PDA

Επιστροφή στο Forum : ZTE



Samios60
05-06-13, 09:33
Λοιπον παιδια θελω τα φωτα σας σε ενα φωτοβολταικο παρκο αλλαξα ρουτερ (καηκε το παλαιο) και ο οτε μου εδωσε ενα ZTE στο ρουτερ πανω εχω βαλει 2 dvr και ενα webbox για το sunnyportal της sma στην αρχη δεν μου ανοιγε καμμια θυρα αφου απενεργοποιησα μεσα απο την σελιδα του οτε το connex security μπορει και ανοιγει τις θυρες 9000 και πανω την 80 και 81 οχι .....τελος παντων τρεχοντας το προγραμμα client μπαινω κανονικα στις καμερες ομως ...τρεχοντας τον browser δεν μπαινει ενω πριν την αλλαγη εμπαινε ...ενοειτε οτι πηρα 100 τηλεφωνα στον οτε οπου με εστελναν απο τον Αννα στον Καιαφα ...επειδη μερα με τη μερα περιμενω αλλαγη απο τον ΟΤΕ στη forthnet στο σπιτι μου σκεφτομαι μηπως επεσα σε συγκυρια τι λετε και σεις ?:crying:

SV1JRT
05-06-13, 11:23
Λοιπον παιδια θελω τα φωτα σας σε ενα φωτοβολταικο παρκο αλλαξα ρουτερ (καηκε το παλαιο) και ο οτε μου εδωσε ενα ZTE στο ρουτερ πανω εχω βαλει 2 dvr και ενα webbox για το sunnyportal της sma στην αρχη δεν μου ανοιγε καμμια θυρα αφου απενεργοποιησα μεσα απο την σελιδα του οτε το connex security μπορει και ανοιγει τις θυρες 9000 και πανω την 80 και 81 οχι .....τελος παντων τρεχοντας το προγραμμα client μπαινω κανονικα στις καμερες ομως ...τρεχοντας τον browser δεν μπαινει ενω πριν την αλλαγη εμπαινε ...ενοειτε οτι πηρα 100 τηλεφωνα στον οτε οπου με εστελναν απο τον Αννα στον Καιαφα ...επειδη μερα με τη μερα περιμενω αλλαγη απο τον ΟΤΕ στη forthnet στο σπιτι μου σκεφτομαι μηπως επεσα σε συγκυρια τι λετε και σεις ?:crying:


Εγώ προσωπικά, στις σοβαρές δουλειές, βάζω σοβαρά routers. Cisco ή στην χειρότερη περίπτωση Linksys. Ποτέ δεν έχω προβλήματα με πόρτες και παράθυρα.!! Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η εξής: Βάλε ένα σοβαρό router, γιατί όπως λένε στο χωριό μου, "με πορδές αυγά δεν βάφονται".....

kabatzas
05-06-13, 11:40
Το zte είναι από τα χειρότερα ρουτερ που χω δουλέψει κατά την αποψή μου. προτείνω και γω άμεση αλλαγή να βρεις την ησυχία σου και πάνω απόλα να κάνεις σωστά την δουλειά σου

plouf
05-06-13, 12:17
παρόλο τις "καυστικες" προτασεις μπορει να ειναι απλα αλλα λειτουργουν. μπορει να εχεις προβληματα σταθεροτητας κτλ αλλα σιγουρα οχι να μην ανοιγει πορτα.

προφανω κατι κανεις λαθος και α) δεν μας ειπες ΑΚΡΙΒΩΣ το ρουτερ και β) δεν μας ειπες ΑΚΡΙΒΩΣ τα βηματα που εκανες να ανοιξεις πορτα

nestoras
05-06-13, 12:38
και ανοιγει τις θυρες 9000 και πανω την 80 και 81 οχι .....

Έχεις απενεργοποιήσει από το my.otenet.gr την επιλογή "Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις" "?
Η ρύθμιση αυτή δεν αφήνει εισερχόμενες συνδέσεις στα χαμηλά ports (μέχρι 1024).
Επίσης για δοκιμή απενεργοποίσε firewall και οπωσδήποτε μόνιμα το SPI αν έχει.
Αφού σου δουλέυει για το port 9000 δεν υπάρχει λόγος να μη δουλεύει για το 80 υπό τις παραπάνω προυποθέσεις. Έλεγξε λίγο και τα πρωτόκολλά σου και αν δεν είσαι σίγουρος βάλε και TCP και UDP.

chris73
05-06-13, 12:41
Πάντως εγώ έκανα νέα σύνδεση, μου έδωσαν ΖΤΕ, και κάηκε σε 3 ώρες! :lool: Για να δούμε τώρα αυτό που έχω πόσο θα κρατήσει.

nestoras
05-06-13, 12:44
Πάντως εγώ έκανα νέα σύνδεση, μου έδωσαν ΖΤΕ, και κάηκε σε 3 ώρες! :lool: Για να δούμε τώρα αυτό που έχω πόσο θα κρατήσει.
Εντελώς τυχαίο γεγονός νομίζω.
Τουλάχιστον το ZTE έχει σοβαρή κονσόλα με Λινουξάκι και μπορείς να κάνεις και 5 πράματα παραπάνω αν έχεις τις γνώσεις.

bchris
05-06-13, 13:15
Εντελώς τυχαίο γεγονός νομίζω.
Τουλάχιστον το ZTE έχει σοβαρή κονσόλα με Λινουξάκι και μπορείς να κάνεις και 5 πράματα παραπάνω αν έχεις τις γνώσεις.

Τι σοβαρη κονσολα και πρασινα αλογα φιλε μου...
Linux την σημερον ημερα εχουν και τα τηλεφωνα. Δεν ειναι κατι εξωτικο.

Ειναι μια σκατοκινεζια του κερατα και τιποτα παραπανω.
Πιο πολυ αξιζει το πλαστικο, παρα το hardware που ειναι μεσα.

giannaras13
05-06-13, 13:19
Τι σοβαρη κονσολα και πρασινα αλογα φιλε μου...
Linux την σημερον ημερα εχουν και τα τηλεφωνα. Δεν ειναι κατι εξωτικο.

Ειναι μια σκατοκινεζια του κερατα και τιποτα παραπανω.
Πιο πολυ αξιζει το πλαστικο, παρα το hardware που ειναι μεσα.

οτι πληρωνεις περνεις... εισαι εταιρεια και θελεις ρουτερ με το κιλο,πας για zte .. αμα βαλεις το χερι στην τσεπη και πας για cisco ,δεν υπαρχει μετρο συγκρισης...

Samios60
05-06-13, 13:38
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις port forward δεν ειναι η πρωτη φορα που κανω και ναι ξερω οτι το zte του οτε ειναι μπ@@@ο αλλα με εχει πιασει το πεισμα γιατι?? το myotenet το εχω απενεργοποιηση απο τη πρωτη μερα το firewall επισης με αλλο ρουτερ που εβαλα δεν ειχα προβλημα (Dlink) επισης αναβαθμισα και το firmware ΤΙΠΟΤΑ ......Μαλλον εχω τη λυση ...στην αποθηκη εχω μια βαριοπουλα !!!!!!!!!!!!!

plouf
05-06-13, 13:42
αν το προβλημα ειναι στισ πορτες 80 ισως να τις δεσμευει εσωτερικα και να μην αλαζουν
δοκιμασε αν μπορεις να αλαξεις τις πορτες στις αλλες συσκευες που απαντανε αντι στην 80 στην 8000 κτλ

επισης συνεχιζοντας να μηνς δινεις πληροφοριες για το μοντελο (να το κοιταξει μηπως το εχει κανεις) αλλα και ακριβης πληροφοριες (πχ screenshot)
τιποτα παραπέρα απο απαντησεις και ΥΠΟΘΕΣΕΙ μην περιμενεις.

Samios60
05-06-13, 14:31
Χρηστο τελικα αλλαξα ρουτερ και λυθυκε το προβλημα .....ευχαριστω για τις απαντησεις

nestoras
05-06-13, 17:48
Τι σοβαρη κονσολα και πρασινα αλογα φιλε μου...
Linux την σημερον ημερα εχουν και τα τηλεφωνα. Δεν ειναι κατι εξωτικο.

Ειναι μια σκατοκινεζια του κερατα και τιποτα παραπανω.
Πιο πολυ αξιζει το πλαστικο, παρα το hardware που ειναι μεσα.

Αν δεις την κονσόλα του "huawei hg530" που δίνει ο ΟΤΕ τότε θα καταλάβεις γιατί θεωρώ σοβαρή την κονσόλα του ZTE.
Όσο για τις "σκατοκινεζιές", το 90% των ευρείας κυκλοφορίας ηλεκτρονικών συσκευών μπορούν να θεωρηθούν κινέζικης κατασκευής (δεν ξέρω αν σου κάνει διαφορά το "made in Μalaysia ή Tayland). Πότε ήταν η τελευταία φορά που είδες δικτυακή συσκευή κάτω από 100€ και να μην ήταν κινέζικη;

Επίσης, από την εμπειρία μου ξέρω ότι και cisco να είναι η συσκευή σου, άμα είναι να "αρπάξει", αρπάζει... Έχω δει αρκετούς cisco routers (καθώς και της θυγατρικής της linksys) με φουκωμένους πυκνωτές, καμένες εισόδους, καμένα τροφοδοτικά κτλ.
Πιστεύω ότι αυτά τα "κινέζικα" καλύπτουν τις ανάγκες του μεγαλύτερου ποσοστού των χρηστών χωρίς πολλά-πολλά. Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει κάτι παραπάνω τότε μπορεί να βάλει πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη και να περάσει σε κάτι καλύτερο.

plouf
05-06-13, 21:50
απλα διευκρινηση CISCO<>Linksys μιλαμε για ΚΑΜΙΑ σχεση..

nestoras
05-06-13, 22:12
απλα διευκρινηση CISCO<>Linksys μιλαμε για ΚΑΜΙΑ σχεση..

Αν ήμουν στη θέση της cisco θα ντρεπόμουν να έχω το ίδιο "σηματάκι" πάντως...:biggrin:
Και όσον αφορά το προηγούμενό μου post από linksys έχω δει αρκετά καμμένα switches, τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι από cisco...

SV1JRT
05-06-13, 22:21
Η Cisco αγόρασε την Linksys πριν κάτι χρόνια, για να καλύψει τους "οικογενειακούς" χρήστες. Ενας router Cisco ΦΤΗΝΟΣ κάνει 200 - 300 ευρώ, ενώ ένας linksys εχει 30 με 50 ευρώ.... ΔΕΝ υπάρχει συγκριση μεταξύ τους. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ !!!!!!

nestoras
05-06-13, 22:31
Δε μπορώ να καταλάβω που είδατε να συγκρίνω την cisco με τη linksys. Απλά ανέφερα ότι καίγονται τόσο τα cisco όσο και τα linksys που και καλά επειδή φέρουν το σηματάκι "cisco" θα πρέπει να είναι και αξιόπιστα...
Επίσης όσον αφορά στους SOHO routers της cisco θεωρώ ότι είναι υπερεκτιμημένοι κι αν δεν έτρεχαν cisco ios θα ήταν για τα μπάζα κι αυτοί από πλευράς hardware.

SV1JRT
06-06-13, 09:27
Ναι, σε αυτο δεν εχεις αδικο. πράγματι καίγονται ευκολα οι router της Cisco. Λόγω δουλειάς, το ξέρω πρώτο χέρι. Καθημερινα αλάζουμε μπόλικα WIC και routers. Αλλα σε bussiness level είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία που παρέχει τέτοιες δυνατότητες.
Πάντως η Cisco το έχει δηλώσει. ΠΟΥΛΑΕΙ SOFTWARE (Cisco ios, firewall και άλλα). ΟΧΙ HARDWARE. Τώρα γιατί χρεώνει 500 ευρώ για ένα SOHO router είναι αξιοπερίεργο....
Απο την άλλη βέβαια, σου παρέχει (ανάλογα το συμβόλαιο υποστήριξης) 24χ7 support, life time warranty και δωρεάν αντικατάσταση router / εξαρτημάτων σε 2 εργάσιμες ώρες !!!!
Υποθέτω οτι όπως είπα και παραπάνω, "Οτι πληρώνεις, παίρνεις" !!!

giwrgosss
06-06-13, 15:51
ΠΟΥΛΑΕΙ SOFTWARE (Cisco ios, firewall και άλλα). ΟΧΙ HARDWARE. Τώρα γιατί χρεώνει 500 ευρώ για ένα SOHO router είναι αξιοπερίεργο.... χμμμ κάτι μου θυμίζει αυτό ...

και εγώ εχω δει απο την 800ρα σειρά και άνω χαλασμένα και μάλιστα στο θέμα της επικοινωνίας της κονσόλας !!! ο μόνος λόγος να βάλεις απο αυτήν την σειρά είναι για vpn , απο κει και πέρα μόνο δύσκολη την ζωή θα σου κάνει ...:biggrin:

Samios60
06-06-13, 16:50
Λοιπον τελικα δειτε τι εγινε ...οταν ανοιξα τις πορτες στο ZTE δουλεψαν μονο οι 9000 και 9900 οι 80 και 81 δεν δουλευαν μπηκα στο site του οτε myotenet και στο λογαριασμο τον συγκεκριμενο απενεργοποιησα το security ....οταν ξαναδοκιμασα ..........τιποτα οι 80 και 81 τελικα την αλλη μερα δουλεψαν ...ηθελε μια μερα ο οτε για να δουλεψει η απενεργοποιηση του security ............μου θυμιζει τις παλαιες εποχες που εκανες αιτηση στον οτε για γραμμη και την επαιρνες μετα ....10 χρονια

nestoras
06-06-13, 17:06
Λοιπον τελικα δειτε τι εγινε ...οταν ανοιξα τις πορτες στο ZTE δουλεψαν μονο οι 9000 και 9900 οι 80 και 81 δεν δουλευαν μπηκα στο site του οτε myotenet και στο λογαριασμο τον συγκεκριμενο απενεργοποιησα το security ....οταν ξαναδοκιμασα ..........τιποτα οι 80 και 81 τελικα την αλλη μερα δουλεψαν ...ηθελε μια μερα ο οτε για να δουλεψει η απενεργοποιηση του security ............μου θυμιζει τις παλαιες εποχες που εκανες αιτηση στον οτε για γραμμη και την επαιρνες μετα ....10 χρονια

Βασικά δε χρειάζεται μία μέρα, κάπου γράφει εκεί μέσα στη σελίδα ότι πρέπει να αποσυνδεθείς και να ξανασυνδεθείς (με άλλα λόγια να βγάλεις το router από την πρίζα και να το ξαναβάλεις μετά την αλλαγή).
Το έχω κάνει σε δεκάδες πελάτες και ποτέ δε χρειάστηκε να περιμένω την επόμενη μέρα.
Φαντάζομαι πως την επόμενη μέρα δούλεψαν είτε από τυχαία διακοπή είτε επειδή έγινε αλλαγή της IP διεύθυνσης.

Samios60
06-06-13, 19:22
Βασικά δε χρειάζεται μία μέρα, κάπου γράφει εκεί μέσα στη σελίδα ότι πρέπει να αποσυνδεθείς και να ξανασυνδεθείς (με άλλα λόγια να βγάλεις το router από την πρίζα και να το ξαναβάλεις μετά την αλλαγή).
Το έχω κάνει σε δεκάδες πελάτες και ποτέ δε χρειάστηκε να περιμένω την επόμενη μέρα.
Φαντάζομαι πως την επόμενη μέρα δούλεψαν είτε από τυχαία διακοπή είτε επειδή έγινε αλλαγή της IP διεύθυνσης.


μπορει να εχεις δικιο λογω DDNS δεν ειδα αν αλλαξε η IP ......αλλα μη με κοβεις ασε να τα χωσω στον ΟΤΕ :biggrin: