PDA

Επιστροφή στο Forum : Πυκνωτής εκκινήσεως κλιματιστικού για πτωση τάσης/ εξοικονομιση;



ikonsgr
09-06-13, 22:24
Kαλησπέρα,

Θα ήθελα αν γίνεται τα "φωτα σας", για ένα θέμα που με απασχολεί εδω και λίγο καιρό τώρα.
Εχω ένα κλιματιστικό στο σπίτι,το οποίο σχεδόν κάθε φορά που περνει μπροστά, παρατηρώ μία στιγμιαία πτώση τάσης (που φαίνεται φυσικά στα φώτα :001_rolleyes: ).
Αναρωτιόμουν λοιπόν, αν κάτι σαν και αυτούς τους Πυκνωτές εκκινήσεως κλιματιστικού (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.eaparts.gr%2Fcontent.aspx%3Fc atid%3D24%26pcatid%3D189%26m%3D%26partid%3D27795%2 6cpi%3D%26s%3D%26l%3D1&ei=OsW0Ub2PLoS3PJ2SgLAB&usg=AFQjCNFddTSHbnA6Wze3g4G-0LdvUEUdXQ&sig2=AwbftfbihpEZDSu9nJbf-g&bvm=bv.47534661,d.ZWU&cad=rja) μπορούν να βοηθήσουν, αφενός για να μην υπάρχει αυτή η πτώση τάσης αλλά ίσως και για κάποια μικρή εξοικονόμιση, αν την στιγμή της εκκινησης "τραβάνε" φορτίο απ'τον πυκνωτή αντί απ'το δίκτυο της ΔΕΗ.
Το κλιματιστικό δεν είναι μεγάλο 9000BTU γύρω στο 1kw . Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλω τέτοιους πυκνωτές και για τα μοτερ του ψυγείου.
Επίσης, τι χωριτικότητας λέτε να είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω;

Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος/ μέθοδος για να πετύχω το ίδιο πράγμα.

Ευχαριστώ.

ezizu
09-06-13, 23:07
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω site να πάρεις μια γενική ιδέα για το πως λειτουργούν αυτοί οι πυκνωτές :
http://www.soldatos.gr/html/pyknwtes.html
Λογικά υπάρχουν ήδη τέτοιοι πυκνωτές μέσα στο κλιματιστικό σου, όπως και μέσα στο ψυγείο σου.

ikonsgr
09-06-13, 23:16
Eυχαριστώ για την απαντησή σου φίλε (τώρα θα ξέρω και πόσο περιπου χωρητικότητα θα πρέπει να έχουν)!
Το ξέρω ότι υπάρχουν μέσα στα ψυγεία και τα κλιματιστικά τέτοιοι πυκνωτές, όμως δεν θα βοηθούσε αν έβαζα και κάποιους εξωτερικά πάνω στη γραμμή που πάει στο κλιματιστικό ή στο ψυγείο.
Βέβαια απ'οτι είδα στο link που έδωσες οι πυκνωτές εκκινησης δεν πρέπει να συδέονται συνεχώς στη τάση του δικτύου, οπότε ίσως να υπάρχουν άλλου τύπου πυκνωτές που να μπορούν να βοηθήσουν;

kplgr
21-06-13, 22:34
.... αυτή η πτώση τάσης αλλά ίσως και για κάποια μικρή εξοικονόμιση, αν την στιγμή της εκκινησης "τραβάνε" φορτίο απ'τον πυκνωτή αντί απ'το δίκτυο της ΔΕΗ....


Δεδομένου ότι δεν μιλάμε για DC τάσεις αλλά για AC, οι πυκνωτές ΔΕΝ θα κάνουν εξομάλυνση.. Δεν δουλεύει έτσι το πράγμα!
Αλλά ακόμη και έτσι αν ήταν, τι πιστεύεις ότι θα γινόταν όταν θα έμπαινε ο πυκνωτής στο κύκλωμα..;
Δεν θα υπήρχε και πάλι "καρφί" και πτώση τάσης κατά την εισαγωγή του;

Σε ότι αφορά την εξοικονόμηση, σε παραπέμπω στο ίδιο σκεπτικό: ο πυκνωτής δηλαδή από πού θα βρει την ενέργεια που θα
του ζητηθεί κατά την εκκίνηση; Δεν θα φορτιστεί από το ίδιο κύκλωμα, και κατ'επέκταση να είναι μια επιπλέον κατανάλωση;

dalai
22-06-13, 01:32
Η πιο συνηθησμενη εξηγηση για το χαμηλωμα στα φωτα ειναι η κακη ηλεκτρολογικη εγκατασταση του κλιματιστικου. Ο εγκαταστατης γνωριζοντας οτι υο ενιαρακι δεν τραβαει πανω απο 1 Κβαττ ,επελεξε να μην περασει καινουργια γραμμη αλλα να παρει απο αυτη που βρικε στο δωματιο(φωτα και μπριζες μαζι) . Το κακο ειναι οτι ολα τα κλιματιστικα παλαιου τυπου (μη ινβερτερ) τραβανε στην εκκινηση δεκαπλασιο ρευμα. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να βλεπεις την πτωση τασεως.Συνηθησετο ή περνα καινουργια γραμμη ....