PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με laptop



crableg
07-06-13, 23:13
Καλησπέρα, Έχω ένα laptop Toshiba satellite A100-036 dual core με windows vista και αργεί πολύ στην εκκίνηση και κολλάει γενικώς. Όταν κολλάει είναι μόνιμα αναμμένο το λαμπάκι του σκληρού δίσκου και περιμένω να σβήσει ή να αναβοσβήσει για να συνεχίσω. Μερικές φορές βγάζει μπλε οθόνη με γράμματα και κάνει αυτόματα επανεκκίνηση. Έχω κάνει format αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

GeorgeVita
07-06-13, 23:29
Μάλλον έχει χαλάσει ο σκληρός δίσκος.
Αν μπορείς να μπεις στα windows δοκίμασε "επισκευή" με το chkdsk: Start > Run > chkdsk /f

Στην περίπτωση που έχεις το CD/DVD του λειτουργικού:
- boot από win vista CD/DVD (φαντάζομαι θα έχεις ακόμη τα Vista που είχε όταν αγοράστηκε)
- "command line and recovery console"
- chkdsk /r ή chkdsk /p
- reboot
- Start > Run > chkdsk /f
- reboot

Παρόλα αυτά πάρε αντίγραφα σε ότι αρχεία έχεις και περίμενε άλλες γνώμες για πιθανά διαφορετικά αίτια.

xlife
07-06-13, 23:30
στη μπλε οθόνη βγάζει έναν κωδικό 0χ0000??? κτλ γράφεις αυτόν τον κωδικό στο γουγλη και βρίσκεις ακριβός από που προέρχεται η βλάβη. Αν ακούς ενα χαμηλό συρτό ήχο η ακομη ενα τακ τακ πιθανότατα πας για αλλαγή δίσκου. Βασικά σώσε ότι έχεις και τσέκαρε στο νετ για τιμές δυομισαριδων σατα δίσκων για να ξέρεις τι ερχεται

crableg
07-06-13, 23:41
Κάποιοι μου είπαν να δοκιμάσω πρώτα να εγκαταστήσω τα windows 7.

GeorgeVita
08-06-13, 00:11
Κάποιοι μου είπαν να δοκιμάσω πρώτα να εγκαταστήσω τα windows 7.
Σου εξήγησε την "ιδέα τους";
Πως ένα νεώτερο λειτουργικό θα λύσει πρόβλημα που δεν έλυσε η έκδοση του αρχικού λειτουργικού που είχε το μηχάνημα; Εσύ προφανώς λόγω των προβλημάτων έκανες format και επαναφορά του παλιού λειτουργικού χωρίς τελικά να λυθεί το πρόβλημα. Αν υπάρχει πρόβλημα h/w πως θα βρει λύση το win7; Μήπως εννοεί ότι θα σου δώσει περισσότερα διαγνωστικά μηνύματα;

Μια καλή δοκιμή είναι να βρεις ένα Live-CD από κάποια διανομή linux (λ.χ. Ubuntu (http://www.ubuntu.com/start-download?distro=desktop&bits=32&release=lts)), να αφαιρέσεις τον σκληρό δίσκο, να δουλέψεις μερικές ώρες με το Live-CD και να δεις αν έχεις πρόβλημα. Ετσι θα απορρίψεις ιδέες για πρόβλημα λόγω θερμοκρασίας, μνήμης, κλπ.

atlaspc
08-06-13, 00:13
Αν το πρόβλημα στο κάνει στο ξεκίνημα το ποιο πηθανό ειναι σκληρος δίσκος όπως προήπε ο φίλος Γιώργος ή εχει χασει αρχεία απο το λειτουργικό (εσβησε βίαια ενο φόρτωνε ο δίσκος). Αν στο κάνει στη συνέχεια μετα απο 10+ λεπτα αφου έχει φορτώσει το λειτουργικό, μπορεί απο υπερβολικη θερμοκρασία στην CPU, έχει βουλώσει η ψύχτρα απο σκονες και δεν αεριζεται σωστα.



44247

.::Nikos::.
08-06-13, 00:18
HDsentinel για να δεις την υγεία του δίσκου γιατί το πάγωμα που κάνει και μένει αναμένο το φωτάκι του δίσκου, για πρόβλημα στο δίσκο μου κάνει. Αλλά βέβαια με βίστα δε μπορείς να είσαι για τίποτα σίγουρος :lool:

crableg
08-06-13, 00:32
HDsentinel για να δεις την υγεία του δίσκου γιατί το πάγωμα που κάνει και μένει αναμένο το φωτάκι του δίσκου, για πρόβλημα στο δίσκο μου κάνει. Αλλά βέβαια με βίστα δε μπορείς να είσαι για τίποτα σίγουρος :lool:
Έτρεξα το Hard disk sentinel και μου δείχνει επίδοση 100% και υγεία 85%.

.::Nikos::.
08-06-13, 00:52
Και για πιο λόγο λέει ότι η υγεία είναι τόσο; Χαλασμένα sectors? Εντάξει δεν είναι και στα καλύτερα του αλλά δεν είναι κι άσχημα στο 85%.
Έχω κι εγώ ένα acer που τρώει τέτοιο σκάλωμα με τον δίσκο (αλλά δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα). Δηλαδή εκεί που κάθεσαι και κάνεις οτιδήποτε μπορεί να ανάψει το φωτάκι του δίσκου για 15-20 δευτερόλεπτα και να παγώσουν όλα. Κουνιέται μόνο βελάκι. Και φυσικά δεν έφτιαξε ούτε με φορμάτ, ούτε με άλλα windows.

Πάντως το ότι αργεί να ανοίξει, αν έχεις να κάνεις πολύ καιρό φορμάτ, έχεις πολλά προγράμματα που ανοίγουν στην εκκίνηση και λίγο και τα βιστα, εννοείται ότι θα αργεί να ανοίξει ανεξάρτητα από το κόλλημα του δίσκου.
Πάντως κάνε ένα check disk όπως αναφέρθηκε παραπάνω για να διορθωθούν τυχόν προβληματικά αρχεία.

crableg
08-06-13, 01:06
Εγώ πιστεύω ότι φταίει ο δίσκος. Θα δούμε....
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

magda512
01-07-13, 02:03
ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ LAPTOP ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΑΕΡΑ, ΘΕΛΟΥΝ ΒΑΣΗ ΜΕ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ Η ΨΥΚΤΡΑ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ). ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ SERVICE MANUAL ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΣΤΗΝ TOSHIBA (ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SERVICE). ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ, ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΕΝΑΝ SSD (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ SATA HDD ΚΑΙ ΟΧΙ IDE) ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ WINDOWS 7. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2GB RAM ΤΟΤΕ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΘΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙΣ). ΠΡΙΝ ΒΑΛΕΙΣ WINDOWS 7 ΚΑΤΕΒΑΣΕ DRIVERS ΑΠΟ ΤΗΝ TOSHIBA. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ DRIVERS ΓΙΑ WIN7 ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ VISTΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ WIN7 SP1.
ΓΙΑ ΔΙΣΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟΝ http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=15177
ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΝΗΜΕΣ ΑΥΤΕΣ http://www.crucial.com/store/mpartspecs.aspx?mtbpoid=34F9822EA5CA7304
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

magda512
01-07-13, 02:07
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΕΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ