PDA

Επιστροφή στο Forum : car/cd player & equalizer σύνδεση!



jean
17-06-13, 00:23
Καλησπέρα…
Έχω ένα παλιό cd player αυτοκινήτου και ένα equalizer το οποίο το έχω βάλει
στο ρεύμα χρησιμοποιώντας ένα τροφοδοτικό 13,7volt/5-7 Am
Λειτουργούν κανονικά, παίζει μουσική, χορεύω… τι καλά..μου παίρνει το κεφάλι, το κλείνω!
(από τον διακόπτη του τροφοδοτικού. Κλείνουν δηλαδή μαζί και τα 2)

Όταν ξανά ανοίγω τον διακόπτη, (Ανοίγουν δηλαδή μαζί και τα 2)παίζει μόνο το cd player,
το equalizer ανοίγει αλλά για κάποιο λόγο δεν παίζει. Για να παίξει,
πρέπει ενώ είναι ανοιχτό το player τότε να συνδέσω το equalizer!
Καμιά ιδέα???

¶, και κάτι ακόμα, η ψήκτρα πίσω από το player μετά από λίγη ώρα, καίει απίστευτα!!!
Δεν μπορείς να την ακουμπήσεις με τίποτα! Είναι λογικό?


Ευχαριστώ!



*Νομίζω ότι ταιριάζει εδώ περισσότερο από το howtofixit.gr αν όχι ας μεταφερθεί!

xlife
17-06-13, 01:03
Πιθανών να έχει να κάνει με το remote, ενα καλώδιο χρώματος μπλε. Αν έχει το equalizer remote βεβαια

jean
17-06-13, 01:20
Πιθανών να έχει να κάνει με το remote, ενα καλώδιο χρώματος μπλε. Αν έχει το equalizer remote βεβαια

το σκέφτηκα αλλα όχι, το equalizer δεν έχει! Σκέφτομαι μήπως τα 5-7Am του τροφοδοτικού δε φτάνουν... Αλλα πόσο να θέλει??? Μια σταλιά είναι!
Βέβαια βλέπω πτι το cdplayer λεει οτι θέλει 10Am... δε το καταλαβαίνω αυτό! Θα έπαιρνα όρκο οτι πάνω απο 2-3 δεν τραβάει!

xlife
17-06-13, 01:48
Όλα τα cd player έχουν 10αρες ασφάλειες και βαλε οπότε δεν μου φαίνεται απίθανο και το equalizer έχει κι αυτό τη χάρη του... Βρες κάτι που να μπορεί να σου δώσει τα απαιτούμενα αμπέρ όπως πχ την μπαταρια του αυτοκινήτου σου και κανε το τεστ

jean
17-06-13, 15:45
Το έβαλα σήμερα στο αυτοκίνητο, κάνει το ίδιο!
Το πολύμετρο δείχνει 1,6-1,7Am και στιγμιαία ανεβάζει μέχρι 2 και λίγο!! 2,1Am... κάπου εκεί!
Επίσης πρόσεξα οτι, αν ενώ δεν παίζει, ανοίγω-κλείσω τον διακόπτη του equalizer δεν γίνετε τίποτα.
Ξεκινάει να λειτουργεί μόνο όταν έχω ανοιχτό τον διακόπτη και το συνδέω στην τροφοδοσία!

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα!

xlife
17-06-13, 16:03
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα!

χα χα χα... Λοιπόν έχουμε και λέμε για να ξεκινήσει το eq πρέπει το cd να έχει ξεκινήσει και να δίνει σήμα στην έξοδο του.. Δηλαδή στην είσοδο του eq αλλιώς δεν παίζει. ¶ρα το eq χρειάζεται για κάποιο λόγο οπωσδήποτε σήμα εισόδου αλλιώς δεν ανοίγει. Το ανέλυσα λίγο για να μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του. Ίσως να έχει κάποιο κύκλωμα προστασίας από μηδενική είσοδο? τι να πω. Ένα eq clarion έχω δει από κοντά σε απόσταση συνδέσεων και δεν θυμάμαι να είχε κάποιο τέτοιο θέμα.

Η συνδεσμολογια ειναι σιγουρα σωστη μηπως εχει ενα κιτρινο και ενα κοκκινο καλωδιο?

jean
17-06-13, 16:28
χα χα χα... Λοιπόν έχουμε και λέμε για να ξεκινήσει το eq πρέπει το cd να έχει ξεκινήσει και να δίνει σήμα στην έξοδο του.. Δηλαδή στην είσοδο του eq αλλιώς δεν παίζει. ¶ρα το eq χρειάζεται για κάποιο λόγο οπωσδήποτε σήμα εισόδου αλλιώς δεν ανοίγει.
Ουσιαστικά ναι! αλλα, αν ειναι συνδεδεμένο στο ρεύμα και απλά κλειστό απο τον διακόπτη του,
οταν το ανοίγεις τον διακόπτη δεν παίζει. Πρέπει ενώ παίζει το cd,τοτε να το συνδέσεις στην τροφοδοσία του, και οχι απλα να ανοίξεις τον διακόπτη του!

Ίσως να έχει κάποιο κύκλωμα προστασίας από μηδενική είσοδο?
Μπορεί, στο αμάξι πάντως όταν πριν χρόνια το είχαμε, δεν είχε τέτοια θέματα!

Η συνδεσμολογια ειναι σιγουρα σωστη μηπως εχει ενα κιτρινο και ενα κοκκινο καλωδιο?
μπά! τίποτα! το cd player έχει κοκκινο-κίτρινο στο + για να ανοίξει!
το ΕQ οyte remote ούτε τίποτα...
Μισό να ανεβάσω κάποιο σχέδιο!

jean
17-06-13, 16:50
επειδή το σχέδιο που έκανα βγήκε πολυ...αυτοσχέδιο, είπα καλύτερα να ανεβάσω φωτογραφία! :001_rolleyes:
στην δεύτερη είναι το αυτοκόλλητο του EQ για την σύνδεση!
Αυτό που παρατηρώ είναι οτι δεν παίρνει το - του ήχου απο το player... αλλα μόνο το αριστερό και το δεξί κανάλι!
Απο τα καλώδια του EQ λείπουν 2, το REAR L και το REAR R... ΤΑ ΕΚΟΨΑ:lool:, ούτως ή άλλος μόνο 2 ηχεία θα χρησιμοποιήσω!

4440844409

Ευχαριστώ!

xlife
17-06-13, 17:04
επειδή το σχέδιο που έκανα βγήκε πολυ...αυτοσχέδιο, είπα καλύτερα να ανεβάσω φωτογραφία! :001_rolleyes:
στην δεύτερη είναι το αυτοκόλλητο του EQ για την σύνδεση!
Αυτό που παρατηρώ είναι οτι δεν παίρνει το - του ήχου απο το player... αλλα μόνο το αριστερό και το δεξί κανάλι!
Απο τα καλώδια του EQ λείπουν 2, το REAR L και το REAR R... ΤΑ ΕΚΟΨΑ:lool:, ούτως ή άλλος μόνο 2 ηχεία θα χρησιμοποιήσω!

4440844409

Ευχαριστώ!

Κάτι δεν μου αρέσει... Βασικά η σωστή σύνδεση για το eq εχει ως εξής.

Η έξοδος του ραδιοcd αλλά όταν λέω η έξοδος εννοώ το rca και οχι την έξοδο ηχείων πηγαίνει στην είσοδο του eq αλλά μετά κανονικά πάει σε ενισχυτή τον οποίο εσυ δεν διαθέτεις. χμ... Εγώ βλέπω οτι έχεις στείλει απευθείας απο την έξοδο ηχείων...
Βέβαια δε νομίζω οτι είναι αυτό το πρόβλημα γι αυτο που σου παρουσιάζει αλλά απλά το είδα...

jean
17-06-13, 17:23
θα το διορθώσω και θα επανέλθω... κάτι ακόμα, ίσως σημαντικό, στις εξόδους απο το EQ έχει 3 καλώδια ανα κανάλι και 2 συνδυασμούς.
Δηλαδή,
λευκό= + (μπροστά)
κόκκινο= - (και για τα 2 ηχεία)
μαυρο= + (Πίσω)

Ε δεν ακούγετε τίποτα έτσι! ακούγετε μόνο όταν συνδέσω λευκό με μαύρο,δηλαδή το Μπροστά + με το πίσω +
Το ίδιο ισχύει και για το δεξί κανάλι, τα 2 καλωδιακια που έκοψα δηλαδή είναι τα - που δίνει το σχέδιο για τα ηχεία!
και αναφώνησα κι όλας... τι τσομπάνης αυτός που το έφτιαξε... ανάποδα τα έβαλε!χαχαχαχα....

φφφφφφφφφφφφφ..........
Τελος πάντων, θα το βάλω στα RCA του και βλέπουμε!

**αυτό για τον ενισχυτή που λες, δε θυμάμαι να είχαμε στο αμάξι μας ενισχυτή... Θα ρωτήσω τον πατέρα!:001_tt2:
Αλλα δε μπορώ να παίξω έτσι με τα 2χ45 watt που δίνει αυτή η κονσέρβα?

Ευχαριστώ!

xlife
17-06-13, 17:30
τρία καλώδια ανα κανάλι οχι. έχει άπλα κοινό -

Το eq στο χαρτί φαίνεται να γράφει eq amp

Μήπως έχει κι αυτό ενισχυτή γιατί δεν φαίνεται αν εχει κάποια ψυκτρα απ τη γωνία λήψης της φώτο.

jean
17-06-13, 17:37
μάλλον έχει έναν υποτυπώδη ενισχυτή, τόσες φορές κοίταξα το σχέδιο, το amp δεν το είδα!
αριστερά-δεξιά έχει 2 ολοκληρωμένα βιδωμένα σε κάτι μικρές ψήκτρες! Απλά δε φαίνονται στην φωτογραφία!

αυτό για τα κανάλια δε το κατάλαβα!
έχει 3 καλώδια για αριστερό κανάλι και 3 για δεξί
ένα - κοινό για τις 2 εξόδους αριστερά και ένα - κοινό για τις 2 εξόδους δεξιά!
βλακεία λέω? :001_unsure:

* και εγώ έκοψα αυτα τα 2 - !!!
και τα ηχεία παίζουν με + και με +
πόσο λογικό ειναι αυτο??

xlife
17-06-13, 17:49
το eq έχει έξοδο για τέσσερα ηχεία απλά έχει κοινό αρνητικό ανά δυο.
Βασικά θα πρέπει να συνδέσεις το + με το + και το - είναι κοινό και για τα δυο ηχεία, αντίστοιχα και για τα υπόλοιπα δυο

jean
17-06-13, 18:02
ΟΚ, κι εγώ αυτό εννοούσα, κάτι ακόμα,
τώρα που βάζω το rca, που θα γειώσω τον ουδέτερο τους??
Μιας και το EQ μου έχει είσοδο μόνο για το σήμα... Λογικά στο - της τροφοδοσίας?

xlife
17-06-13, 18:06
ΟΚ, κι εγώ αυτό εννοούσα, κάτι ακόμα,
τώρα που βάζω το rca, που θα γειώσω τον ουδέτερο τους??
Μιας και το EQ μου έχει είσοδο μόνο για το σήμα... Λογικά στο - της τροφοδοσίας?
Βασικα δεν στελνεις το μοντελο να γουγλαρω να δω ακριβος για τι προκειτε?

jean
17-06-13, 18:20
To cd player kenwood kdc02021s (http://manual.kenwood.com/files/B64-2232-00.pdf) και το EQ είναι ένα παλιό philips... χωρίς μοντέλο, χωρίς σειριακό αριθμό! όταν λέω παλιό, εννοώ ~20χρονών!
Δε βοήθησα πολύ...το ξέρω...φφφφφ......

4441044411

jakjak
27-06-13, 12:25
δοκιμασε να παρεις το πλην των ηχειων απο το σασι ή την πλακετα. αφου το εχεις χυμα ανοικτο το εκουαλαιζερ κανε μια δοκιμη.
πιστευω θα παιξει κανονικα ...