PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασανσέρ πρόβλημα



mtzag
07-06-13, 17:47
Εχω ενα προβλημα με το ασανσερ οτι δεν σβηνει το φως μεσα στο θαλαμο και παταω το κουμπι να ανεβει/κατεβει αλλα δεν παιρνει εντολη.
Ειναι σαν να ειναι η πορτα ανοιχτη σε καποιο οροφο ομως ολες οι πορτες ειναι κλειστες.
Τι μπορω να ελεγξω ?
Ασανσερα οπως και να εχει εχει δε φωναζω να δωσω 100 ευρω.. εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι να τσεκαρω ?

Τις ασφαλειες στο τριφασικο πινακα το 3φ ρευμα το τσεκαρα και δεν εχει προβλημα εντολη δεν παιρνει να γυρισει το μοτερ
ξερει να μου πει καποιος το περιπου το κυκλωμα του να το τσεκαρω ? ειναι απλο μηχανικο ασανσερ μικρο 20ετιας.


Μου εχει χαλασει και αλλες φορες αλλα με αλλη βλαβη εκει εκλεινε το φως του θαλαμου αλλα δεν εκλεινε ο ηλεκτρομαγνητης να ανεβει πανω
του εβαλα λιγο λαδι ξεκολλησε και ολα καλα αλλα σε αυτη εδω την περιπτωση ειναι συνεχεια αναμενο το φως του θαλαμου
σαν να μην εχει κλεισει η πορτα σε καποιο οροφο.
Επισης τσεκαρα και τον διακοπτη ασφαλειας στο πατακι κατω που σταματαει αμα μαγκωσει κατι και ειναι οκ
και καθαρισα με μια τελοβουρτσα τις επαφες που κλεινουνε το κυκλωμα οταν κλεινει η πορτα.
Σε αυτες τις επαφες ομως πηγα να μετρησω ταση και μου δειχνουνε 0V.
Ανοιξα και τις πορτες απο την τρυπα στο πλαι και το ανεβοκατεβασα χειροκινητα απο το μηχανοστασιο μπας και παρει μπροστα αλλα δεν πηρε.

Εχει σιγουρα καποιοα επαφη προβλημα αλλα το θεμα ειναι πως θα τη βρω...

plouf
07-06-13, 17:59
εχω ενα πρόβλημα με την υγεία μου, βήχω και φτυνω αίμα ! γιατρο ΔΕΝ φωναζω (να του δώσω 100-200 ευρω? !)
εχεις καμια ιδέα ?

atlaspc
07-06-13, 18:10
το ασανσερ βρίσκεται σε πολυκατικοία ή το χρησιμοποιής μόνο εσύ; γιατί αν το χρισιμοποιής μόνο εσύ τότε οκ, αλλα με τις ζωές των άλλων δεν παίζουν ούτε για 100 ουτε για 1000 €, για να εχει μουλαρώσει εχει τον λόγο του.

mtzag
08-06-13, 04:39
Αλλο ειναι το θεμα της ερωτησης αν μπορει να βοηθησει καποιος...
οχι ειναι δικο μου δεν ειναι κοινοχρηστο.
ξεκαθαρισα οτι δεν φωναζω τεχνικο (δεν δινω 100 ευρω για 1 επαφη 5 ευρω θα τα εδινα αλλα οχι 100 που θελουνε) οποτε παρακαμπτω τις συμβουλες αυτες.
Εχει ξαναμουλαρωσει πολλες φορες 3 φορες πληρωσα ασανσεραδες και το μονο που κανανε ειναι καθαρισμος μιας επαφης και δηθεν συντηρηση.
Τις επομενες το ξεκολουσα με αντισκουριακο στον ηλεκτρομαγνητη...

mtzag
08-06-13, 04:41
εχω ενα πρόβλημα με την υγεία μου, βήχω και φτυνω αίμα ! γιατρο ΔΕΝ φωναζω (να του δώσω 100-200 ευρω? !)
εχεις καμια ιδέα ?

αμα βηχεις και φτυνεις αιμα δε σε σωνει ο γιατρος θα σου παρει τα λεφτα και παλι χωμα θα φας :saad: οποτε φαε τα λεφτα πρωτα.

atlaspc
08-06-13, 08:29
Πρώτα του κόβεις το ρεύμα, μετα ξαναδίνεις μήπως ξεμπλοκαρει καποιο relay.
τσεκάρεις μια μια τις επαφές σε κάθε πόρτα οχι μετρωντας τάση στα ακρα, αλλα αν κλεινει και ανοιγει σωστα (short - open ).
καθώς και τις δικλιδες ασφαλείας.
Αν ολα τα παραπάνω είναι σωστα, τοτε τσέκαρε τα relay στον πινακα αν λειτουργουν σωστα αν περνουν τασεις κ.ο.κ.
μπορει καποιο να δειχνει οτι δουλεύει σωστα αλλα οι επαφες να μην κλεινουν κυκλωμα, μέτρησε τις επαφες.

mtzag
08-06-13, 11:18
ευχαριστω θα τα τσεκαρω αυτα
κατι αλλο ο σωληνοηδης ηλεκτρομαγνητης που εχει και ασφαλιζει η πορτα οταν πατας το κουμπι να ανεβει-κατεβει τι ρολο παιζει ?
Στο μηχανοστασιο διπλα στο μοτερ με το βαρουλκο και τα συρματοσχοινα εχει ενα δισκο που συνδεετε με αλυσιδα (σαν του ποδηλατου) με το ασανσερ που εχει ενα μεγαλο πλαστικο γραναζι
και εχει κατι μαγνητικα διακοπτακια αυτα πρεπει να ειναι ολα κλειστα ανοιχτα ή να μην τα αγγιξω ?
Επισης εξω απο τον πινακα εχει 2 κουμπια ενα μαυρο και ενα κοκκινο αυτα τι κανουνε ?

κοκομπλοκ επαθε ως εξης απο πριν δεν ανοιγε σε ενα οροφο και απο το σπιτι πηγε σε αυτο τον οροφο καποιος και επειδη δεν ανοιγε η πορτα
εβαλε ενα μαχαιρι αναμεσα στην πορτα και εστρωξε μεσα τον σωληνοειδη ηλεκτρομαγνητη ανοιξε την πορτα βγηκε και απο τοτε μοιαζει μια πορτα να ειναι συνεχεια ανοιχτη.

mixalis1988
08-06-13, 11:25
Ρε φιλε μας δουλευεις πρωι πρωι;;;Τι μια μας λες οτι το ασανσερ ειναι για δικη σου χρηση και την αλλη μας γραφεις οτι καποιος πηγε σε ενα οροφο και ανοιξε την πορτα με μαχαιρι.Βρες εναν σωστο ασανσερατζη να σου κανει μια σωστη συντηρηση να στο φτιαξει σωστα να μην εχεις προβληματα.

atlaspc
08-06-13, 11:39
ευχαριστω θα τα τσεκαρω αυτα
κατι αλλο ο σωληνοηδης ηλεκτρομαγνητης που εχει και ασφαλιζει η πορτα οταν πατας το κουμπι να ανεβει-κατεβει τι ρολο παιζει ?


είναι για να ασφαλίζει την πόρτα όπως το είπες. (αυτο δουλεύει και ως διακόπτης).τι το ψάχνεις τότε φως φαναρι είναι το πρόβλημα. η πόρτα αυτη εβγεναι μέσα στο διαμέρισμα;
μήπως εχει κλειδαρια στον πίνακα με τα πληκτρα για να ανοιγει απο εκει;


Στο μηχανοστασιο διπλα στο μοτερ με το βαρουλκο και τα συρματοσχοινα εχει ενα δισκο που συνδεετε με αλυσιδα (σαν του ποδηλατου) με το ασανσερ που εχει ενα μεγαλο πλαστικο γραναζι
και εχει κατι μαγνητικα διακοπτακια αυτα πρεπει να ειναι ολα κλειστα ανοιχτα ή να μην τα αγγιξω ?


Καλο είναι να μην τα αγγίξεις.

Αν όλα τα παραπάνω τα έχεις τσεκάρει και είσαι ΟΚ και παρόλα αυτά συνεχίζει να αντιστεκεται φώναξε έναν ειδικο να στο διορθώσει.

ttlo
08-06-13, 11:55
Φίλε μου είπες ότι μετακίνησες τον θάλαμο χειροκίνητα,άρα ο ανελκυστήρας βρίσκετε σε άλλον όροφο από αυτόν που είχε σταματήσει αρχικά να υποθέσω!βεβαιώσου ότι η πόρτα του ορόφου που ήταν ο θάλαμος έχει ασφαλίσει μην την ανοίξει κανείς και έχουμε άλλα!!!Τον ΄΄δίσκο΄΄(οροφοδιαλογέα) που λες με τα κοντάκτ και την αλυσίδα ποδηλάτου μην τον ακουμπήσεις καν αν δεν ξέρεις γιατί υπάρχει κίνδυνος η καμπίνα να κινηθεί προς αντίθετη κατεύθυνση από αυτήν που πρέπει και θα χειροτερέψουν τα πράγματα.Τα δυο μπουτον που έχει στο μηχανοστάσιο είναι start-stop για τον αυτόματο του πίνακα(ένα μεγάλο ρελέ κάτω δεξιά συνήθως).
Τσεκαρέ σε παρακαλώ πρώτα από όλα αν όλες οι πόρτες σου είναι κλειστές και ασφαλισμένες και ειδικά την πόρτα που είχε σταματήσει αρχικά ο ανελκυστήρας και μετά δες αν είναι οπλισμένο το ρελέ του αυτομάτου που σου είπα παραπάνω.

mtzag
08-06-13, 12:26
εννοειτε οτι ολα ειναι κλειστα και δεν υπαρχει κινδυνος να ανοιξει καποιος και να πεσει μεσα στο κενο.
και κλειστα ειναι και κανεις δεν υπαρχει για να μπει.
Οχι η πορτα βγαινει εξω απο το διαμερισμα και δεν εχει κλειδια.
οχι δε δουλευω κανενα το ασανσερ ειναι δικο μου για δικη μου χρηση.


Λοιπον πηγα στον πινακα και πατησα χειροκινητα το ρελε κατω δεξια και επαιξε ευχαριστω το φιλο για τη λυση.
Βεβαια δουλευει μονο οταν παταω χειροκινητα το ρελε μονος του δεν οπλιζει οποτε λογικα ή ειναι καμμενο το πηνειο του ρελε (απιθανον)
ή δεν δεν φερνει ρευμα στο πηνειο του ρελε να οπλισει.

Το αν ειναι καμμενος ο ρελες θα το δω αν ομως δεν φερνει ρευμα για να οπλισει τι πρεπει να κοιταξω τον ηλεκτρομαγνητη που δειχνει χαλασμενος ?
μηπως λογο αυτου του ηλεκτρομαγνητη δεν κλεινει το ρελε στον πινακα ?
Ενας τετοιος ηλεκτρομαγνητης ποσο κανει περιπου και που τον πουλανε παιζει να επισκευαζετε ?

ttlo
08-06-13, 13:17
ΜΗΝ αφήσεις σε καμία περίπτωση το ασανσέρ να δουλέψει πατώντας χειροκίνητα το ρελε του αυτομάτου!Για να μην οπλίζει θα έχει τον λόγο του!!!
Μέσα στον πίνακα υπάρχει ένα μικρό ρελεδάκι διαφορετικό από τα υπόλοιπα(ρελε καστάνιας είναι συνήθως ή σαν το ρελέ που παραθέτω στην φωτογραφία από κάτω)και έχει ένα ζευγάρι επαφών,δες αν είναι κλειστή αυτή η επαφή.Αυτό είναι το ρελέ γης του ανελκυστήρα και ‘’πέφτει’’ αν γίνει διαρροή στο κύκλωμα ασφαλείας.

44254

mtzag
08-06-13, 13:28
θα το ελεγξω ευχαριστω και παλι.

Λοιπον το ελεγξα και φαινοτανε ανοιχτο το πατησα μερικες φορες με κλειστο το γενικο του ρευματος (μαλλον μονο αριθμο γιατι ειναι καστανιας) και εφτιαξε ολο το προβλημα παιζει κανονικα οπως πρεπει τωρα.
Ευχαριστω ολους που βοηθησανε λυθηκε με 100% επιτυχια το προβλημα.
Τωρα δουλευει χωρις να το παταω χειροκινητα δουλευει οπως πρωτα η λυση ειτανε ενα πατημα στο ρελε καστανιας για να αλλαξει η σειρα που ειχε χαθει

ttlo
08-06-13, 13:58
Κάλεσε και ένα συνεργείο συντήρησης ανελκυστήρων να κάνεις και μια προληπτική συντήρηση καλού κακού!Δεν παίζουμε με τις ανθρώπινες ζωές για λίγα ευρώ είτε δική σου είτε άλλων.
φιλικα

mtzag
08-06-13, 14:06
θα καλεσω καποια στιγμη να μου αλλαξουνε τον ηλεκτρομαγνητη που εχει χαλασει σε ενα οροφο.
Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση 100ευρω θα πηγενανε στον αερα για ενα πατημα του ρελε καστανιας με την ευκαιρια ειδα και τα συρματοσχοινα και τα φρενα του και ειναι ολα σε καλη κατασταση.
Ολα καλα σε ευχαριστω πολυ.