PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση SSB mode freq response του πομποδέκτη χωρίς παλμογράφο.



SV1HAG
11-06-13, 03:55
Θα ήθελα να μοιραστώ μια άλλη ευχάριστη εμπειρία που είχα σήμερα με την ρύθμιση του SSB mode freq response σε έναν παλαιό μου πομποδέκτη TS-430S ο οποίος είχε ξερυθμισθεί χωρίς την παρουσία παλμογράφου αντί αυτού χρησιμοποίησα τον ανιχνευτή τάσεως κορυφής η δε ρύθμιση έγινε τέλεια με θετικά σχόλια όσων με άκουσαν στα HF ύστερα από την ρύθμιση . Την μέθοδο αυτήν μου την είπε ο συνάδελφος SV9DRU σε μια συζήτηση που είχαμε στα HF και στην band των 40Μ. Για να γίνει αυτή η ρύθμιση όπως βλέπετε και στο manual service χρειάζονται ένα dummy load μεγαλύτερο των 50W, ένα παλμογράφο και μια γεννήτρια 300 & 2700 Hz.
4430444313
Στην ρύθμιση που έκανα εγώ αντικαταστάθηκε ο παλμογράφος με τον ανιχνευτή τάσεως κορυφής του τεχνητού φορτίου 150W που κατασκεύασα.
44305
Ως γεννήτρια χρησιμοποίησα την εφαρμογή για pc , γεννήτρια ακουστικών συχνοτήτων αφού τις πρόσθεσα 2 κουμπιά ώστε η εναλλαγή των 300 Hz & 2700Hz να είναι γρήγορη.
44306
Ένα καλώδιο 2 Χ 1 μήκος 1,5 μέτρο όπου στην μια άκρη κόλλησα το 8 pin κονέκτορα μικροφώνου για όσον αφορά τα Kenwood χρησιμοποίησα το 1pin για το mic και το 7 pin για το GND Mic. Στην άλλη άκρη τοποθέτησα ένα jack 3.5 το οποίο θα συνδεθεί στην έξοδο της κάρτας ήχου.
4430744308

Τώρα η μέθοδος έχει ως εξής τοποθετούμε τον πομποδέκτη στην συχνότητα 14175 και σε mode LSB έχουμε βγάλει τον processor εκτός και το carrier στο max το δε mic στο min =0. Κατόπιν ανοίγουμε την εφαρμογή της γεννήτριας κάνουμε κλικ στο κουμπί που έχει ένδειξη 300 Hz και ρυθμίζουμε την ένταση της εξόδου είτε από το ποτενσιόμετρο της εφαρμογής είτε από το ποτενσιόμετρο του mixer της κάρτας ήχου ώστε να είναι σε χαμηλά επίπεδα.
44309
Κατόπιν αφού έχουμε πατήσει το κουμπί SEND του πομποδέκτη και εκπέμπουμε , γυρίζουμε το κουμπί mic του πομποδέκτη ώστε να φτάσουμε τα 70 βολτ τα οποία είναι βολτ κορυφής και όχι rms και αντιστοιχούν σε 50 W
44310
τα οποία βλέπουμε στον ανιχνευτή τάσης στον οποίο έχουμε συνδέσει ένα DVM ( εδώ δεν μας ενδιαφέρει το DVM να είναι και απόλυτης ακριβείας γιατί θα δείτε στην συνέχεια ότι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να πάρουμε τα ίδια βολτ και στους δύο τόνους έτσι και με ένα μέτριο DVM μπορείτε να κάνετε τέλεια την ρύθμιση) . Αφού π.χ. έχουμε με τον τόνο των 300 Hz 70 βολτ κάνουμε κλικ στο κουμπί των 2700 και ό τόνος που στέλνεται τώρα στον πομποδέκτη είναι 2700 hz από την κάρτα ήχου , εάν ο πομποδέκτης είναι σωστά ρυθμισμένος πρέπει να δείξει τα ίδια βολτ δηλ. 70 βολτ εάν όχι όπως στην δική μου περίπτωση θα δείξει μια τάση είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω αυτό που πρέπει εσείς να προσέξετε είναι να μοιράσετε την διαφορά στα 2 δηλαδή στην δικιά μου περίπτωση έδειξε στον τόνο των 300 Hz 70 V και στον τόνο των 2700 Hz 82 V έχουμε 82-70=12/2=6V άρα εσείς πρέπει μια που έχουμε να ρυθμίσουμε την πλευρική LSB αφού έχουμε mode LSB να γυρίσουμε είτε αριστερά είτε δεξιά το trimmer TC3 ώστε η τάση από 82 V να γίνει 76 βολτ και όχι 70 βολτ τώρα αν δώσετε 300 Hz θα δείτε ότι από τα 70 βολτ που είχατε αρχικά γίνανε 76 βολτ , τώρα αφού εναλλάξετε κάμποσες φορές τους 2 τόνους και παρατηρήσετε ότι έχουν την ίδια τάση π.χ. 76 βολτ να είστε σίγουροι ότι η ρύθμιση σας είναι σωστή . Κάντε τις ίδιες εργασίες και για το mode USB με την διαφορά αντί να στρίψετε το TC3 θα στρίψετε το trimmer TC4. Τώρα αν σας παρουσιασθεί RF κατά την λειτουργία ρύθμισης (δεν μπορεί να γίνει ρύθμιση γιατί θα αρεφιάζεται η κάρτα ήχου και δεν θα έχετε σταθερές τιμές ενδείξεις των βολτ στο DVM) όπως και σε εμένα αλλά και στον SV9DRU όταν χρησιμοποίησε πύργο ο SV9DRU το έλυσε χρησιμοποιώντας laptop εγώ το έλυσα το πρόβλημα επειδή διαθέτω πύργο και όχι laptop μονώνοντας την γείωση της πρίζας του τροφοδοτικού του πομποδέκτη με μονωτική ταινία.
44311
Βέβαια δεν δικαιολογείτε που εμφανίσθηκε RF στον SV9DRU και σε εμένα γιατί όσον αφορά εμένα το τεχνητό φορτίο που έχω κατασκευάσει χρησιμοποιώντας αντιστάσεις metal film ακρίβειας 1% είναι άριστο και δεν παρουσιάζει απόκλιση από τα 50Ω είτε είναι κρύο είτε είναι ζεστό.
44312
Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να ευθύνεται είτε ό κονέκτορας ότι δεν είναι 50Ω είτε ο πομποδέκτης δεν είναι ακριβώς 50Ω καταλήγω σε αυτήν την σκέψη μια που δεν έδειξε επιστρεφόμενα η γέφυρα που παρέμβαλα μεταξύ πομποδέκτη και τεχνητού φορτίου και αυτή περίπτωση RF είναι από τις δυσκολότερες περιπτώσεις στην θεραπεία της. Η παραπάνω μέθοδος ισχύει για πολλούς πομποδέκτες και μπορείτε να την εφαρμόσετε με ασφάλεια στους παλαιούς σας πομποδέκτες αρκεί να έχετε το manual service του πομποδέκτη σας ώστε να βρείτε ποια trimmer να ρυθμίσετε εάν βέβαια το DVM σας δείξει ότι υπάρχει ανάγκη ρύθμισης.
73 de sv1hag

p.gabr
11-06-13, 10:31
ΓΙΑΝΝΗ κατ αρχήν να σε ευχαριστήσω για οτι λες εδώ μέσα

κατ αρχη πολυ καλές οι προσπάθειες και οι δόκιμες μου αρεσουν και να σου διευκρινίσω αν και το ξερεισ οτι δεν εχω εμπειρία απο εμπορίου μηχανήματα

Η εξοδος ακουστικης του υπολογιστή ειναι 47κ και η εισοδος του μηχανήματος σε έμενα άγνωστη που εαν ειναι πολύ χαμηλή (γονατιζει )την έξοδο
μπορεις αυτο να το υπολογίσεις ακομα και σε εντελως άγνωστη είσοδο το ζ εισόδου ,Με γεννήτρια ακουστική βάζεις 1000ηζ τάση ανάλογα της κρίσης σου καί οποθετώντας μια αντίσταση σε σειρα ,μέτρα την πτώση τάσεως επάνω της .καί με τον νομο του ωμ βρίσκεις την εσωτερική ΑΓΝΩΣΤΗ αντίσταση
Αυτο απλως το αναφέρω γιατι πολλές φορες δεν ξέρουμε

τωρα το φορτίο που ανέβασες και το διάβασα πολυ προσεκτικά, και μου αρεσε ,στην προκείμενη περιπτωση άλλη χάρη εχει ο παλμογράφος

και μιας και ήθελα να στο πω να φτειαξεις και ενα φορτίο 100 ωμ για στάσιμα 2

καλη συνεχεία........................ και στο επόμενο

SV1HAG
11-06-13, 11:37
Γεια σου Παναγιώτη,
η αντίσταση εξόδου στην κάρτα ήχου δεν είναι τόσο μεγάλη 47κ πολλά ΚΩ συνήθως οι κάρτες ήχου έχουν στην είσοδο.Η δικιά μου κάρτα έχει 300Ω αντίσταση εξόδου συνήθως η αντίσταση των ραδιοερασιτεχνικών μηχ/των το μικρόφωνο έχει 500Ω.
Το τεχνητό φορτίο που ανέβασα εδώ Παναγιώτη έχει πετύχει όντως για την δουλειά που θέλω και την έχω καταβρεί.
Τώρα οπωσδήποτε θα φτιάξω και τεχνητό φορτίο για τα στάσιμα αλλά αυτό θα είναι φτηνιάρικο (δεν με συμφέρει να ρίχνω περισσότερα €) με αντιστάσεις άνθρακος 2 βατ μικρής ισχύος μια που δεν παίζει η ισχύ λόγο στα στάσιμα για να τσεκάρω την γέφυρα που θα κατασκευάσω όσο αφορά τα στάσιμα.Τώρα δεν έχω αποφασίσει αν θα είναι 75Ω 1,5:1 ή 100Ω 2:1 όπως λες ή 150Ω 3:1 αυτό θα εξαρτηθεί με το τι υπάρχει στοκ στο συρτάρι από αντιστάσεις άνθρακος 2 βατ. Ο παλμογράφος έχει χάρη σε αυτούς που διαθέτουν παλμογράφο όσοι όμως δεν έχουν όπως και εγώ ψάχνουμε τρόπους έχοντας μόνο ένα μέτριο DVM να κάνουμε την δουλειά μας.

p.gabr
11-06-13, 12:42
Οκ Γιάννη εγώ όλα αυτα τα ανέφερα εγκυκλοπαιδικα

Τώρα γιά τα φορτία να τα φτιάξεις όπωσ-δηποτε εφόσον έχεις το τρυπακι

Και να σημειώσω ότι δεν μας ενδιαφέρει μόνο το υψηλότερο Ζ αλλά καί το χαμηλότερο
Εδώ στο ποστ 10 http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66574 ,
εχω δείξει πως σε συγκεκριμένη συχνότητα με την χρήση κατάλληλου καλωδίου ,μπορούμε να έχουμε καί τις δύο παραμέτρους
Το χρησιμοποιούσα αυτό ,για συγκεκριμένες ρυθμίσεις διευκρινιστων στασιμων πού άλλα δείχναν στι Hi Ζ καί αλλά στο low

SV1HAG
11-06-13, 13:35
Και να σημειώσω ότι δεν μας ενδιαφέρει μόνο το υψηλότερο Ζ αλλά καί το χαμηλότερο
Εδώ στο ποστ 10 http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66574 ,
εχω δείξει πως σε συγκεκριμένη συχνότητα με την χρήση κατάλληλου καλωδίου ,μπορούμε να έχουμε καί τις δύο παραμέτρους
Το χρησιμοποιούσα αυτό ,για συγκεκριμένες ρυθμίσεις διευκρινιστων στασιμων πού άλλα δείχναν στι Hi Ζ καί αλλά στο low
Παναγιώτη τώρα με έχεις μπερδέψει γιατί δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι γιατί με το κομμάτι της κάρτας ήχου και των αντιστάσεων κάρτας και μικροφώνου δεν υπάρχει θέμα ώστε όταν κάποιος θέλει να κάνει την ρύθμιση της ανάρτησης αυτής να έχει πρόβλημα .
Το μόνο που πρέπει να προσέξει είναι η ένταση του σήματος που όπως γράφει και το τεχνητό εγχειρίδιο πρέπει να είναι 7 mV η δικιά μου κάρτα έχει έξοδο στα φουλ 3,9 Vrms και είναι λογικό αυτό να προσέξω και να προσέξουν όσοι θα θέλουν να ελέγξουν και να ρυθμίσουν τους πομποδέκτες τους με την μέθοδο αυτή και σας πληροφορώ ότι είναι μια σημαντική ρύθμιση ειδικά στα παλαιά μηχ/τα που λόγου παλαιότητας μπορεί να έχουν ξεφύγει .
Τώρα το link που μου έστειλες δεν μπορώ να διαβάσω όλες τις απαντήσεις αντιλήφτηκα ότι αναφέρεται σε γραμμές μεταφοράς ούτε αυτό έχει σχέση απόλυτη με το θέμα της αυτής ανάρτησης γιατί είναι όλα ιδανικά εδώ , με την γραμμή μεταφοράς ασχολούμαστε μόνο στην περίπτωση που οι 3 αντιστάσεις Ζ= αντίσταση καλωδίου R= αντίσταση κεραίας και r= αντίσταση πομποδέκτη δεν είναι 50Ω όταν αυτά τα τρία στοιχεία είναι 50Ω η γραμμή μεταφοράς δεν παίζει κανένα ρόλο προσαρμογής και ούτε μας ενδιαφέρει αν το μήκος της είναι 50 εκατοστά ή 1 χιλιόμετρο εάν όμως διαφέρουν Z≠r≠R τότε ΝΑΙ πρέπει να εφαρμόσουμε τα μαθηματικά και να βρούμε το κατάλληλο μήκος της καθόδου που άλλες φορές μπορεί να είναι περιττός αριθμός των λ/4 ή άρτιος αριθμός των λ/2 κατά περίπτωση για να γίνει η προσαρμογή αλλά δεν είναι επί του παρόντος .
Τώρα θα μου πεις γιατί αναφέρω για RF ΝΑΙ Παναγιώτη υπήρξε RF δηλ. επιστρεφόμενη RF η οποία μέσου της κοινής γειώσεως του ρευματολήπτη του τροφοδοτικού και του PC διοχετευόταν στην κάρτα ήχου με αποτέλεσμα να αρεφιάζεται η κάρτα και να τρελαίνεται το DVM για αυτό ακύρωσα με την μονωτική ταινία την γείωση του τροφοδοτικού και έκανα μετά με επιτυχία την ρύθμιση . Και επαναλαμβάνω την στιγμή που τοποθετήθηκε γέφυρα αμέσως μετά από τον πομποδέκτη όπου δεν παρουσίασε επιστρεφόμενα απενοχοποιείτε το dummy load και η γραμμή μεταφοράς μέχρι το dummy load και ενοχοποιούνται αυτά που είναι πριν από την γέφυρα και πριν από την γέφυρα είναι ο κονέκτορας και ο πομποδέκτης για να βρεις την αντίσταση του πομποδέκτη είναι μια δύσκολη υπόθεση εκτός εάν έχεις κάποιο εύκολο τρόπο Παναγιώτη και σίγουρο για να μετρήσω την αντίσταση του πομποδέκτη και όχι εμπειρικό με τα λιγότερα αμπερ την μεγαλύτερη ισχύ. Αυτά τα ολίγα Παναγιώτη θα σε κουράσω να τα διαβάζεις χιχιχι….

p.gabr
11-06-13, 18:39
Πολλά θέματα μπήκαν επί τάπητος γιάννη πού το καθένα είναι ένα ολόκληρο βιβλίο


Να ξεκινήσω λίγο με την ρύθμιση πού έκανες καί αυτα που εγω κατάλαβα

Το τεστ πού έκανες αφορά ελεγχο καθ όχι ρύθμιση καί να διευκρίνησω

Αυτός ο έλεγχος με τους δύο ταυτόχρονα τόνους ,δημιουργεί μιά μίξη καί σαν αποτέλεσμα είναι να πρέπει να βλέπουμε αυτό το σήμα πού είναι σαν διαμόρφωση ΑΜ
Το σήμα μίξης περιέχει όλες τις αρμονικές των 300 ηζ ως καί την 9 αρμονική 2.7 πού μας ενδιαφέρει Εαν τώρα είναι όλες ισόπλατες ,τότε είναι όπως στην εικόνα πού έδειξε ,εαν τώρα κάποια υστερεί τότε φαίνεται το ημιτονο παραμορφωμενο.
Εδώ σημείωση.... το ότι βλέπουμε τον τόνο παραμορφωμενο δεν σημαίνει ακουστική παραμορφωση αλλά κακή απόκριση του φίλτρου


Τα φίλτρα usb- lsb πού εγώ γνώρισα, ήταν ολόκληρες βαθμίδες οι δε ρυθμίσεις γινόντουσαν με ειδικά όργανα σαρώσεων
Το ότι εσυ ρυθμίσεις τις δύο άκρες με αυτόν το τρόπο ,μπορεί η ζώνη διέλευση να έχει καμπουρες σαν της καμήλας ,αν καί στο τοπογραφικό δεν βλέπω να έχει κάποια άλλη επέμβαση

2 θέμα
Όχι δεν υπάρχει τρόπος έλεγχου του ζ εξόδου εύκολος ,για ακουστικές υπάρχει

3
Εάν δεν υπήρχε διάθεση δεν θα μίλαγα καθόλου.

4
Για φορτία πού μίλησα ίσως δεν τα είπα καλά ,πχ για στάσιμα 2 δεν έχουμε ολοκληρωμένο έλεγχο με 100 ωμ, αλλά πρέπει να το δούμε καί με 25ωμ

Ξέχασα κάτι;

SV1HAG
11-06-13, 19:58
Εάν δεν υπήρχε διάθεση δεν θα μίλαγα καθόλου.

Παναγιώτη δεν σε απαγορεύει κανείς να μην μιλάς σεβαστή η άποψη σου το θέμα είναι ότι δεν είναι δικιάς μου επινόησης η μέθοδος αυτή αλλά όπως αναφέρω του συναδέλφου SV9DRU την οποία μπορεί και αυτός να την άκουσε από κάπου αλλού και δεν είναι το θέμα μας αυτό.Όπως και δεν μπορώ να σου απαντήσω αν οι καμπούρες είναι σαν της καμήλας γιατί δεν μπορώ να τις δω όπως δεν μπορώ να δω και την δικιά μου καμπούρα. Πάντα σε εμένα μετράει το αποτέλεσμα και το αποτέλεσμα είναι ότι το μηχάνημα μου ήταν έντονα ξερυθμισμένο λόγου παλαιότητας ώστε οι ανταποκριτές μου να μην με αποδιαμορφώνουν σωστά και να νομίζουν ότι είμαι εκτός συχνότητας και όταν με ψάχναν με την ρόδα του συχνομέτρου τους να με βλέπουν κέντρο ύστερα από την ρύθμιση αυτή δηλαδή να έχω ίδιες τάσεις και στα 300 & 2700 το μηχάνημα ξελαμπικάρεσε . Τίποτα άλλο ευχαριστώ όποιος θέλει εφαρμόζει την μέθοδο όποιος δεν θέλει και έχει πρόβλημα ας το πάει στους ειδικούς να το ρυθμίσουν και να του πιάσουν το...73

p.gabr
11-06-13, 20:22
Νασαι καλά Γιάννη ευχαριστούμε ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ όπως είπες ότι το μηχάνημα έχει (μαζευτει) και συγνώμη αν είπα δυο πράγματα πάρα πάνω ,που ίσως δεν είναι και εφαρμόσιμα


http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από p.gabr http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=603796#post603796) Εάν δεν υπήρχε διάθεση δεν θα μίλαγα καθόλου.
Αυτό που εγραψα εδώ και μου μαρκαρησες, ήταν απλώς για αυτό που έγραψες""
Αυτά τα ολίγα Παναγιώτη θα σε κουράσω να τα διαβάζεις χιχιχι….""


τους χαιρετισμούς μου και πάλι

SV1HAG
12-06-13, 11:01
Απάντηση σε προσωπικό μήνυμα του Παναγιώτη εάν με ενόχλησε κάτι για τα σχόλια που έγραψε και απαντώ δημόσια και όχι προσωπικά στον Παναγιώτη γιατί αφορά όλους μας που γράφουμε αναρτήσεις εδώ ή σχολιάζουμε αναρτήσεις .
Δεν με πειράζουν τα σχόλια που μου κάνουν , το θέμα είναι ότι εγώ κουράζομαι να φτιάξω αυτές τις αναρτήσεις και να δώσω ΔΩΡΕΑΝ την γνώση όσο απλά μπορώ στον άλλο που με διαβάζει γιατί τα πράγματα όταν τα ξέρεις είναι πολύ απλά και όταν διαβάζεις κάποιον και δεν καταλαβαίνεις τι λέει δεν σημαίνει ότι είσαι χαζός απλά αυτός που τα γράφει δεν τα γνωρίζει καλά ώστε να τα μεταδώσει απλά στον άλλον δηλαδή εάν γνωρίζει κάποιος καλά και έχει κατανοήσει με σαφήνεια μέσα του π.χ. τον νόμο της σχετικότητας του Αϊνστάιν μπορεί να δώσει την γνώση του νόμου της σχετικότητας και να την καταλάβει και ένα δεκάχρονο παιδί εάν πάλι δεν την έχει αποσαφηνίσει μέσα του δεν μπορεί να την μεταδώσει και να την καταλάβει ούτε ένας ενήλικας με μεταπτυχιακές σπουδές .
Εδώ έδειξα απλά μια ρύθμιση της απόκρισης της συχνότητας για LSB /USB των πλευρικών με την βοήθεια μόνο ενός μετρίου DVM , και αυτό ήθελα να μείνει στον αναγνώστη ότι μπορεί εύκολα με ένα απλό DVM κινέζικο να κάνει την σωστή ρύθμιση σε άλλα site έχω βρει να γίνεται αυτή η ρύθμιση με το αυτί χωρίς όργανα απλά ο δέκτης είναι συντονισμένος στους σταθμούς WWW στο δικό μας παράδειγμα η ρύθμιση έχει περισσότερη ακρίβεια μια που χρησιμοποιούμε και DVM αντί αυτιού. Άρα όταν νομίζω ότι έχω περιγράψει πολύ απλά βήμα προς βήμα την μέθοδο αυτήν δεν χρειάζονται σχόλια που μπορεί να εννοούν και κάτι άλλο ώστε να μπερδεύεται ο αναγνώστης της ανάρτησης γιατί όλον τον κόπο που έκανε αυτός που την ανάρτησε πάει στράφι . Εδώ το μόνα σχόλια που θα θεωρούσα σωστά είναι εάν κάποιος ειδήμων στην RF κατέρριπτε την μέθοδο αυτή όχι έτσι απλά αλλά να το αποδεικνύει με μαθηματικά και όργανα θα ήταν πραγματικά μια βοήθεια για όλους μας γιατί όπως έχω γράψει στα σχόλια μου προς τον Παναγιώτη την μέθοδο αυτήν την άκουσα από τον συνάδελφο SV9DRU και την έκρινα εκ του θετικού αποτελέσματος που είχα στην ρύθμιση του δικού μου TS-430S δεν μπήκα στο κόπο να την αναλύσω μέσα μου πως και γιατί γίνεται. Συμπέρασμα εάν θέλουμε να βοηθήσουμε το forum εδώ καλό θα είναι να σχολιάζομαι συγκεκριμένα και αποσαφηνισμένα και όχι άκουσα - διάβασα - είδα αλλά έκανα το πείραμα και αυτά είναι τα αποτελέσματα από τα όργανα που χρησιμοποίησα και τα μαθηματικά που χρησιμοποίησα.
44331

Ακρίτας
29-06-13, 18:17
Γιάννη, μπαίνω λίγο καθυστερημένα στη συζήτηση αλλά αφού πρώτα έχω παρακολουθήσει ώρες επί ωρών συζητήσεις για διάφορες ρυθμίσεις audio, από αυτές που γίνονται κάθε μέρα στα 40 (και στα 80) μέτρα. Σε συγχαίρω για τις προσπάθειες που κάνεις να δώσεις λίγη ζωή στο θέμα "Ραδιοερασιτεχνισμός" που μάλλον είναι από τα πιο υποτονικά σε όλο το φόρουμ.
Η μέθοδος που περιγράφεις είναι σωστή, στο μέτρο που τά όργανα μετράνε αυτό που θέλουμε να μετρήσουν, αφού άλλωστε είναι στα πλαίσια που περιγράφει και το service manual του μηχανήματος (Παναγιώτη, οι τόνοι των 300 και των 2700 Ηz δίνονται εναλλάξ στην εισοδο του μικροφώνου και όχι συγχρόνως ώστε να έχουμε φαινόμενα συμβολής). Βέβαια τα σύγχρονα μηχανήματα είναι πολύ διαφορετικά στο κομμάτι της γεννήτριας SSB, από αυτό στο οποίο αναφέρεσαι, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν στην πιάτσα πολλά παρόμοια.
Μιά παρατήρηση - ένσταση έχω μόνο. Ακόμα κι αν η κάρτα ήχου του υπολογιστή έχει παρόμοια αντίσταση εξόδου με την αντίσταση εισόδου του μικροφώνου του πομποδέκτη το επιπεδο του σήματος είναι πολύ μεγαλύτερο, μέχρι και 40db, απο αυτό ενός μικροφώνου που είναι μερικά mV. Ακόμα και να ρυθμίσουμε το επίπεδο της εξόδου της κάρτας ήχου απο το λογισμικό παραμένει σε υψηλά επίπεδα ο θόρυβος. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεταξύ κάρτας και πομποδέκτη έναν εξασθενητή με αντιστάσεις για να φέρεις το σήμα της κάρτας σε συγκρίσιμα επίπεδα με αυτά ενός μικροφώνου αλλιώς προκύπτουν λάθη στις ρυθμίσεις. Αυτό άλλωστε γίνεται και στα διάφορα interface για τα ψηφιακά mode όπως το PSK31. Ένα T-attenuator μπορεί να υπολογιστεί εύκολα με ένα από τα πολλά calculator που υπάρχουν στο διαδίκτυο.

SV1HAG
01-07-13, 11:59
Γεια σου Γιώργο ,δεν διαφωνώ με την ένσταση σου καλό είναι να υπάρχει ένα ποτενσιόμετρο 10Κ ανάμεσα από την έξοδο της κάρτας ήχου και του μικροφώνου γιατί είναι και θέμα κάρτας ήχου η δικιά μου π.χ. με ρύθμιση των 2 λογισμικών πετυχαίνω έξοδο mV , τώρα πρακτικά εάν κάποιος επιχειρήσει να κάνει την ρύθμιση καλά είναι να δώσει φουλ Car & Mic κατόπιν με μηδέν το ποτενσιόμετρο του mixer της κάρτας ήχου και του λογισμικού της γεννήτριας ρίχνει τον τόνο π.χ. 300Hz και σιγά ανεβάζει τα ποτενσιόμετρα των λογισμικών αν δει ότι με την μικρότερη τιμή των λογισμικών ποτενσιόμετρων έχει πάρει φουλ ισχύ τότε αναγκάστηκα πρέπει να μπει το ποτενσιόμετρο των 10Κ αν όμως ανεβαίνει η ισχύ γραμμικά μέχρι τα 50Watts τότε μπορεί να γίνει η ρύθμιση χωρίς ποτενσιόμετρο.
44662