PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΛΙΝΚ



b19fm
17-06-13, 09:01
Καλημέρα,
θά θελα κάποιον να με βοηθήσει σχετικά με κάποιον αυτοματισμό ο οποίος θα τοποθετηθεί σε δέκτη link και με το άνοιγμα του πομπού του link να μου ενεργοποιεί 220v/20a για να ανοίγει αυτόματα ο πομπός μου στα fm .

Ευχαριστώ

electron
17-06-13, 09:12
Βαγγέλη κάτι απλό με κάποιες όμως τροποποιήσεις, θα ήταν η χρήση ενός κυκλώματος VOX (http://www.electroschematics.com/354/vox-circuit-schematic/) 1 VOX (http://www.rason.org/Projects/basicvox/basicvox.htm) 2. Φυσικά εσύ θα θες ενεργοποιημένο τον πομπό σου ακόμα κι όταν για κάποια sec μπορεί να υπάρχει σκέτο φέρον. Αυτό έμμεσα το 2ο κύκλωμα το επιλύει.

SRF
17-06-13, 09:25
Παίρνεις έναν δέκτη FM Stereo, ή βρίσκεις έναν αποκωδικοποιητή έστω FM STEREO, και συνδέεις στην είσοδο του αποκωδικοποιητή στερεοφωνίας μέσω ενός buffer την έξοδο MPX του λινκ σου. Από την έξοδο ένδειξης παρουσίας STEREO (αναγνώριση παρουσίας των 19KHz πιλότου) που συνήθως πάει σε ένα LED οδηγάς ένα τρανζίστορ που θα οπλίζει ένα ρελέ μεταγωγής των 230V!
Και είσαι έτοιμος!
Κάθε φορά που το λινκ σου θα λάβει όχι απλά ένα τυχαίο φέρον (πχ θόρυβο) αλλά ένα σήμα ΜΕ ΣΤΕΡΕΟ κωδικοποίηση, το ρελέ σου θα ενεργοποιήται και θα ανοίγει ο πομπός σου!!!
Μόλις κλείσεις το λινκ εκπομπής, φεύγει η παρουσία 19ΚΗΖ και κλείνει και ο πομπός σου!!!

amiga
17-06-13, 14:20
Φτιάχνεις έναν συγκριτή με op-amp π.χ. LM358 όπου συγκρίνεις μια τάση (που ρυθμίζεις με ένα trimerακι) και την τάση που έχεις στο S-metter σου.
και με αυτό (μέσω ενός BC547) οδηγείς το relay σου :)

για κύκλωμα ψάξε για "opamp comparator"

(πολύ έξυπνο τρυκ αυτό που σου έγραψε ο SRF! δεν θα το σκεφτόμουνα ποτέ!!!! απλά με αυτό δεν μπορείς να παίξεις mono)

electron
17-06-13, 14:36
Τόλη εν ολίγης όσα κυκλώματα έχουμε αναφέρει βασίζονται στην λογική της σύγκρισης. Η διαφορά τους έγκειται από που θα πάρεις αναφορά για την ενεργοποίηση του πομπού.

b19fm
17-06-13, 23:55
Σας ευχαριστώ όλους .... για να δούμε τι θα καταφέρω ...

spiroscfu
18-06-13, 00:51
Δεν υπάρχουν στο εμπόριο τίποτα κυκλωματάκια που να στέλνουν διαμορφωμένο/κωδικοποιημένο σήμα μέσου του af (ή λίγο πάνω από αυτό)
και να κάνουν το παραπάνω.

dovegroup
18-06-13, 01:41
Πολύ ωραία όλα, όμως όταν χαλάσει η γεννήτρια και πρέπει να εκπέμψεις τότε τι κάνεις (δεν εκπέμπεις) ή βάζεις ψευδοστέρεο με ένα τόνο 19Khz και πάει λέγοντας?
Αν πάρουμε την μέθοδο του signal meter σαν πιό αξιόπιστη τότε πολύ σωστά σου είπαν παραπάνω θα πρέπει να λάβεις υπ' οψιν σου οτι θα ανοίγει με οτιδήποτε έχει σήμα πάνω απο ένα ορισμένο level (Δεν το θέλεις).
Αν όμως εκπέμψεις μαζί με το BF κάτι σε παλμοσειρά στην αρχή έτσι ώστε να κάνεις "trigger" όπως λέει και ο σπύρος παραπάνω τότε με απλές διαδικασίες κάνεις on state όποτε θέλει, και στέλνοντας άλλη παλμοσειρά, απλά πρέπει να είναι κάπως κώδικας διότι σε τυχαία διαστήματα που θα είσαι on αν πέσει παλμούλης off και πάπαλα.
Αλλη λύση με κινητό τηλέφωνο όπου π.χ. κάθε φορά που θα χτυπά 3 και τέρμα ανοίγει αν χτυπήσει 5 και τέρμα κλείνει με έλεγχο εισερχομένων κλήσεων αν μπορεί να γίνει (πιό ανώδυνο μου ακούγετε αυτό).
Επίσης έλεγχος του "βουνού" απο wi-fi άλλη μιά λύση όπου περνάς τα άπαντα μέσα απο pc ακόμη και το πρόγραμμα και απλό κύκλωμα απο σειριακή ή παράλληλη για on-off.
Μωρέ ιδεές υπάρχουν χρήμα αν υπάρχει...

spiroscfu
18-06-13, 15:40
Άκη με κάποιον μ/ε νομίζω (δεν το έχω δοκιμάσει) θα είναι εύκολο να γίνει.

πχ. χρησιμοποιούμε μια συχνότητα για φέρον (18κ 20κ ή όποια άλλη) και πάνω σε αυτή διαμορφώνουμε μια σειριακή επικοινωνία με manchester encoding,
μετά για να ενεργοποιήσουμε ή να απενεργοποιήσουμε τον ρελέ θα στέλνουμε κάποια συγκεκριμένα byte (1,2,3 ή όσα θέλουμε) σε αρκετά μικρό baud rate, έτσι νομίζω πως δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα μπλεξίματος.

dovegroup
18-06-13, 22:32
Άκη με κάποιον μ/ε νομίζω (δεν το έχω δοκιμάσει) θα είναι εύκολο να γίνει.

πχ. χρησιμοποιούμε μια συχνότητα για φέρον (18κ 20κ ή όποια άλλη) και πάνω σε αυτή διαμορφώνουμε μια σειριακή επικοινωνία με manchester encoding,
μετά για να ενεργοποιήσουμε ή να απενεργοποιήσουμε τον ρελέ θα στέλνουμε κάποια συγκεκριμένα byte (1,2,3 ή όσα θέλουμε) σε αρκετά μικρό baud rate, έτσι νομίζω πως δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα μπλεξίματος.

Σπύρο ναί με BPSK αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα να κάνει trigger ενα παλμούλη αλλά λίγο ποιό πρωτόγονα, να συγκρίνει μιά ομάδα συμφασικών παλμών και να πηγαίνει σε κατάσταση on ή off ανάλογα, χε χε με πύλες...
Δεν ξέρω πιθανά υπάρχουν έτοιμα ICs δέκτες και ταλαντωτές για το παραπάνω.

Notios38
19-06-13, 13:57
Aν ειναι επωνυμο με δυνατοτητα φιμωσης (sql ) οταν δεν εχει σημα απο το στουντιο..σε καποιο σημειο στη φισσα πισω βγαζει 0 /Η ποιο δεκτη εχεις Βαγγελη?

sakhs75
30-07-13, 18:52
Αν ο δεκτης του λινκ σου εχει λειτουργια mute τοτε μπορεις να χρησιμοποιοησεις αυτο το κυκλοματακι 45191Θα δεις στο διακοπτακι mute-unmute οτι κλεινοντας τον πομπο καποιο απ τα καλωδια που ειναι συνδεμενα σ αυτο θα σου δινει 1,5 v αποεκει θα παρεις την εντολη για να οπλισης το ρελε.Το εχω κανει και λειτουργει τελεια.