PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραίες ΑΜ & SW



john_b
09-06-13, 16:44
Δύο κεραιούλες που κάνουν δουλειά για τους δέκτες σας:

Tecsun AN-03L (SW): http://www.ebay.com/itm/271190693799?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Tecsun AN-200 (ΑΜ):http://www.ebay.com/itm/221145540596?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Συνολική αξία περίπου 27 ευρώ (7 η πρώτη και 20 η δεύτερη)

DJman
16-09-13, 18:16
Ειδα τυχαια το θεμα , ειδα οτι εισαι και online και ειπα να ρωτησω. Στα ΑΜ LW και ΜW ξερεις τι εκμπεμπει?

john_b
16-09-13, 18:18
Λίγο ποιο συγκεκριμένος;

DJman
16-09-13, 18:44
Εννοω τι μπορεις να ακουσεις σε αυτες τις μπαντες? Μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια επειδη το ραδιο μου εχει LW και ΜW και δεν ηξερα τι ειναι

john_b
16-09-13, 18:47
Πολύ γενικά, διάφορους σταθμούς των βραχέων, εκτός των ραδιοερασιτεχνικών μπαντών, όπου θέλει ειδικούς δέκτες.

DJman
16-09-13, 19:01
Πληροφοριακα ρωτοντας δεν ειναι περιεργο που δεν εχει ΑΜ το ραδιο μου? Ειναι παλιο 15ετιας aiwa.

nick1974
16-09-13, 19:20
Πληροφοριακα ρωτοντας δεν ειναι περιεργο που δεν εχει ΑΜ το ραδιο μου? Ειναι παλιο 15ετιας aiwa.

MW = AM

Ουσιαστικα MW (medium waves) ειναι σωστοτερο αφου ΑΜ ειναι τυπος διαμορφωσης και οχι η μπαντα, απλα επικρατησε εμπορικα οπως το FM

DJman
16-09-13, 19:44
MW = AM

Ουσιαστικα MW (medium waves) ειναι σωστοτερο αφου ΑΜ ειναι τυπος διαμορφωσης και οχι η μπαντα, απλα επικρατησε εμπορικα οπως το FM

και το LW τι ειναι?

nick1974
16-09-13, 19:46
και το LW τι ειναι?

long waves (επισεις ΑΜ η διαμορφωση για ραδιοφωνια, αλλα εκει τουλαχιστο επικρατησε το ονομα της μπαντας κι οχι της διαμορφωσης :biggrin: οπως και στα βραχεα -sw- short waves)

john_b
16-09-13, 19:52
Δες εκεί που λέει: "Βασικές προδιαγραφές", για να διαβάσεις τις συχνότητες

http://www.antoniou24.gr/p.Dektis-Tecsun-PL-310-FM-MW-LW-SW.647217.html

DJman
16-09-13, 20:15
long waves (επισεις ΑΜ η διαμορφωση για ραδιοφωνια, αλλα εκει τουλαχιστο επικρατησε το ονομα της μπαντας κι οχι της διαμορφωσης :biggrin: οπως και στα βραχεα -sw- short waves)

Εχει νοημα να συνδεσω την κεραια του? Υπαρχει καποιος σταθμος ή κατι σε αυτες τις συχνοτητες?

nick1974
16-09-13, 21:26
υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος...
Τωρα αν θα τον βρεις ενδιαφερον η οχι ειναι αλλη ιστορια

DJman
16-09-13, 22:55
Σοβαρα? Τωρα μου κινησες το ενδαιφερον. Μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες? Εχω μια Κεραια που λεει ΑΜ επανω αλλα ειναι ενα καλωδιο απλο μηκους 4 μετρων που εχει επαφες και απο τις 2 μεριες .
1)Αυτη κανει?
2)Επειδη ειμαι σε ημιυπόγειο μηπως πρεπει να βαλω καποια εξωτερικη?
3)Υπαρχει καποια λιστα με σταθμους?

nick1974
16-09-13, 23:24
Σοβαρα? Τωρα μου κινησες το ενδαιφερον. Μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες? Εχω μια Κεραια που λεει ΑΜ επανω αλλα ειναι ενα καλωδιο απλο μηκους 4 μετρων που εχει επαφες και απο τις 2 μεριες .

κοιτα, αν ψαχτεις χαμηλα υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος σε ραδιοφωνια, ραδιοτηλεγραφια, ssb εκπομπες, ραδιοερασιτεχνισμος, κλ κτλ κτλ οτι πρεπει να εκπεμφθει σε μεγαλες αποστασεις (στα LF θα βρεις μεχρι σηματα συυγχρονισμου ραδιο-ρολογιων )...
Απο κει και περα εσυ αποφασιζεις αν σε ενδιαφερει να ψαξεις αυτο τον κοσμο... δεν αποκλειεται και να σου ειναι εντελως αδιαφορος (την παγκοσμια ραδιοφωνια την εχεις πλεον σε αριστη ποιοτητα χωρις παρασσιτα και διαλειψεις μεσω ιντερνετ). Επισεις για σοβαρες ακροασεις θες και πανακριβο εξοπλισμο, σωστες κεραιες κτλ, κι οχι ενα απλο ραδιοφωνακι με 4 μετρα συρμα (πληροφοριακα καποτε που ασχολουμουν ειχα μια ταρατσα γεματη κεραιες, που μερικες απο αυτες απλωνονταν και σε γειτονικες ταρατσες )

1)Αυτη κανει?
Για να δεις τι παιζει, ισως και να κανει... αν βγαλεις καμια 20ρια μετρα στην ταρατσα ακομη καλυτερα


2)Επειδη ειμαι σε ημιυπόγειο μηπως πρεπει να βαλω καποια εξωτερικη?
τραβα απλα συρμα οπου μπορεις, καλυτερα προς τα εξω... Ας ειναι και κατω στο δρομο να σερνεται. Απλα για αρχη φυσικα

3)Υπαρχει καποια λιστα με σταθμους?
απειρες λιστες... αν google-αρεις λιγο θα βρεις διαφορα...
ο καθε σταθμος εκπεμπει σσε διαφορες συχνοτητες αλλα δεν ακουγονται ολες το ιδιο ολη τη μερα... αλλες ειναι καλυτερα βραδυ αλλες μερα κτλ (το ειπα τελειως μπακαλικα αλλα να εχεις υπ οψη σου οτι το οτι δεν ακους μερα χαμηλα δε σημαινει πως δε θα ακους και τη νυχτα)

DJman
16-09-13, 23:46
Απο πισω εχει 2 επαφες σαν + - και λεει "Loop"


1)Το καλωδιο πρεπει να το συνδεσω και στις 2 επαφες και να ειναι μονοκοματο?
2)τι καλωδιο πρεπει να βαλω γιατι η ταρατσα ειναι 20 μετρα πανω.Κεραιας κανει?



Βρηκα μια σελιδα με τους ΑΜ ραδιωφονικους σταθμους :)
Γενικα μου αρεσει να ψαχνομαι και να πειραματιζομαι γιατι ετσι μαθαινεις κι ολας.Ευτυχως εχω ταρατσα μεγαλη και καλους γειτονες.Και ενα 5μετρο ιστο που ιδη εχει 2 πιατα για το μητροπολιτών δίκτυο awmn

nick1974
16-09-13, 23:48
loop σε ημιυπογειο δε νομιζω να ποιασει, αλλα δοκιμασε..
αν δεν εχεις αποτελεσματα πετα ενα μακρυ συρμα, οπου να ναι (οπως σου ειπα, για αρχη ας σερνεται και στο δρομο).
Δε θες ειδικη καθοδο, απλα μια κεραια και μια γειωση (καλοριφερ συνηθως)

DJman
17-09-13, 00:05
Το εκανα μεσα στο σπιτι αλλα δεν επισα τιποτα.Αυριο θα το απλωσω προς την ταρατσα.
Εκτος των ραδιοφωνικων μπορω να ακουσω κατι αλλο?
Τελικα να το συνδεσω σε μια επαφη ή και στις 2?

nick1974
17-09-13, 00:15
Το εκανα μεσα στο σπιτι αλλα δεν επισα τιποτα.Αυριο θα το απλωσω προς την ταρατσα.
Εκτος των ραδιοφωνικων μπορω να ακουσω κατι αλλο?


βασικα ολο και καποιους επρεπε να ποιασεις, τουλαχιστο τους Ελληνικους στα MW... μηπως εχει προβλημα το ραδιοφωνο?

Τελικα να το συνδεσω σε μια επαφη ή και στις 2?

δοκιμασε συνδυασμους

Σε φθηνα ραδιοφωνα καμια φορα η κεραια ειναι και πηνιο εισοδου οποτε χωρις να τη βαλεις δεν εχεις ληψη