PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση τηλεκοντρολ σε ρελε κάστανιας



haf
31-05-13, 17:57
Θα συνδεσω φωτα κηπου 220V σε δυο καστανιες που θα ελεγχω απομακρυσμενα με διακοπτη επαφης.
Θέλω να ελέγχω ομως και τις δυο καστανιες όχι μονο απο διακόπτη αλλα και με τηλεχειρισμο. Εχω ενα τηλεχειρισμο διαθέσιμο 4 καναλιών, καποια ιδέα για την συνδεση?

plouf
31-05-13, 18:07
τι τηλεχειρισμο εχεις ακριβως !?

οι τηλεχειρισμοι στο συνολο τους εχουν εξοδο ρελε , ως εκ τουτου ειναι το ίδιο με το διακόπτη ! που κολας ?

katmadas
31-05-13, 18:52
Ναι λογικα με ρελε ενοει...

Απλα αντι να σβηνουν και αναβουν με καθε πατημα θα πρεπει να το πατα 2 φορες το τηλεχειρηστηριο.
Θα περασεις απο την Ν.Ο. επαφη την εντολη για το ρελε καστανιας.
Με το πρωτο πατημα πηγαινει η εντολη και με το δευτερο θα σταματα....

haf
31-05-13, 20:20
Καποιο σχέδιο μπορει κανεις να κάνει?

haf
31-05-13, 21:16
Ναι λογικα με ρελε ενοει...

Απλα αντι να σβηνουν και αναβουν με καθε πατημα θα πρεπει να το πατα 2 φορες το τηλεχειρηστηριο.
Θα περασεις απο την Ν.Ο. επαφη την εντολη για το ρελε καστανιας.
Με το πρωτο πατημα πηγαινει η εντολη και με το δευτερο θα σταματα....

Το κατάλαβα, ευχαριστω

apilot
01-06-13, 08:50
Καλημέρα φίλε Haf .Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι θα συνδέσεις τα φώτα κήπου στο 220V.Είναι λίγο επικίνδυνο πρέπει να είναι σε χαμηλή τάση τα φώτα κήπου. Για την δική σου προστασία και τον υπολοίπων βάλε ένα μετασχηματιστή.

haf
01-06-13, 09:34
Καλημέρα φίλε Haf .Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι θα συνδέσεις τα φώτα κήπου στο 220V.Είναι λίγο επικίνδυνο πρέπει να είναι σε χαμηλή τάση τα φώτα κήπου. Για την δική σου προστασία και τον υπολοίπων βάλε ένα μετασχηματιστή.

Σωστή παρατήρηση, εχω ηδη 220/220