετραω ρε βασιλη. αs πουμε 2μ 1.5μ 1.00μ καθε φορα αναλογα με το τι θα βαζει ο χρηστηs και τι θα μετραει ο proximity αφου πρωτα του δωσει εντολη ενα φωτοκυταρο. τωρα καθε κομματι που θα περναει μπορουμε να τα καταγραφει εναs η μερικοι counter και να εχουμε τιμεs ωραs, ημεραs ,μηνα ,ετουs και να τα βλεπουμε στο text dispay.νομιζω να καταλαβεs τωρα πωs παιζει!

καταλαβα,αν και ο φανης ρωταγε.
Εγω μονο ειχα απορια στην σχεδιαση του προγραμματισμου,αν μπορει να γινει η οθονη τοσο φιλικη στον χρηστη.

Samios60
12-06-13, 07:36
μηκοs θα μετραω ρε βασιλη. αs πουμε 2μ 1.5μ 1.00μ καθε φορα αναλογα με το τι θα βαζει ο χρηστηs και τι θα μετραει ο proximity αφου πρωτα του δωσει εντολη ενα φωτοκυταρο. τωρα καθε κομματι που θα περναει μπορουμε να τα καταγραφει εναs η μερικοι counter και να εχουμε τιμεs ωραs, ημεραs ,μηνα ,ετουs και να τα βλεπουμε στο text dispay.νομιζω να καταλαβεs τωρα πωs παιζει!



Λοιπον φιλε γιωργο αν καταλαβα καλα με ενα φωτοκυταρο θα βλεπεις την αρχη του υφασματος και απο εκει και θα μετρας με παλμους για το μηκος ...υπαρχει και αλλος τροπος και χωρις Logo θυμιθηκα οταν εκανα μια ανακατσκευη σε εργοστασιο τυροπιτων !!!! εκει ειχαμε τοποθετηση ενα counter (θα θυμιθω τη μαρκα ) κΑΙ επελεγες ποσο μηκκος θες το ζυμαρι ...και εκοβε σε σχεση με ενα φωτοκυταρο που εβλεπε την αρχη του ζυμαριου νομιζω κατι τετοιο θες περιπου ο counter εκανε trig απο μια μικρη παλμογενητρια και ειχε ακριβεια χιλιοστου ...απλη και οικονομικη κατασκευη

el greco 1
12-06-13, 08:48
καλα καταλαβεs πλουταρχε. πρεπει να εχω ομωs 3 φωτοκυταρα γιατι η μηχανη κανει 3 δυπλωματα. το πρωτο συνεργαζεται με τον proximity η την παλμογεννητρια για να μετραμε το μηκοs και τα αλλα 2 παιζουν αυτονομα για δευτερο και τριτο δυπλωμα.οποτε δεν σε τουτη την εφαρμογη αποκληω τον χρηστη να κανει επιλογη μηκουs θα γινεται αυτοματα.παντωs αν δεν σου κανει κοπο βρεs το κιτ που λεs να το δουμε! καλημερα.

katmadas
12-06-13, 09:22
Εδω η παλμογεννητρια που ελεγα...

http://files.pepperl-fuchs.com/selector_files/navi/productInfo/edb/t39661_eng.pdf

Μπορεις ωα την παρεις απο δω...

http://uteco.biz/1.7/index.php/el/contact

Τωρα για τον counter που λεει ο Πλουταρχος το λιγο ειναι λιγο πιο ακριβω και θα κανεις οτι θες...
Με τον counter θα δωσεις καμια 40 ευρω λιγοτερα (καμια 80 κανουνε) αλλα εισαι πολυ περιορισμενος...
Γνωμη μου βεβαια....

Απο καουντερ παιρνω αυτον:

http://www.sintebros.com.sg/enda_EC442.pdf

απο τα περισσοτερα μαγαζια με ηλεκτρονικα...

el greco 1
12-06-13, 22:58
ευχαριστω Φανη για τιs πληροφοριεs .ωραιοs ο counter πρεπει να κανει καλη δουλεια για εφαρμογεs πιο απλεs,θα το εχω υπ οψιν μου. σε τουτη την εφαρμογη που συζηταμε μπορω να βαλω πολουs counter και να βλεπει ο χρηστηs τιμεs στην οθονη.οσο για την παλμογενητρια τεριαζει σε αυτο που θελω να κανω.

Samios60
13-06-13, 07:45
Και η τυροπιτομηχανη που ανεφερα εκανε διπλωματα του ζυμαριου ανεξαρτητα απο τον counter στο μηχανικο σημειο αναδιπλωσης υπηρχαν απο ενα priximity και εκανε την αναδιπλωση ....οταν λες αυτοματα το μηκος τι ενοεις ακριβως ??? εν παση περιπτωση με να logo σε συνδυασμο με counter η οχι και με την οθονη του logo θα μπορεις να το πετυχεις ....προσεξε ομως οι κατασκευες αυτες θελουν ακριβεια ....και αν σου δουλεψει με την πρωτη μην επαναπαυτης ....ψαξε το να βρεις που υστερη ....για να μην σε τρεχουν μετα στη μεση της παραγωγης τους ....αν εχεις καμμια φωτο της μηχανης και μπορεις ανεβσε τη να τη δουμε ...μου αναψες την περιεργεια τωρα :biggrin:

el greco 1
13-06-13, 09:01
καλημερα πλουταρχε απαιχτε παιχτη.αυτοματο μηκοs ενοω οτι αν βαλουμε ενα σεντονι 2 μετρα και μετα πισω απο αυτο βαλουμε 1 τραπεζομαντιλο που ειναι 1.5μετρο η παλμογενητρια μετρα το πρωτο, λεω την τιμη να την αποθηκευσω σε μια μεταβλητη μετα με ενα on delay δεν ξερω ποσο,εξαρτατε,φευγη για το πρωτο διπλωμα. ταυτοχρονα πισω του ερχετε το αλλο κομματι που ειναι διαφορετικο μηκοs εχει μηδενιση η τιμη τιs μεταβλητηs και παιρνει μια καινουργια τιμη και παλι με ενα on delay κανει τα ιδια.αν βρω φωτογραφια θα προσπαθησω να την ανεβασω.