PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία αλερετουρ



Νικος Ρουσσος
10-06-13, 23:02
Γεια σας.
Χρειάζομαι την βοήθεια σας .
Όπως φαίνεται στο σχέδιο υπάρχει η λάμπα (1) η οποία ανάβει με 2 διακόπτες αλερετούρ τον (Α) ο οποίος βρίσκεται μέσα στο σπίτι και τον (Β) ο οποίος βρίσκεται στην αυλή.
Θέλω να βάλω άλλη μία λάμπα (2) στην αυλόπορτα η οποία θα ανάβει ανεξάρτητα από την (1) αλλά και αυτή να έχει την δυνατότητα να ανάβει και μέσα από το σπίτι αλλά και από έξω.
Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος η πρώτη λύση που μου έρχεται είναι να τραβήξω άλλη μία γραμμή και με 2 νέους διακόπτες αλερετούρ να ανάβω-σβήνω την λάμπα (2).
Επειδή θέλω να αποφύγω αυτήν την λύση λόγω της δυσκολίας να τραβήξω από τον πρώτο όροφο μέχρι κάτω στην αυλή αναγκαστικά εξωτερικό καλώδιο εάν υπάρχει άλλη λύση ;
Εάν π.χ λέω …. Αλλάξω τους διακόπτες (Α) & (Β) με διπλούς αλερετούρ υπάρχει καμιά πατέντα με τα ίδια καλώδια να κάνω δουλειά ;
Συγνώμη αν είπα πατάτα …

Ευχαριστώ.

44301

vasilllis
10-06-13, 23:08
oxi δεν υπαρχει λυση χωρις να τραβηξεις καλωδια.μια λυση ειναι ασυρματα με καποιο remote .

Νικος Ρουσσος
10-06-13, 23:28
Οπότε Βασίλη θα τραβήξω ένα καλώδιο 3κλωνο εύκαμπτο 3 χ 0.75 κάνει ή να βάλω 3 χ 1.5 .
Θα ανάβουν 2 λάμπες οικονομικές 18W έκαστη.

Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση.

ioannischristo
11-06-13, 01:33
Νίκο, Το σχέδιο που έχεις ανεβάσει έχει τον τίτλο "Αυλή". Προσωπικά δεν θα έβαζα 3χ0,75 με τίποτα. Βάλε 3χ1,5 και φυσικά με προδιαγραφές για καλωδίωση κήπου και σε σωληνώσεις κτλ. Μην παίζεις με αυτά. το 220 σίγουρα δεν παίζει. Σκοτώνει για αυτό πρόσεχε.

Επίσης την λύση για αυτόματο κλιμακοστασίου την έχεις σκεφτεί με 2 buttons αντίστοιχα; μήπως σε βολεύει για να μην ξεχνιέται ανοιχτό;

vasilllis
11-06-13, 09:47
Οπότε Βασίλη θα τραβήξω ένα καλώδιο 3κλωνο εύκαμπτο 3 χ 0.75 κάνει ή να βάλω 3 χ 1.5 .
Θα ανάβουν 2 λάμπες οικονομικές 18W έκαστη.

Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση.

ΑΥτο το καλωδιο θα εχει μονιμα 220.και θα παρεις ενα remote με δυο εξοδους οπου καθε εξοδος θα πηγαινει και σε μια λαμπα.
Ισως βολευει αυτο που λεω για να μην τραβας αλλη γραμμη.

Νικος Ρουσσος
11-06-13, 19:32
Γιάννη ρώτησα γιατί δεν ξέρω.
Θα βάλω λοιπόν καλώδιο 3χ1.5 όπως λές.
Για το σχέδιο .
1) Η λάμπα (1) είναι στην σκάλα (εξωτερική) που ανεβαίνουμε στο σπίτι.
2) Η λάμπα (2) θα είναι σποτ στο σκέπαστρο της αυλόπορτας.

Βασίλη γράφεις ( ΑΥτο το καλώδιο θα εχει μονιμα 220.και θα πάρεις ενα remote με δυο εξόδους οπου κάθε έξοδος θα πηγαίνει και σε μια λαμπα.
Ισως βολεύει αυτό που λέω για να μην τραβάς άλλη γραμμή. ).
Όταν λες remote με δυο εξόδους τι εννοείς. Θα μπορώ να ανάβω τις λάμπες ανεξάρτητα μεταξύ τους και από το σπίτι επάνω αλλά και από την αυλή κάτω ;

Ένα σχηματικό θα βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ. :thumbup1:

ioannischristo
12-06-13, 05:29
Νίκο, αυτό που σου αναφέρει ο Βασίλης είναι ένα συστηματάκι με τηλεχειρησμό π.χ. ασύρματα ντουί, πρίζες. Ανάλογα με ποιο κανάλι θες, πατάς το κανάλι να ανοίγει ή κλείνει η λάμπα σου.

Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι να κάνεις κανονική εγκατάσταση με καλωδιώσεις με τα στοιχεία που θες (μπουτόν, ντουι, κτλ) αφού βάλεις χαρτί,μολύβι, και σημειώσεις του τι θες να κάνεις.

vasilllis
12-06-13, 09:48
Νίκο, αυτό που σου αναφέρει ο Βασίλης είναι ένα συστηματάκι με τηλεχειρησμό π.χ. ασύρματα ντουί, πρίζες. Ανάλογα με ποιο κανάλι θες, πατάς το κανάλι να ανοίγει ή κλείνει η λάμπα σου.

Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι να κάνεις κανονική εγκατάσταση με καλωδιώσεις με τα στοιχεία που θες (μπουτόν, ντουι, κτλ) αφού βάλεις χαρτί,μολύβι, και σημειώσεις του τι θες να κάνεις.

και αυτο που λες ειναι νομιζω και το ιδανικο για το θεμα του.

Νικος Ρουσσος
12-06-13, 22:54
Λοιπόν έλυσα τους διακόπτες αλερετούρ για να δω την συνδεσμολογία , δεν σημείωσα τα καλώδια που πάει το καθένα και έμπλεξα τα μπ@@τια μου.
Οσο και να προσπάθησα να συνδέσω τα καλώδια δεν τα κατάφερα.
Επειδή όπως είπα δεν είμαι ηλεκτρολόγος υποθέτω ότι η συνδεσμολογία γίνεται όπως στην φωτογραφία .
Οι χρωματισμοί των καλωδίων είναι όπως στην φωτο στον διακόπτη μέσα στο σπίτι είναι 3 μαύρα στον έξω μαύρο - κίτρινο & γκρι..
Πως μπορώ να βρω τα καλώδια που αντιστοιχούν στους δύο διακόπτες ;
Οι μετρήσεις που έκανα με το πολύμετρο με αλλά και χωρίς την λάμπα δεν μου έδειξαν κάτι , πιθανώς γιατί δεν ξέρω.
Όταν έβγαλα την λάμπα οι μετρήσεις στον διακόπτη σπιτιού μου έδειξαν 53V αντί 78V και στον έξω το ίδιο 150V.
Βασίζομαι στην βοήθεια σας η οποία μου είναι πολύτιμη .

Ευχαριστώ.

44338

vasilllis
13-06-13, 00:13
εσυ σε λιγο θα δουλεψεις το σπιτι με δικες σου τασεις :lool:
επικινδυνα ακροβατικα κανεις χωρις τις απαιτουμενες γνωσεις.
τα σχεδια που εκανες ειναι σωστα.
βρες τον διακοπτη που ερχεται η φαση.βαλε αυτο το καλωδιο και τα τα αλλα δυο στις αλλες δυο θεσεις του διακοπτη(οπως να ναι).πηγαινε στον αλλο διακοπτη και μετρα (παιζοντας με το πρωτο διακοπτη ποια δυο καλωδια φερνουν ρευμα.θα ειναι τα δυο ακριανα του διακοπτη αυτα.
καλεσε και ενα ηλεκτρολογο αν δυσκολευεσαι τοσο πολυ.Ας παρει και ενα 20ρικο.να ριξει και μια ματια αν εχουν γινει ολα σωστα.

Νικος Ρουσσος
14-06-13, 12:24
Τέλος καλό όλα καλά.
Τελικά πρέπει να είχε κάνει πατάτα ο ηλεκτρολόγος που είχε κάνει την εγκατάσταση του σπιτιού.
Αυτό το λέω γιατί δεν το βρίσκω σωστό (μπορεί να κάνω λάθος) η φάση του ρεύματος να μην βρίσκεται στον διακόπτη μέσα στο σπίτι αλλά στον διακόπτη της αυλής.
Έπειτα κακός για μένα να έχει τραβήξει 3 καλώδια στον διακόπτη του σπιτιού με το ίδιο χρώμα μαύρα …….
Τέλος πάντων την βρήκα την άκρη.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρων σας.