PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικη Ηλεκτρικη Εγκατασταση



mixalis1988
11-06-13, 14:45
Θελω στο σπιτι μου να εγκαταστησω 10 φωτιστικα (το καθενα θα εχει λαμπτηρα 9-11w).Μπορω να χρησιμοποιησω καλωδιο 3χ1mm^2 και να το ασφαλισω με 6Α ασφαλεια η θα ειμαι αντιθετος με το προτυπο.Το μηκος περιπου ειναι 50μ καλωδιο.Αξιζει η οχι;Η εγκατασταση θα γινει με σωληνες και κουτια και θα ειναι ΙΡ54 με χρηση στυπιοθληπτων ,αδιαβροχα κουτια κ.τ.λ.Μπορω να χρησιμοποιησω τμηματα σωληνας η και σπειραλ σε μερικα σημεια ελαφρου τυπου η καλυτερα να ειναι μεσαιου τυπου μιας και η εγκατασταση ειναι εκτεθειμενη στο περιβαλλον και εξωτερικη;;

vampiris
11-06-13, 20:19
Ναι, θα είσαι αντίθετος με τον Κανονισμό! Υπάρχει ο Πίνακας 52Ζ και η Παράγραφος 524.1, όπου αναφέρεται ότι ελάχιστή διατομή για καλώδια χαλκού, μονοπολικά, μπλα, μπλου, μπλιμ και εγώ δεν θυμάμαι τι άλλο, θα πρέπει να είναι 1,5mm2!

Επίσης, οι κήποι ανήκουν στους χώρους ειδικών κατηγοριών. Αν και δεν αναφέρονται στον κανονισμό, παρ' όλα αυτάυπάρχει ειδική αναφορά σε αυτούς τους χώρους προς το τέλος. Εκεί θα δεις απαιτήσεις για μέσα διακοπής, απομόνωσης, προστασίας έναντι ηλεκτροπληξίας, όδευση γραμμών, προδιαγραφές υλικών (καλωδίων, κουτιών σύνδεσης, κ.τ.λ.) και από όπου μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

Με λίγα λόγια, φροντίζουμε να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά, μέσα στα πλαίσια του κανονισμού, για να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο ατυχήματος!