PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση για καλώδιο



bobo1704
08-06-13, 00:57
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!!
Θέλω να αναβαθμίσω την εξωτερική κεραία τηλεόρασης αλλάζοντάς τη μικρή Yagi που ήδη έχω, αλλά αλλάζοντας και τα καλώδια επίσης. Την κεραία την πήρα. Μια κλασική μεγάλη Yagi με μπρούτζινα "σωληνωτά" στοιχεία η οποία είναι οτι πρέπει για την περιοχή μου. Θα ήθελα λοιπόν, τις προτάσεις των πιο έμπειρων σχετικά με τι καλώδιο να επιλέξω. Θα χρειαστώ συνολικά καμιά 20αριά μέτρα καλώδιο εκ των οποίων τα 15 θα είναι έξω και φυσικά θα βρέχονται κτλ. Ποιο μου προτείνετε λοιπόν σε κάποια λογική τιμή ανά μέτρο φυσικά με χαμηλό θόρυβο και σχετικά καλή θωράκιση. Το BIOKAL 410-S είδα οτι είναι φθηνό και με αρκετά καλές επιδόσεις. Μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε τιμή <0,60 € / μέτρο;
Ευχαριστώ πολύ!

plouf
08-06-13, 01:21
τπ 410ς πραγματι ειναι πολυ καλο για την τιμή του

για τόσο μικρη απόσταση και για κεραία πιστευώ οτι δεν θα εχεις πρακτική διαφόρα ότι και να χρησιμοποιησεις
το οτι θα βρέχεται δεν πειράζει, σχεδον όλα τα καλώδια τιβι ειναι έξω και καίγοντα και αντέχουν δεκαετίες.

(αν θες τα βάλεις και σε σπιραλ αλλα μιλάμε για πολυ περιττή υπερβολή)

bobo1704
08-06-13, 01:35
Ε ναι η απόσταση είναι μικρή, γι'αυτό ανέφερα και το 410-S.Δε χρειάζεται σπιράλ. Είναι όντως υπερβολικό. Ευχαριστώ πολύ!