PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπή ηλεκτροποντας από 1Φ σε 3Φ



lepouras
01-06-13, 13:21
καλημέρα σε όλους.
εχω το εξής θέμα. έχουμε μια ηλεκτροποντα σε συνεργείο που είναι μονοφασική. το πρόβλημα είναι ότι θέλει μέχρι και 60Α για να δουλέψει σωστά.
οπότε την άνοιξα να δω μήπως μπορούμε να την μετατρέψουμε σε 3Φ.
περίμενα να δω κάτι πιο εξελιγμένο από αυτό που αντίκρισα(τίποτα με πυκνωτές και τέτοια κόλπα)αλλά τελικά αυτό που είδα είναι έναν μεγάλο μετασχηματιστή με τυλίγματα αλουμινίου και με ένα ρελε οδηγεί το πρωτεύων για κάποιο χρόνο ανάλογα με την ισχύ που έχουμε επιλέξει.
εν πάση περίπτωση δεν ενθουσιάστηκα για ένα μηχάνημα που υποτίθεται κοστίζει 4-5 χιλιάρικα.
το ερώτημα. μπορεί να φτιαχτεί μετασχηματιστής που να τροφοδοτείτε 3φασικα και στην έξοδό του να παίρνουμε μονοφασικό το ρεύμα? το κύκλωμα μέσα είναι σχεδιασμενο (μετασχηματιστές και λοιπά) να μπορούν να συνδεθούν και με 380 βολτ (το μηχάνημα αυτό βγαίνει και 3Φ)άλλα όταν απευθυνθήκαμε στον προμηθευτή, δεν ξέρει ούτε το εργοστάσιο ούτε έχει τεχνικά εγχειρίδια κλπ του μηχανήματος :001_huh:(ούτε οδηγίες χρήσης του μηχανήματος δεν είχε, τεχνικά εγχειρίδια ήθελα εγώ:lool:?)και λέει ότι και αυτός τα αγοραζει από έναν άλλο εισαγωγέα που θα δει μήπως ξέρει εκείνος ποιος το κατασκευάζει:w00t:.

οπότε αυτό που ψάχνω είναι αν μπορεί να γίνει μετασχηματιστής με είσοδο 3Φ, και δεύτερον αν ξέρετε κανέναν να του δώσουμε τα στοιχεία (που θα μετρήσω )του μετασχηματιστή (έξοδο τάσης, Αμπέρ ) να μας τον κατασκευάσει.
ότι απορία έχετε να την απαντήσω.
και μερικές φώτο από μέσα.
441054410644107441084410944110

θοδωρης ποντιος
01-06-13, 14:41
καλημέρα σε όλους.
εχω το εξής θέμα. έχουμε μια ηλεκτροποντα σε συνεργείο που είναι μονοφασική. το πρόβλημα είναι ότι θέλει μέχρι και 60Α για να δουλέψει σωστά.
οπότε την άνοιξα να δω μήπως μπορούμε να την μετατρέψουμε σε 3Φ.
περίμενα να δω κάτι πιο εξελιγμένο από αυτό που αντίκρισα(τίποτα με πυκνωτές και τέτοια κόλπα)αλλά τελικά αυτό που είδα είναι έναν μεγάλο μετασχηματιστή με τυλίγματα αλουμινίου και με ένα ρελε οδηγεί το πρωτεύων για κάποιο χρόνο ανάλογα με την ισχύ που έχουμε επιλέξει.
εν πάση περίπτωση δεν ενθουσιάστηκα για ένα μηχάνημα που υποτίθεται κοστίζει 4-5 χιλιάρικα.
το ερώτημα. μπορεί να φτιαχτεί μετασχηματιστής που να τροφοδοτείτε 3φασικα και στην έξοδό του να παίρνουμε μονοφασικό το ρεύμα? το κύκλωμα μέσα είναι σχεδιασμενο (μετασχηματιστές και λοιπά) να μπορούν να συνδεθούν και με 380 βολτ (το μηχάνημα αυτό βγαίνει και 3Φ)άλλα όταν απευθυνθήκαμε στον προμηθευτή, δεν ξέρει ούτε το εργοστάσιο ούτε έχει τεχνικά εγχειρίδια κλπ του μηχανήματος :001_huh:(ούτε οδηγίες χρήσης του μηχανήματος δεν είχε, τεχνικά εγχειρίδια ήθελα εγώ:lool:?)και λέει ότι και αυτός τα αγοραζει από έναν άλλο εισαγωγέα που θα δει μήπως ξέρει εκείνος ποιος το κατασκευάζει:w00t:.

οπότε αυτό που ψάχνω είναι αν μπορεί να γίνει μετασχηματιστής με είσοδο 3Φ, και δεύτερον αν ξέρετε κανέναν να του δώσουμε τα στοιχεία (που θα μετρήσω )του μετασχηματιστή (έξοδο τάσης, Αμπέρ ) να μας τον κατασκευάσει.
ότι απορία έχετε να την απαντήσω.
και μερικές φώτο από μέσα.
441054410644107441084410944110
το θεμα ειναι αν αξιζει να κανεις ενα νεο μ/τη,εκει ειναι ολο το κοστος,καλυτερα να παρεις μια νεα η/ποντα 3φασικη.απο πειρα σου λεω οτι θα σου βγει πιο φθηνα η αγορα νεας.

για δες πισω το ταμπελακι μηπως και γινεται και αυτη διφασικη?ειναι αρκετα μεγαλη για να ειναι μονοφασικη,μηπως ο διακοπτης εχει δυο θεσεις εργασιας,δεξια 220,και αριστερα 380 δυφασικο?

lepouras
01-06-13, 18:27
Θοδωρή όχι δεν έχει τέτοια δυνατότητά. δηλαδή μπορεί να κοστίσει 5.000 ευρώ ο μετασχηματιστής? μάλλον μου φαίνονται πολλά.

picdev
01-06-13, 20:45
ναι θα γίνεται, αλλά το θέμα ειναι να χωράει ο τριφασικός μετασχηματιστής, φαντάσου 3 τυλίγματα.
Βλέπω γέφυρα ανόρθωσης ή μου φαίνεται ?

lepouras
01-06-13, 20:56
όχι Ακη δεν εχει ανόρθωση.αυτό είναι κατά κάποιον τρόπο το ρελε που τροφοδοτεί το πρωτεύον. και μάλιστα διακοπτη τον ουδετερο και όχι την φάση. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κάνα δυο 3Φ ηλεκτροκολλησης που άνοιξα είχανε ανόρθωση όταν ενώνονταν τα τυλίγματα από τα δευτερεύον. και σκέφτομαι αν γίνετε ή υπάρχει χωρίς ανόρθωση ή είναι μονοδρομοσ στις 3φασικες.

vasilllis
01-06-13, 21:25
Ριτα. Μετασχηματιστες.κανε μια ερωτηση.400ν εισοδο 230 εξοδο οσα va θες π

spiroscfu
01-06-13, 21:40
υπάρχει χωρίς ανόρθωση ή είναι μονοδρομοσ στις 3φασικες.

Δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά νομίζω πως χωρίς κάποιο κύκλωμα ελέγχου ισχύος θα είναι δύσκολο να παντρέψεις τις φάσεις.

Τη ηλεκτροπόντα είναι αυτή με 60Α κατανάλωση (αλλά jack norris :biggrin:), πόσα Α δίνει στο δευτερεύων 1000.
Την ποιο απλή λύση τη βλέπω και εγώ με μ/σ 380 σε 220.

lepouras
01-06-13, 23:00
άσε Σπύρο πονεμένη ιστορία. τα παιδί στο συνεργείο είναι ξαδερφακια και δεν ξέρανε. έκατσε μια ευκαιρία και αγοράσανε ολόκληρο τον εξοπλισμό από ένα φαναρτζίδικο που έκλεισε και την έχουν και κάθετε αμανάτι. μου φαίνεται και η δικιά σου λύση όπως και του Βασίλη είναι καλή με το σκεπτικό ότι μιλάμε για 2φασικο μετασχηματιστή φυσικά(γιατί σε 3φασικο δεν βγαίνει). οπότε και 30Α να τραβήξει από την κάθε φάση δεν θα έχουμε πιστεύω πρόβλημα(κανονίζετε να μην έχουν καταναλώσεις όταν χρειαστεί να δουλέψει το μηχάνημα).
θα πάρω τηλέφωνο από αύριο και Ριτα και ΑΤΜΑΝ(μιας και έχω και κάποια συνεργασία μαζί του) να μου πούνε τι και πως και τιμές. οπότε σας ενημερώνω όταν εχω νέα. ευχαριστώ.

vasilllis
02-06-13, 15:20
άσε Σπύρο πονεμένη ιστορία. τα παιδί στο συνεργείο είναι ξαδερφακια και δεν ξέρανε. έκατσε μια ευκαιρία και αγοράσανε ολόκληρο τον εξοπλισμό από ένα φαναρτζίδικο που έκλεισε και την έχουν και κάθετε αμανάτι. μου φαίνεται και η δικιά σου λύση όπως και του Βασίλη είναι καλή με το σκεπτικό ότι μιλάμε για 2φασικο μετασχηματιστή φυσικά(γιατί σε 3φασικο δεν βγαίνει). οπότε και 30Α να τραβήξει από την κάθε φάση δεν θα έχουμε πιστεύω πρόβλημα(κανονίζετε να μην έχουν καταναλώσεις όταν χρειαστεί να δουλέψει το μηχάνημα).
θα πάρω τηλέφωνο από αύριο και Ριτα και ΑΤΜΑΝ(μιας και έχω και κάποια συνεργασία μαζί του) να μου πούνε τι και πως και τιμές. οπότε σας ενημερώνω όταν εχω νέα. ευχαριστώ.

γιατι δεν βγαινει Γιαννη?
ριξε μια ματια εδω http://www.rita-group.gr/images/products/1301921924-October%202010-A%20MEROS.pdf
στην σελιδα 5.εχει και διαστασεις.

lepouras
02-06-13, 16:29
ναι Βασίλη το είδα. αυτό που με προβληματίζει και το είχαμε συζητήσει σε κάποιο άλλο θέμα είναι πως θα πάρεις από έναν 3φ είσοδο μετασχηματιστή, έξοδο 1φ. αλλά δεν θέλω να αντιλέγω διότι είναι και ένα θέμα που δεν το γνωρίζω καλά οπότε μπορεί να λέω και βλακείες. δεν εχω να χάσω τίποτα πάντως. θα τηλεφωνήσω αύριο και θα μάθω. σε ευχαριστώ.

spiroscfu
02-06-13, 17:16
Ρε παιδιά έχουμε τρεις τάσεις με δφ120° πως θα ενωθούν αυτές, οι τριφασικές ηλεκτροπόντες μπορεί να χρησιμοποιούν ανόρθωση για να παίρνουν τις κορυφές "μόνο".

Γιάννη εγώ ευνοούσα απλό μ/σ 380 σε 220 και όχι με δυο εισόδους 220.

Υγ.
Αλλά μήπως ήταν καλύτερα να κάνεις μια νέα περιέλιξη του είδη υπάρχουν σε χαμηλότερη ισχύ,
και στο link που έδωσε ο Βασίλης δεν είδα 3Φ σε 1Φ αλλά 3Φ.

lepouras
02-06-13, 19:41
Ρε παιδιά έχουμε τρεις τάσεις με δφ180° πως θα ενωθούν αυτές, οι τριφασικές ηλεκτροπόντες μπορεί να χρησιμοποιούν ανόρθωση για να παίρνουν τις κορυφές "μόνο".

Γιάννη εγώ ευνοούσα απλό μ/σ 380 σε 220 και όχι με δυο εισόδους 220.

Υγ.
Αλλά μήπως ήταν καλύτερα να κάνεις μια νέα περιέλιξη του είδη υπάρχουν σε χαμηλότερη ισχύ,
και στο link που έδωσε ο Βασίλης δεν είδα 3Φ σε 1Φ αλλά 3Φ.

Σπύρο είναι 120 μοίρες( εντάξει από ταχύτητα σου ξέφυγε). ναι αυτό ξέρω και εγώ ότι δεν υπάρχει 3φ σε 1φ αλλά λέω να μην ασχοληθούμε άλλο με αυτό Σπύρο γιατί ξέρεις τη θα γίνει άμα ξεκινήσει αυτή η συζήτηση. γιαυτό με βλέπεις προσπαθώ να την αποφύγω. φιλικά πάντα προς όλους.
έτσι και αλλιώς αύριο θα μάθω τη λύσης έχω. θα μιλήσω με τις εταιρίες.

mixalis1988
02-06-13, 21:17
Sorry για το off topic αλλα να τι θα γινει αν ξεκινηση η συζητηση αυτη:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57705

Καποιοι σιγουρα θα θυμουνται!!

spiroscfu
02-06-13, 21:57
Σωστά Γιάννη σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση (το άλλαξα).


Ρώτα και για αυτό

Αλλά μήπως ήταν καλύτερα να κάνεις μια νέα περιέλιξη του είδη υπάρχουν σε χαμηλότερη ισχύ

lepouras
02-06-13, 23:50
σκεφτόμουν και αυτή την εναλλακτική αλλά άμα χαμηλώσουμε την ισχύ του μετασχηματιστή δεν ξέρω αν θα κάνει τις δουλειές που θέλουν τα παιδιά . καταλαβαίνεις ότι ποντάρουν λαμαρίνες αυτοκινήτων με αυτήν, οπότε θα χάσουν από κάποιο πάχος και μετά τις δυνατότητές της.

spiroscfu
04-06-13, 18:47
Μια σούμα:
ισχύς πρωτεύων 220*60=13,2KW
τάση δευτερεύων= ?

Ας πούμε 10V τότε έχουμε ~13,2KW/10=1320A (μπορείς να μετρήσεις την τάση του δευτερεύων με ένα dm),
μετά θα δεις με ένα αμπερόμετρο σε σειρά στο πρωτεύων τη ισχύ χρειάζονται για τις δουλείες τους (η ηλεκτροπόντα εν ώρα λειτουργίας).

Μετά πράττεις ανάλογα, αν χρειάζονται τα 13KW το αφήνεις έτσι
αν όχι κάνεις την ανάλογη περιέλιξη στο πρωτεύων, ακόμη μπορείς να χαμηλώσεις και λίγο την τάση στο δευτερεύων για να πάρεις περισσότερα Α

lepouras
04-06-13, 19:19
Σπύρο δεν μέτρησα δευτερεύον διοτι ήταν αδύνατον να μεταφέρουμε εκείνη την στιγμή το μηχάνημα έξω που έχουμε την παροχή του αλλά θα το κάνω σε επόμενη φάση.
πάντως μίλησα και με Ρίτα και με το καρντάση τον Θανάση:biggrin:(ΑΤΜΑΝ) και καταλήξαμε ότι η καλύτερη λύση είναι μετασχηματιστής 2φασικος 400 είσοδος 230 έξοδος οπότε πάμε περίπου στα 35 περίπου αμπέρ μέγιστο σε 2 φάσις και ξεμπερδεύουμε. οπότε δεν πειράζω καθόλου το μηχάνημα και κανουν σωστά και την δουλειά τους τα παιδιά. Σας ευχαριστώ όλους και όταν θα έχω και μέτρηση δευτερεύοντος θα σας πω γιατί με τρώει και εμένα η περιέργεια τελικά πόσα Α βγάζει.

spiroscfu
04-06-13, 20:18
Όντως 400 (230*ρίζα3) όχι 380 (220*ρίζα3),
τα αμπέρ θα είναι 13,2KW/400=33A.

Υγ.
Μπορεί να βγάζει και 5 με 6000Α

vasilllis
04-06-13, 23:57
να σου πω την αληθεια πιστευω οτι ειναι πολυ μικροτερος μετασχηματιστης.απο οτι ειδα στην φωτογραφια σου.μηπως τα 60Α ειναι pick?

PCMan
05-06-13, 04:31
Από την φωτογραφία καταλαβαίνω ότι δεν είναι πάνω από 6KW ο μετασχηματιστής. 60Α είναι πάρα πολλά πάντως. Μάλλον peak είναι...
Το σίγουρο είναι ότι έχουμε 5 σπείρες στο δευτερεύον αλλά δεν ξέρουμε σε τι πυρήνα. Αν είχαμε τις διαστάσεις του πυρήνα θα ξέραμε τα πάντα και ακριβώς.

lepouras
05-06-13, 05:03
ναι παιδιά φυσικά και είναι πικ τα αμπέρ. αν σκεφτούμε ότι η εντολή είναι για λιγότερο από δευτερόλεπτο(έτσι νομίζω από ότι θυμάμαι από τις ρυθμίσεις που έχει) πονταρίσματα κάνει δεν είναι ηλεκτροκολληση να κάνει γαζί. να σας βάλω και την ταμπέλα την πίσω που έχει τα στοιχεία(φτωχά μεν αλλά με ότι δίνει ο ποιητής):biggrin:
44189
αν πιστεύετε ότι μπορείτε ή έχετε κάνα τύπο να υπολογίσουμε την ισχύ που βγάζει με βάση τις διαστάσεις του πυρήνα , να των μετρήσω και να σας δώσω τις διαστάσεις του.

PCMan
05-06-13, 05:26
Μέτρα τον πυρήνα να σου πώ ακριβώς, αλλά μπορούμε να μάθουμε στο περίπου και απο την τάση που βγάζει.

Αν μάθουμε την τάση του δευτερεύοντος, τότε μπορούμε να ξέρουμε στο περίπου τα W που τραβάει με βάση τις σπείρες που ξέρουμε ήδη. Θα κάνω ένα πινακάκι για να δούμε κάποιους συνδυασμούς.
Με 5V ο πυρήνας πρέπει να είναι 2KW και όχι παραπάνω ή λιγότερο. Τα Α που μπορούμε να πάρουμε με αυτόν τον πυρήνα είναι 350A. Δηλαδή ο όγκος του πυρήνα πρέπει να είναι 4500 τετραγωνικά χιλιοστά για να έχουμε με 5 σπείρες 5V και αφού θα έχουμε 5V και 2ΚW, τότε τα Α - τις απώλειες, θα είναι 350. Ομοίως:
6V 2.5KW(max 350A)
7V 3.5KW(max 450A)
8V 5KW(max 550A)
9V 6KW(max 580A)
10V 7.5KW(max 650A)
11V 9.5KW(max 750A)
12V 11KW(max 800A)
13V 13,5KW(max 900A)
Δεν γίνεται κάποιος άλλος συνδυασμός.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι 5-7,5KW που σημαίνει 20-30Α.

lepouras
05-06-13, 06:12
οκ Νίκο ευχαριστώ. θα κάνω τις μετρήσεις διαστάσεις και τάση εξόδου και θα σου πω. αλλά ενημερωτικά με ρύθμιση την χαμηλότερη ισχύ που δέχεται το μηχάνημα μας ρίχνει 40Α ασφάλεια(μια ολόκληρη φάση για την πάρτη της )αρκετά εύκολα.

vasilllis
05-06-13, 09:49
ριξε μια ματια σε αυτο που ανεβασα τις διαστασεις .Στο περιπου θα πεσεις κοντα.

lepouras
05-06-13, 22:29
λοιπόν έχω τις μετρήσεις του μετασχηματιστή (διαστάσεις πυρήνα) και τις τάσις που βγάζει αλλά μέχρι το 80% κατάφερα να μετρήσω και αυτό με πολλά κόλπα γιατί από το 68% και επάνω έριχνε το ρολόι.

για να διευκρινίσω. το μηχάνημα έχει ρύθμιση του χρόνου που δίνει για το ποντάρισμα και ξεκινά από 0,01 δευτερόλεπτα και φτάνει στα 10 λεπτά και μετά μόνιμα ενεργή( έχει δυνατότητα για ποντάρισμα γαζί).

η ισχύ εξόδου της έχει να κάνει με αλλαγή της τάσης τροφοδοσίας(έτσι υποπτεύομαι λόγο αλλαγής της τάσης εξόδου της) μάλλον από το εξάρτημα στην φωτογραφία 3 που ανέβασα και ξεκίνα από 20%(τάση 0,5βολτ έξοδος) και κατάφερα με ένα κομματι χρωμονικελίνη να ξεγελάσω το κύκλωμα ώστε να ενεργοποιείτε η ποντα(αλλιώς αν δεν δει αγωγιμότητα δεν ενεργοποιείτε) να φτάσω στο 80% (με τάση εξόδου 13.5 βολτ) και αυτό αφήνοντας την χρωμονικελίνη να θερμανθεί για να ανεβεί η αντίστασή της(με ρύθμιση μηχανήματος στο 60% )και με γρήγορη αλλαγή να ανέβω στο 80%, μέχρι που έπεσε πάλι το ρολόι.(βασικά έπεσε καμιά 30 φορές μαζί με γενική και τοπική ασφάλεια αλλά λέμε τώρα:001_rolleyes:)
ενδεικτικά να αναφέρω
20%(0,5) 30%(1,96) 40%(3,12) 50%(5,8 ) 60%(8,14) 70%(10,7) 80%(13,5) οπότε υποθέτω ότι στο 100% είναι περίπου 15-16 βολτ.
στις μετρήσεις να βάλουμε (εκτός της πρώτης) μια απόκλιση 0.2 βολτ +- λόγο ότι έπρεπε να κάνω μετρήσεις με ρύθμιση το πολύ 3 δεύτερα οπότε έκανε λίγο σκαμπανέβασμα μέχρι να σταθεροποιηθεί η τάση της κάθε κλίμακας του μηχανήματος..

διαστάσεις πυρήνα Μ270-Π85-Υ220 mm. με κέντρο του πυρήνα εκεί που είναι τα τυλίγματα Μ90-Π85-Υ130 mm.
να υπενθυμίσω (αν έχει σημασία αυτό) ότι τα τυλίγματα είναι αλουμινίου και όχι χαλκού. περιμένω τις διαπιστώσεις σας.

PCMan
06-06-13, 00:58
Ο πυρήνας πάντως είναι 5852W. Σίγουρα όταν βραχυκυκλώνει, δίνει πολλά παραπάνω

lepouras
06-06-13, 03:52
Ο πυρήνας πάντως είναι 5852W. Σίγουρα όταν βραχυκυκλώνει, δίνει πολλά παραπάνω

χμμμμ ενδιαφέρον.οπότε σκέφτομαι αν με έναν 10KVA θα ήτανε καλύτερα να μπει από ότι έναν 15KVA ώστε να μειώσω( έτσι πιστεύω) την περίπτωση να μπορέσει και ο μετασχηματιστής να δώσει παραπάνω άρα να μην έχω και εύκολη πτώση τον ασφαλειών. άλλωστε δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ πάνω από 1 βαριά 2 δευτερόλεπτα και μέγιστο 80%. θα δω και τις απαιτήσεις τον παιδιών (τη πάχος λαμαρίνες και χρόνο λειτουργίας) για να αποφασίσω και το μέγεθός του. . θα επανέλθω όταν αποφασίσουν και τα παιδιά με βάση το κόστος του μετασχηματιστή αν και πότε θα το κανουν.
Νίκο και τα αλλά παιδιά ευχαριστώ πολύ

gsmaster
06-06-13, 22:05
Τι καμπύλης είναι οι ασφάλειες που πέφτουν? Επίσης οι ασφάλειες είναι για να πέσουν κάποιες φορές στο ονομαστικό ρεύμα, μετά αυτό πέφτει κατακόρυφα, και η ασφάλεια πέφτει για πλάκα.

Βάλε ασφάλεια ABB καμπύλης K και δοκίμασε.

lepouras
07-06-13, 01:13
Γιάννη καλησπέρα σου. δυστυχώς η ασφάλεια που πέφτει πιο εύκολα είναι του ρολογιού(οι γνωστές μάρκες κάηκα) και επειδή έχουνε έρθει καινούργιες φουρνιές υπαλλήλων στην ΔΕΗ άμα αλλάξω του ρολογιού μας βλέπω να σκάνε μύτη με επιτελείο και φασαρία. οπότε όπως καταλαβαίνεις το κυρίως πρόβλημα το ρολόι είναι που δεν μπορώ να αγγίξω. πιο παλιά είχαμε και κάνα γνωστό και μας έκανε καμιά εξυπηρέτηση να μπει καμιά της προκοπής. αν δω όμως ότι έχω πάλι πρόβλημα θα κάνω την αλλαγή και ας γκρινιάζουν. στον πίνακα τις εχω όλες hager αλλά λόγο ρολογιού δεν μπορώ τις γενικές να τις βάλω κινήσεις εκτός αν κάνω την αλλαγή και εκεί. θα δούμε.
πάντως με αντίσταση χρωμονικελινης 70 πόντους και χωρίς φορτίο και μόνο που έπαιρνε ρεύμα ο μετασχηματιστής( ελάχιστο φορτίο εξόδου) πάνω από του 68% ρύθμιση έπεφτε αμέσως. πάντως με συζήτηση που έκανα με τα παιδιά κατέληξα να βάλω έναν 10KVA . εφόσον δεν θα έχω και συνεχή λειτουργιά πιστεύω θα σωθεί το θέμα.

σας ευχαριστώ όλους ξανά για την συμμετοχή σας.