PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποβρύχια αντλία



ΝΙΚ7
03-06-13, 11:59
Καλημέρα,


Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του καλωδίου σε μια υποβρύχια αντλία. Να υποθέσω πως σύνδεση και κάποιου είδους μόνωσης της σύνδεσης είναι αδύνατη, σωστά; (μιλάω για σύνδεση που στην ουσία θα είναι μέσα στο νερό)

Sted
03-06-13, 12:16
Μα και το καλωδιο που εχει τωρα ειναι ηδη μικρο και το επεκτεινουν... Μαλλον με εκεινες τις αυτοβουλκανιζομενες μονωτικες αλλα και εγω την εχω την απορια...

Γενικα πως ειναι ο σωστος τροπος; Οσες αντλιες εχω δει ερχονται με ευκαμπτους αγωγους, μετα τα στριβουμε στο ΝΥΥ σαν να μην συμβαινει τιποτα;

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

geronimo
03-06-13, 12:41
Σύνδεση του καλωδίου της αντλίας με την επέκταση, με συνδέσεις ευθείας, και αφού τις πρεσάρουμε τις περνάμε μία-μία με 3Μ ταινία, και στο τέλος όλο το καλώδιο μαζί (να σφραγίσει η μόνωση).Άλλος τρόπος με θερμοσυστελόμενα σε κάθε σύνδεση.Στο τέλος μέτρηση με μέγγερ.Αυτά θυμάμαι....

lepouras
03-06-13, 12:48
άμα το καλώδιο δεν είναι μέσα στο νερό αλλά μέσα στον χώρο της δεξαμενής, πηγαδιού κλπ με βουλκανιζομενη γίνετε δουλειά αλλά πρέπει να εφαρμόζετε σωστά(πράγμα που καμιά φορά δεν γίνετε). αν η σύνδεση βυθίζετε στο νερό τότε με 2 τρόπους. ή με θερμοσυστελλομενο με εσωτερική επίστρωση θερμόκολλα και σωστή εφαρμογή(και στρώσιμο τον καλωδίων φυσικά) ή με κουτάκι και ρητίνη( και αυτήν θέλει προσοχή γιατί καμιά φορά μέχρι να σφίξει έχει φύγει η μίση από το κουτί και δεν πήρε χαμπάρι κανείς).

ΝΙΚ7
03-06-13, 13:29
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Για αλλαγή όλου του καλωδίου υπάρχει περίπτωση; Ξέρετε κάποιον που να μπορεί να το κάνει (κατάστημα); Το λέω γιατί το πρόβλημα είναι πολύ κοντά στην αντλία.

αυτή είναι η αντλία:

44146

geronimo
03-06-13, 13:36
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Για αλλαγή όλου του καλωδίου υπάρχει περίπτωση; Ξέρετε κάποιον που να μπορεί να το κάνει (κατάστημα); Το λέω γιατί το πρόβλημα είναι πολύ κοντά στην αντλία.

αυτή είναι η αντλία:

44146

Πώς γνωρίζεις ότι το πρόβλημα σου είναι στο καλώδιο και όχι στην αντλία?

p.gabr
03-06-13, 13:38
Αυτοβουλκαζομενη λαστιχοταινια έτσι εχω κάνει εγώ στο ίδιο πράγμα
Τρια μέτρα μέσα στο νερο και πάνω από έξι χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα

Αφού το πέρασα το κάθε καλώδιο χωριστά καί σε διαφορετικό μήκος ώστε μην πέσουν όλες οι ενώσεις στο ίδιο μέρος, τα ξεναπέρασα με άλλη μιά στρώση παχιά Τέλος είχα περάσει καί ένα κομμάτι από σαμπρελα ποδήλατου. Το περασα επανω με βενζινοκολα το φόρεσα καί αυτό από πάνω σφυγγωντας τις άκρες με σύρμα γαλβανιζε. Καί τέλος......

Η λαστιχοταινια ήταν καλή μάρκα 3M

ΝΙΚ7
03-06-13, 13:43
Πώς γνωρίζεις ότι το πρόβλημα σου είναι στο καλώδιο και όχι στην αντλία?

Κομμένο καλώδιο 2 εκατοστά περίπου πάνω από την αντλία

antonis_p
03-06-13, 19:39
Έχω δει μόνωση της ένωσης σε κερί. (οι ενώσεις σε ένα πλαστικό κουτάκι και μετά λιωμένο κερί)
Η αντλία κράτησε 25 χρόνια. Η μόνωση θα κρατούσε για πάντα.

george Mp
03-06-13, 19:50
Επειδη ειναι κομενο πολυ κοντα στην αντλια πιστευω οτι πρεπει να ανοιχτει η αντλια και να μπει καινουργιο καλωδιο με ιδιο τυπο καλωδιου και μονωσης, το''χω κανει και''γω επειδη ηταν κοντο το καλωδιο.

mixalis1988
03-06-13, 20:58
Η αντλια ειναι εφικτο να ανοιξει;;Στειλε φωτογραφια της να δουμε!!

STALKER IX
03-06-13, 21:46
Να μην ανοιξεις την αντλια νικο γιατι τα λαστιχα (o-rings) μπορει να χαλασουν η να ξεχειλωσουν και το καλωδιο στην ακρη του εχει πρεσσαριστο λαμακι και στην απογυμνωση του καλωδιου εχει ρητινη,το καλυτερο ειδικα αν δεν εχεις ξανασχοληθει με βυθιζομενη ειναι συνδεση με κολλητηρι καλη μονωτικη
ταινια και μετα 3m και τελος..

ΝΙΚ7
04-06-13, 01:15
Επειδη ειναι κομενο πολυ κοντα στην αντλια πιστευω οτι πρεπει να ανοιχτει η αντλια και να μπει καινουργιο καλωδιο με ιδιο τυπο καλωδιου και μονωσης, το''χω κανει και''γω επειδη ηταν κοντο το καλωδιο.


Και γω αυτό πιστεύω θα ήταν καλύτερο να γίνει… Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι παρόμοιο και επειδή δεν είναι για προσωπική χρήση αλλά για κάποιο φίλο, στο σημείο που είναι κομμένο το καλώδιο είναι λίγο ρίσκο. Πολύ δύσκολα θα γίνει σωστή δουλειά και υπάρχει κίνδυνος για ατύχημα….

Γι’ αυτό και έλεγα μήπως ξέρετε κάποιο κατάστημα που να επισκευάζει υποβρύχιες αντλίες… απ ότι μου είπε, σε έναν που ρώτησε εδώ Λιβαδειά του είπε ότι δεν γίνεται… Δύσκολο μου φαίνεται όμως να μην δέχεται καμία επισκευή η αντλία…

Το σημείο από όπου βγαίνει το καλώδιο είναι όπως στο σχήμα. Το οβάλ είναι το καλώδιο που φαίνεται σαν πρεσαρισμένο πάνω και το γύρο πρέπει να είναι κοχλίας αφού οι πάνω και κάτω είναι εγκοπές που μάλλον βοηθούν στο να ξεβιδώσει.
44165


Η αντλια ειναι εφικτο να ανοιξει;;Στειλε φωτογραφια της να δουμε!!


Αύριο αν είναι θα ανεβάσω και φωτο από την πάνω πλευρά της αντλίας

ΝΙΚ7
04-06-13, 18:31
Αυτές είναι οι φωτο από την αντλία.


44175 44176

Απ ότι μπορώ να δω εγώ από κοντά, στο σημείο που είναι το βελάκι μάλλον ανοίγει. Το θέμα είναι όμως πως στεγανοποιείται πάλι;;;

gkouk
05-06-13, 08:48
Αυτές είναι οι φωτο από την αντλία.


44175 44176

Απ ότι μπορώ να δω εγώ από κοντά, στο σημείο που είναι το βελάκι μάλλον ανοίγει. Το θέμα είναι όμως πως στεγανοποιείται πάλι;;;

Αφου ανοιγει, ανοιγεις, αλλαζεις το καλωδιο με καλης ποιοτητας ευκαπτο (3x1mm-3x1.5mm) και στεγανοποιεις με μαστιχα!!! (σαλαμι)

ΝΙΚ7
05-06-13, 11:08
Αφου ανοιγει, ανοιγεις, αλλαζεις το καλωδιο με καλης ποιοτητας ευκαπτο (3x1mm-3x1.5mm) και στεγανοποιεις με μαστιχα!!! (σαλαμι)

Δώσε μου αν σου είναι εύκολο ενα λινκ ή μια φωτο από το προϊόν για τη στεγανοποίηση.
Στο σημείο που βγαίνει το καλώδιο και φαίνεται σαν πρεσαρισμένο τι μπορεί να γίνει;

geronimo
05-06-13, 12:39
Θέλει αλλαγή καλωδίου.Αφού την ανοίξεις μετα στεγανοποιείς με dirco (φλατζόκολλα) και στο σημείο που βγαίνει το καλώδιο όπως και και στο καπάκι που εφάπτεται στην αντλία.
Υ.Γ Πρίν στεγανοποιήσεις καθαρίζεις πολύ καλά τις εφαπτόμενες επιφάνειες ακόμα και αν χρειαστεί με ψιλό γυαλόχαρτο και μετα εφαρμόζεις την dirco.(Σωληνάριο είναι, χρώματος κεραμιδί φλατζόκολλα).

p.gabr
05-06-13, 12:43
Χωρίς να γνωρίζω είναι ρίσκο η τοποθέτηση άλλου υλικού

Θα πάρεις την φλατζα καί θα πας στον Σταματιάδης οδός σερρών 90 , βόρεια πρώτη παραλλήλος της αθηνών κορίνθου ,στο ύψος της σπύρου πατση να πάρεις κάτι ίδιο η παρόμοιο

Μανος Μ
05-06-13, 13:48
Φιλε δυστυχως πας για αλλη αντλια

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-06-13, 23:33
Καλησπερα ναι αλαγη καλοδιου γινεται και πετυχαινει εφοσων γινουν ολα σωστα ,καλη τυχη.

ΝΙΚ7
05-06-13, 23:41
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την καθοδήγηση. Θα δοκιμάσω τελικά να την ανοίξω, αν προχωρήσει καλά η δουλεία βλέπω τι μπορεί να γίνει με τη στεγανοποίηση, αν όχι όπως λέει και ο Μάνος θα πάει για πέταμα….

gkouk
06-06-13, 23:10
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την καθοδήγηση. Θα δοκιμάσω τελικά να την ανοίξω, αν προχωρήσει καλά η δουλεία βλέπω τι μπορεί να γίνει με τη στεγανοποίηση, αν όχι όπως λέει και ο Μάνος θα πάει για πέταμα….

Μαστιχα για παρ-μπριζ αυτοκινητων!! Πολυ γερη, γινεται μασιφ λαστιχο! Αλλα υπαρχουν και αλλες πολλες που δεν εχουν τοσο μεγαλο βαθμο συγκολισης. Ψαχτο λιγο δεν ειναι τοσο δυσκολο, υπαρχουν πολλα υλικα πλεον..

STALKER IX
07-06-13, 01:49
Απο τις φωτο αν βλεπω καλα αυτος ειναι ο κινητηρας απο πολυβαθμια αντλια αρα το τυλιγμα ειναι μεσα σε ρητινη και ψυχετε με νερο οποτε δεν εχεις προβλημα ανοιξε τη αλλα κατι βλεπω που μου λεει οτι ειναι καμμενος.....ελπιζω να εχω αδικο....

p.gabr
03-07-16, 10:42
65561

65562

65563

Σοβαρά προβλήματα διάβρωση και φθοράς από την χρήση βουλκανιζομένης ταινίας και μάλιστα της 3M
Έτσι μιας και έπεφτε Σάββατοκυριακο δεν μπορούσα να περιμένω
Χρησιμοποιήθηκαν τρία διαδοχικά στρώματα γάζας εμπλουτισμένα με βενζινοκολα τυλίχθηκε και με ένα καλωδιάκι παστώθηκε πολλές φορές και έγινε ντουντουκα

Πιστεύω να την βγάλω δέκα χρόνια :)

γάτος
03-07-16, 11:23
Καλό είναι το μπρελόκ να μην είναι τόσο κοντά.
Τόσα καλώδια, λάστιχα, σχοινιά γύρω-γύρω, μπορούν και να το σπρώξουν εντός....
Και μετά ντουντούκα από τα καντήλια!
Έχει συμβεί σε γνωστό μου.

p.gabr
03-07-16, 11:32
Φυσικά τίποτα δεν κρέμεται, εάν προσέξεις ακολουθούν την σωλήνα παροχής όλα μαζί δεμένα για δύο μέτρα
Το σχοινί επίσης και να συμπληρώσω ότι πρώτα το είχα με συρματοσχοινο γαλβανιζέ που έλιωσε σε τέσσερα χρόνια. Ίσα ίσα που το πρόλαβα έχουν αφήσει αποτύπωμα και οι σκουριές του.

vasilisd
03-07-16, 11:51
Μα πως κοπηκε σε εκεινο το σημειο; Η αντλια πιστευω να ειναι δεμενη με σχοινι και να μη κρεμεται απο το καλωδιο. Να ελεγξετε επισεις αν καθε φορα που εκκινει η αντλια λογω της φυγοκεντρου να ειναι σταθερη, μην χορευει σαν μπαλαρινα

p.gabr
03-07-16, 12:22
Δεν είπα ότι κόπηκε το καλώδιο ,φυσικά η αντλία δένεται με σχοινι, είπα ότι η ένωση που είχε γίνει με ταινία βούλκανιζομενη είχε ξεφτίσει και ραγισει σε σημείο που άρχιζαν να φαίνονται τα καλώδια.
Να διευκρινίσω ότι από την μάνα είχε ένα μέτρο καλώδιο το μπλε το πλακέ και έγινε ματιση με ηλεκτρολογικο καλώδιο
Όλο αυτό βρίσκεται σε πηγάδι 12 m με νερό ύψους τριών έως τεσσάρων μέτρων και φυσικά η αντλία βρίσκεται τριάντα πόντους πριν τον πάτο.

Πριν λίγο το ποντισα ξανά και όλα πήγαν μία χαρά

vasilisd
03-07-16, 13:09
Παναγιώτη δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά στον δημιουργό του νήματος (ΝΙΚ7). Κάπου αναφέρει πως κόπηκε το καλώδιο 2 εκατοστά μετά την αντλία.

alpha uk
03-07-16, 14:44
χωρίς παρεξήγηση , δέν είναι επικίνδυνα όλα αυτά τα χημικά μέσα στο νερό, επίσης εδώ στό UK πριν κάμποσα χρόνια τό NICEIC council μάς ανακοίνωσε ότι όλα αυτά τα κιτ μέ ενώσεις ( ρητίνης ) είναι καρκινογόνα και δέν πρέπει νά χρησιμοποιούνται μέσα στό νερό, αλλά ούτε νά έρχονται σέ επαφή μέ τό δέρμα .

antonisfa
03-07-16, 17:19
Υπάρχει ειδική βάση στήριξης για την αντλία αυτή.

Αν την αφήσεις έτσι με τις διαφορες εκκινήσεις θα σου ξανακόψει το καλώδιο

Sted
03-07-16, 17:46
Για ποιο λογο δεν "κατεβαζεις"' την αντλία μαζι με σωλήνες γαλβανιζε, καμπυλη στην επιφάνεια και επειτα εκει να συνδεεις οποτε θελεις κατι; Αυτο με τα σχοινιά κλπ ειναι δύσκολο πράγμα.