PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση σε νέο σπίτι... κάποιες απορίες



TasosM
09-06-13, 16:14
Επειδή έχω την εντύπωση ότι ο ηλεκτρολόγος που έχει αναλάβει τα της εγκατάστασης στο σπίτι με δουλεύει, θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποιες απορίες που έχω...

Έχει βάλει στον πίνακα αντί για αυτόματες ασφάλειες, 3 στρόγγυλες που ξεβιδώνουν με το πρόσχημα ότι είναι καλύτερες.... ισχύει κάτι τέτοιο ή να του πω να τις ξηλώσει και να βάλει αυτόματες;

Επίσης σε 2-3 μεριές που έχω βάλει γυψοσανίδα και σποτάκια led, έχω καποια θέματα:

Αυτά που του είπα να βάλει ροοστάτη, όταν αρχίσω να χαμηλώνω την έντασή τους, ο ροοστάτης αρχίζει και κάνει ένα βόμβο (ένα ζζζζζ) και σαν να μην φτάνει αυτό, από ένα σημείο και μετά τα σποτ τρεμοπαίζουν...

Στα του μπάνιου που είναι χωρίς ροοστάτη, όταν τα ανάβω ακούω ένα παρόμοιο βόμβο από τη γυψοσανίδα (από το μετασχηματιστή;).

Υπόψη ότι για τα σποτ με το ροοστάτη, τα πλήρωσα όλα για "ειδικά σποτ λεντ που παίρνουν ροοστάτη" και ο ροοστάτης που ξεκαπάκωσα για να δω τι είναι γράφει πάνω : ABB-Dimmer / 2247 U-500 / 230V~ 50HZ 500W/VA (τα σποτάκια είναι όλα 12βολτ)

Είναι νορμάλ καταστάσεις αυτές με τα σποτς ή έγινε καμία μαϊμουδιά; Τι να του πω; Ο ροοστάτης είναι οκ για τα led; (η ατάκα του ήταν "θα δούμε" χαχα)

Τέλος, ενώ είχαμε πει να βάλει τον ροοστάτη για το μοτέρ του τζακιού σε μια θέση δίπλα από το τζάκι, με το πρόσχημα ότι "οι ροοστάτες που μπαίνουν στις μπρίζες δεν αντέχουν και δεν δουλεύουν σωστά για μοτέρ τζακιού" , είπε ότι θα βάλει ένα "ροοστάτη ράγας μηχανικό" στον πίνακα "για να δουλεύει σωστά".

Ξανά υπόψη ότι για το ροοστάτη του τζακιού είχαμε ρωτήσει τον τζακά για τον τύπο του μοτέρ και είχαμε διαλέξει ένα ροοστάτη που έλεγε ότι είναι ειδικά για μοτέρ αλλά τελικά μου τα γύρισε και είπε τα παραπάνω...

Δυστυχώς ή ευτυχώς σε ότι μου είπε ως τώρα τον άκουσα με το σκεπτικό ότι ξέρει καλύτερα από εμένα αλλά πλέον έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι αν έχει κάνει πατάτες!

Όποιος έχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω ή καμιά ιδέα τι να κοιτάξω πριν τον εξοφλήσω (γιατί μου έδωσε την εντύπωση ότι βιάζεται τώρα να τελειώσει για να τον εξοφλήσω και μετά άντε να τον βρεις) τον ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ninetie
09-06-13, 16:27
Απλά διώξτον. Κάκιστος επαγγελματίας. Άκου εκεί «θα δούμε». Α, και προφανώς οι αυτόματες ασφάλειες δεν έχουν κανένα πρόβλημα... απλά αυτός είχε τις απλές κι ήθελε να τις ξεφορτωθεί.

nestoras
09-06-13, 16:41
Έχει βάλει στον πίνακα αντί για αυτόματες ασφάλειες, 3 στρόγγυλες που ξεβιδώνουν με το πρόσχημα ότι είναι καλύτερες.... ισχύει κάτι τέτοιο ή να του πω να τις ξηλώσει και να βάλει αυτόματες;


Προφανώς θα πρέπει να έχεις 3φασικό ρεύμα. Οι βιδωτές τικώμενες ασφάλειες πλέον δεν είναι υποχρεωτικές σε μία εγκατάσταση, μπορούν να αντικατασταθούν με τα γνωστά αυτοματάκια. Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο πινακάς σου έχει γενικό ΔΙΑΚΟΠΤΗ πριν από τις βιδωτές ώστε να μπορείς να τις απομονώσεις σε περίπτωση αλλαγής. Επίσης, βεβαιώσου ότι θα έχεις πάντα ανταλλακτική ασφάλεια και φακό κοντά στον πίνακα για να τις αλλάζεις νύχτα. Όσον αφορά στο αν είναι καλύτερες, αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές και με σωστή διαστασιολόγηση (να μην καίγονται αυτές αντί να πέσει το αυτοματάκι της γραμμής όταν χρειαστεί), δεν έχουν μηχανικά και κινούμενα μέρη οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν ποτέ. Ακόμη, θα καούν όταν χρειαστεί ακόμη και μετά από χρόνια και από ταλαιπωρία (σκόνες, υγρασία, σκουριά κτλ).


Επίσης σε 2-3 μεριές που έχω βάλει γυψοσανίδα και σποτάκια led, έχω καποια θέματα:

Αυτά που του είπα να βάλει ροοστάτη, όταν αρχίσω να χαμηλώνω την έντασή τους, ο ροοστάτης αρχίζει και κάνει ένα βόμβο (ένα ζζζζζ) και σαν να μην φτάνει αυτό, από ένα σημείο και μετά τα σποτ τρεμοπαίζουν...

Στα του μπάνιου που είναι χωρίς ροοστάτη, όταν τα ανάβω ακούω ένα παρόμοιο βόμβο από τη γυψοσανίδα (από το μετασχηματιστή;).

Υπόψη ότι για τα σποτ με το ροοστάτη, τα πλήρωσα όλα για "ειδικά σποτ λεντ που παίρνουν ροοστάτη" και ο ροοστάτης που ξεκαπάκωσα για να δω τι είναι γράφει πάνω : ABB-Dimmer / 2247 U-500 / 230V~ 50HZ 500W/VA (τα σποτάκια είναι όλα 12βολτ)

Για να ντιμάρονται με τον ABB, ο ηλεκτρολόγος έχει συνδέσει τον ροοστάτη στο πρωτεύον του μετασχηματιστή των led. Βεβαιώσου ότι ο Μ/Σ είναι ο γνωστός βαρύς με τα τυλίγματα κι όχι κανένας ηλεκτρονικός. Αν είναι ηλεκτρονικός τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα όσο χαμηλώνεις την τάση. Το "ζζζζ" μπορεί απλά να ωφείλεται σε κακή τοποθέτηση του ΜΣ και να συντονίζει με τη γυψοσανίδα οπότε θα χρειαστεί βίδωμα με τους κατάλληλους λαστιχένιους αποστάτες για να μη μεταφέρεται το τρίξιμο.


Είναι νορμάλ καταστάσεις αυτές με τα σποτς ή έγινε καμία μαϊμουδιά; Τι να του πω; Ο ροοστάτης είναι οκ για τα led; (η ατάκα του ήταν "θα δούμε" χαχα)

Δυστυχώς δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά στο ερώτημα σου.


Τέλος, ενώ είχαμε πει να βάλει τον ροοστάτη για το μοτέρ του τζακιού σε μια θέση δίπλα από το τζάκι, με το πρόσχημα ότι "οι ροοστάτες που μπαίνουν στις μπρίζες δεν αντέχουν και δεν δουλεύουν σωστά για μοτέρ τζακιού" , είπε ότι θα βάλει ένα "ροοστάτη ράγας μηχανικό" στον πίνακα "για να δουλεύει σωστά".

Ξανά υπόψη ότι για το ροοστάτη του τζακιού είχαμε ρωτήσει τον τζακά για τον τύπο του μοτέρ και είχαμε διαλέξει ένα ροοστάτη που έλεγε ότι είναι ειδικά για μοτέρ αλλά τελικά μου τα γύρισε και είπε τα παραπάνω...

Πολύ πιθανόν να είχε τέτοιου είδους ροοστάτη ο προμηθευτής του (ή να αργούσε να φέρει ή να έβγαινε πολύ πιο ακριβώς από ότι αρχικά είχε υπολογίσει) και τελικά να την έκανε αλλιώς τη δουλειά με το ροοστάτη ράγας. Όπως και να έχει, κατά τη γνώμη μου ο ροοστάτης αυτός πρέπει να είναι σχετικά κοντά τζάκι για να κάνεις πιο εύκολα τη ρύθμιση στροφών (αέρα+θόρυβο) και από ότι γνωρίζω αυτά τα μοτέρ δεν έχουν και καμιά τρελή ισχύ για να θέλουν κάτι άλλο πέρα από έναν μικρό ντίμμερ κατάλληλο για επαγωγικά φορτία.


Δυστυχώς ή ευτυχώς σε ότι μου είπε ως τώρα τον άκουσα με το σκεπτικό ότι ξέρει καλύτερα από εμένα αλλά πλέον έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι αν έχει κάνει πατάτες!

Όποιος έχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω ή καμιά ιδέα τι να κοιτάξω πριν τον εξοφλήσω (γιατί μου έδωσε την εντύπωση ότι βιάζεται τώρα να τελειώσει για να τον εξοφλήσω και μετά άντε να τον βρεις) τον ευχαριστώ προκαταβολικά!

Δυστυχώς θα πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη με τους τεχνίτες που μπαίνουν στα σπίτια μας γιατί αλλιώς καταλήγουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Όπως και να'χει, αν έχεις κανέναν άλλο γνωστό σου μπορείς να τον φωνάξεις να ρίξει μια ματιά κι αυτός να σου πει τη γνώμη του επιτόπου. Μέσα από το φόρουμ είναι πραγματικά δύσκολο να βγάλουμε καθαρά συμπεράσματα για το αν ο τεχνήτης έκανε χοντρή πατάτα ή όχι.

Ελπίζω να σου πούνε τη γνώμη τους και πιο έμπειρα μέλη από εδώ μέσα.

TasosM
09-06-13, 16:49
θα τον είχα διώξει από καιρό αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι του έχω δώσει τα 2/3 της αμοιβής που ζήτησε... λέω να τον έχω από κοντά μέχρι να τελειώσει και να τον βάλω να διορθώσει ότι π@π@ριά έκανε και σε ότι δε βγάλω άκρη να φέρω κάποιον σωστό επαγγελματία να το φτιάξει...

Ηθικό δίδαγμα (όσοι μένουν σε μικρές πόλεις θα το βρουν ιδιαίτερα χρήσιμο) : μην επιλέγεις ηλεκτρολόγο (και κατ' επέκταση κανένα μάστορα) βάσει κριτηρίων όπως : "είναι γείτονας", "είναι καλό παιδί" και πάει λέγοντας...

TasosM
09-06-13, 16:58
Προφανώς θα πρέπει να έχεις 3φασικό ρεύμα. Οι βιδωτές τικώμενες ασφάλειες πλέον δεν είναι υποχρεωτικές σε μία εγκατάσταση, μπορούν να αντικατασταθούν με τα γνωστά αυτοματάκια. Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο πινακάς σου έχει γενικό ΔΙΑΚΟΠΤΗ πριν από τις βιδωτές ώστε να μπορείς να τις απομονώσεις σε περίπτωση αλλαγής. Επίσης, βεβαιώσου ότι θα έχεις πάντα ανταλλακτική ασφάλεια και φακό κοντά στον πίνακα για να τις αλλάζεις νύχτα. Όσον αφορά στο αν είναι καλύτερες, αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές και με σωστή διαστασιολόγηση (να μην καίγονται αυτές αντί να πέσει το αυτοματάκι της γραμμής όταν χρειαστεί), δεν έχουν μηχανικά και κινούμενα μέρη οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν ποτέ. Ακόμη, θα καούν όταν χρειαστεί ακόμη και μετά από χρόνια και από ταλαιπωρία (σκόνες, υγρασία, σκουριά κτλ).


Για να ντιμάρονται με τον ABB, ο ηλεκτρολόγος έχει συνδέσει τον ροοστάτη στο πρωτεύον του μετασχηματιστή των led. Βεβαιώσου ότι ο Μ/Σ είναι ο γνωστός βαρύς με τα τυλίγματα κι όχι κανένας ηλεκτρονικός. Αν είναι ηλεκτρονικός τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα όσο χαμηλώνεις την τάση. Το "ζζζζ" μπορεί απλά να ωφείλεται σε κακή τοποθέτηση του ΜΣ και να συντονίζει με τη γυψοσανίδα οπότε θα χρειαστεί βίδωμα με τους κατάλληλους λαστιχένιους αποστάτες για να μη μεταφέρεται το τρίξιμο.



Δυστυχώς δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά στο ερώτημα σου.


Πολύ πιθανόν να είχε τέτοιου είδους ροοστάτη ο προμηθευτής του (ή να αργούσε να φέρει ή να έβγαινε πολύ πιο ακριβώς από ότι αρχικά είχε υπολογίσει) και τελικά να την έκανε αλλιώς τη δουλειά με το ροοστάτη ράγας. Όπως και να έχει, κατά τη γνώμη μου ο ροοστάτης αυτός πρέπει να είναι σχετικά κοντά τζάκι για να κάνεις πιο εύκολα τη ρύθμιση στροφών (αέρα+θόρυβο) και από ότι γνωρίζω αυτά τα μοτέρ δεν έχουν και καμιά τρελή ισχύ για να θέλουν κάτι άλλο πέρα από έναν μικρό ντίμμερ κατάλληλο για επαγωγικά φορτία.



Δυστυχώς θα πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη με τους τεχνίτες που μπαίνουν στα σπίτια μας γιατί αλλιώς καταλήγουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Όπως και να'χει, αν έχεις κανέναν άλλο γνωστό σου μπορείς να τον φωνάξεις να ρίξει μια ματιά κι αυτός να σου πει τη γνώμη του επιτόπου. Μέσα από το φόρουμ είναι πραγματικά δύσκολο να βγάλουμε καθαρά συμπεράσματα για το αν ο τεχνήτης έκανε χοντρή πατάτα ή όχι.

Ελπίζω να σου πούνε τη γνώμη τους και πιο έμπειρα μέλη από εδώ μέσα.

Γενικό έχει βάλει... όσο για το ζζζζ δεν στα σποτάκια με το ροοστάτη το ζζζζ το κάνει ο ροοστάτης όταν χαμηλώσω τα φώτα και όχι ο μετασχηματιστής.... Ο μετασχηματιστής τρίζει (το ζζζζζ που λέμε) στα σποτάκια του μπάνιου, που δεν έχουν ροοστάτη. Να βγάλω το μετασχηματιστή από τη γυψοσανίδα για να δω τι γράφει; Θα βοηθήσει;

Για το τζάκι όντως είχα επιλέξει θέση δίπλα από το τζάκι, αλλά τώρα το θέμα είναι ότι δεν έχει "σκάψει" για κουτί σε εκείνη τη θέση και ούτε έχει κατεβάσει καλώδιο εκεί.... Οι μπογιατζίδες έχουν περάσει ήδη το πρώτο χέρι και από βδομάδα θα έρθουν για το επόμενο... Αξίζει τον κόπο να τους βάλω να κάνουν μερεμέτι και να τον βγάλω τον ροοστάτη από το πίνακα για να μπει δίπλα από το τζάκι ή να τον αφήσω ως έχει;

Όσο για την εμπιστοσύνη, ο παθών - μαθών (βλέπε προηγούμενο ποστ...) !!!

ευχαριστώ

TasosM
09-06-13, 23:27
Λοιπόν έχω τα χαρακτηριστικά για τα spot από την απόδειξη αγοράς. Τα γράφει ως "λάμπα led MR16 5W 12V 25ο DIM" , ο μετασχηματιστής είναι "ΜΕΤ/ΣΤΗΣ ΙΩΔΙΟΥ 12V 105W 3-512" και το dimmer "ABB MHXAN. DIMMER ΠΕΡΙΣΤΡ"... μήπως ο μετασχηματιστής έπρεπε να λέει τίποτα για LED;;;

Επίσης, όπως πολύ σωστά είπε ο nestoras, το μοτερ του τζακιού γραφει 80watt... Οπότε εδώ σίγουρα έκανε μαϊμουδιά και τον έβαλε στον πίνακα γιατί τον βόλευε....

Τις ασφάλειες θα του πω να τις βάλει αυτόματες.... τα σποτ δεν πρέπει να τρεμοπαίζουν... σωστά;

Να του τα ψάλω μαζεμένα αύριο μπας και πάρει μπρος και τα φτιάξει και τελειώσει επιτέλους....

aktis
10-06-13, 23:25
Για ρύθμιση στροφών σε ανεμιστήρα τζακιού μπορείς να απευθυνθείς σε μαγαζιά που πουλάνε ενεργειακά τζάκια ,
και να πάρεις κάτι σαν αυτό ( με + - επιλεγεις 1 - 9 η αυτόματη λειτουργία )
http://www.kaffe.gr/product.asp?catid=618

Για τα led , εφόσον έχεις λάμπες 12V κυκλοφορούν dimmer 12V και με τηλεχειρισμο ... κυρίως κινεζικα
πχ http://www.electroled.gr/c.Axesouar-LED.92483.html


O ABB μπορει να ειναι ενταξει , δεν τον ξέρω .
Από πίνακα της philips που εξηγεί τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα DIMMER ,
αναφέρει και το πρόβλημα του θορύβου και το εύρος της ρύθμισης για διαφορετικά σετ dimmer + λαμπες
Προσωπικά δοκιμάζω όταν γίνεται ενα προιόν πριν την αγορά για να δω αν οσα λεει ο κατασκευαστης ειναι αλήθεια ...
ειδικά στα λιγότερο επώνυμα προϊόντα

http://www.lighting.philips.com/pwc_li/main/subsites/dynalite/library_support/assets/led_lamp_compatibility.pdf

Αφού ειναι νέο σπιτι όπως λές , δεν υπάρχει μηχανικός που επιβλέπει ?

manousos81
11-06-13, 01:39
Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει αντιηλεκτροπληξιακός στον πίνακα συνδεδεμένος έτσι για την δική σου ασφάλεια. Διότι η μικροαυτοματοι ή οι τικτές ασφάλειες προστατεύουν την εγκατάσταση και ΟΧΙ των άνθρωπο απο ηλεκτροπληξία.Και μπορείς να κάνεις και έλενχο για να διαπιστώσεις εαν ειναι καταρχάς συνδεδεμένος καθώς εχει και ενα μικρο κουμπάκι με το σύμβολο (Τ) τεστ.Εαν ειναι συνδεδεμένος τοτε κλείνει το ρεύμα ολου του σπιτιού.

TasosM
11-06-13, 20:50
Για ρύθμιση στροφών σε ανεμιστήρα τζακιού μπορείς να απευθυνθείς σε μαγαζιά που πουλάνε ενεργειακά τζάκια ,
και να πάρεις κάτι σαν αυτό ( με + - επιλεγεις 1 - 9 η αυτόματη λειτουργία )
http://www.kaffe.gr/product.asp?catid=618

Κάτι τέτοιο είπε ότι θα βάλει αλλά στον πίνακα... λυπάμαι να χαλάσω τον τοίχο τώρα για να ρίξει καλώδιο δίπλα από το τζάκι... Το μοτέρ έχει και θερμοστάτη οπότε όταν ανάψει το τζάκι και ζεστάνει, αρχίζει μόνο του (στις στροφές που θα το ρυθμίσω) άρα δεν θα θέλει πήγαινε έλα στον πίνακα για άναψε / σβήσε.






Για τα led , εφόσον έχεις λάμπες 12V κυκλοφορούν dimmer 12V και με τηλεχειρισμο ... κυρίως κινεζικα
πχ http://www.electroled.gr/c.Axesouar-LED.92483.html




O ABB μπορει να ειναι ενταξει , δεν τον ξέρω .
Από πίνακα της philips που εξηγεί τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα DIMMER ,
αναφέρει και το πρόβλημα του θορύβου και το εύρος της ρύθμισης για διαφορετικά σετ dimmer + λαμπες
Προσωπικά δοκιμάζω όταν γίνεται ενα προιόν πριν την αγορά για να δω αν οσα λεει ο κατασκευαστης ειναι αλήθεια ...
ειδικά στα λιγότερο επώνυμα προϊόντα


http://www.lighting.philips.com/pwc_li/main/subsites/dynalite/library_support/assets/led_lamp_compatibility.pdf

υπάρχει περίπτωση ο κινέζος να δουλεύει καλύτερα από τον ABB; Την ΑΒΒ την επέλεξα για καλύτερα γιατί μου είπαν καλά λόγια (όχι μόνο ο ηλεκτρολόγος αλλά και φίλοι - γνωστοί κτλ) και δεν ήταν φθηνά. Όταν λες "λιγότερο επώνυμα αναφέρεσαι" στο διακόπτη ή στα LED/Μετασχηματιστή; Οι διακόπτες/πρίζες κτλ της ABB δεν θεωρούνται "καλοί";
Ο ηλεκτρολόγος για το τρεμόπαιγμα είπε ότι μάλλον φταίει ο μετασχηματιστής (πολλά watt και τα led έχουν μικρό φορτίο) και θα δοκιμάσει και με άλλους...






Αφού ειναι νέο σπιτι όπως λές , δεν υπάρχει μηχανικός που επιβλέπει ?
Ο μηχανικός επέβλεπε μέχρι και την κατασκευή της στέγης (είναι διαμέρισμα τελευταίου ορόφου, σε ιδιόκτητη οικοδομή). Από εκεί και πέρα την .... "επίβλεψη" την έκανα εγώ και δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τα συνεργεία. Εννοείται πως αν σκάλωνα σε κάτι τεχνικό (που με ρώταγαν τα μαστόρια) έφερνα τον μηχανικό.





Απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει αντιηλεκτροπληξιακός στον πίνακα συνδεδεμένος έτσι για την δική σου ασφάλεια. Διότι η μικροαυτοματοι ή οι τικτές ασφάλειες προστατεύουν την εγκατάσταση και ΟΧΙ των άνθρωπο απο ηλεκτροπληξία.Και μπορείς να κάνεις και έλενχο για να διαπιστώσεις εαν ειναι καταρχάς συνδεδεμένος καθώς εχει και ενα μικρο κουμπάκι με το σύμβολο (Τ) τεστ.Εαν ειναι συνδεδεμένος τοτε κλείνει το ρεύμα ολου του σπιτιού.


Υπάρχει ανιηλεκτροπληξιακός και μάλιστα ο ηλεκτρολόγος δήλωσε και εθελοντής, όταν τελειώσει η εγκατάσταση, να ... βάλει το χέρι στην πρίζα να το δοκιμάσει! Λες να κολλήσει στην πρίζα ;;; =)






Από θέμα ασφάλειας η εγκατάσταση δεν έχει θέμα καθώς και τα καλώδια όλα είναι ενισχυμένα, η κάθε πρίζα έχει την δική της ασφάλεια στον πίνακα (με ελάχιστες εξαιρέσεις - πχ μερικές διπλές πρίζες στην κουζίνα), τα φορτία τα μοίρασε σωστά στις φάσεις, ο αντιηλεκτροπληξιακός που αναφέρει ο φίλος manousos υπάρχει, οι πρίζες είναι "ασφαλείας" και γενικότερα πάντα είμαι της άποψης ότι σε ότι αφορά την ασφάλεια δεν χωράνε τσιγγουνιές.


Απλά είναι καλό να ακούς και μια 2η (και 3η και 4η) γνώμη από ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο, γιατί ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, δεν μπορείς να τα θυμάσαι και να τα ξέρεις όλα! ευχαριστώ =)

vasilllis
11-06-13, 22:52
[QUOTE=TasosM;603467]Επειδή έχω την εντύπωση ότι ο ηλεκτρολόγος που έχει αναλάβει τα της εγκατάστασης στο σπίτι με δουλεύει, θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποιες απορίες που έχω...

Έχει βάλει στον πίνακα αντί για αυτόματες ασφάλειες, 3 στρόγγυλες που ξεβιδώνουν με το πρόσχημα ότι είναι καλύτερες.... ισχύει κάτι τέτοιο ή να του πω να τις ξηλώσει και να βάλει αυτόματες;
αν θυμαμαι καλα ειναι ακομα υποχρεωτικες να μπουν.

Επίσης σε 2-3 μεριές που έχω βάλει γυψοσανίδα και σποτάκια led, έχω καποια θέματα:

Αυτά που του είπα να βάλει ροοστάτη, όταν αρχίσω να χαμηλώνω την έντασή τους, ο ροοστάτης αρχίζει και κάνει ένα βόμβο (ένα ζζζζζ) και σαν να μην φτάνει αυτό, από ένα σημείο και μετά τα σποτ τρεμοπαίζουν...

Στα του μπάνιου που είναι χωρίς ροοστάτη, όταν τα ανάβω ακούω ένα παρόμοιο βόμβο από τη γυψοσανίδα (από το μετασχηματιστή;).
απο οτι ειδα και παρακατω οι μετασχηματιστες αυτοι δεν κανουν για led.νομιζω οτι τα led αυτα ειναι dc και θελουν τροφοδοτικο σταθεροποιημενο.

Υπόψη ότι για τα σποτ με το ροοστάτη, τα πλήρωσα όλα για "ειδικά σποτ λεντ που παίρνουν ροοστάτη" και ο ροοστάτης που ξεκαπάκωσα για να δω τι είναι γράφει πάνω : ABB-Dimmer / 2247 U-500 / 230V~ 50HZ 500W/VA (τα σποτάκια είναι όλα 12βολτ)
απο προχειρη ματια που εριξα αυτο το ντιμερ ειναι για λαμπες αλογονου.

Είναι νορμάλ καταστάσεις αυτές με τα σποτς ή έγινε καμία μαϊμουδιά; Τι να του πω; Ο ροοστάτης είναι οκ για τα led; (η ατάκα του ήταν "θα δούμε" χαχα)

Τέλος, ενώ είχαμε πει να βάλει τον ροοστάτη για το μοτέρ του τζακιού σε μια θέση δίπλα από το τζάκι, με το πρόσχημα ότι "οι ροοστάτες που μπαίνουν στις μπρίζες δεν αντέχουν και δεν δουλεύουν σωστά για μοτέρ τζακιού" , είπε ότι θα βάλει ένα "ροοστάτη ράγας μηχανικό" στον πίνακα "για να δουλεύει σωστά".

Ξανά υπόψη ότι για το ροοστάτη του τζακιού είχαμε ρωτήσει τον τζακά για τον τύπο του μοτέρ και είχαμε διαλέξει ένα ροοστάτη που έλεγε ότι είναι ειδικά για μοτέρ αλλά τελικά μου τα γύρισε και είπε τα παραπάνω...
αν μας πεις τι ισχυ εχει το μοτερ ,μπορουμε να απαντησουμε αν κανει χωνευτος ροοστατης η ραγας.Ανεβασε και μια φωτο να δουμε τι εβαλε.
Δυστυχώς ή ευτυχώς σε ότι μου είπε ως τώρα τον άκουσα με το σκεπτικό ότι ξέρει καλύτερα από εμένα αλλά πλέον έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι αν έχει κάνει πατάτες!

Όποιος έχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω ή καμιά ιδέα τι να κοιτάξω πριν τον εξοφλήσω (γιατί μου έδωσε την εντύπωση ότι βιάζεται τώρα να τελειώσει για να τον εξοφλήσω και μετά άντε να τον βρεις) τον ευχαριστώ προκαταβολικά

Σταύρος Απο
12-06-13, 02:26
ηξγωξκηγ

TasosM
13-06-13, 18:04
@vasilimertzani


Επειδή έχω την εντύπωση ότι ο ηλεκτρολόγος που έχει αναλάβει τα της εγκατάστασης στο σπίτι με δουλεύει, θα ήθελα τα φώτα σας σε κάποιες απορίες που έχω...

Έχει βάλει στον πίνακα αντί για αυτόματες ασφάλειες, 3 στρόγγυλες που ξεβιδώνουν με το πρόσχημα ότι είναι καλύτερες.... ισχύει κάτι τέτοιο ή να του πω να τις ξηλώσει και να βάλει αυτόματες;
αν θυμαμαι καλα ειναι ακομα υποχρεωτικες να μπουν.

Επίσης σε 2-3 μεριές που έχω βάλει γυψοσανίδα και σποτάκια led, έχω καποια θέματα:

Αυτά που του είπα να βάλει ροοστάτη, όταν αρχίσω να χαμηλώνω την έντασή τους, ο ροοστάτης αρχίζει και κάνει ένα βόμβο (ένα ζζζζζ) και σαν να μην φτάνει αυτό, από ένα σημείο και μετά τα σποτ τρεμοπαίζουν...

Στα του μπάνιου που είναι χωρίς ροοστάτη, όταν τα ανάβω ακούω ένα παρόμοιο βόμβο από τη γυψοσανίδα (από το μετασχηματιστή;).
απο οτι ειδα και παρακατω οι μετασχηματιστες αυτοι δεν κανουν για led.νομιζω οτι τα led αυτα ειναι dc και θελουν τροφοδοτικο σταθεροποιημενο.

Υπόψη ότι για τα σποτ με το ροοστάτη, τα πλήρωσα όλα για "ειδικά σποτ λεντ που παίρνουν ροοστάτη" και ο ροοστάτης που ξεκαπάκωσα για να δω τι είναι γράφει πάνω : ABB-Dimmer / 2247 U-500 / 230V~ 50HZ 500W/VA (τα σποτάκια είναι όλα 12βολτ)
απο προχειρη ματια που εριξα αυτο το ντιμερ ειναι για λαμπες αλογονου.

Είναι νορμάλ καταστάσεις αυτές με τα σποτς ή έγινε καμία μαϊμουδιά; Τι να του πω; Ο ροοστάτης είναι οκ για τα led; (η ατάκα του ήταν "θα δούμε" χαχα)

Τέλος, ενώ είχαμε πει να βάλει τον ροοστάτη για το μοτέρ του τζακιού σε μια θέση δίπλα από το τζάκι, με το πρόσχημα ότι "οι ροοστάτες που μπαίνουν στις μπρίζες δεν αντέχουν και δεν δουλεύουν σωστά για μοτέρ τζακιού" , είπε ότι θα βάλει ένα "ροοστάτη ράγας μηχανικό" στον πίνακα "για να δουλεύει σωστά".

Ξανά υπόψη ότι για το ροοστάτη του τζακιού είχαμε ρωτήσει τον τζακά για τον τύπο του μοτέρ και είχαμε διαλέξει ένα ροοστάτη που έλεγε ότι είναι ειδικά για μοτέρ αλλά τελικά μου τα γύρισε και είπε τα παραπάνω...
αν μας πεις τι ισχυ εχει το μοτερ ,μπορουμε να απαντησουμε αν κανει χωνευτος ροοστατης η ραγας.Ανεβασε και μια φωτο να δουμε τι εβαλε.
Δυστυχώς ή ευτυχώς σε ότι μου είπε ως τώρα τον άκουσα με το σκεπτικό ότι ξέρει καλύτερα από εμένα αλλά πλέον έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι αν έχει κάνει πατάτες!

Όποιος έχει κάποια γνώμη για τα παραπάνω ή καμιά ιδέα τι να κοιτάξω πριν τον εξοφλήσω (γιατί μου έδωσε την εντύπωση ότι βιάζεται τώρα να τελειώσει για να τον εξοφλήσω και μετά άντε να τον βρεις) τον ευχαριστώ προκαταβολικά

Ευχαριστώ για την απάντησή σου,

οι βιδωτές ασφάλειες θα αλλαχτούν -τον ρώτησα αν είναι υποχρεωτικές και προς τιμή του, ενώ θα μπορούσε να πει ναι για να με πιέσει να τις κρατήσω, μου είπε ότι όχι δεν είναι υποχρεωτικές-

Τα σποτάκια είναι αυτά : http://www.adeleq.gr/product/36149 ... Ο ηλεκτρολόγος ξήλωσε τα dimmer και είπε θα φέρει άλλα που "dimm-άρουν από 0-100" και δεν θα τρεμοπαίζουν αλλά ούτε θα βγάζουν βόμβο... είδωμεν!

Το μοτεράκι είναι 80w αλλά επειδή δεν θέλω να σκάψω πάλι τον τοίχο, το βλέπω να μένει στον πίνακα =)

Σε λίγες μέρες που θα ξαναπάω θα ανεβάσω φώτο!