PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξερει κανείς Απο GRUB2/Linux



xmaze
17-06-13, 18:55
γνωρίζει κάποιος τον bootloader grub2, να με βοηθησει, γιατί αγόρασα εναν SSD και εγκατέστησα το Fedora, αλλά δεν μπουτάρει. Στο Pc τρεχει ήδη το Fedora στον παλιο δίσκο.

xlife
17-06-13, 19:09
γνωρίζει κάποιος τον bootloader grub2, να με βοηθησει, γιατί αγόρασα εναν SSD και εγκατέστησα το Fedora, αλλά δεν μπουτάρει. Στο Pc τρεχει ήδη το Fedora στον παλιο δίσκο.

Εξηγησε λιγο καλύτερα. Εχεις δυο σκληρούς στο πισι με το Fedora?
Μήπως πρέπει να τον δηλώσεις στο bios για δίσκο εκκίνησης?

xmaze
17-06-13, 19:14
Εχω 2 σκληρούς, τον παλιό που είναι ο κανονικος του DELL Inspiron n5110. Και ο SSD σε cdrom-adapter για HDD. Στα bios εχει στους σκληρούς δίσκους τον SSD αλλά στην boot list, εχει μόνο την επιλογή HDD. Και bootarei απο τον παλιό, δεν μπορώ να επιλέξω τον SSD.
Στο Grub2 εκανα την εντολή grub2-mkconfig και εμφανίζεται και το δευτερο fedora στις επιλογές του boot, αλλά αν το επιλέξω βγάζει ενα error no such device, no such partition, please load the kernel first.
Μια φορά όμως τυχαία, έτρεξε, χωρίς να πειράξω κάτι και νόμιζα οτι έγινε, αλλά δεν ξανα φόρτωσε όταν προσπάθησα ξανά.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι χρειάζεται!

xlife
17-06-13, 19:21
cd rom adapter δηλαδή? ide to sata usb to sata? Μπορείς να μου πεις ποιο απο τα παρακάτω Bios εχει ο υπολογιστης ΑΜΙ Phoenix Award .... Αν χρειαστει θα σου πω και για το grub. Ο SSD δεν ηταν απευθειας sata????

xmaze
17-06-13, 19:32
Aptio setuo Utility-American Megatrends Inc αυτο βγάζει στα Bios.
αυτο εδω εχω βάλει-->http://www.ebay.de/itm/zweite-HDD-Festplatte-12-7mm-universal-SATA-Caddy-Festplattenrahmen-2nd-2-5-/140963263079?pt=DE_Computing_Notebook_Geh%C3%A4use _Touchpads&hash=item20d210b267

xlife
17-06-13, 19:41
Aptio setuo Utility-American Megatrends Inc αυτο βγάζει στα Bios.
αυτο εδω εχω βάλει-->http://www.ebay.de/itm/zweite-HDD-Festplatte-12-7mm-universal-SATA-Caddy-Festplattenrahmen-2nd-2-5-/140963263079?pt=DE_Computing_Notebook_Geh%C3%A4use _Touchpads&hash=item20d210b267

Βαλε να ξεκιναει πρωτα απο cdrom. Εαν δεν ξεκινησει αλλαξε τους δισκους και βαλε τον παλιο στο ανταπτορα και τον ssd σαν κανονικα. Βασικα νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι αυτος ο ανταπτορας

xlife
17-06-13, 19:48
Α λαθος μου το Bios εχει μια επιλογη που βλεπεις τους δισκους HDD κατι εκει με το + και το - η οποιο αλλο συνδυασμο σου λεει βαζεις σε προτεραιοτητα τους δισκους οποτε αν βρεις κατι τετοιο βαζεις πρωτο αυτον στον ανταπτορα και λογικα οταν βαλεις HDD στο Boot θα ξεκινησει ο σωστος

44412
Εδω πχ πρεπει να πατησεις στο Hard disk drives και απο κει να βαλεις πρωτο τον δισκο στον ανταπτορα

xmaze
17-06-13, 22:32
Στο bios , δεν υπαρχει καμια επιλογή για καποιον σκληρό αλλά μόνο γενικά για HDD. Εκανα καινούργια εγκατάσταση και ψιλο έγινε χαμός, για κάποιον λόγο το grub ξεκινάει απο το grub rescue > και δεν λειτουργεί τίποτα, για να τρεξει σωστά πρέπει να πατήσω F12 και να επιλέξ boot απο HDD. θα δοκιμάσω αν βάλω HDD νουμερο ένα τι θαγίνει, Και τότε τρεχει το grub και έχει και τα δύο FEDORA τα οποία τρέχουν νορμάλ.

nestoras
18-06-13, 00:16
Διάβασε πρώτα αυτό (https://help.ubuntu.com/community/Grub2).
Από ότι έχω καταλάβει μάλλον έχεις εγκατεστημένο grub και στους δύο δίσκους και γι'αυτό μπερδεύται το σύστημα.
Ίσως χρειαστεί να ξανακάνεις εγκατάσταση και επαναρύθμιση του grub.
Μην ξεχάσεις να κάνεις backup στα αρχεία σου.
Κανονικά θα έπρεπε να επιλέξεις να μη βάλεις καθόλου grub στο καινούριο σου λειτουργικό και μετά την εγκατάσταση να bootάρεις το παλιό και να κάνεις ένα update-grub για να βρει το καινούριο λειτουργικό και θα ήσουν ok.

Για να σιγουρευτείς από πιο δίσκο τρέχει το grub που λειτουργεί αφαίρεσε διαδοχικά έναν-έναν τους δίσκους και θα το καταλάβεις.

Έχω την αίσθηση ότι έκανες grub2-mkconfig στον λάθος δίσκο.

Τέλος, υπάρχει και το σενάριο του να μη δουλεύει σωστά ο αντάπτορας και πότε να βλέπει το δίσκο και πότε όχι...

xmaze
18-06-13, 02:41
Διάβασε πρώτα αυτό (https://help.ubuntu.com/community/Grub2).
Από ότι έχω καταλάβει μάλλον έχεις εγκατεστημένο grub και στους δύο δίσκους και γι'αυτό μπερδεύται το σύστημα.
Ίσως χρειαστεί να ξανακάνεις εγκατάσταση και επαναρύθμιση του grub.
Μην ξεχάσεις να κάνεις backup στα αρχεία σου.
Κανονικά θα έπρεπε να επιλέξεις να μη βάλεις καθόλου grub στο καινούριο σου λειτουργικό και μετά την εγκατάσταση να bootάρεις το παλιό και να κάνεις ένα update-grub για να βρει το καινούριο λειτουργικό και θα ήσουν ok.

Για να σιγουρευτείς από πιο δίσκο τρέχει το grub που λειτουργεί αφαίρεσε διαδοχικά έναν-έναν τους δίσκους και θα το καταλάβεις.

Έχω την αίσθηση ότι έκανες grub2-mkconfig στον λάθος δίσκο.

Τέλος, υπάρχει και το σενάριο του να μη δουλεύει σωστά ο αντάπτορας και πότε να βλέπει το δίσκο και πότε όχι...

Η αλήθεια είνια οτι στην πρώτη εγκατάσταση εκανα αυτό ακριβώς, γιατι σκεφτηκα οτι πρέπει να υπάρχει ενα Grub, αλλά τότε δεν το έβρισκε καθόλου το λειτουργικό και δοκίμασα ολες τις περιπτώσεις μέχρι κ αυτην που περιγράφω.
Στην εγκατάσταση του Fedora επέλεξα το κουτάκι bootloader στον παλιό δίσκο, και την εγκατάσταση του λειτουργικού στον καινούργιο. τώρα δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να ξαναδοκιμάσω γιατί αν δεν πετυχει φτου κ απο την αρχή. Εκτός και να υπάρχει τρόπος να σβηνω και να εγκαθιστώ μόνο το grub!!